AN: JEDANAESTI KORAK

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

AN: JEDANAESTI KORAK

Post by sanela »

JEDANAESTI KORAK

Kroz molitvu i meditaciju poboljšali smo kontakt s Bogom, moleći ga samo da nam dadne znanje o Njegovoj volji i za snagu da je izvršimo

Prvih deset koraka su nam pomogli da poboljsamo nas svjesni kontakt sa Bogom, onakvim kakvim ga mi shvatamo. Ovi koraci nam daju temelje da postignemo dugo zeljene, pozitivne efekte. Kada smo dosli u ovu fazu naseg duhovnog programa, kroz upotrebu prijasnjih deset koraka, primamo sa odusevljenjem obavljanje molitve i meditacije. Nas duhovni status je temelj za buduci uspjesni rad na vlastitom prizdravljenju, koje nam nudi bezgranicni rast i razvoj.

Mnogi od nas pocinju zaista cijeniti prizdravljenje i cist zivot kada dodju do jedanaestog koraka. U jedanaestom koraku nas zivot uveliko pocinje dobijati dublju vrijednost i svrhu.

Kapitulirajuci i preuzimajuci kontrolu (koju nismo imali) dobijamo visu snagu.

Kako nasa vjera izgleda zavisi od nacina na koji meditiramo i obavljamo molitvu. Moramo biti sigurni da nase vjerovanje funkcionise upravo u nasem slucaju.

Dalje prizdravljenje je rezultat toga. Kao sto je ranije navedeno izgleda da su nase molitve pocele funkcionisati cim smo se ukljucili u ovaj program i kapitulirali pred nasom bolesti. Svjesni kontakt koji se opisuje u ovom koraku je direktni rezultat zivota po nacelima ovog programa i koraka. Mi upotrebljavamo ovaj korak da bi poboljsali i zadrzali novo steceno duhovno bogatstvo.

Kada smo se tek pridruzili programu dobili smo pomoc od Sile jace od nas. Kapitulacija je pokrenula taj proces. Svrha jedanaestog koraka je da povecamo nasu svijest o toj Sili i da razvijemo nasu sposobnost da je upotrebimo kao izvor snage u novom nacinu zivljenja.

Sto vise poboljsavamo nas svjesni kontakt sa Bogom, onako kako ga mi zamisljamo, kroz molitvu i meditaciju, sve je jednostavnije reci: "Neka bude tvoja volja, a ne moja." Mi molimo Boga za pomoc kad god nam je pomoc potrebna, cak i u dobrim vremenima. Iskustva sa meditacijom i individualnim vjerovanjem koju nam drugi prenose ne vaze uvijek i za nas. Mi nemamo religiozan program, nas program je zasnovan na razvoju duha. Kada smo dosli do ovoga koraka uspjeli smo vec rascistiti sa vecim dijelom sopstvenih greski karaktera koji su nam pricinjavali poteskoce u proslosti. Slika nas samih, onakvih kakvi bi zeljeli biti je kratak susret sa Bogom i njegovim planom sa nasim zivotima. Cesto je nas pogled u buducnost ogranicen, tako da vidimo samo trenutacne i kratkotrajne potrebe i zelje u zivotu.

Nije se tesko "okliznuti" nazad u stare nacine razmisljanja i ponasanja. Da bi osigurali daljnji pozitivan razvoj naseg zivota i prizdravljenja, moramo se nauciti da odrzimo visok nivo duhovne prisutnosti. Bog nam nece nametati svoju dobrotu, ali cemo je dobiti ako to ponizno zatrazimo. Uobicajeno je da u ovoj fazi osjecamo da smo drugaciji, ali ne uvidjamo u cemu je zapravo ta promjena. Vremenom u cistoci doci cemo do potpunog uvida u vlastite promjene.

Kada uklonimo sebicne motive, pocinjemo osjecati mir koji nismo smatrali da je moguce postici. Vecina nas se moli kada nam je tesko. Mi se ucimo da ako molimo redovno, necemo se cesto osjecati tako lose.

Izvan okruga Anonimnih narkomana postoje mnogobrojne grupe koje se bave meditacijom. Skoro sve ove grupe su vezane uz neku religiju ili smjer filozofije. Potpomagati takve metode bi bilo sasvim neprihvatljivo i protiv tradicija AN. To bi pricinjavalo ugrozavanje prava svih pojedinaca koji su u ovom programu da vjeruju u Boga – onakvog kakvim ga oni sami shvacaju. Naravno da meditacija cini dobro nasim tijelima i psihickom zdravlju ali ona mora biti usmjerena samo na izgradnju nas samih nezavisno koju religiju ili filozofiju imamo. Neke stvari koje su nam prije omogucavale da meditiramo mozda ponovo mogu da se upotrijebe?

Svaki dan probamo nove stvari pri cemu drzimo nasa cula potpuno otvorenim. Mi znamo ako se pomolimo da bude Bozja volja, onda cemo dobiti ono sta je najbolje za nas, bez obzira sta mi mislimo o tome. To znjae je bazirano na nasem vjerovanju i iskustvima koje smo stekli na putu prizdravljenja.

Molitva je nacin da ispoljimo nase zelje i misli sili jacoj od nas. Ponekad kada se molimo desavaju se cudne stvari: mi nalazimo nacine, sredstva i energiju da obavimo zadatke koji su daleko iznad nasih sposobnosti. Mi razumijemo bezgranicnu snagu koju dobijamo svakodnevnom molitvom i kapitulacijom, sve dok obnavljamo nase povjerenje i vjeru u Boga – onakvog kavim ga mi sami shvatamo. Za neke je molitva poziv za pomoc i meditacija koja pomaze da shvatimo i prihvatimo boziji odgovor. Mi se ucimo da budemo oprezni i da ne molimo za neke konkretne stvari. Mi se molimo da nam Bog pokaze svoju volju i da nam pomogne da je izvrsimo. Nekada je njegova volja tako upadljiva da nemamo niti malo problema da je razumijemo. Ponekad je nase JA tako egocentricno da ne mozemo prihvatiti Njegovu volju, jer jos nismo sasvim kapitulirali. Ako zamolimo Boga da nam pomogne da se rijesimo nasih nedostataka povecavamo kvalitet svoje molitve i primjecujemo razliku. Molitva zahtjeva vjezbanje i mi nismo uvjezbani od rodjenja. Cak i oni koji su uvjezbani u nacinu molitve morali su uloziti mnogo napora dok su dostigli taj nivo.

Kroz molitvu smo u potrazi za svjesnim kontaktom sa Bogom.

Meditacijom dostizemo taj kontakt i jedanaesti korak nam pomaze da taj kontakt odrzimo.

Mi smo bili izlozeni raznim vrstama religija i meditacija prije nego sto smo zapoceli ovaj program. Za neke od nas su ta stara iskustva bila porazavajuca i zbunjujuca. Mi smo ponekad bili sigurni da je bozija volja da mi uzimamo narkotike da bi dostigli visi nivo svjesnosti. Kao uzrok toga je mnostvo nas zapalo u cudne situacije i stanja. Mi skoro nikada nismo posumnjali da su stetne posljedice uzrok nase problematike, vec smo pratili svaki pravac koji nam je davao laznu nadu.

U mirnim trenucima meditacije bozija volja je mnogo jasnija. Smiriti nemir sopstvenog duha kroz meditaciju daje nam unutarnji mir koji nam omogucava kontakt sa Bogom u nama.

Glvno je da znamo da je tesko, ako ne i nemoguce postici taj svjesni kontakt ako nasa cula nisu stabilna i mirna. Obicno i bezgranicno razmisljanje mora prestati da bi mi napredovali.

Tako nasa uvodna vjezba pocinje time sto smirujemo nasa cula i svijest i da misli koje naviru pustimo da "umru prirodnom smrcu". Mi napustamo nase misli sve dok ne uspijemo dostici dio meditacije koja se vjezba u jedanaestom koraku.

Ravnoteza osjecaja je jedan od prvih rezultata i nasa iskustva to potvrdjuju. Jedan dio nas su dosli u ovaj program slomljeni i razocarani, samo da bi nasli Boga ili oprostenje u nekom religioznom kultu. Lako je isploviti na oblacima kroz vrata religioznog entuzijazma zaboravljajuci da smo mi ovisnici i da bolujemo od neizljecive bolesti.

Prava vrijednost meditacije se mora pokazati i kroz nas zivot.

Mnogi nisu razumijeli ovaj dio jedanaestog koraka..." Njegova volja sa nama i snaga da je izvrsimo"...

Za one koji se ne mole meditacija je jedini nacin rada na ovom koraku.

Mi primjecujemo da nam molitva daje mir i vraca nam samopouzdanje i hrabrost. Pomaze nam da zivimo zivotom koji je oslobodjen straha i nepovjerenja. Kada uklonimo nase sebicne motive i pomolimo se za upute, pronalazimo osjecaj mira u dusi i tijelu. Mi pocinjemo dozivljavati pripadnost okolini koja je bila nemoguca prije nego smo radili na ovom koraku. U potrazi za licnim kontaktom sa Bogom, pocinjemo se otvarati kao cvijet na suncu.

Mi shvatamo da je Bog uvijek bio prisutan i da je samo cekao da ga prihvatimo. Mi obavljamo sve u praksi kroz nase iskrene napore i prihvatamo objerucke sve sto nam zivot nudi dan za danom. Mi primjecujemo da se osjecamo sve ugodnije vjerujuci u Boga.

Kada prvi put pocnemo sa ovim programom molimo se obicno da nam se pomogne sa mnogo toga sto je upravo tada vazno za nas daljni razvoj.

Kako duhovno rastemo i nadjemo Silu jacu od nas, pocinjemo shvatati da se nasi zivotni problemi smanjuju na nivo koji mozemo podnijeti, dok god su nam duhovne potrebe zadovoljene.

Ako to ne shvatimo i prihvatimo kao istinu pokoravamo se iznova starim nacinima ponasanja koji su nas u pocetku doveli da zapocnemo ovaj program. Na kraju preobrazavamo nasu vjeru i nase shvatanje do te mjere da napokon uvidjamo da je nasa najveca potreba da dodjemo do spoznaje o bozijoj volji sa nama i snagom da to ispunimo.

Jedan dio osobnih potreba i zelja treba ostaviti po strani, jer se ucimo da se bozija volja sa nama sastoji bas od toga sto mi najvise cijenimo. Bozija volja sa nama postaje nasa sopstvena volja. To se desava kroz intuiciju i ne moze se uvijek objasniti rijecima.

Mi prihvatamo ljude u nasoj okolini onakvima kakvi su, bez potrebe da ih sudimo. Stalni nagon za dokazivanjem vise ne postoji. U pocetku nismo shvatali sta rijec priznanje znaci, ali danas smo svjesni znacenja te rijeci.

Mi znamo da sta god da dan nosi sa sobom, imamo boziju podrsku i vodstvo, da bi mogli da se osjecamo mirni u svakoj situaciji. Za nas je sasvim u redu priznati sopstvenu nemoc, jer je Bog dovoljno snazan da nam pomogne da ostanemo cisti i da nadjemo zadovoljstvo u duhovnom obogacivanju i razvoju. Bog nam pomaze da stvorimo red u zivotu.

Mi pocinjemo jasnije gledati na stvarnost. Putem stalnog kontakta sa Visom silom, dobijamo odgovore na nasa pitanja.. Mi dobijamo moc da uradimo ono sto nekad nismo mogli. Mi postujemo i vjeru drugih. Mi te podsticemo da trazis snagu i vodstvo po sopstvenom uvjerenju.

Mi smo zahvalni na ovom koraku jer pocinjemo dobijati ono sto je najbolje za nas.

Ponekad smo se molili za nesto sto zelimo i kada smo to i dobili nasli smo se u klopci. Mi smo se molili i dobili nesto, ali smo se nakon toga morali ponovo morali moliti da nas Bog oslobodi toga, jer nismo znali rukovati sa dobijenim.

Sada kada smo, nadam se, iskusili silinu molitve i odgovornost koju molitva nosi sa sobom, mozemo upotrijebiti jedanaesti korak kao putokaz u svakodnevnom zivotu i radu na ovom programu.

Mi pocinjemo militi samo sa bozijom voljom sa nama. Na taj nacin dobijamo samo ono cime mozemo rukovati u datom trenutku. Mi to mozemo primiti i rukovati sa primljenim jer nas je Bog vec pripremio na to. Jedan dio nas izrazava svoju zahvalnost nad Bozijom miloscu jednostavnim rijecima.

Poniznoscu i stavom kapitulacije blizimo se iznova ovom koraku, da bi primili dar snage i znanja koju nam je dao Bog – onakav kakvim ga mi shvatamo. Deseti korak uklanja greske sadasnjeg zivota, tako da mozemo raditi na jedanaestom koraku.

Bez ovog koraka ne bi mogli dozivjeti duhovno budjenje, primijeniti duhovne principe u nasim zivotima ili dalje siriti poruke ovog programa drugima koje mozda ova poruka probudi i dovede k nama.

Postoji jedan duhovni princip od posebne vaznosti, a to je da moramo darivati ono sto smo sami dobili da bi mogli zadrzati ono sto vec imamo. Pomazuci drugima da postanu i ostanu cisti dobijamo privilegiju da na ugodan nacin uzivamo u stecenom bogatstvu oplemenjenog duha. Mi moramo sa zahvalnoscu i bez ustezanja davati ono sto se nama dalo.

PITANJA ZA PRORADU JEDANAESTOG KORAKA:

Šta ste poduzeli da istražite vlastitu duhovnost? Na koji vam je način religiozna duhovnost bila od pomoći u oporavku od ovisnosti?

Ako je molitva način dolaska u dodir s Bogom – onakvim kakvim ga vi shvatate, a meditacija način njezina osluškivanja; na koji način se onda vi molite, a na koji način meditirate?

Molite li se Bogu sa i/ili bez riječi? Koliko često se molite? Kakav učinak na vas ima molitva?

Posežete li za molitvom samo kad vam je teško, to jest samo kad nešto trebate ili se molite svakodnevno? U kojim dijelovima dana vam je molitva/meditacija najpotrebnija ili najučinkovitija?

Razlučujete li jasnije, kroz molitvu stvari koje su za vas važne od nevažnih? Jesu li molitva i meditacija našle postojano mjesto u vašoj svakodnevnici?

Kome se molite kada se molite i o čemu meditirate kada meditirate?

Na koji vas način molitva i meditacija čine boljom osobom? U kojim ste prilikama doživjeli neposredni upliv božije prisutnosti na vaš život?

Opišite svoje najbolje mogu-biti, svoj najbolji lik kakvim bi vas Bog – onako kako ga vi shvatate, mogao vidjeti? Na koji ste način svoju volju podredili duhovnim načelima oporavka po kojima živite?

Kako ste reagovali u situacijama koje su zahtijevale da ustanete u odbranu duhovnih načela u koje vjerujete, kada je očitovanje bilo na vašu osobnu štetu?

Pitanja za proradu koraka preuzeta iz knjige "Put oporavka Anonimnih narkomana", dr. Robert Torre
Locked