AN: DESETI KORAK

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

AN: DESETI KORAK

Post by sanela »

DESETI KORAK

Mi nastavljamo inventuru sopstvene licnosti i odmah priznajemo ako smo pogrijesili

Deseti korak nas oslobadja od havarije sadasnjosti. Ako ne ostanemo svjesni sopstvenih mana, mogu nas satjerati u ugao iz kojeg se necemo moci izvuci bez narkotika.

Prva stvar koju smo naucili je da gubimo ako se drogiramo. Mnogo bola cemo izbjeci samim time sto cemo izbjegavati ono sto nam je uzrokovalo te boli. Nastaviti sa osobnom inventurom znaci da se navikavamo da svakodnevno gledamo na sebe same, nase postupke, stavove i nase odnose s drugima.

Mi smo ljudi "navike" i samim time smo lako povredljivi starim nacinima razmisljanja i reagiranjem. Ponekad nam se cini lakse da nastavimo ici starim samodestruktivnim stazama, nego da probamo novi, prividno opasan put. Ne trebamo biti zarobljeni u starim nacinima ponasanja. Danas imamo pravo izbora.

Deseti korak nam moze pomoci da ispravimo nase zivotne probleme i da sprijecimo njihov povratak. Mi ispitujemo sopstveno ponasanje tokom dana. Neki od nas pisu o osjecajima, kako smo se osjecali i koja je bila nasa uloga u problemu koji je nastao. Da li smo nekoga povrijedili? Trebamo li priznati da smo napravili gresku? Ako naidjemo na poteskoce, da li se trudimo da to rijesimo? Ako odmah ne rijesimo nastale probleme oni ce samo rasti do nezeljenih proporcija.

Ovaj korak moze biti zastita od ranijih ludosti. Mi se mozemo upitati svaki dan, da li se vracamo starim nacinima ponasanja, prozetim mrznjom, zaviscu i strahom. Osjecamo li se uhvaceni u klopku? Da li sami sebi kopamo raku? Da li smo previse gladni, ljuti, usamljeni ili umorni? Da li sami sebe preozbiljno shvatamo? Da li procijenjujemo svoju unutrasnjost na osnovu necije vanjstine? Da li smo bolesni?

Odgovori na ta pitanja nam mogu pomoci da lakse savladamo teskoce danasnjice. Mi ne trebamo vise zivjeti sa osjecajem praznine u sebi.

Mnoge poteskoce i problemi na koje nailazimo su rezultat naseg nedostatka iskustva kada je u pitanju zivot bez narkotika. Ako upitamo nekoga ko ima duze vrijeme cistoce kako bi on/ona to rijesio, iznenadit ce nas kako se neke stvari mogu jednostavno rijesiti. Rjesenje je mnogo puta nekomplikovano.

Deseti korak nam moze biti sigurnosni ventil. Mi radimo sa ovim korakom dok su nam uspjesi i neuspjesi jos u svjezem sjecanju. Mi nabrajamo sve sto se desilo i ne pokusavamo lazno prikazati nasa ponasanja. To mozemo uciniti krajem dana. Prvo moramo stati. Zatim dati sami sebi vremena za razmisljanje. Mi ispitujemo svoje ponasanje, rekcije i uzroke. Mi obicno otkrivamo da smo sve ucinili bolje nego nam nasi osjecaji govore. Ovo nam omogucava i dozvoljava da priznamo svoje nedostatke prije nego sto situacija postane gora. Mi moramo izbjegavati lazna prikazivanja i samozavaravanja. Mi priznajemo odmah nasu gresku, bez nekog objasnjavanja i okolisanja.

Mi radimo bez prestanka sa ovim korakom i samim time radimo na prevenciji. Sto vise budemo radili na ovom koraku sve manje greski cemo imati za ispraviti. Ovaj korak je fantastican alat koji sluzi za izbjegavanje zalosnih dogadjaja u nasem zivotu. Mi sagledavamo nase osjecaje, stanje duha, fantazije i ponasanja. Sistemom stalnog ponavljanja ove inventure mozemo izbjeci konstantno ponavljanje ponasanja koje doprinosi nasem losem raspolozenju. Mi imamo potrebu za ovim korakom i kada se osjecamo dobro . Dobri osjecaji su nama jos nepoznata stvar i moramo ih pazljivo gajiti. Pri tezim vremenima mozemo probati ono sto je pomagalo u dobrim vremenima. Mi imamo pravo da se osjecamo dobro. Mi imamo vlastiti izbor. Dobra vremena mogu takodje predstavljati i zamku. Opasno je ako zaboravimo da je najvaznije da smo cisti od svih preparata koji uticu na normalno razmisljanje i ponasanje. Za nas je prizdravljenje nesto vise nego samo zadovoljstvo.

Mi trebamo znati da svi cine greske. Mi nikada necemo postati savrseni. Mi mozemo ipak prihvatiti same sebe ako redovno upotrebljavamo Deseti korak.

Cinom nastavka obavljanja desetog koraka oslobadjamo se, ovdje i sada, od nas samih i nase proslosti. Mi se vise ne izvinjavamo zato sto postojimo. Ovaj korak nam dozvoljava da budemo stabilne licnosti.

Pitanja za proradu Desetog koraka:

Na koji način je kontinuirano vođenje unutarnjeg moralnog inventara postalo dio vaše svakodnevnice?

Na koji način vam trenutačno priznanje vlastitih grešaka pomaže da ih više ne činite?

Zašto je od presudnog značaja da stalno obavljate moralno preispitivanje dok ono ne postane sastavnim dijelom vaše prirode?

Na koji način svakodnevno samopropitivanje osigurava postojanu osviještenost postojanja vašeg unutrašnjeg bića?

Zašto je načelo samodiscipline presudno za proradu Desetog koraka? Koja je važnost Desetog koraka za vaš cjelokupni oporavak?

Koliko se osjećate slobodnijim i moralno čišćim bićem kroz svakodnevno prakticiranje Desetog koraka?

Oslobađa li vas postojano priznavanje vlastitih grešaka sebi i drugima osjećaja manje vrijednosti, tako svojstven bivšim ovisnicima?

Pitanja moralnog inventara koji se svakodnevno sprovodi:

Jesu li neki od starih obrazaca ovisničkog životnog stila preživjeli i u vašem sadašnjem životu? (Koji?) Postoji li išta važno za vas, što niste povjerili mentoru već zadržali za sebe? Razdiru li vas teški osjećaji i kako izlazite na kraj s njima?

Koji su vaši trenutačni životni problemi? Koje od vaših mana utječu na vaš sadašnji život i na koji način? Koji su vaši sadašnji životni strahovi?

Postoji li išta što ste nedavno učinili, a da ste poslije požalili? S kim ste trenutačno u netrpeljivom odnosu i zašto?

Uspijevate li iskazati i očuvati vlastitu pravost u odnosima s drugima? Jeste li kroz sadašnje odnose s drugima rekli/učinili štogod krivo i time ih povrijedili?

Dugujete li im, zato, ispriku i iskupljenje? U čemu ste pogriješili i što učiniti da ubuduće ne griješite? Jeste li dobri i prema sebi?

Koliko često iskreno razgovarate s ljudima o svom životu i koliko često od njih tražite da vam iskreno kažu što zapravo misle o vama? Rješavate li sada, kada apstinirate, životne probleme čim se oni pojave? Kojih se životnih problema i dan-danas pribojavate i rješenje kojih životnih problema i dan-danas odgađate?

Kako ste danas služili drugima? Šta ste danas učinili da biste se osjećali bolje i bili bolji (čovjek)? Šta vas je danas razveselilo i uljepšalo vam dan?

Jeste li se i danas osjetili istinski živim u dubokom smislu te riječi? Jeste li i danas, bez obzira na sve što vam se izdogađalo, boravili u samodisciplini unutarnje sabranosti?

Jeste li i danas bili pošteni i iskreni u svemu što ste poduzeli? Napredujete li u duhovnom rastu ili klizite nazad prema starim obrascima ponašanja?

Pitanja za proradu koraka preuzeta iz knjige "Put oporavka Anonimnih narkomana", dr. Robert Torre
Locked