AN: DEVETI KORAK

Ovdje možete saznati više informacija o programu AN i pronaći podršku ukoliko ste još uvijek ovisni i tražite pravi način uspostavljanja i održavanja apstinencije.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

AN: DEVETI KORAK

Post by sanela »

DEVETI KORAK

Mi smo se direktno iskupili ljudima koje smo povrijedili, kad god je to moguce, osim ako bi time povrijedili njih ili druge

Ovaj korak se ne smije izbjegavati. Ako to ucinimo pravimo mjesto recidivu. Oholost, strah i odugovlacenje obicno cine nemoguce prepreke, oni blokiraju put nasem napretku i rastu.

Najvaznije je zapoceti sa iskupljivanjem i biti cijelo vrijeme spreman prihvatiti reakcije ljudi koje smo povrijedili. Mi se iskupljujemo na najbolji moguci nacin.

Odabrati pravi trenutak je odlucujuci dio ovog koraka. Mi moramo zapoceti sa iskupljivanjem kada se za to pruzi prilika osim ako bi to ponovo izazvalo daljnju povredu. Ponekad ne mozemo obaviti cin oduzivanja jer je to nemoguce ili neizvodljivo u praksi. U nekim slucajevima je to van nase moci. Trebamo znati da je u takvim situacijama glavno pokazati voljnost ako ne mozemo doprijeti do osobe koju smo povrijedili. Takodje je vazno znati da ne treba lako odustati zato sto smo prestraseni, zbunjeni ili zbog naseg odugovlacenja.

Mi zelimo biti oslobodjeni od nasih dugova ali ne zelimo to biti na stetu nekog drugoga. Postoji rizik da cemo umijesati trece lice ili prijatelja iz aktivnog vremena iako oni to ne zele. Mi nemamo ni potrebu niti pravo da izlazemo trece lice opasnosti.

Mi preporucujemo zato da zakonske nesuglasice prepustite pravnicima, a vase ekonomske i medicinske probleme onima koji su obrazovani za to.

Nauciti se zivjeti napredno je djelomicno kao i nauciti se zatraziti pomoc kada nam je pomoc potrebna.

U nekim starim relacijama moze postojati jedan dio nerijesenih konflikta. Kroz nase oduzivanje doprinosimo sto je vise moguce njihovom rjesavanju. Mi zelimo izbjeci dalja neprijateljstva i neobuzdani bijes. U mnogo slucajeva mozemo prici osobi i moliti je za oprost, te je ponizno zamoliti da pokusa razumjeti stare nepravde koje smo mi uzrokovali. Ponekad to moze biti trenutak ispunjen radoscu kada se stari prijatelji ili clanovi familije pokazu voljni da stave na stranu svoju ogorcenost. Kontaktirati nekoga ko jos pati od nepravdi koje smo mi nanijeli moze biti opasno. Indirektno nadoknadjivanje moze biti neophodno ako bi direktan susret bio nesiguran ili ako bi nanio jos vecu stetu.

Mi vracamo dugove na najbolji moguci nacin. Mi se stalno podsjecamo da kada vracamo dugove ili ispravljamo nacinjene nepravde, radimo to na prvom mjestu radi sebe.

Umjesto da se osjecamo krivi i da u sebi nosimo kajanje, pocinjemo u sebi osjecati novu nadu i oslobadjanje od proslosti.

Mi prihvatamo da su nasa "nedjela" doprinijela negativnom ponasanju. Deveti korak nam pomaze da se oslobodimo dugova, a drugima daje priliku da se oslobode svog bijesa i mrznje prema nama.

Ponekad je jedini nacin vracanja dugova nas period cistoce. To smo na prvom mjestu duzni sami sebi kao i drugima koje volimo. Mi ne pravimo vise probleme nasoj okolici i drustvu uopste. Ponekad je nacin vracanja duga taj da se posvetimo pruzanju pomoci onima koji se jos bore protiv ovisnosti. Na taj nacin aktivno pomazemo njima, kao i sebi samima. Vracanje duga na taj nacin je od ogromne vaznosti.

U procesu prizdravljenja smo vratili sopstveni razum i jedan dio tog razuma je da se mozemo sjediniti sa drugima. Sve manje smatramo osobe u nasoj blizini za potencijalne neprijatelje nase sigurnosti. Prava sigurnost ce nadoknaditi fizicku bol i psihicku zbunjenost koju smo konstantno dozivljavali u proslosti. Priblizavamo se lagano onima koje smo povrijedili, ponizni i strpljivi. Mnogi koji nam zele dobro i koji nas vole mogu oklijevati da olako prihvate nase prizdravljenje kao istinu. Mi moramo shvatiti da su oni najvise povrijedjeni.

Vremenom ce se desiti mnoga cuda. Mnogi od nas koji su imali familije uspostavice nove familijarne veze. Na kraju ce i njima biti lakse da prihvate nase promijene. Period bez narkotika govori ponekad sam za sebe.

Strpljenje je vazan dio naseg prizdravljenja. Bezgranicna ljubav koju dozivljavamo ce nam obnoviti volju za zivotom i svaki pozitivan korak ce nam otvarati nove mogucnosti za napredak i razvoj sopstvene licnosti.

Mnogo hrabrosti i povjerenja je potrebno kada obavljamo ovaj korak. Rezultat toga je bolji duhovni razvoj. Mi dozivljavamo oslobadjanje od havarija iz proslosti.

Mi cemo imati zelju da stalno drzimo red tokom naseg zivota, time sto cemo stalno vrsiti osobnu inventuru koja slijedi u desetom koraku.

Pitanja za proradu Devetog koraka:

Jeste li se, gdje god je to bilo moguće, lično izvinuli ili nadoknadili šteteu ljudima koje ste povrijedili ili zakinuli kroz godine aktivnog drogiranja? Jeste li u tim odnosima učinili korijenske promjene i načinili rez, ili ste se tim osobama tek formalno izvinuli?

Jeste li u pojedinim prilikama izvinjenjem i gorljivom spremnošću da se iskupite drugima izazvali više štete nego koristi?

Kako će vam iskrenost i poniznost biti od pomoći u proradi ovog Koraka? Na koji način je ispravljanje nanesene štete drugima kontinuirani i načelno nikad završeni proces? Koje bojazni imate zbog podnošenja pojedinih isprika?

Strahujete li da ćete biti odbijeni ili da vaša dobra namjera neće biti shvaćena? Zašto je važnije kako ste se vi izvinuli nego kako je vaša isprika bila primljena?

Jeste li se duhovno pripremili prije davanja pojedine isprike? Na koji način životno prakticirate načelo praštanja drugima? Koje stvari sebi morate, a ne možete oprostiti?

Koje stavke s vašeg popisa prorađujete s najvećim otporom? Čemu vas je podučilo iskustvo ispravljanja nanesene štete?

Pitanja za proradu koraka preuzeta iz knjige "Put oporavka Anonimnih narkomana", dr. Robert Torre
Locked