EFECTIN-antidepresiv

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom antagonistima (naltrexon, naloxon) - Nemexin, ReVia, Nalorex.... Postavljajte pitanja i svojim iskustvima pomozite drugima koji se nalaze u sličnoj situaciji.

Moderator: sanela

User avatar
misty
Posts: 201
Joined: Thu Feb 21, 2008 9:02 am
Location: Srbija
Contact:

EFECTIN-antidepresiv

Post by misty »

Ima li neko iskustva sa ovim antidepresivom?
Doktor kaže da je odličan, malo sam čitala upustvo pa me zabrinulo...

Evo ovako:
Delovanje:lecenje depresivnih stanja,lecenje anksiozno-depresivnog poremecaja,stanja straha i anksioznosti,socialnih fobija,prevencija relapsa epizoda depresije i prevencija novih epizodarekurentne depresije.

nezeljena dejstva:pospanost,ubrzan ili nepravilan rad srca,crvenila,smanjen apetit,opstipacija,mucnina,nervoza,agitacija,vrtoglavice,slabosti,teskoce sa spavanjem,abnormalni snovi,inpotencija,osamucenost,ukocenost misica ili tremor,peckanje ili pecenje koze,znojenje,suvoca usta,zevanje,poremecaj vida,abnormalne ejakulacije(ili orgazam)
Na nijednom drugom leku nisam procitala vise nezeljenih efekata?

I još doktor nam je rekao da je potrebno dva do tri dana da se organizam privikne na lek, a nakon toga sve super!
Ako neko ima iskustva sa tim volela bih da mi napiše svoja iskustva
POZZ
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: EFECTIN-antidepresiv

Post by Modesty »

Joj draga,neznam nista o tom loijeku ali sam naučila iz iskustva da se ne koncentriram na nus pojave....pa nije ti ljekar prepisao bas taj ljek da te dokrajci,kužiš,svi ljekovi imaju te slične nus pojave......i ovaj moj antidepresiv što ga pijem ali te nus pojave se neosječaju baš tako,ja neosječam ništa ali ga zato pijem (po preporuci) samo ujutro i u podne) tako da mi ne može stvarati probleme sa snom) ali ti njega opat pitaj ako si tako sumljičava(mada svi mi imamo neke drugačije simptome i šifre) pitaj ga za CIPRALEX.(ANTIDEPRESIV)RECI DA SI TAKOĐE ČULA DA JE JAKO UČINKOVIT,PA ĆEŠ ČUTI NJEGOVO MIŠLJENJE.
User avatar
misty
Posts: 201
Joined: Thu Feb 21, 2008 9:02 am
Location: Srbija
Contact:

Re: EFECTIN-antidepresiv

Post by misty »

Hvala Modesty na javljanju!

Malo samo pojašnjenje, lek nije za mene nego za mog dečka, mada to nije ni bitno..
Lekar je skroz za taj lek kaže da je odličan, nešto novo na našem tržištu!
Čim on kaže da je dobar ne verujem da će biti nekih negativnih efekata, nego eto ja sam malo paničarka, odmah na svakom leku čitam nus pojave pa se tako opteretim nekim glupostima
Eto čisto sam htela da pitam da li neko ima iskustva sa tim lekom i kakva su mišljenja
Nadam se da će lek odraditi svoje... (u pozitivnom smislu)

pozz!
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: EFECTIN-antidepresiv

Post by Modesty »

Da,nemoj paničariti unapred...nikad ga nije kasno promjeniti i vjerujem da će sve biti OK:
...iva...
Posts: 385
Joined: Tue Feb 26, 2008 1:01 pm

Re: EFECTIN-antidepresiv

Post by ...iva... »

da... antidepresivi...

moje iskustvo - više nego odlično.... nemoj gledati nuspojave jer su koma stvari napisane a uopće se ne moraju desiti. Ja dok sam pila jedino sam dobila na kilaži i malo više sam spavala... što je super u odnosu na sve ostale nuspojave

...... pospanost,ubrzan ili nepravilan rad srca,crvenila,smanjen apetit,opstipacija,mucnina,nervoza,agitacija,vrtoglavice,slabosti,teskoce sa spavanjem,abnormalni snovi,inpotencija,osamucenost,ukocenost misica ili tremor,peckanje ili pecenje koze,znojenje,suvoca usta,zevanje,poremecaj vida,abnormalne ejakulacije(ili orgazam)..... ovo rijetko ili gotovo nemoguće da se sve desi odjednom....


e sada pitanje... za koju vrstu bolesti piješ ili ćeš piti antidepresive... jer i to je bitno iako svi lijekovi spadaju u skupinu antidepresiva jedni se prepisuju za depresiju jedni za anksioznost i tako. I recimo da je i bitno da li si mlađa ili starija osoba...

a naravno ukoliko se pojave neke nuspojave koje će ti onemogućiti svakodnevno funkcioniranje lijek se mijenja, jer pazi niti jedan doktor sada 100 % ne može reći e baš ovaj antić je za tebe..

samo hrabro, nije to ništa strašno...

Ako piješ za ankisioznost - Zoloft svi hvale, moja kolegica ga je pila i nije nikakve nuspojave imala, ja sam pila Seroxat... ali ponavljam najbolje se konzultirati s liječnikom... pa ako ti ovaj lijek ne pomogne traži drugi u dogovoru s njim.
...iva...
Posts: 385
Joined: Tue Feb 26, 2008 1:01 pm

Re: EFECTIN-antidepresiv

Post by ...iva... »

hm.. tek sad pročitah da je za dečka.. a ja pisala u ženskom rodu :-D :-D ... al nema veze... svejedno stoji...
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: EFECTIN-antidepresiv

Post by Boban »

ma bacajte to smece bre nece strahovi otici dok se ne suocite sa njima.pozz
...iva...
Posts: 385
Joined: Tue Feb 26, 2008 1:01 pm

Re: EFECTIN-antidepresiv

Post by ...iva... »

istina bobane, ali vjeruj iz vlastitog iskustva, kad krenu moraš nešto uzimati u početku a naravno da kasnije efikasna terapija zauzima veći dio prostora... onaj tko je jednom iskusio takvo nešto zna o čemu pričam...

no ako netko može to izdražati bez tableta sigurno neka proba.... al malo ih može
...iva...
Posts: 385
Joined: Tue Feb 26, 2008 1:01 pm

Re: EFECTIN-antidepresiv

Post by ...iva... »

Evo nešto malo o lijeku: - Efectin, Efectin ER, Velafax on je venlafaksin

Velafax ili Efectin i Efectin ER (isti sastav različiti proizvođači) je dualni inhibitor ponovne pohrane serotonina i noradrenalina.Često se svrstava u skupinu SSRI antidepresiva jer ima učinak na serotonin,ali ima različit mehanizam djelovanja.
On je iznimno jak lijek,koristi se u slučajevima teške depresije i kod sociopata.


Venlafaksin se koristi za tretman jačih depresivnih stanja i kada loše raspoloženje, gubitak volje, interesa vodi ka suicidalnim idejama. Indiciran je i kod sociopata, ali ne i kod blažih oblika napetosti i nervoze uzrokovane svakodnevnim stresom. Smatra se da je mehanizam djelovanja ovog lijeka povezan s njegovom sposobnošću utjecaja na neurotransmitore u mozgu. Nađeno je da su venlafaksin i njegov aktivni metabolit o-desmetilvenlafaksin inhibitori ponovnog unosa noradrenalina i serotonina te slab inhibitor ponovnog unosa dopamina Ne posjeduju inhibitornu aktivnost na monoaminoksidazu. Nemaju afinitet za muskarinske, kolinergičke, H1-histaminske i alfa-1-adrenergičke receptore. Dolazi u obliku tableta i kapsula s postupnim oslobađanjem, a obično se primjenjuje jednom dnevno, kako bi se ublažili simptomi depresije. Uočeno je i smanjenje anksioznosti.
U terapiji se treba držati propisa, u smislu u određenoj dozi, intervalima i ukupnosti trajanja primjene. Venlafaksin može izazvati neke alergijske reakcije, dovesti do promjena u ponašanju, pa i suicidalnih misli.


Informiraj se na http://www.farmakologija.com/materia/n_c_ad.htm - objašnjenje što su antidepresivi, kako djeluju, svaki je objašnjen posebno
http://www.depresija.org/forum/index.php?showtopic=1072 - forum u potpunosti posvećen depresiji.... ova stranica što sam ti je tu postala je link točno na postove o efectinu.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: EFECTIN-antidepresiv

Post by Boban »

Mozak luci velike doze serotonina pri radu kada se telo krece i umara tako da hemija je out.pozz
Post Reply