metadon

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Pa dobro, izvaljivo sam ja i gore stvari, nije ovo nista :D :D :D .Ja ti kazem da su iz "Plivinog" Metadona izuzete 3 opijatske komponente.E sada........Šta ,kako,gdje,i ko je kako uradio ja to ne znam.Samo znam da mnogi stariji ljudi koji su prije rata bili na Metadonu MI FINO KAZU, DA SE OVAJ METADON ,NE MOŽE POREDITI SA ONIM OD PRIJE RATA, LAZU ONI ,LAZEM I JA. :D
User avatar
Bezze_Sa
Posts: 69
Joined: Tue Jul 26, 2005 1:31 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Bezze_Sa »

Fanatik wrote:Molim vas nemojte stvarati pogrešnu sliku o METADONU i govoriti neke stvari koje nisu tacne.
Prvo, meni je metadnom spasio život i sigurno ne bi bio sa vama ovde da nije bilo tog LIJEKA.Druga je stvar sto drugi zele da ga zloupotrebljavaju, ja metadon smatram lijekom,zato sto on to i jeste.Kod nas u Sarajevu ima 170 ovisnika koji su na ovoj terapiji i vjerujte ljudi oni se osjecaju i izgledaju kao preporođeni.Ja sam licno bio na 85mg, sada sam na 45,g polako ali sigurno idem ka nuli.Steta sto toga nema u Beogradu ali ja sam siguran da ce se to uvesti i tamo.Vozdrica i cmoka
Vozdra haveru.... sta ima ba? hehehe... evo da se i ja javnem.... mislim nemam nista dodati sto se tice hepa naravno, sve je vec odavno receno, samo sto svako govori iz svog iskustva...
Sjecas li se kad smo prosli put pricali, bezze ono.... mozda (evo gledam datum posta) je tad 170 bilo, al' svaki dan brojka se mijenja, i vjerovao ili ne, ima nas na C. Vrhu i vise od 250 (sto su na met.)
Mislim, ono ponekad pogledam zadnji mat. broj ono bezze radi, i fakat se broj vrti oko 150-170 do 200 (225),.....
...
Samo da napomenem raju iz SA koji su na met. da je doktora Ploskica hercika spucala i ne radi vise gore....
Pravo dobar bio lik, majke mi....
Ne govorim ovo da je umro (ne ddaj boze) samo sam htio ovu info podijeliti sa rajom iz SA tj. svima onima kojima je Ploskic pomogao.... bilo kako...
eto vozdrica od mene ....i sto vas ispeglah na brzinu hehehe :)
User avatar
Bezze_Sa
Posts: 69
Joined: Tue Jul 26, 2005 1:31 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Bezze_Sa »

Fanatik wrote:Pa dobro, izvaljivo sam ja i gore stvari, nije ovo nista :D :D :D .Ja ti kazem da su iz "Plivinog" Metadona izuzete 3 opijatske komponente.E sada........Šta ,kako,gdje,i ko je kako uradio ja to ne znam.Samo znam da mnogi stariji ljudi koji su prije rata bili na Metadonu MI FINO KAZU, DA SE OVAJ METADON ,NE MOŽE POREDITI SA ONIM OD PRIJE RATA, LAZU ONI ,LAZEM I JA. :D
Ne lazu haveru, istina ....
User avatar
Vodolija
Posts: 339
Joined: Tue Nov 22, 2005 3:07 pm
Location: USA

Post by Vodolija »

...
Last edited by Vodolija on Sat May 27, 2006 3:44 am, edited 1 time in total.
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Ehjjjj buraz, pa bolan ne bio ,ja se prepo gdje si, sta ima ???.Kad je to Plosku herc drmnuo???.
Šteta stvarno je Doktor i po.Gjde si se izgubio???? :D ,eee neka si se vratio bas mi je godra.
User avatar
Bezze_Sa
Posts: 69
Joined: Tue Jul 26, 2005 1:31 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Bezze_Sa »

Fanatik wrote:Ehjjjj buraz, pa bolan ne bio ,ja se prepo gdje si, sta ima ???.Kad je to Plosku herc drmnuo???.
Šteta stvarno je Doktor i po.Gjde si se izgubio???? :D ,eee neka si se vratio bas mi je godra.
Hehehe, evo haveru tu sam.... gura se nekako, povremeno bacim pogled na forum. Sto se tice dok. Ploskica, hercika ga drmnula u januaru 2006 (pocetak sam...) i jedva ziv osta'o... trenutno ne radi, gore je u bolnici... a fakat, sto kazes steta, dobar ko hljeb doktor bio nane mi, iskreno bih volio da se skroz oporavi i opet na posao da dodje...

Ma ja nisam nigdje ni isao da bih se vratio. ... hehehhe nego ono kazem ti, nekad nekog posla imam na kompu, tako da nisam bas svaki dan na forumu... mislim ne prazim svakodnevno desavanja... ali tu sam ja... i ne idem ja nigdje

Sto se tice terapije, juce sam spustio jednu tbl. sad sam na 65mg i trazio da od dr. Marjanovic da mi daju onu vikend povlasticu....Upisala me negdje i kaze da ce na onom njihovom timskom sastanku odluciti. Ja cu znati slijedece sedmice sta ce biti... ako ne sad, za dvije - tri nedelje sigurno cu dobiti....ali eto nadam se da ce biti dobre vijeti slijedece nedelje....

Sta ima novo kod tebe haveru, kako kod tebe ide terapija. Koju povlasticu imas ti? Na koliko si mg sad? ...?
Kako ide spustanje i to....
User avatar
Vodolija
Posts: 339
Joined: Tue Nov 22, 2005 3:07 pm
Location: USA

Post by Vodolija »

...
Last edited by Vodolija on Sat May 27, 2006 3:45 am, edited 1 time in total.
User avatar
Bezze_Sa
Posts: 69
Joined: Tue Jul 26, 2005 1:31 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Bezze_Sa »

Vodolija wrote:BEZZE_SA....smradu jedan :):):) Odgovaras na Omarom post a na mene ne obracas paznju....c c c.....ne gine ti cvoka i to ono pola glave da ti razvalim :):):) Sala mala...znas mene!!!


Ponosna sam na tebe sto se tice terapije. Reci mi jes smanjio apache??? Pisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
J*bi ga, sto se tice apacha, tu je malo gusto.... jos uvijek je iznad 50mg.... ali nije puno... mislim sve u svemu i njih sam smanjio s tim da sam ih po 15 pio rega ono,...sad sam ono 5-8 vec duze vrijeme.... (oni od cenera)...
User avatar
Bezze_Sa
Posts: 69
Joined: Tue Jul 26, 2005 1:31 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Povlastica JEEEE

Post by Bezze_Sa »

Ljudi dobio sam povlasticu.... ovu vikend, raja iz SA znaju o cemu pricam.
Inace ova povlastica kao i sve ostale mozes dobiti naravno pod jednim uslovom, a ti je da si OK, da si cist itd itd... ja nisam ni znao da imam pravo na povlasticu ovu za vikend. Danas ja bezze krenuo na terapiju i kontam dal' da spustim jos jednu (nedavno sam spustio jednu i sad sam na 65Mg) i odlucio neka jos malo... kad bezze kod doktora ja u vezi neceg lijevog skroz, pricali mi i on ono gleda mi karton, i kaze :"A sto ti ne koristis vikend povlasticu?", ... ja oono veze neam, samo sam slegnuo ramenima... jer fakat nisam ni obracao paznju...kad on mi rece da sam dobar fol ovo ono.... i da ce me staviti na njihov onaj timski sastanak... to bilo prosle sedmica... i danas ja fino kod doktora... i pitam reko ako su me odbili onda nista, a ako su me primili onda super ba nosim kuci za vikend (heeej sad mogu ba i na vikendicu i sve....) i ja kod doktora, i Pokrajac fino mi rece, kako su odlucili na stastanku da mi daju povlasticu i da odmah danas mogu podici i za vikend...
.... i tako i bi, inace sam na 65Mg (neka sad jos neko vrijeme, drago mi sto nisam skinuo)...
Ovaj danasnji dan, moram zapisati majke mi...
mislim 99% bio sam siguran da ce mi odobriti, ali s obzirom da sam uvijek (od pocetka godina i po) BZO pozitivan i THC zadnjih 5-6 mjeseci uzastopno....
al' eto, izgleda da nije to uticalo, jer opet znaju da za THC imam vadionu... mislim znaju oni da zapalim ja, ali kad me pitaju, kazem samo :"Doktore, sad sam skrooz promjenio drustvo, ova raja sa kojom sam samo puse (ja ne pusim), i tako sjedimo kod nekoga, zezamo se itd...itd) i samim tim ja sam pasivni pusac i THC poz. a mogu uporediti da kad sam tek dosao THC nisam bio pozitivan godinu dana, tako da znaju da nisam pusio...mislim ono odjednom se pojavio THC....
Tako da Pokrajac sa smjehom na licu govori mi, a zna sta je, samo sto ne moze dokazati :)
eto ljudi, ispeglah vas ja, ali sam morao ovo podijeliti sa vama....
Fanatik... haveru, imal' te? jesi ziv?????
Ima li nam "....Monike mi... heheheh"?
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Kod vas to malo teze ide no ovdje je lakse. Ustvari mislim da uopce nisu tako riggorozni mada bi trebali biti. Ja sam tek mjesec dana na terapiji i vec su mi nakon prvog tjedna kad je test bio ok poceli davati na vise dana. Sad, nakon mjesec dana nije problem ni za pet dana a vikend u svakom slucaju svi dobivaju terapiju doma. i srijedom ujutro oni imaju sastanke pa svi nose doma. Za mene nije bed jer mi ne pada na pamet ni pod razno da bi prodala teraapiju ili popila duplu. Ali, bas sam danas skuzila ujutro neke likove vani kako cekaju jednog koji uzima dnevno 100mg da dodje sa tri dana terapijom da im proda. Cista glupost po mom misljenju! Navlaciti se na dva sranja u isto vrijeme. Ili, dobiju za vikend terapiju pa jedan dan zveknu duplu a drugi ganjaju dop. No, ovi doktori su u principu navikli na takve elemente. Pa, kad su meni rekli da se ne sjecaju kad se netko zadnji put u mjesec dana spustio 20mg sto onda reci? Za mene igra tek sada pocinje biti zanimljiva kad ovaj dio stoji predamnom za odraditi!
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Post Reply