Metadonska terapija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
dragance72

Re: Metadonska terapija

Post by dragance72 »

@ tina
Sutra ujutru idem na infektivnu tamo ću videti, kada će mi raditi pcr test i sve što ide uz to. Pitaću da li ću moći da dobijem terapiju ako budem eventualno na metadonskom održavanju. Kažu da ima neka organizacija hepas koja ti plati lečenje ako si godinu čist od svih opijata. Mada čisto sumnjam da plate možda ti pomognu oko dobijanja kredita za lečenje, jer i toga sada ima. Uglavnom raspitaću se. Većinom lekari, kao mom drugu kažu, nije strašno ako se radiš povremeno ili popiješ nekada, mada je bolje nikada i sa tim se može živeti. U principu zabole ih.
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Metadonska terapija

Post by AnAna_mo »

Al Kaloid wrote:Metadon plave boje se daje u Velikoj Britaniji i mnogo je dobar.
Daju ga i u BiH, u Mostaru.
O dugom dijelu rečenice neću.
Potpis.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Metadonska terapija

Post by Voyager »

Metadon i Buprenorfin nemaju nikakvih vecih interakcija sa HCV terapijom.
Sto se tice drugacijih izjava tipa da je bolje biti na Buprenorfinu nego na Metadonu za vreme HCV terapije, to su ciste gluposti, nenaucne cinjenice koje vam serviraju iz cisto marketinskih razloga, da bi se tex i xone bolje prodavali.

Dakle, to je cak suprotno.

Po kolicini podataka i broju naucnih istrazivanja uradjenih sa Metadonom, daleko je bezbednije biti na Metadonu i primati anti-HCV terapiju, nego biti na Buprenorfinu i primati anti-HCV terapiju.
To je prost zakljucak izveden iz cinjenice da je Metadon jedan od najbolje proucenih opioida u istoriji covecanstva, pored Morfina, znaci ima fenomenalan bezbednosni profil, svaka ziva interakcija tokom zadnjih 50 godina koliko se Metadon koristi je zabelezena, ljudi su provodili svoj citav zivotni vek i zavrsili ga na Metadonu, zene radjale decu na Metadonu, ta deca rasla i postala ljudi koji imaju svoju decu, znaci o Metadonu se zna sve do detalja, ali sve.

O Metadonu se zna vise nego o Aspirinu.

Dok je Buprenorfin dosao kasnije i daaaaleko je manji broj naucnih i klinickih istrazivanja sa Buprenorfinom i njegovim potencijalnim interakcijama sa drugim lekovima i/ili drogama.
Dalje, posto je Buprenorfin poceo da se koristi kao supstitut tek od pre koliko ? Desetak godina ?
S' obzirom na to, niko jos ne zna kakvi su efektu dugotrajne i svakodnevne administracije Buprenorfina kod coveka.

Reckitt & Colman su Buprenorfin poceli da proizvode tek pocetkom 80-ih godina, ali samo kao analgetik, znaci jedina indikacija su mu bili jaki bolovi.
Proizvodio se pod nazivom Temgesic, to je prvi komercijalni naziv za Buprenorfin.
A sintetisali su ga nekih mozda 10 godina ranije, znaci tamo 70-ih ako se dobro secam.

Dakle, istrazivanja nad Buprenorfinom i njegovim efektima na organizme su trajala najvise 10 godina dok nije lansiran na trziste.
Stoga, jeste, on se sada koristi u medicini vec evo sada ce 30 godina.
Ali za odrzavanje se koristi veoma kratko, jos nema ni 10 godina od kako je dobio i tu indikaciju.
Stoga, dugotrajni efekti i eventualne posledice hronicne administracije Buprenorfina u visokim dozama koje se daju za odrzavanje su poznati jedino na pacovima, majmunima i pticama, jer su eksperimente vrsili samo na zivotinjama.

Kapirarte ?
Jos se ne zna kakve efekte na duge staze i kakve potencijalne posledice Buprenorfin ima na coveka, pogotovo kada se daje u ovako visokim dozama kao sto je 8mg dnevno.

To je, btw, jos jedan od razloga zasto se nisam odlucio za odrzavanje Buprenorfinom kada mi je ponudjeno.

Da, to je veoma visoka doza Buprenorfina, to je veoma jak parcijalni agonist.
Uzmite tabletu Buprenorfina (Subutexa ili Suboxone-a, nije bitno) od 2mg i dajte nekom ko ne uzima opioide da pocufla pod jezik.
Posmatrajte rezultate.
Uvidecete da ce ta osoba biti tako majstorski razvaljena da nece znati gde joj je dupe, a gde joj je glava i naravno necete moci da verujete.
Dakle, 2mg Buprenorfina POKIDA nenaviknutu osobu, efekti su isti kao da je zveknula extra dobar fix Heroina...a i feeling je identican.
Doze Buprenorfina koje se daju za bol se doziraju u mikrogramima kao i Fentanil i za bolove se ne prepisuje niti Subutex niti Suboxone, vec u Hrvatskoj i Sloveniji Temgesic, Buprenex, Transtec, itd. koji su ili flasteri ili sublingvalne tablete, no one se proizvode u daleko manjim dozama.

A zasto 2mg tako predivno pokida osobu, a nas na odrzavanju 8mg ne moze ni da pipne, nema nikakav rad ?

To je zato sto je Buprenorfin parcijalni agonist sa veoma selektivnim i specificnim delovanjem na nase opioidne receptore.
Jako je osetljiv na opioidnu toleranciju i na "naviknutost" na opioide.
On stvara rad samo kod osoba koje su potpuno nenaviknute na opioide.
Kod osoba koje imaju vec neku toleranciju, rada u POTPUNOSTI nema.

Kompleksna tema, ne bih sada da bezveze krenem u to objasnjavanje, malo bi vas ovde to i zanimalo.

No, zato su ga i odobrili za odrzavanje.
Ali, za odrzavanje onih sa visokom motivacijom i za one koji planiraju da se skinu, za one koji vise ne zele da osecaju rad, ali imaju problem sa fizickom krizom.
I naravno, veoma je dobar za skidanje sa Metadonskog odrzavanja.
Sa Metadona predjes na Morfin i budes na njemu dok ti iz organizma ne izadje Metadon, zatim samo napravis brzi switch sa Morfina na Buprenorfin, budes na Bupe-u dve nedelje i onda spustanje i u roku od mesec dana ti si cist, potpuno bezbolno.

A zasto ne mogu da napravim taj brzi switch sa Metadona na Buprenorfin ?
Pa zato sto Metadonu treba i do dve nedelje da ti izadje iz organizma, dok Morfin napusta telo vec nakon 12 casova, stoga ukoliko bi napravio brzi switch sa Metadona na Bupe propisao bi majcino mlekce.

Po mom misljenju, Buprenorfin je zaista idealna droga za skidanje ljudi koji su dugo bili na odrzavanju Metadonom i koji zaista imaju motivaciju da budu cisti.
1. Dovoljno je snazan
2. Bezbedan je i nije toksican kao Valoron, Tramadol, Dolantin/Demerol, itd.
3. Nema rad, stoga kada si na njemu ti si vec polu-skinut, znaci navikavas se na zivot bez rada
4. Postepenim smanjivanjem se opusteno postize apstinencija bez ikakvih neugodnosti, za razliku od Metadona sa kojim je to maltene nemoguce postici bez neugodnosti

Dobar je za skidanje, extra je za to.

Ako se ikada budem resio skinuti sa opioida, to cu uciniti pomocu Buprenorfina...ili pomocu nekog mozda jos modernijeg opioida, ako ga budu izmislili, heh.

Sto se tice klinike u mom gradu gde dobijam svoju drogu i sto se tice mog pitanja sta se desava sa Metadonom.

Prekjuce kada su mi krenuli nezeljeni efekti mi je postalo sve jasno.
Poceli su ponovo da nam daju Hemofarmov Metadon.
I to se krpe, ja vise ne dobijam take-homes, vec moram svaki dan u kliniku po dozu, jer im stize "na kasicicu" svaki dan, cisto da imaju da podmire pacijente za taj dan dok se ne normalizuje uvoz Alkaloidovog Metadona.
Jer HF vise ne proizvodi Metadon u kolicinama kao i pre, tako da od kada je nastala ova nestasica od subote 5. Decembra, svi sada nagrnuli na Hemofarm, a HF jednostavno ne stize da napravi toliko, nema toliko, kako god, tako da nam daju sve po malo, cisto da imamo za taj dan.

Pitao sam nacelnicu klinike o cemu se radi, kaze mi da je doslo do zastoja u uvozu Alkaloidovog Metadona, kaze da ga cela drzava nema, ni Drajzerova ga nema, kaze ona.
Da oli je to ljudi istina ?
Evo ovde ima pacijenata koji dobijaju Metadon u Drajzerovoj.
Recite mi molim vas, da li dobijate i dalje Alkaloidov gorki i bistar Metadon, ili ste preshaltani na Hemofarmov sladak i gust Metadon ciji je rad pride dosta slabiji i kraci (a kod mene izaziva i nezeljene efekte o kojima vec sve znate) ?
Pazite, razlika u ukusu se izvali ladnjaka, bez obzira sa cim vam ga pomesali, znaci svi znaju onaj sladak i alkoholni ukus HF-ovog Metadona.
Pls recite mi, bas me znaima da li je sve to istina ?
Posto me doktorica u mojoj klinici bas ne gotivi, nemamo bas neki pozitivan odnos, to mi je onako drsko rekla "Nema cela drzava, nema ni Drajzerova, svi su privremeno na HF-ovom dok se ne sredi, ne mogu da ti ga stvorim, ovo ono !".

A kada sam se vratio kuci iz klinike danas sa tom informacijom, uzeo sam i nazvao predstavnistvo Alkaloida u Beogradu i tamo razgovarao sa nekom devojkom/zenom koja se javila.
Predstavio sam se, rekao sam da sam pacijent Metadonske klinike tu i tu i objasnio kakva je situacija.
Ona mi kaze da jeste doslo kao do nekog zastoja, medjutim sada je glavni zastoj do ministarstva zdravlja, odnosno sve je reseno sa njihove strane.
Jer, za svaku turu Alkaloidovog Metadona koju uvezu, ministarstvo zdravlja mora da potpise.
I kaze mi da sada jedino sto cekaju je da ministarstvo zdravlja potpise te papire, kako to vec ide, ne znam.
Ja pitam pa kad ce to biti, da li mi mozete barem otprilike reci ?
Za dan dva ili za mesec dana ?
Ona kaze "zaista ne znam, mogu da potpisu i da se sve sredi sutra, a mogu i za 5 dana".

I zaista, zovem i drzavne apoteke, niko nema Alkaloidov Metadon.

Tako da eto, to je sto sam ja saznao.
Ima li neko drugacije objasnjenje/informaciju ?

I'd appreciate.

I srecom nabavio sam brzo Concertu, stoga sam okay, inace da nemam Concerte bilo bi jaaaako gadno.
Tako da sam sada na staroj terapiji, HF-ov Metadon + Concerta, dok se ne vrati Metadon Alkaloid.

Bas strasno...veoma nezgodno.
Ovo bas ne bi smelo da se desava...ali ne bi smelo.
Zaista, jedva cekam da HF prestane da proizvodi Metadon, ako ce prestati uopste, pa da nam Alkaloid bude jedini, onda nece moci da se zezaju ovako.
A ne mogu bogami ni sada, s' obzirom da HF nema dovoljno Metadona da nas podmiri.
S' obzirom na novonastalu situaciju i da HF vise ne snabdeva nase Methadone klinike, verovatno su smanjili i stepen proizvodnje odavno.

A to znaci da Alkaloidov Metadon mora pod hitno da se uveze, jer cu u protivnom za nekoliko dana otici u kliniku i naici na presusenu sisu.....

Voyager
tina26
Posts: 95
Joined: Mon Aug 31, 2009 1:28 pm

Re: Metadonska terapija

Post by tina26 »

koja gadan situacija, da i sada je pitanje dali ici an to ili ne, jer to se uvijek moze dogoditi i kaj onda? to s ei meni na subutexu-xonu moze dogociti, da neznam ga prestanu prozvoditi ili tako nesto i sta onda .... ma to je sv zato sto sve njih za nas narkomane boli k... kaj mislis da tak jendostavno prestanu uvoziti ljek za secerase, nema sanse, ejr eto oni nisu izabrali svoju bolest a mi jesmo i eto nam sada, to ce ti svak reci pa i vecina na ovom forumu. ma sve je to sranje... proklinjem dan kada sam prvi put uzela hors, proklinjem, pratiti ce me taj konj cijeli zivot... cijeli.... uzas, tuga i zalost, i ovisimo o tomeo nekim piskaralima, koji nkada nisu niti vidjeli covjeka u krizi a kamoli ju osijetili, i boli njih. da eto smao zbog toga se isplati biti cist da te tkao nemogu zajeb... ali opet neki od nas nemogu biti cisti i ja sma prva koja to rezumije to i sam znas... ali eto opet smo robovi ne dilera ali eto farmaceutske industrije, pa i ovo sto su sa subitexinma napravili , udali nam taj sugavi suboxon, pa di ej tu pamet, nigdje, kaj smanjila im se potrosnja droge na ulici pa oce da se ljudi drogirju jer ih terapija ne pokriva, neznam, ili je netko doro zaradio an tome sto su nas prebacili i sjeb... vecina se prebacila an hepove, neki vratili dopu, ali nitko skinuo, ili ostao na suboxonu... eto ja se ponadala da eto hvaal bogu meni ej ok, ali nije, prvih par dana je bilo ok, valjd ajos dok je subutex bio u meni ali eto kada je to otislo pocelo je ovo, muka, i sad amuka, sto sada, sto dalje.... neznam vijdeti cu sutra dali ima pametnih i normalnih ljudi ili je svima bitno samo da zarade a kako se ljudi osijecaju za to ih boli k...
User avatar
Al Kaloid
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 2:22 pm
Location: Beograd

Re: Metadonska terapija

Post by Al Kaloid »

Brate opet si dobio pogresnu informaciju vezano za Drajzerovu. Rekao sam ti da ona nema veze sa ostalim klinikama, da je prva uvezla Makedonski met i da nikakve nestasice ne postoje po tom pitanju.Jednom nedeljno dobijam terapiju i uvek cist Makedonski metadon, kao i poslednjeg puta kada sam podizao. Kod nas je sve ok, nema nikakve nestasice, to su te nesto lozili u tvojoj klinici. Kod nas uvek najave na tim sastancima koje drzimo da li se nesto menja ili ne i vec bih znao da cemo dobijati neki drugi met u slucaju da ovaj nestane. Verovatno je neki trenutni zastoj, ne verujem da ce potrajati.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonska terapija

Post by Beobandit »

Sta kazes Voyo neki zastoj u isporuci Metadona. Da nije se umesala Crna Reka. To na njih lici. Ma zezam se samo ali bi bio zastoj hleba za Crnu Reku. Beobanda posmatra.
Vidim tema se rascistila, mimikrija vise nema. Da znate sta samo rade na drugim forumima ljudi bliski crkvi. Preobrazili su se od zavisnike u roditelje zavisnika, narkomani postaju majke zavisnika od 30 god kojima se ne svdija sinova terapija i ne znaju sta da rade. Pa pitaju kako bi bilo da predje na blokatore. Kao ada vozis srednjom trakom das mig i samo se prestrojis. A dole odmah odgovaraju na postove i pitanja koja su sami postavili javite se u patronaznu sluzbu Crne Reke. Zlo ne spava. Zamisli majka da se javi. Mozda da ugovore sacekusu sinu, dzak na glavu u gepek i kada se osvestis vec si vezan za krevet i vec je krenuo exorcizam posle sto se vise batrgas od bolova gore ti je. Znaci bruka sta se njima glavama dogadja. Posle okopavanja krompira onaj im da valjda 2 sata na netu da pljuju po metadonu. A nema veze sta pisu ludilo. Jos je da nema nekoliko normalnih da im odegovaramo i uvek zapusimo usta ispalo bi da ceo svet bezi u Srbiju po lak Metadon, niko ne daje drugi, umiru na ulicama, klecu mole a samo Srbi se nasli pametni pa daju. Mogu misliti kako su tek lagali tokom zadnjih godina i nije ni cudo onda sto nam je trebalo toliko vremena da se dokopamo centara. Ali kada je dosao net vise nisu mogli da kontrolisu protok informacija inace da je po njihovomoni bi ugasii svaki forum gde se pomene met kao u Rusiji do skoro sto je bilo.
Posle dugo vremena dodjem na temu i vidim normalni razgovori, sve OK. Onda nemam ni zelju da ulecem na njihove teme sa postovima i kvarim im ono sto su zamislili.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonska terapija

Post by Beobandit »

I zasto nam je zatvorena tema Savski Venac. Zatvorili su administratori temu jer je kozna ko dolazio na nju i lupetao protiv Metadona. Nek otvore svoju temu i gotovo. I recite ko zapocinje to onda mi koji se lecimo ili zgadija koja pokusava da nas ubedi da se ne lecimo. Zavisnik zavisnika ubedjuje da je on manji nego ovaj drugi ili da on uopste to vise nije. Idite bre ljudi, vishe stvarno... A i ja stavljam drivere cackam po kompijuteru igram Splinter Cell a ovde se vodi rasprava da li Srbija dobija 29 Metadonski Centar, dobija naravno, mailovi su poslati. Uredjuje se enterijer za glavni Metadonski Centar a morace da sruse Staklenac i veci deo Narodnog Pozorista, obdaniste, skolu presele da se smanji steta a skrate Knez Mihajlovu i zaravnaju jer se pravi tunel koji ce ici ispod centra koji su povezani sa medjunarodnim putem E-72 kako bi kamioni iz Plive i iz Skoplja dolazili na vreme. Zakasnjenja ne sme biti. Drugi izlaz vodi prem Mc Donaldsu da bi se kezili ljudima dok jedu ujutru. Sta ste mislili pa ovde vlada Pajser Brigada. Sada mi je bilo zao sto nisam bio tu pre zakljucavanja teme. Inace projekat je dobio prednost a novi most preko Save ce morati da saceka bolja vremena. Ipak je ovo binije.
Ali i Savski Venac zivece vecno.
dragance72

Re: Metadonska terapija

Post by dragance72 »

Daj bože da će živeti ja idem u utorak, danas sam iz drajzerove dobio papir da sam lečen 96 i da sam se javljao zadnji put 2006 i da nisam zadovoljan bio ni stavom lekara, ni rezultatima lečenja i na to mi j edoktorka rekla a zašto nećeš detoks ovde kod nas!? kao da pričaš sa gluvima. Da se cimam dva puta dnevno po bensedin i injekciju diklofena pa nisam lud. Drugar mi je dobio metadon tamo preko veze, jedva su mu dali ali potegao načelnicu i uspeo. Usput danas sam video da dobijaju Makedonski Metadon, zatekao sam se tamo u vreme podele terapije i pričao sa nekim likovima. Verujem da je i u Gavrila Principa isto tako.
dragance72

Re: Metadonska terapija

Post by dragance72 »

I da, još htedoh reći, zašto ljudi zaključaste temu o metadonskom centru Savski venac. Šta god da je Vojager pisao i iznosio svoj stav kojemu, uzged budi rečeno, možda i nije bilo mesto baš u ovoj temi, meni se čini da je uprkos svemu iznosio svoje stavove bez vredjanja. A moja draga Baba Naca u dve rečenice "okvalifikova čoveka" iako verujem bez uvrede da ne zna mnogo o tome o čemu je pisano što ne znam ni ja, priznajem. Jer knjige koje se tu pominju nisam čitao. Ali dobro bilo je još prekih i devalvirajućih stavova a setimo se tradicija N.A da ne "SUDIMO DRUGIMA NIKADA". Ovo je iz najbolje namere Bakuta nema ljutiš?
tina26
Posts: 95
Joined: Mon Aug 31, 2009 1:28 pm

Re: Metadonska terapija

Post by tina26 »

ja sada na drugoj temi procitala da je ta drajzerova kaks e vec zove zatvorena, to istina? pogledjte pise na drugoj temi, neznams ad akojoj mogu dati link mkooga zanima....

vojager nisam ja rekla da je bolje ljeciti hcv sa intf ako si na hepu ili texu ili xonu, jer nemogu to reci jer neznam nisma jos bila in intf, pa neznam, jeli, kazem ti tkao su meni rekli, d anije problem ako sam na subu, ap akzem ne vidim zastzo bi onda bio problem met, ako je decko na terpiju intf.uzmao dop, onda se moze i hep, eto smao sam to htijela reci.

beobandit, na kojim to (drugim forumima-sapni mi) , ja smao mogu reci da je uho puno slobodniji i tolerantniji forum od ovog, tmao te nece odmah ispljuvati kao dodes i kazes da si an metu ili xonu, jer ima puno takvih, ima puno ljudi koji su an subutexu cisti godinama vec, i sta i njih treba lincovati jer nisu se izljecili u komunama. bas sam jucer vidjela kamion reto centra, ono veliko pise reci ne nesto... i stanu oni i zicaju me pljugu, bas ono zicaju, e malaaaa das pljugu (ja sam pusila po cesti da, sram me bilo hehe) i ja dam jednu, i oni tri tipa bila, bas ono gledali me ono pohotno fuj (nije ovo da se hvalim brijem d aoni pohotno gledaju i pticu na drvetu ako je znska ptica haha), ja dala, i tmana da cu kernuti oni kao e malaaaa imas jos par, d aimamo za kasnije, ja kazem nemam, jbg kaj cu ja svoje pljuge im davati a ovak i onak pusim dvije kutije na dan treba to podmiriti hehe...ali eto meni i mom oku kolko je iskusno se cinilo da su uslagirani, ono malaaaaaa tak je razvuko uzas, i zjenice male, amrak je bio, bilo oko 6 navecer, necu odgovorno tvrditi da je bio taj koji me zicao uslagiran ali eto menis e cinilo da je.... uglavnom svaka cas onim koji su se tmao skinuli lai ja nebi mogla. svi ti iz komune kazu da smo mi i dalje ovisni koji smo na supstitutu, a oni nisu ovisni i dalje jesu, smao njihova droga je bog, oni smao o tome znaju, sve je u bogu, samo bog, bog, i bog, ne bok nego bog (hehe)

nije ok pljuvati po nicijem nacinu ljecenja, to sam vec pisala jer svako je individua i treba mu nesto drugo i pmaze mu nesto drugo tako da kao sto nema univerzalni ljek za neznam ni ja sta tako nema niti za ovo.....
Locked