Metadonska terapija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
Bezze_Sa
Posts: 69
Joined: Tue Jul 26, 2005 1:31 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Bezze_Sa »

Neee naravno da ne... i svako ko misli čitav život biti na metadonu to nije rješenje... ali činjenica je da je meni lično metadon pomogao, bio sam na velikim dozama (zna i Fanatik isto, i i on je bio takodje i sa 15-16tbl. sad on pije 3-4tbl.) kod mene je malo drugačije...
Na početku sam pio 24tbl dnevno (što je stvarno preseravanje bilo sa moje strane...) ali kasnije, i malo po malo skidao sam po 1tbl sedmično. Sad trenutno sam na 50mg (10tbl.) i imam veeeliku motivaciju da idem ka 0mg... Samo neću da se zafuram... Mogu ja to spustiti za dva-tri mjeseca regularno, ali ipak (kao i što doktori kažu...) bolje laganice, jer i heroin mi nije u život ušao preko noći (da tako kažem...)
Samo ko hoće, ko ima volje, može se skinuti sa hepa regularno.... Ja sam evo dobio sina prije 3 mjeseca, i to me je okrenulo za 1 000 000 stepeni... Počeo sam da odjednom (furka sigurno) spuštam terapiju... sa 15-16tbl (ne sjecam se) sletio za mjesec dana na 10tbl. i tu me doktor stopir'o... citiram :"Previše si se zafurao, pusti lagano nek ide prema dole" i tako smo se dogovorili da svaku drugu sedmicu spustim po 1tbl (5mg)... Meni se ne žuri ništa, mislim neću da žurim da spustim odmah... nek ide laganice, meni je vazno da sam psihu sredio koliko toliko... i vratio se u neki normalan život... To mi je najvažnije bilo, a za to je ipak bilo potrebno malo više vremena...

To što kažeš ti, slažem se u potpunosti... jer znam lika koji fino kaže da će ići na terapiju i piti metadon sve dok ga noge budu nosile... a pije 125mg (25tbl. dnevno) i tako gura godinama (koliko ja znam...) i takvi ljudi, će uvijek ostati na metadonu, ako ne metadon, onda će ponovo (ne bitno nakon koliko vremena) vratiti se heroinu...

Mnogi forsiraju da se skinu sa stimulansima... kao npr: speed (na I mjestu), mislim da je to gora solucija... ali svako radi kako misli da mu je najbolje...

Pozdrav
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

Ma ja znam ih ja par cijeli im se zivot sveo na to heptanon i nemisle da pokusaju da se skinu,i prihvatili su to da ce biti citav zivot na hepu i tako zive..Odu ujutro popiju terapiju i kupe novine piju kaficu i tako iz dana u dan..To je plafon onoga sto su napravili u zivotu,i onda jos govore:dobar sam jarane nedrogiram se samo pijem heptanon,a zivot im prolazi.....
Cestitam na dijetetu...Sta je sa zenom?Ona nista neuzima?
User avatar
Bezze_Sa
Posts: 69
Joined: Tue Jul 26, 2005 1:31 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Bezze_Sa »

Ma joook, žena ni dima jointa nije povukla (jeste jednom 2000-te, povukla dva dima i zgadilo joj se, grlo joj kaže sjeba :) i od tada nikad ništa, niti je ikad rekla ono da bi volila probati (makar na nos) žuto... Ona mi je bila podrška ovo sve vrijeme. Takođe da nije nje bilo ni ja ne bih imao volje ni za šta, samim tim bi bio davno pod zemljom. Čitavo vrijeme je bila uz mene i nadala se kad će (jer pokušavali smo, vjerujem kao i svi) da se skinem na razne načine, i na kraju zaključili da jedino metadon može pomoći... Koliko je samo problema vidjela sa mnom to je čudo....Zato je ne dam ni zašta na svijetu... Et' kakav sam bio, da joj je MOJA stara govorila da me napusti, da se razvede kao ode joj mladost uz mene, i kao od mene ništa nema (to dok sam se gudrirao, ali ja sam se baš, baš gudrirao...) eto kad je moja stara digla ruke više... samo čekala kad će me naći negdje u jarku ili sl. Ali ona nije htjela ni da čuje.... čuj da mene ostavi, sve može ali to ne... Zato kažem meni lično, (svako ima svoje mišljenje prema svakim lijekovima) ali meni je metadon spasio život, i vratio me u neki normalni život. Trenutno ne radim, ali eto oko kompjutera znam nešto ono, pa popravljam svašta kao i programe pravim po želji... tako da se tu da nešto zaraditi... aa prije dok sam se gudrirao, ništa mi nije bilo ono interesantno, izgubio sam volju za svim i svačim... kakav kompjuter ba, on je samo kupio prašinu, dok nisam rasprodao sve ... Sad opet imam 3 laptop-a, i jedan desktop komp. umreženi svi preko wifi-a i fercera super. Pošto linux koristim često, sam sebi hostiram stranice, samo zakupljujem domenu, (koja je godišnje 10-tak €, a prostor je na mom disku itd da ne dužim...) ovo sve ništa prije me nije interesovalo, iako sam lud za komp. bio od III razreda osnovne škole, kad sam prvi i dobio (sjećam se Amstrad Schneider CPC 464 :) heheh nisam zaboravio)...
Et' to je to, htio sam samo reći kako ustvari ko hoće da se skine, ali baš da se skine, može i sa metadonom, ali samo pod uslovom da to sve kontrolišu doktori, ništa na svoju ruku... Ja mislim u SA gore na C. Vrhu ima sigurno 80% raje, koja su na MST programu, ali nisu još sa sobom rasčistili neke stvari.... i oni su upravo ti koji malo, malo pa pozitivan... ustvari služi im terapija samo da ne budu loši dok se ne snađu za pare, i odmah po heroin, ili čak (ima dosta i takvih) koji prodaju odmah svoju terapiju (onu što nose kući nedeljom) i mjenjaju je za dop.
Ja imam povlasticu tako da gore ne idem svaki dan... odem utorak, četvrtak i subotu... svaki put kad odem dobijem jednu dozu kući da nosim, osim subote kad nosim dvije...
Ovi koji su pozitivni malte ne stallno, gore doktori opet im pruze još šansu da dolaze na grupe gdje pričaju sa psihologom, šta ih muči itd itd... Kad vide da neko baš neće, tj. muti, zeza... izbace ga mjesec - dva ....
Raspričah se ja pravo... :)

Pozdrav ljudine i Fanatik ba, daj javi seeee, vidim da još komp nisi sredio onda? :) LOL
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

Znaci zena je kako treba,hajde super bas mi je drago..
Drago mi je da radis bilo sta,uh svasta si nesto napisao..
Ja bi drug bio najsretniji da se ti fino skines skroz sa hepa i da ti nista netreba a nadam se da ces i do toga doci,vidjeces kako je dobro kad nemoras ama bas nista uzeti a opet si dobar..Ali pravo mi je drago da ides ka tome da skroz bacis i hep i da imas zelju da to napravis....Pozdrav
Đavo
Posts: 14
Joined: Wed Aug 22, 2007 3:17 pm

Post by Đavo »

garinco wrote:Neces dobiti metadon ili heptanon da se skines,jer nemas dovoljno ,,staza,,za takvu vrstu skidanja.Substituciska terapija se daje samo tezim slucajevima,ovisnicima.Predpostavljam da si mlad i da zbog toga zelis da se neprimetno skines.E to moj brale ne moze.Plati guzo sto si popapala.
Hvala na podržavanju.Nekad imam osjećaj da su neki na ovom forumu samo da bi drugima na nos nabijali njihove greške.Umjestzo da podržajemo jedni druge,neki ovdje samo pišu gluposti.I ovi koji tvrde da je hep isto što i dop su stvarno smiješni.Pa da je isto nebi ga doktori propisivali.Metadon čak čisti organizam od "uličnog" heroina.Znam da ima ljudi koji zloupotrebljavaju hep i
tada on postane droga.Znam mnogo momaka(a ima ih čak dosta na forumu) koje je heptadon izvukao iz govana i spasio im život.Slažem se sa bezze sa za ovog momka što se "skida" sa limunadom i sladoledima i xanaxom.Pa da si doživio pravu krizu nebi ti pomogle 10 tabli xanaxa.Udaraš glavom u zid i čupaš sebi kosu da manje osjetiš bol u kostima.Povraćaš sve što staviš usta, nemožeš hodat,a nemožeš ni ležati. Brate skidaj se dok ti je vrijeme jer nedo ti Bog doživiti pravu krizu,nebi je ni najvećem neprijatelju poželio.
Bezze_sa hvala ti na podršci,ti si dokaz da na ovom forumu ima ljudi koji su željni pomoći,a ne samo pričati priče bez argumenata(mahalske).
User avatar
Bezze_Sa
Posts: 69
Joined: Tue Jul 26, 2005 1:31 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Bezze_Sa »

Ma joooj haveru... :)
Ovdje je davno bilo i neke podrške i dobre raje. SAd nemam pojma šta se desilo sa njima. Ili što je forum pretrpan istim pitanjima, kao što vidim XXX istih tema se otvara... Admini i moderatori BAS rade svoj posao.... SVAKA IM ČAST!!!! :(
Prije je mnogo bolje bilo, i forum i raja i sve....
Ali valjda vremenom "ispucaju" se sva pitanja, odgovori... pa ponovo iste teme... Evo moj primjer, ja nisam ima mjeseci zavirio ovdje, što jes' jes'...
Isto tako ima i drugih foruma, koji su na početku bili dobro posjećeni, po 100-150 korisnika u danu (odjednom) prisutni...
Sad na takvim nema 2-3 korisnika....
A ovo je posebno nesto, ipak ovo bi trebalo biti edukativnog, preventivnog sadrzaja... ali ko što reće drug, mahalski...
Ko god šta kaže, dobiće odgovor kao :"Ko ti je kriv, kad si to, onda ti ostaje samo ovo i gotovo" ii naravno na svakim forumima ima i ljudi koji pojma nemaju o temi o kojoj pričaju (kao ovaj što se skin'o sa limunadom i Xanax-om) hahhaha jooo ovo neću nikad zaboraviti majke mi, mislim na ovu izjavu....
....
Vozdra raja i sretno
User avatar
TLUDNAVA
Posts: 20
Joined: Wed Apr 18, 2007 7:33 pm

Post by TLUDNAVA »

JJJoooooojjjjjjjjjj KOKIČARU MOJ, HHEHHEEHHEHEH.Pa ba ti mislis Omco nema kopjutor5 (hehhe) pa mozes mlatiti sta hoces.Hhahhhaha
User avatar
Bezze_Sa
Posts: 69
Joined: Tue Jul 26, 2005 1:31 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Bezze_Sa »

Hehehehe pa vala Omare vrijeme je bilo da se javis.... !!! :)
User avatar
xyx
Posts: 41
Joined: Tue Sep 18, 2007 12:07 am
Location: BGD

Re: Metadonska terapija

Post by xyx »

chuo sam da je metadon dobar isto koliko i subutex, ne oseca se ni najmanja kriza, ali me plashi chinjenica da se veoma lako postaje zavistan od metadona i da je skidanje sa njega gore nego sa dopa... moj ortak je krenuo metadonom i kad je trebao da ga ukine, video je da nije mogao i uradio najgluplju mogucu stvar: navuko se opet na dop da bi se sa njega skinuo jer mu je lakshe i shto je najjacha fora, uspelo mu...

mislim da sve to zavisi od osobe do osobe... ja lichno koristim subutex u kombinaciji sa rivotrilom (psihostabilizator) koji mi daje dobro raspolozenje koliko je to moguce... za spavanje flormidal i nema greshke...

po meni je veci problem OSTATI CHIST nego skinuti se!
User avatar
Bezze_Sa
Posts: 69
Joined: Tue Jul 26, 2005 1:31 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Metadonska terapija

Post by Bezze_Sa »

Koliko se raje "sjebalo" sa SUB-om, tj. navukli se i gore od hepa... (a priča lafo bila, kao nema navlakuše itd itd...) eh, eto sad... Ja lično znam 5 ljudi koji se grčevito bore da se skinu sa subutex-a...
Locked