Metadonska terapija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Post by Voyager »

Pa nije bas da nema euforije, to zavisi od doze. Ako je doza dobro prilagodjena, tada nece biti velike euforije, a nece biti ni mankija.
A ta prica o Metadonu i da su ga menjali...vec duze vreme se prica o tome ovde.
Da razjasnim.
Nisu nista izbacivali iz Metadona kako on ne bi imao euforicno dejstvo. Metadon nema tako snazno euforicno dejstvo zato sto mu treba malo vise vremena da se razgradi. Recimo, ako bi neko uzeo ampulu Metadona i roknuo je u venu ili misic, da vis kakva euforija bi bila.
E sad. U svetu se rade modifikacije Metadona. Kako ?
Metadon se sastoji od dve komponente, od dva lanca molekula. Jedan lanac je D-Metadon (dextro-metadon), drugi lanac je L-Metadon (levo-metadon).
Levo-Metadon je taj koji je aktivna komponenta Metadona i koji ima afinitet prema opioidnim receptorima. I znaci, ako imas 50mg Metadona, samo 25mg od toga je aktivno, jer je razmera D i L molekularnih lanaca u Metadonu 50:50.
U svetu postoji procedura prociscavanja Metadona, tako da se odstrani molekularni DEXTRO lanac. Po zavrsetku takve procedure, dobija se Levo-Metadon, u svetu se prodaje pod nazivom Polamidon, koji je jaci, nekima je bolje na Levo-Metadonu, no sama procedura razbijanja molekularnih lanaca D i L je veoma skupa, stoga je recimo Levo-Metadon 10 puta skuplji od obicnog D-L-Metadona koji se sirom sveta trosi.
Eto to je to.
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

Ja licno od metadona nisam dozivela euforiju. A bilo je dana kada sam popila i po 200 kapi dneno.Postoji rad, naravno ali to nije bila euforija.

Sto se tice trodona, po meni taj lek ima naj odvratniji rad. Od njega postanem samo uzasno nervozna.

Kako si mi ti? Znaci nije ok? Jbg..bas mi je krivo! :(
Pokusaj, potrudi se pa ako bas ne uspes pici u NS i sve je to blaza varijanta od heroina....
Ajde pa javi se!!!
Ljubim te i drzim ti palceve!
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Post by Voyager »

Kako ko. Ja kad sam dobijao po 180 kapi imao sam nekakvu euforiju, iskren da budem.
Hahahaha, da...Trodon. Nekim ljudima bas ne pase.

A sto se mene tice, izdrzavam i dalje...videcemo.
msoda6
Posts: 1
Joined: Tue May 29, 2007 10:31 pm

hept

Post by msoda6 »

ma ljudi moji kod heptanona je najvažnije da miće ljude sa ulice,kolko toliko i ako bar 5 ovisnika prestane sa krađama i dilanjem to je uspjeh već, evo ja sam iz Splita i kad bi ovdi nestalo hepta kriminal bi doslovno multiplicirao sto puta.
User avatar
azraaa
Posts: 407
Joined: Sun Apr 08, 2007 8:40 pm

Post by azraaa »

ja mislim da je to individualno, i da svakome metadon razlicito "prija". ima ljudi za koje je to pogresno, evo moj momak je na suho se skidao jer je bio strajk a nije htio ni da cuje za to, htio je metadon, a evo vec haman mjesec dana je ok! to je od osobe do osobe drugacije, najbolje bi bilo kada bi se to dalo procijeniti kome je sta potrebno! ali to je bas tesko....
PDT_Love_07
User avatar
Mark_Renton
Posts: 386
Joined: Fri Apr 15, 2005 3:51 pm

Post by Mark_Renton »

Metadon nema full dejstvo prvog dana i delimicno drugog, zato i ne izaziva euforiju. Kad bi ga uzeli cisti, bilo bi euforije.

I trodon ima jedan od boljih radova koje sam probao. Uzmes 250mg, posle sat vremena te "digne", skroz si happy i to te drzi neko vreme posle toga ide super stond koji traje do ujutru (ako se uradis u 6 uvece). Ja sam voleo da kad dodje do tog stonda pojacam ga heroinom.
e, al' to su dobra stara vremena, sad povracam na samu pomisao na trodon, cim vidim bilo kakve lekove u kapsulama ili kad cujem suskanje onih tabli od lekova, katastrofa. od tad uopste ne mogu da pijem lekove u kapsulama.
When Hell is full, the dead will walk the Earth.
Sonja
Posts: 544
Joined: Wed Jan 04, 2006 2:48 am
Location: Neverland

Post by Sonja »

ljudi, samo vi budite strejt! I volite se 8)

ja licno mislim da je metadon gudra, opijat, i ja sam se radila nime...Ali ako Vama pomaze..... :D

Samo cool ljudi, samo cool....



S.
Needlework the way, never you betray
Life of death becoming clearer
Pain monopoly, ritual misery
Chop your breakfast on a mirror
Taste me you will see
More is all you need
You're dedicated to
How I'm killing you...
garinco
Posts: 13
Joined: Fri Aug 03, 2007 8:25 pm

Post by garinco »

Samo nekoliko recenica u odbranu moga leka ovo sam vec jednom copypaste pa ako je neko procitao unapred se izvinjavam,metadon je extra LEK a ko misli da nije neka procita ovo
Ciljevi primjene farmakoterapije opijatskim agonistima, kojima se smanjuju štetne
posljedice za društvo i pomaže obitelji ovisnika i samom ovisniku su:
-sprječavanje širenja zaraze virusima hepatitisa B i C, HIV-a, sifilisa, TBC i drugih
bolesti;

-smanjenje broja novih ovisnika koje u svoj krug uvlače neliječeni ovisnici;
-smanjenje broja kaznenih djela sekundarnog kriminala ;
-smanjenje odljeva novca u ruke organiziranog kriminala;
-smanjenje troškova liječenja kroničnih bolesti (AIDS, Hepatitis B i C, TBC i brojne druge);
-smanjenje korupcije;
-smanjenje broja prometnih nesreća i težine materijalnih šteta;
-smanjenje prostitucije;
-sprječavanje ekonomskog i emocionalnog propadanja obitelji;
-očuvanje produktivnosti rada (roditelja ovisnika kao i samih ovisnika);
-povećanje obuhvata ovisnika u terapijski proces što ranije i u što većem broju;
-poboljšanje općeg zdravstvenog stanja ovisnika i kvalitete njihovog života;
-smanjenje ukupne smrtnosti ovisnika i smrtnosti od predoziranja;
-smanjenje utjecaja ovisnosti na očekivano trajanje života i izgubljene godine zdravog ( produktivnog i kvalitetnog ) života;
-smanjenje potražnje (potrošnje) ilegalnih droga i lijekova;
-unaprjeđenje zaštite zdravlja trudnice ovisnice i djeteta;
-povećanje vjerojatnosti potpunog odvikavanja i dobre socijalne rehabilitacije i reintegracije;
-unaprjeđenje liječenja komorbidnih psihičkih poremećaja kod opijatskih ovisnika
Đavo
Posts: 14
Joined: Wed Aug 22, 2007 3:17 pm

Post by Đavo »

Evo ovako,ja se drogiram vec preko godinu dana.Nisam na igli,nego na foliji i nosu,ali pored svega toga uspješno gonjam fakultet i posao,imam curu...
Ali u zadnje vrijeme mi je sve teže,para sve više treba,nije to to više.Moj najveći problem je što nesmijem da se prijavim jer bi mi život bio uništen,a probao sam na suho,nisam imao snage.Zato bi molio nekog od vas iz BiH ko može da mi pomogne u pronalasku heptadona da mi se javi na pp.Nadam se da mi vjerujete,mislim da mi je ovo zadnja šansa da se izvučem,dok me nisu svi provalili.Molim ko mi može pomoći da mi se javi na pp,objasniću mu malo detaljnije.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

Đavole, ovdje ti ljudi mogu pružiti savjete i informacije kako da LEGALNO dođeš do institucija za tretman, ali ovo svakako nije mjesto gdje će ti ljudi preko pp sređivati metadon!!!
Locked