Metadonska terapija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
Voyager93
Posts: 34
Joined: Thu Apr 17, 2008 8:41 pm

Re: Metadonska terapija

Post by Voyager93 »

Sloboda je relativan pojam. Sumnjam da o slobodi znate vise od mene.
Od cega smo mi sve ovisni, trebalo bi mi 100 stranica da nabrajam.
Ovisnost od opioida je samo jedna mala ovisnost u moru nasih ovisnosti.
Samo sto su je prohibicionisti satanizovali, te imamo danas ovo sto imamo.
Ti sto se koprcaju...sta da kazem...neki se koprcaju, a neki ne.
Naravno da vas necu pitati da li ste ikada probali opioid, to bi bilo toliko "narkomanski klasicno" s moje strane.
A ja nisam klasicni narkoman.
A da li zivim u zabludi ?
Heh...vec sam sve rekao o instini sa kojom sam se suocio, ako ste procitali moje prethodne postove, ali i ovaj prethodni.
Ti momci koji se po ceo zivot koprcaju i pokusavaju da se skinu, po meni, zive u velikoj zabludi...u zabludi da ce se skinuti.
Covek bi trebao da zna kada je doslo vreme da se pomiri sa svojom ovisnoscu, a ne da se ceo zivot koprca i potrosi ga na skidanje koje je bezuspesno i na kraju od njega ostane samo ljuska.
To sam uglavnom vidjao tokom celog svog 9-ogodisnjeg ovisnickog staza.

Stvari kroz koje sam ja prosao i znanje o nasem trenutnom svetu i mom zivotu koje sam stekao na tom putu veoma malo ljudi na ovom svetu poseduje.
Decko koji govori da je zalosno kada vidi koliko sam ubedjen da zivim slobodno i kako ja zivim u magli samo govori ono instinktivno ljudski, ono sto ga je matrica naucila tokom njegovog ranog odrastanja, a zatim sazrevanja.
No decko, postoje stvari izvan matrice.
Zamisli situaciju u kojoj si u stvari ti u magli, a ja na cistom !
Ali opet idem u beskonacnu diskusiju.

Ne kazem da ne bi trebalo pokusati skinuti se, to je uvek ono prvo sto oni koji to istinski zele trebaju da urade. Ali da potrose ceo svoj zivot, ili 20 ili vise godina na skidanje...hajde samo razmislite.
EDS (Endorphine Deficiency Syndrome) - procitajte malo o tome, to je dijagnoza koja je prepoznata i prihvacena u modernijim drzavama tek pre koju godinu.

A...ja sam zivi dokaz da se moze sasvim normalno i uspesno ziveti, voditi karijera, zaradjivati, specijalizirati, pilotirati sportskim avionom, baviti se sportom i jos mnogo toga i ne koprcati se, a pri tom biti ovistan o opioidu.

Zato vas molim da se edukujete.
Edukacija, edukacija, edukacija !
A ne stalno po starom, po starom, po starom i uvek isto, isto, isto.

Ali eto, sta da kazem na vase postove.
Vi zivite u vasoj istini.

A sada cu postavati novosti iz sveta gde se vise ceni moja istina nego vasa, kada je u pitanju ovisnik koji ne moze ili ne zeli da se skine.

--------------------------------------

NOVOSTI IZ SVETA OPIOIDNE SUPSTITUCIJSKE TERAPIJE

Safety and Efficacy of Oral Slow Release Morphine for Maintenance Treatment in Heroin Addicts: A 6-Month Open Noncomparative Study
Bulgaria, Sofia
Georgi N. Vasilev, Daniela Z. Alexieva, Rositsa Z. Pavlova

This open-label, noncomparative, single-center trial evaluated the safety and efficacy of once-daily treatment with slow release oral morphine (SROM) capsules for the maintenance treatment of 20 outpatients with heroin dependency over 6 months at the National Institute for Addictions in Sofia, Bulgaria. Doses were individually titrated up to a mean daily maintenance dose of 760 mg (range 440-1,200 mg). SROM was effective in significantly reducing the signs and symptoms of opioid withdrawal and craving for heroin, with stabilization generally evident within two weeks. Nineteen patients completed 6 months of treatment and illicit opioid use was virtually eliminated. One patient withdrew voluntarily at 22 weeks. Validated questionnaires and tests indicated improvements in patients' well-being from baseline assessments. These included significant improvements with regard to suicidal depression (85%), anxiety and dysphoria (66%), general illness (58%), social dysfunction (54%), sense of hopelessness (34%), attention (25%), and self-reported typical depressive (27%) and disease-related (11%) symptoms. No deaths, serious adverse events, or withdrawals due to adverse events occurred. Five episodes of constipation and one episode of sweating (all nonserious and of mild or moderate severity) were reported. Vital signs were unaffected by SROM and no weight change was evident over the study period. The observations made in this study indicate a promising role for once-daily treatment with SROM in the clinical management of heroin dependency.

Copyright © 2006 S. Karger AG, Basel

-----------------------------------------------------

NAOMI Heroin Assited Treatment and Hydromorphone maintenance Treatment far better than Methadone Maintenance Treatment

VANCOUVER, BC, October 17, 2008 – Researchers from the North American Opiate Medication Initiative
(NAOMI Study) today released final data on the primary outcomes from the three-year randomized controlled
clinical trial.

Key findings at the 12-month point of the treatment-phase of the study showed that HAT and MMT achieved highretention rates: 88 per cent and 54 per cent respectively. Illicit heroin use fell by almost 70 per cent.
The proportion of participants involved in illegal activity fell by almost half from just over 70 per cent to
approximately 36 per cent. Similarly, the number of days of illegal activity and the amount spent on drugs both
decreased by almost half. In fact, participants once spending on average $1,500 per month on drugs reported
spending between $300-$500 per month by the end of the treatment phase. Marked improvements were also
seen in participants’ medical status with scores improving by 27 per cent.
Of particular note amongst the findings, participants receiving hydromorphone (DilaudidTM) instead of heroin on a
double-blind basis (neither they nor the researchers knew) did not distinguish this drug from heroin. Moreover,
hydromorphone – an opiate licensed for the relief of pain - appeared to be equally effective as heroin.
Prescribing an effective heroin substitute for a long-term addict who just can't or won't quit makes practical sense. He or she is healthier, safer, less likely to go to jail, more likely to be living an orderly life -- and to enter treatment.

And less likely to be committing property crimes every day to get drug money.
By any rational measure, prescription heroin and heroin substitutes made sense. After a year in the program, almost 90 per cent of those prescribed heroin or Dilaudid -- the chemical substitute semi-synthetic opioid Hydromorphone -- had entered treatment or weren't using heroin illicitly.
Only 54 per cent of those on a methadone program succeeded in achieving the one-year clean period.

No one is comfortable with the idea of people using drugs. But in health terms, heroin and hydromorphone does far less damage than alcohol or tobacco. The problems are mostly related to the struggle to get and use drugs illicitly, not the substances themselves.

Footnote: The other remarkable failure is our efforts at prevention. Drug education programs have been out there for almost 40 years, but alcoholism and other substance issues have increased over most of that period.

What we are doing doesn't work, but we seem unwilling to change !!!
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Metadonska terapija

Post by saša-ex »

Hm, dobro je što moja odluka i jeste takva da ne živim načinom i shvatanjem ovog sveta...I teško da mogu da prihvatim tvoje viđenje realnosti i sveta koji nas okružuje. Ima jedan stari film o narkomaniji, koji se zove Pejzaži u magli...I nemoj da živiš još u jednoj zabludi. Ima izlečenih narkomana i to dosta. Ne pravi sebi alibi za tvoje drogiranje.
SAMO CEO ŽIVOT...
Voyager93
Posts: 34
Joined: Thu Apr 17, 2008 8:41 pm

Re: Metadonska terapija

Post by Voyager93 »

Eto...i sta sad ja da odgovorim na ovakav post...

Ma hajde....
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Metadonska terapija

Post by AnAna_mo »

Ima tu svega...
Last edited by AnAna_mo on Wed Dec 03, 2008 12:36 am, edited 1 time in total.
Potpis.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonska terapija

Post by Beobandit »

tj. cinjenica da kaskamo daleko iza ne samo amerike/evrope, vec i zemalja u regionu
veruj mi, cak i kada se subutex pojavi ovde, postojace lekari koji ce ga satanizovati, isto kao sto su do juce (a i dan danas) mnogi satanizovali metadon. pa, posto je tema-metadon, evo zanimljivosti- (neuro)psihijatri u svim domovima zdravlja grada beograda nisu nikad u zivotu sproveli terapiju metadonom, ni na jednom pacijentu! sve su ih slali u drajzerovu, sto i dan danas rade, s tim sto je drajzerova 'olabavila' svoju politiku stavljanja ljudi na metadon (pa tako danas vise ne moras da imas HIV i HEC da bi dobio terapiju koja ti sleduje bez obzira na ta dva virusa)
Ja dobijam Metadon u Beogradu u okviru doma zdravlja vec 3 god. nasao sam lekare koji su hteli da mi pomognu i primam recepte za 3 boce Metadona nedeljno. U drajzerovoj uopste nisu promenili politiku prema Metadonu, ali cujem da u Valjevu pocinju i nekim drugim gradovima sve vise daju Metadon, da u Sumadiji oko 700 ljudi treba da pocne da ga prima a da se i u Beogradu otvara klinika za to samo u okviru Doma Zdravlja savski venac. Ovaj sajt vise ne posecujem zbog ljudi koji su me smorili nebulozama o metadonu koji mi je spasao zivot. Ko nece da ga prima ne mora ali nek puste nas koji hocemo da zivimo bez heroina a jedino sa Metadonom to mozemo nek nas ostave na miru. Svaka cast pojedincima, ali ovi sto saraju da Metadon treba ukinuti imam jednu poruku za njih: GUBITE BITKU U SRBIJI! SHVATILI SMO KUDA NAS JE ODVELA VASA POLITIKA UBICE MLADIH ZAVISNIKA!IZBACUJTE SVOJU DECU NA ULICU A PRESTANITE DA PRICATE RODITELJIMA DA TO URADE SVOJOJ DECI AKO NECE DA SE LECE GOMILOM PILULA KOJU IZABERU LEKARI POPUT ONIH U DRAJZERTOVOJ. Ne verujem da cu vise dolaziti na ovaj sajt posto se ovde ne prica kako da ljudi sto bolje zive dok uzimaju metadonsku terapiju nego se uvek nadje neko ko te smara kako je to zlo i kako treba da smanjis, necu vise da trosim reci uopste o tome.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Metadonska terapija

Post by Voyager »

Nemoj da odustanes od forumasenja na ovom sajtu.
Ja sam isto kao i ti pre manje od godinu dana resio da ne posecujem vise ovaj forum iz istih razloga, zbog istih ljudi.
Ali evo, pre nedelju dana sam resio da se vratim na ovaj forum i dam sve od sebe kako bi pomogao ljudima koji ga posecuju.
Ovo je jedini forum za nase ovisnike i ne zelim da na tom forumu vode rec ljudi koje si pomenuo...barem ne u ovoj sekciji ovog foruma.
Cvrsto sam resio da izmenim sliku ovog dela foruma i nastavicu to da cinim bez obzira koliko me pljuvali ovi anti-harm reduction lobisti i osobe uskog razmisljanja i ogranicenih shvatanja.

Za to sto se sirom Srbije sada sve vise i vise prepisuje Metadon i zato sto ce uskoro svaki grad da ima Metadonsku terapiju, a i Buprenorfin i Morfin (ili Hidromorfon) zahvalite najnovijem programu koji je vlada usvojila pre nekoliko meseci, a koji je konstruisan od strane Profesora Dotora Nikole Vuckovica i njegovog tima strucnjaka.

Molim te da ne napustas ovaj forum i da, evo, pomognes meni da od ovog dela foruma napravimo moderan i svetski forum o supstitucijskoj terapiji i harm reduction-u.

Veliki Pozdrav !
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonska terapija

Post by Beobandit »

Pozdrav za Voyagera. Pokusacu, ali gledaj kako ce nas ubrzo napasti ljudi koji su kao fora skroz strejt posle 10 god. drogiranja i koji su ostavili metadon i sada nikad ne uzimaju heroin. Ja mislim da ga odrade ako ne cesce ono bar jednom nedeljno. Voyageru jel ti se desi da odradis sada koku ponekad, ja sam se heroina skroz resio, nepijem uopste, ni lekove za smirenje, ni za spavanje, ni anti-depresive ali sam slab nekao prema kokainu ali to je vrlo retko kad me bas uvere da je naisao dobar. Dok sam bio na dopu uopste me nije zanimala. Inace ne pusim ni travu a kamoli speed, eksere ili lsd. Potrebne su nam psihoterapije da bi se otkacili od bilo kakvog sranja. Ja sam recimo nezaposlen, ali imam prilicne prihode. Kada sam trazio posao na birou, cisto da bi imao neku zanimaciju, makar volontirao, nisu hteli da me stave na spisak iako su svima nasli neki posao pa ko nije hteo da prihvati pretili su mu ukidanjem zdravstvenog osiguranja. Mene su odmah precrtali produzili mi zdravstveno na godinu dana i vise me ne zovu da mi ponude neki posao. Kada bi samo ljudi koji pokusavaju da nadju spas po privatnim klinikama znali kako mi je heroin vec dugo odbojan, tacnije dok sam na terapiji metadonom ne bi pljuvali tako po tom leku. Nego bi pokusali da nas shvate. Sta je bilo sa onim lekom jurnista koji je trebao takodje da postane supstitucioni lek. Osecam da bi u Srbiji pre prihvatili heroin samo da ima drugaciji naziv nego Metadon. Cujem da i Svajcarci daju Heroin u nekoj bolnici ne znam koliko puta dnevno odredjenom broju najgorih. Mada da meni daju da biram heroin ili metadon bez razmisljanja bih izabrao metadon. Prvo pokriven sam ceo dan, ne bodem se, rovac i zelja za drogom mi se ne pojavi ni u jednom trenutku tokom celog dana, da mi drogu daju dzabe mrzelo bi me da prekinem emisiju na nacionalnoj geografiji i da odem po nju. Verovatno i drugi na metadonu slicno razmisljaju ali pod uslovom da su im lekari potrefili pravu dozu. Ja sam jos uvek na 120 kapi = 40 mg. To je ispod proseka ali mi je dovoljno. Kazem ti jedino sam slab ponekad prema kokainu, daleko od toga da moram cim imam pare da ga zavrsim, ali znam da je lose sto ponekad uzmem 5 g. sjebem za 2 dana pa onda 2 meseca ili 3 nista, ali nekad se desi i 2-3 puta za mesec dana. Da li bi neko primijo nas na metadonu na psiho-terapije kao sto drugima su dostupne. Ili neinteresujemo nikoga vise. Psihoterapije bi mi pomogle da izbacim i koku iako retko, mada neki mi pricaju u fazonu svi se ubijaju od alkohola svakog vikenda a ti se malo opustis kokom ne opterecuj se. Nekome roditelji kupuju alkohol od koga se ubijaju za vreme skidanja sa opijata i oni tako pijani i naduvani kritikuju mene u retkim trenucima kad sam na kokainu, a naravno traze liniju da bi dosli sebi posle celodnevnog ubijanja od alkohola. Kada sam se drogirao dop mi je bio sve i svja, nijedna druga droga me nije zanimala. Sada sam se otresao dopa ali sam sebe jedem sto uzmem kokain(retko). Bez metadona ne mogu da funkcionisem i stalno razmisljam da ce ponovo da dodje vreme kad ce da ga ukinu. Ne bojim se nek odluce ako treba da placamo bar neki razuman iznos da ne budemo na steti drzavi. Za nas mora biti metadona potpuno isto kao za secerase insulina jer tu nema razlike. Mi zavisnici kao i secerasi smo bolesni, od razlicitih bolesti pa primamo i razlicite lekove. Nemoze nam neko ukidati terapiju povodeci se zabludama a pricati da smo bolesnici, da je narkomanija bolest, pa ako je bolest onda ta bolest ima lek, svuda u svetu odobren, kod nas registrovan i mora ga za nas biti. Molio bih ovom prilikom osobe koje su pisale tekstove o metadonu kao mrzim ga zabranio bih ga da to ne pisu vise. Da li su ti isti svesni sta bi ukidanje leka znacilo nekome kao sto sam ja, zar je moguce da zdravi toliko mrze nas narkomane pa bi nas ostavili da skapamo na ulici. Kako neki narkoman moze da proceni da li metadon pomaze ili ne pomaze drugom narkomanu i savetuje da se lek ukine. Prvo nek zove Hrvatsku i Bosnu pa nek njima predlozi ukidanje heptanona tamo je vise ljudi obuhvaceno ovim programom i neuporedivo je lakse doci do velikih doza heptanona koje nisu potrebne i koje ne daju bolje rezultate u lecenju sem sto drzavu vise kostaju, a pacijenti se teze skidaju sa visokih doza heptanona. Voyageru posecivacu ovaj sajt povremeno i nadam se da ce se javljati vise ljudi kao ti. Samo stekao sam utisak, mozda gresim da se ti zalazes za legalizaciju droga, bar davanje heroina u odredjenim ustanovama, izabranim pacijentima. Ja sam takodje za to, kao sto je u Engleskoj, samo sto ja ne bih bio u toj grupi koja prima heroin, vec u onoj koja prima Metadon, ali znam da bi se za 5 god. broj zavisnika smanjio jer bi na jedan ulaz ulazili a na drugi bi ih iznosili u plasticnim kesama. Svi bi od malena gledali kakvi ulaze u tu ustanovu i nebi im palo napamet da se drogiraju. Naravno ne bi svako mogao da dobije dop tamo. Samo dosada bezuspesno leceni, izbaceni sa metadonskog odrzavanja zbog drogiranja uz metadon i neizlecivi. Ja ne bi sigurno bio na spisku tih koji primaju diamorfin u ampulama, jer sam toliko ojacao mozak sto se tice heroina, da bi kad popijem svoju dozu metadona mogao ladno da volontiram i pomazen narkomanima u nekoj ustanovi koja zahteva da ljudi koji su svakodnevno uzimali heroin razgovaraju i pomazu onima koji jos ne mogu da se otrgnu iz kandzi heroina.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Metadonska terapija

Post by Beobandit »

Ovo je moglo da bude mesto gde ce ljudi na metadonskom odrzavanju moci da podele svoje utiske, da pricaju o odnosu lekara prema njima u raznim klinikama gde su trazili spas. Da posavetuju druge koji su jednom nogom u grobu, a ustanove specijalizovane za lecenje pricaju da jos nisu sazreli za metadon, da mora jos dosta da se drogiraju, kradu i pretrpe batina i kriza, smrzavanja i spavanja na ulici po mogucstvu da se neizlecivo razbole da bi dobili metadon. Mislio sam da cemo ovde pokusati da ostavimo sto vise komentara kako da poboljsamo kvalitet zivota na Metadonu, da zavisnici na metadonu dobiju mesto gde ce moci da razgovaraju sa pihijatrima i smanje sanse da se vrate drogi. Jer ako zavisnika prepustis samom sebi ma koji lek da mu das bez pomoci lekara tesko da ce ostati cist. Medjutim ovo mesto se skroz pretvorilo u ubedjivanje nekih kako metadon, sto ne ostavimo metadon i takve stvari. Ja znam da je njihov cilj od pocetka bio da ljudi prestanu da posecuju ovu temu. Zamisljam samo kako se sada osecaju isti ti ljudi kad cuju kako sve vise pacijenata u Srbiji dobija potrebnu terapiju i kako dolaze lekari da obuce nase za davanje metadona. To je veliki plus za Ministarstvo Zdravlja Srbije i Ministra koji je obecao da ce lecenje metadon biti dostupno i u manjim gradovima, a do sada nije bilo dostupno ni zavisnicima u Beogradu. Pozdrav za Voyagera, a takodje pozdrav i za Modesty i slicne uz pitanje kako se osecaju kad vide da Srbija pocinje da kopira Evropu i da ljudi koji bi da zabrane metadon kao sto to predlaze Modesty ima sve manje, ali ne samo da ih ima sve manje nego oni u Srbiji predstavljaju gubitnike(ne Modesty nego ljudi sa takvim misljenjem). Drago mi je da Ministarstvo nece da slusa savet takvih i da je posle 20 mucnih god. kad su ljudi koji su zaradjivali na skupim lekovima(jer nije bilo Metadona za vise od 200 ljudi) i na velikoj potraznji heroina(zalihe u komercijalnoj banci), preuzelo stvari u svoje ruke i tiho da ne bi bili napadnuti od strane neznalici koji su vodili zdravstvo zadnjih 20 god. dalo naredbu zdravstvenim ustanovama, neuropsihijatrima i ostalim lekarima koji se susrecu sa ovom bolescu da izadju u susret zavisnicima. Da se odredjenom broju drasticno vecem nego do sada obezbedi metadon dok se ne otvore klinike za to koje su u pripremi na vise mesta. Ja licno kada idem jednom nedeljno po recepte sam naoruzan informacijama, adresama, telefonima ustanova koje kontrolisu lekare i kojima pacijenti mogu da se zale u slucaju da naidju na lekare koji imaju predrasude u vezi Metadona. Posle kratke rasprave koja se desila samo 2-3 puta za skoro 3 god. lekari su videli da imam uredne papire za izdavanje metadona i nisu vise trazili zackoljice koje nisu postojale samo da mi ne bi izdali lek. Pozdrav svima koji su spas nasli u Metadonu, samo nastavite tako, pacijent+metadon=zivot bez heroina. Nadam se da ce ova tema METADONSKA TERAPIJA poprimiti normalniji tok rasprave nego do sada. Tako je trebalo biti od poetka. Isto tako molim ozbiljne ljude koji dobijaju metadon i koji hoce da se izlece da se pojave ovde i kazu nesto.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Metadonska terapija

Post by Voyager »

@Beobandit

Mnogo toga si rekao tako brzo.

Nasa realnost je da mnogo mladih ali i stariji inteligentnih, pametnih i ljudi koji bi mogli da budu korisni ovom drustvu, bivaju izbacivani, ponizavani, zatvarani po zatvorima i mnogi zavrsavaju mrtvi.
Amerika ima slican problem.
U Americi je za odrzavanje dostupan samo Metadon i Buprenorfin i to forsiraju svim snagama, tamo ljudi dobijaju i po 250mg Metadona dnevno.
Ali klinike su velike kurve, mnoge od njih.

Ovo ce postati mesto gde ce svi ili ovisni ili neovisni o drogama moci da dodju i razmenjuju iskustva, slobodno, bez straha da ce biti izribani.
To je neizbezno.
Pricace se o skidanu sa raznih droga, o bezbednom koristenju raznih droga, o tretmanima odrzavanja, o poremecajima koje neke droge izazivaju, cak i o socijalnim i psihickim probelmiam korisnika i uzivaoca droga, itd.
Mi smo Srbi, Bosanci, sta vec i trebamo da imamo NAS forum gde ce nasi ljudi moci slobodno da se izrazavaju.
Ovo je NAS forum.

Ja se sjajno osecam kada vidim da smo sve blize i blize Oslobodjenju.

Mda, ja sam na pocetku mog Metadonskog odrzavanja imao slicne probleme kao i ti.
Ja sam na 87mg Metadona dnevno, tacnije 260 kapi.
I isto dobijam izvestaj, posto u mom gradu ne postoji Metadonska klinika, jednom mesecno kada posetim svog doktora, zatim sa tim izvestajem u svom gradu u bolnici na odeljenju onkoligije gde sam otvorio svoj karton odem sa tim izvestajem kod prvog doktora ili doktorice tamo koji imaju autorizaciju da prepisuju narkotike i dobijem recept za zalihu od nedelju dana Metadona (znaci nedeljno dobijam 7 bocica).
Posto na jednom obrascu duplog recepta za narkotike moze najvise 4 scatulam-a da se prepise, da bi mi prepisali 7 bocica i da bih ih ja odjednom podigao u drzavnoj apoteci, potrebno je da mi napisu dva dupla recepta, znaci jedna dupli recept na 4 bocice i drugi na 3 bocice.
Heh...ludilo je kada dodjem na salter apoteke i kada se apotekarka vrati sa 7 bocica Metadona i sve ih stavi na salter, ljudi sa strane gledaju, oni koji znaju sta je Metadon, ono, ne mogu da veruju.
Svakog ponedeljka moram da idem po novi recept.

Ali imao sam pre dve godine kada sam pocinjao sa odrzavanjem problema sa lekarima tamo na onkologiji, kada sam u pocetku dolazio po recepte, bilo je komentara "pa kako to...joj, pa to je velika doza...joj 260 kapi dnevno...pa mi bolesnicima od raka dajemo 10 kapi...juuu, pa kako ja ovo da prepisem, pa meni nije sve jedno, itd.".
Ali morali su da prepisuju.
Nedugo zatim, dosla je inspekcija za narkotike i pokupila kompletan moj karton sa svim izvestajima za Metadon koje mi je svakog meseca moj doktor izdavao i sve ostale moje dokumente i odneli ih na detaljnu analizu.
I bas sam sledeci dan isao da mi pisu novu turu Metadona za sledecu nedelju, kad imao sam sta da vidim, nema mog kartona, nema mojih izvestaja, nema nicega.
Odnela inspekcija.
Kaze ova zena sto radi na salteru i izdaje kartone i lupa pecate i ispinjuje recepte "Dosli su i momentalno su trazili kompletnu dokumentaciju na tvoje ime, znaci dosli su bas zbog tebe, jer trenutno u gradu 80% Metadona koji se prepise ide tebi, po njihovim statistikama, i kao komentarisali su ovo je previse, moramo da ispitamo slucaj, ovo ono...".
Stvarno, ja sam tada pre 2 godine bio jedini i prvi u mom gradu koji je dobio Metadon za odrzavanje.
Sada sam skoro video u apoteci jos jednog starijeg lika, dize 2 bocice Metadona i ja mu onako dam neki gest, a on ce meni "Ehh...velika je to sreca kada moras da pijes Metadon".
U svakom slucaju !
Nisam mogao da dobijem recepte za Metadon niti sam mogao da ga podignem u apoteci.
SRECOM ! Imao sam jos 280 kapi u preostaloj bocici i imao sam za sledeci dan, ali sam znaci sledeci dan, ali samo za sledeci dan, za sutra...za prekosutra je vec bilo potrebno da imam novu turu Metadona.
I javimo mi mom doktoru da su mi odneli sve dokumente i da ne mogu da mi prepisuju Metadon, a da mi hitno treba za sutradan.
I ne znam sta je on uradio, u svakom slucaju, sledeci dan su me svi moji papiri i moj karton cekali u bolnici - inspekcija je sve vratila u ekspresnom roku i nikom nista, nista mi nisu nasli, nista mi nisu mogli.
Od tada nemam nikakvih problema ni sa doktorima koji mi pisu Metadon ni sa farmaceutima u apotekama ni sa inspekcijom za narkotike.

Sto se tice dizalica, kao sto su Kokain ili Speed (Amfetamin).
Upravo je to razlog zbog cega se ja ubih da objasnim kako nam treba jos jedan opioid za odrzavanje, ali jedan pravi sa najslicnijim dejstvom koje ima Heroin, a najbolji kandidati za to su ili Substiol (Morfin) ili Jurnista (Hidromorfon).
Problem koji ti imas sa uzimanjem stimulativnih droga preko Metadona ima vecina ljudi na Metadonskom odrzavanju.
Razlog su spustajuci i smarajuci efekti Metadona koji umeju da izazovu i depresiju.
Ja sam posle prvih 6 meseci odrzavanja Metadonom dobio jako teske nezeljene efekte, depresija, pospanost, demotivacija, bezvoljnost, a najgori nezeljeni efekat od svih koji sam dobio bilo je ekscesivno sklapanje ociju tokom dana.
I znaci mislio sam da ce sve to da prodje, ali ne, posle par meseci ja sam bio totalna biljka, skroz smor, a oci su mi tokom dana skoro konstantno bile zatvorene, kao da imam Blefarospazam ili Tardivnu Tistoniju (ne daj Boze).
Nisam mogao da vidim kuda hodam ulicom, nisam mogao da vozim auto, nista nista.
Probali smo da smanjimo Metadon na minimalnu dozu, ali nista.
Probali smo razne lekove, cak i Akineton, ali nista, od jednog Akinetona od 2mg preko Metadona sam se toliko zakucao da sam 8 sati samo lezao na krevetu nepomican u totalnom delirijumu i budnilu.
Znaci shvatili smo da je razlog Metadon.
Ti efekti sklapanja ociju bi poceli da se desavaju odmah 15 minuta nakon sto ustanem ujutru iz kreveta, znaci jos nisam ni popio svoju dnevnu dozu Metadona, vec bi ona doza od juce pocela da proizvodi svoj nezeljeni efekat i sklapa mi oci.
Eksperimentalno sam probao druga dva opioida.
Prvo sam par dana Metadon zamenio Morfinom. I bio sam preporodjen. NISTA, znaci nijedan nezeljeni efekat nisam imao, NIJEDAN !
A da ne govorim da sam bio u potpunom raju, znaci depresija je nestala kao rukom donesena i postao sam zivahan i sve zivo.
A zatim sam se sa Morfina prebacio na Hidromorfon. To je bilo jos bolje. Znaci najbolji osecaj koji sam ikada imao od opioida, da kazem preciznije, najcistiji.

Ali morao sam da se vratim na Metadon.
I naravno, svi nezeljeni efekti su se vratili i ja sam ponovo postao retardiran.

I u svom tom smorilu, resio sam da probam Amfetamin.
Kupio sam mic Amfetamina, skuvao polutku i dao sebi intravenozno (onako kako bi doktori dali Hitleru svakog jutra intravensku inekciju Amfetamina) i PUFF !
Meni odjednom strava, skoro svi nezeljene efekti Metadona nestadose, nema vise depresije, i najvaznije, nema vise sklapanja ociju !
Znaci kada bih pored Metadona uzeo Amfetamin, dobio bih slican osecaj koji sam imao na Morfinu ili na Hidromorfonu, naravno ne bas tako dobar i kvalitetan, ali slican.
U svakom slucaju, nisam uglavnom imao te nezeljene efekte i mogao sam normalno da funkcionisem.
I tako sam poceo da se pucam Amfetaminom u venu.
I to je trajalo nekih 2 meseca.

Onda sam saznao da je davno najavljivani lek Concerta (Metilfenidat) konacno usao u apoteke.
Metilfenidat je stimulativna droga iz grupe simpatomimetika (kao kokain i amfetamin).
U USA i drugim drzavama poznatiji je pod imenom Ritalin. Dejstvo mu traje 6 sati.
Od svih stimulativnih droga, Metilfenidat ima najslicniji farmakoloski profil kao Kokain i najslicnije dejstvo Kokainu, samo sto nema taj rush (osim ako ga ne uspricas u venu).
Ali Concerta tablete Metilfenidata su napravljene u OROS tehnologiji koja omogucava sporije otpustanje Metilfenidata iz tablete u organizam i koja time omogucava da posle samo jedne jutarnje doze imas dejstvo ceo dan, svih 12 casova, znaci Concerta je retard verzija Ritalina, znaci OROS tablete je nemoguce izmrviti i napraviti od njih prah, a kamoli ih srediti za shoot, posto su izuzetno kompleksno uradjene, imaju nekoliko slojeva koji su specijalno napravljeni da selektivno propustaju Metilfenidat iz unutrasnjosti, a da pritom ostanu celi tokom celog puta kroz tvoj organizam, tako da bukvalno sledeci dan iseres tabletu, ali ona je potpuno suplja iznutra, samo ti specijalni slojevi ostanu (barem tako pisu, nisam kopao po svojimn govnima), pa unutra ima dva velika sloja, jedan sloj je bele boje i sadrzi Metilfenidat koji ce ti se odmah ispustiti u organizam sat vremena nakom unosenja tablete i dace ti pocetnu dozu Metilfenidata, a druga polovina je tamno braon boje i to je Metilfenidat koji ce se lagano ispustati u organizam sledecih 12 casova, a taj Metilfenidat, i ovaj beli deo i ovaj braon deo, sadrzi neke vezivne supstancije, tako da i kada skines omotne slojeve tablete i kada dodjes do samog Metilfenidata, potpuno ga je nemoguce zdrobiti u prah, ponasa se kao neka mekana plastika, a ukoliko ga pomesas sa vodom u nameri da ga skuvas, mesavina ce se momentalno pretvoriti u gel, veoma gust gel, tako da je Concerta tableta, odnosno sve OROS tablete, su potpuno imune na zloupotrebu i jedini nacin da ih uzmes je da ih pojedes.

Concerta tablete su u obliku valjka.
Dolaze u jacinama od 18mg, 27mg, 36mg i 54mg.
Kod nas u Srbiji su registrovane i u apotekama dostupne samo jacine od 18mg i 36mg.
Inace, drze ih samo velike drzavne apoteke i jako opremljene privatne apoteke, jer to spada u redak lek i ne nalazi se na listi A.

Znaci to je jedan veoma dobar stimulans.
Prvenstvene indikacije za Metilfenidat u svetu su ADHD (Attention Deficiency Hiperactivity Disorder, odnosno hiperkineticki sindrom i sindrom manjka paznje) kod dece i kod odraslih (mada je najcesci kod dece), zatim narkolepsija (ekscesivno spavanje preko dana ili naglo padanje u san tokom dana), zatim hronicni sindrom teskobe (Fatigue Syndrome), a koristi se i kao adjuvantivni lek pored nekog SSRI antidepresiva u tretmanu veoma jake, odnosno refraktorne depresije.
Kao off-label, koristi se veoma puno u svetu za upravo ove situacije - kada osoba ima jake nezeljene efekte od nekog opioida.
I takodje se, zbog svoje slicnosti sa Kokainom, koristi kao supstitut za odrzavanje Kokainskih ovisnika !
Metilfenidat ima sjajne efekte, dize, pojacava koncentraciju jako, poboljsava motorno-kognitivne sposobnosti, stvara euforiju, pricljivost, motivaciju, itd.
Inace, to je najbezbedniji od svih stimulansa i ima najmanje nezeljenih efekata od svih stimulansa na svetu.
Detaljna proucavanja u zadnjih 50 godina su nam omogucila da imamo veoma detaljan bezbednosni profil Metilfenidata.

E sad, ja sam znao da je jedina nada da ja prestanem da uzimam speed i da sredim te nezeljene efekte je da nekako dobijem Concertu.
Imao sam mnogih indikacija za taj lek, manjak koncentracije, impulsivnost, a da ne govorim o nezeljenim efektima Metadona od kojih ne mogu uopste da funkcionisem.
I tako sam ja molio svog doktora da mi prepise Concertu i posle mnogo borbi, odobrio mi je Metilfenidat za moje simptome.

Za osobe do 18 godina starosti, Concerta je besplatna.
Za starije od 18 godina, placa se.
Naravno, veoma se strogo kontrolise posto je to stimulans kokainskog tipa i izdaje se samo uz dupli lekarski recept i samo neke ustanove u Srbiji imaju autorizaiciju da ga prepisuju.

Bocica od 30 tableta od 18mg kosta oko 4500 dinara.
Bocica od 30 tableta od 36mg kosta oko 5600 dinara.

Mnogo skupo.
Ali to je bio moj jedini izlaz ka normalnom zivotu.
I tako sam dobio pored 87mg Metadona dnevno i jednu tabletu od 36mg Concerte dnevno, uzeti ujutru zajedno sa mojom dozom Metadona.
I prvi dan, cudo !
Mislim svi nezeljeni efekti od Metadona su nestali, nije mi vise bio potreban speed, nista, znaci gotovo !
Metilfenidat me je spasao...delimicno.

I dan danas posle godnu i po dana od uvodjenja Concerte, i dalje sam na istoj kombinaciji Metadon + Metilfenidat.

Ali moram da naglasim da to nije ni blizu kvalitetu zivota i osecaju koji sam imao na Morfinu ili jos bolje Hidromorfonu.
I ja ne volim stimulanse bas nesto posebno, a imam nekih nezeljenih efekata i od Metilfenidata.
Kada se daje u kombinaciji sa opioidima, Metilfenidat ima bas nekih onako neprijatnih nezeljenih efekata, kao recimo uvece umem da imam tezak osecaj u grudima, ponekad veci puls, ponekad malko poviseniji pritisak, pa recimo kada igram tenis, prvih 20 minuta po pocetku meca mislim da ce mi srce izaci na usta, ali onda se telo privikne i bude okay, pa mogu da igram i dva sata.
Takodje dok pilotoram, kada se popnem na preko 3000 metara i kada avion zaletim do brzine od recimo oko 350Km/h i kada na toj visini i brzini izvodim neke malo teze manevre sa opterecenjem preko 4G, ne uspem da ostanem pri svesti i izgubim svest (pri velikim opterecenjima koji su u plusu, krv se sliva u donji deo tela, tako da mozak ostaje bez krvi, a Metilfenidat u kombinaciji sa Metadonom nekako smanjuje sposobnost mog organizma da se odupre tome), tako da ostanem bez svesti nekih 10-tak sekundi, za to vreme avion se stabilizuje i opterecenje se vrati na zero.
Pre sam mogao da izdrzim i 6G.

U svakom slucaju, iako pored ove kombinacije Metadon + Metilfenidat nemam nikakvih potreba nizakakvom drugom drogom i iako nemam uglavnom nikakvih tezih nezeljenih efekata, daleko je to od onog zivota na opioidima o kome sanjam, a to je recimo zivot na Morfinu ili Hidromorfonu.

Jurnista (prva formulacija Hidrmorfona na svetu cije dejstvo traje 24 casa, isto uradjena u OROS tehnologiji)
Hidromorfon ti je u svetu poznat pod nazivom Dilaudid i njegovo dejstvo traje oko 6 sati, ima formulacije sa produzenim delovanjem pod nazivom HydromorphContin i Palladone, ali one traju samo 12 sati, znaci Jurnista je prva formulacija Hidromorfona na svetu koja traje 24 cacsa, zbog toga bi bila veoma pogodna za odrzavanje.
Pojavila se u nasim apotekama pre oko 2 meseca.
Strogo se kontrolise poput Metadona i Oramorph (Morfin) kapi i izdaje se samo uz dupli recept.
Nadao sam se da ce je nasa drzava odobriti za odrzavanje nas 5% ovisnika na odrzavanju koji imamo te teske nezeljene efekte od Metadona, ali nista od toga, barem za sada, ali cini mi se i u buducnosti.

Znaci Jurnista je kod nas indikovana samo za teske hronicne bolove kod malignih oboljenja na III analgetickoj stepenici, znaci za bolove jacine od 5 do 10 i svako prepisivanje Jurniste u neke druge svrhe van onih koje su obuhvacene indikacijama se matra kao ilegalan akt i podleze sudskom gonjenju !

Tako da je najverovatnije da ce nasa drzava za odrzavanje uvesti Substitol (Morfin) kapsule sa produzenom delovanjem od 24 casa.
To ce biti opioidni supstitut poslednje linije, znaci za najteze slucajeve koji ni na Metadonu nisu uspeli da ostanu cisti od drugih droga ili koji na Metadonu imaju teske nezeljene efekte.
Substitol se uveliko vec korisati u Hrvatskoj, Bugarskoj, Rumuniji, Madjarskoj, Sloveniji, itd.

Recimo, ti, posto ipak puno para trosis na Kokain, bi mogao puno da prosperiras od prebacivanja sa Metadona na Morfin.
Kazes, dok si bio na Heroinu nisi imao potrebe za Kokainom. To je razumljivo, posto Heroin ima euforicno dejstvo i dize, za razliku od Metadona koji spusta.
A Morfin ima znaci identicno dejstvo kao i Heroin (jer, Heroin je Heroin samo dok ne probije nasu mozdanu barijeru i dok ne stigne do nasih opioidnih receptora, tada se konvertuje ponovo u Morfin i to je u stvari Morfin sto te sljaka kada uzmes Heroin).
Takodje, sto se tice cistog Diamorfina (Heroina) koji se daje u modernim zemljama.
Heroin, kada se da u potpuno farmaceutski cistom obliku, ne ostecuje organe niti mozak, znaci ni jetru, ni bubrege ni nista, nema stetnih efekata po plod u trudnoci i nema stetnih efekata po muzke i zenske reproduktivne organe, znaci potpuno je bezbedan kao i Metadon, Morfin, Hidromorfon, Oksikodon i Buprenorfin.

Stetan je ovaj ulicni Heroin, jer on nije cist i pri preradi Opijuma da bi se dobio Heroin u finalnom produktu osim Heroina tu budu i jos neki opijati poput 6-MAM (6-monoacetilmorfin), Kodein, Noskapin, Papaverin, itd..i mnogi od njih su dosta toksicni za telo i mozak.

Ne verujem bas da ne bi istinski zeleo da sa Metadona predjes na cist Heroin ili na Morfin ili Hidromorfon.
Dovoljno bi bilo da samo jedan dan provedes na recimo Morfinu umesto na Metadonu i shvatio bi o cemu ti pricam.
Na Morfinu ti ne bi vise nikada padalo na pamet da bacas pare na Kokain.
Metadon nije za sve ljude.
Tebi ocigledno nije dovoljan i nije ti potpuno normalizovao zivot, vecinu svog novca trosis na sulude (cuj, "sulude) kolicine Kokaina i posle, par meseci kuburis, mislim kakav je to zivot ?
Supstitucijska terapija bi trebala ovisniku da pruzi potpuno normalan zivot bez ikakvih drugih droga, da taj ovisnik moze da trosi svoje pare na neke druge stvari koje voli, a ne na droge.
U tvom slucaju, Metadon nije bas efikasan odrzavajuci agent.
I potpuno znam razlog i feeling zbog cega imas potrebu da se ponekad podignes Kokainom.

No, uskoro cemo imati Morfin i Buprenorfin, pa ce sve biti drugacije.
Mislim, vec imamo Morfin, Oramorph kapi, ali to su kapi, a ne Morfin sa produzenim delovanjem i nisu za odrzavanje.
Ti, ja, svi kod kojih Metadon ne funkcionise onako kako treba, dobice kao opciju ili Buprenorfin ili Morfin, zavisi koliko su motivisani.
Oni motivisaniji ce dobiti Burenorfin, a oni koji su bas rizicni i koji nemaju motivaciju i koji su skloni uzimanju droga i preko Metadona, oni ce dobiti Morfin.
Samo se nadam da kod nas odrzavanje Morfinom nece biti preskupo.
Nadam se da ce drzava placati i za Buprenorfin i za Morfin, kao sto to radi i za Metadon.
Ali dobro, ako trebam da placam Morfin, placacu ga !
Kod nas je trenutno za neosigurana lica 800mg Morfina oko 10 EURA (800mg Morfina u roku od 24 casa je ekvivalent 100mg Metadona u roku od 24 casa).
Ali za sada, za osigurana lica, Oramorph kapi su besplatne...doduse, placa se participacija 20 dinara po pakovanju.

Nadam se da ce tako biti i za Subutex i za Substitol.

I eto toliko.
Last edited by Voyager on Tue Dec 02, 2008 6:59 pm, edited 1 time in total.
paramparcad
Posts: 810
Joined: Fri Jul 11, 2008 11:01 pm

Re: Metadonska terapija

Post by paramparcad »

e moj vojo...daj sliku da vidimo da li licis uopste na coveka.
Locked