Metadonska terapija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Metadonska terapija

Post by Modesty »

stvarno te kužim Sigi,probao si sve i svaša od komuna do neznam čega ali tada nije išlo i svaka čast,nisi se prepustio beznadežnosti nego se i dalje boriš ali smanjuj brate više....doktorima je mnogo lakše da nas drže mirne pod kojekakvim ljekovima,uključujući i tvoj nego da nam se posvete.opet je to sve do nas koliko zaista odlučimo presjeć sa svim i klika nam je žudnja za potpuno strejt životom.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Metadonska terapija

Post by Sagitarius »

Modesty wrote:stvarno te kužim Sigi,probao si sve i svaša od komuna do neznam čega ali tada nije išlo
E pa sad ide,i ne vidim u čemu je problem?Kuda je žurba?Pa nisam se 16god. drogirao čokoladom,da bi sad tek tako prestao,zato što se mora bit potpuno čist?Tko kaže?Ja ću do svoje apstinencije doć u moje vrijeme.
Momak je gore pitao hoće li bit krize od 5 tjedana metadona,pa normalno da hoće.Ja sam samo htio istaknuti da takva upotreba metadona(brzo spuštanje),i nije baš uspješna ako se ne provodi pod nadzorom,u bolnici,a ti bi da prestane nakon 2 dana s metom?Pa onda mu i ne treba met. ako može nakon 3 dana bit čist.Metadon u većim dozama dobro "pokriva" rovca,ali kad se te doze brzo smanjuju,i ako je sve zasnovano samo na odlasku po met.,kad se dođe na malu dozu,lako je recividirati,i onda je za *urac svo prošlo vrijeme na metu.Tko od nas ovdje zna tko je i što je s tim momkom,pa da mu sad mi prepisujemo terapiju,tko smo MI?
Ja recimo pretpostavljam da on i nema puno staža,čim ne poznaje metadon,pa po mom mišljenju njemu metadon i ne treba.Ali to je moje mišljenje,zasnovano na predrasudama,jer ga nisam nikad vidio.
Ja samo mogu dat svoje iskustvo o metadonu,a to je da će nakon 5 tjedana imat nekih 14 dana blage krize,koju može pokrit apaurinima i tramalima,ili subutexom i tako se relativno bezbolno izvuć.A za doze i koliko dugo ima ljekara koji mu je i dao metadon.Osobno,znam da kratki detox metadonom i traje max. 4-5 tjedana.
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Metadonska terapija

Post by Modesty »

sačekaj te,on se hoće skinut sa dopa čija kriza traje nekih 7 dana,sa metadonom,čija kriza trajat 15 dana.....jesam li nešto pogrešno shvatila ili sam totalno prolupala.
Sigi,OK si napisu,nije za dječka met jer je mlad,ovo pišem općenito.
pa van svake pameti je.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Metadonska terapija

Post by Sagitarius »

Ma nakon 5 tjedana meta kriza je stvarno nikakva.Mo'š je na "guzove" preletit.Moja cura je nakon godinu dana
na 75-100mg,skinula se s meta,spuštajući do 25mg,prešla na subutex i preživila.Ali,nije to problem,problem je što ako se njemu skidanje osniva samo na metu,onda je 99% neuspješno.Ima ih u nas takvih što se godinama "skidaju" s metom.Stalno nešto dižu,pa spuštaju met.Pa se još i rovare dopom,jer su stalno u fazama,kad sam na 120mg,OK sam,kad padne na 60mg,odoh po dop.To su primjeri kako se ne radi s metom,u Hrv. je napravljena ta greška,znači olako se dijelio met(nije bilo ništa drugo),pa sad ima freakova koji su godinama na 100tinjak mg,još se zabijaju preko toga,za te više nema nade.Znam čovjeka koji ujutro nakon terapije,sredi još 2-3g dopa,pa nešto pukne,pa folija...Tolerancija mu u nebesima,mjesto na groblju ga čeka.Ja sam u 9 mj. Subutexa imao 2-3 recidiva,koja nisam tajio,a ostatak sam čist od dopa.Da nema subutexa,ja to ne bih mogao izgurat.A,opet ja sam ja,nismo svi isti.Ja samo pokušavam ukazat kako se koriste takve terapije,koje su meni i mojoj dragoj pomogle,da se maknemo s dopa,nakon skoro pola života na njemu,i svih mogućih(neuspješnih) pokušaja liječenja.Nisam ja sa 19 godina bio na metadonu.
Znači ili kvalitetno poduprijet supstituciju,razgovorima,psiho-terapijama,pa i odma u komunu ili na blokator nakon kratkog detoxa,inače pucanj u prazno.U 5 tjedana meta,nakon 2 tjedna doza je mala,i "rovac" se budi u punoj snazi,i onda vrlo lako to sve padne u vodu.A momak,čini mi se nije "kandidat" za dugotrajnu supstituciju.
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Metadonska terapija

Post by Modesty »

na kraju ipak kad se sve rezimira, toliko je malen broj onih koji su uspjeli sa metom da ga ja ne da nebih nikom preporučila,nego bih ga ukinula...subotex je ipak daleko drugačiji....ljudi,met je njesra,met je droga.....pa nema lakše krize nego od dopa...ali ako baš nemožeš izdržat posle,ako si toliko zaglavio.eto ima suboxon.
Sa meta se od njh 1000 uspješno i zauvjek skinulo nekih 3%
Sa komunom njih odprilike(čitala sam neke statistike ali ne znam tačno) 50%
Za NA neznam ali rade poprilično dobro ali uglavnom je vrlo individualno i to ljičenje po institucijama
jedino je met katastrofa po rezultatima osim ako neračunamo doživotno vegetiranje.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Metadonska terapija

Post by Sagitarius »

Sve ima svoje zašto.
Da nema meta,ne bi se pola ljudi nikad ni približilo ustanovama za liječenje,u Hrv. zahvaljujući tome i harm reduction programu(povezano jedno s drugim),je izbjegnuto širenje SIDE,u Srbiji čujem da krajem 90'tih nisi špricu mogao kupiti,pa sad po Beogradu ima dosta AIDSa;u nas,srećom postotak je zanemariv.
Ima ih i što na metu funkcioniraju,iako je gadan na duge staze,izlgedaš ko živi leš,ko na dopu.Ja kad sam bio na 40mg(nisam nikad išao na više od toga),nisam uspio 5kg nabacit.U zadnjih 9mj. 17kg sam se udebljao,*ebote pola garderobe sam morao mijenjat :D Rebe koje sam nosio stegnute kaišem,sad ne mogu ni nogu u njih ubacit :D ,mala evo na dijetu hoće da ide :P
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: Metadonska terapija

Post by Modesty »

Stari moj,ja sam skoro cijele 90 živjela u BG i uvijek sam imala svoju šprice koje sam kupovala u ljekarnama istog grada......znam takođe odlično sve u HARM REDUCIONE projektu jer sam bila projekt kordinator istog.....drugo, Begorad je prvi grad u ex Yugi gdje je postojala klinika koja je davala heptanon i svi su morali doći ležeti tu u drajzerovoj 21 dan da bi dobili terapiju koju su posle u svom gradu u Domovima zdravlja podizali svako jutro...ka i ja što sam između ostalog......vjeruj mi da se sa meta skine 3% met je predaja,odabir između dva zla a neznase koje je gore i met nema nikakve veze sa širenjem HIVA a jer se nih 80% uz met pucaju i dopom...to je realnost.
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Re: Metadonska terapija

Post by Jeca »

Normalno je da ovde ima ljudi koji su ZA i PROTIV meta...
Ja licno smatram da je to dobar lek ako se koristi kao lek.Neko se skine teze a neko lakse sa njega. Ja sam bila na odrzavanju i skinula se lako.
Samo sto sam koristila male doze. Toliko da mi pokrije fizicku krizu i tek po malo psihu. Znaci sto manje, naj manja donja granica. Pa cak i da nema primetnog rada. I lako sam se skinula sa njega, nisam ni osetila.
A ako neko planira da menja jednu drogu drugom, onda met nije za njega...
O Kako je lepo ponovo biti STR8
Rafael Nadal
Posts: 6
Joined: Sat Aug 23, 2008 2:04 am

Re: Metadonska terapija

Post by Rafael Nadal »

Ajoj Sanrajs sestro .......... mogu ti samo reci drzi se... :rock:
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: Metadonska terapija

Post by bojanol »

Ta se cica sasvim dobro drži... sem što su joj obili prodavnicu. Bad.
Locked