info o metadonskom tretmanu

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

izvini, pobrkala sam. uglavnom, opslusacu taj savet :-D
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

nikako ne mogu da te uhvatim gde si...hehe
ajde, pisacu ti ovde.

Pokusacu onda tako, ma i ja mislim da sebe ubacujem u zikre vise nego sto one same i jesu...
Ne znam, ali mislim da mi je mama vec smanjila za koju kap, primecujem po kolicini u kasicici.Ali ja kad je pitam, ona kaze da nije.
a moguce da samo nece da mi kaze, jer se brine kako bi ja reagovala...
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

e to je to ,cim si videla neki nedostatak u kasicici ti si se isparanoisala i automacki sebe ubacila u zikru zato sam ti rekla nek dodaje i vodu da ne primetis razliku u kolicini,sad ti i ja pravimo plan kako prevariti tvoju psihu :-D ali ajde da zajednickim snagama pokusamo da vidimo kako ce to ici a ti naravno svoje obaveze koje imas fak,treninzi i to sto si pominjala i dalje obavljaj redovno ako primetis da ti malcice ali malcice nije kao pre to je ta smanjena doza i probaj da je iskuliras jer procice kao i sve sto prolazi mada ne bi trebalo da primetis ikakvu promenu...
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

Super si!

Dacu svoj max!
Pa ako je to tacno, da mi je mama smanjila, onda za sada ne osecam nikakve promene. Osecam se super i sve mogu da obavljam.
A verujem da jeste smanjila i da zna sta radi i kako.
Iako ne daj Boze osetim neke promene, a jebi ga, moracu da iskuliram, pa necu umeti...

Eh kako si mi sada ulila samopouzdanje!!! :D
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Da, jesi u pravu! Naravno da se bojim. Dosta mi je sranja. Nisam sigurna da li bi podnela opet tako nesto.Jaka sam ja ali opet, sto je previse previse je.
Ja sam iz Subotice, trenutno sam na Zlatiboru, tu sam bila dosla da se skidam, da promenim drustvo i to.
Sad bi trebala da se preselim u NS, da studiram.
A plasim se i toga, kako cu ja se uklopim, kako cu biti sigurna da opet tamo necu uleteti u neko novo drustvokoje se puca.
Imam osecaj da se skrivam, sto je i bilo ok u nekim trenucima...
Na vrh
Vidi profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Jeca



Član od: 09 Dec 2005
Komentari: 108
Mjesto: Srbija/Subotica

Novi komentarUpisano: Ponedeljak Jun 05, 2006 11:24 pm Naslov komentara: Citiraj ovaj komentar
da, i imam 20 god

Pa jeco ti ako zelis ti ces takvo drustvo naci u bilo kom gradu na bilo kom kontinetu i toga si svesna verovatno tako da nemoj da te bude strah idi studiraj u Novi sad to je lep i miran grad gudre ima naravno ali od nje ne mozes pobeci kapiras ,sa njom se moras suociti a to je ono sto je tesko,ja zivim u Beogradu tu ima gudre na svakom cosku ,kad izadjem ispred zgrade ja mogu da zavrsim dop kapiras ali ne zelim jednostavno ne kazem da mi je lako nije mi lako ali borim se tim i borim se za to da mi jednog dana nece ni to smetati da cu ladno proci pored svega toga i iskulirati,ja ima 25 godina znaci nije to nesto mnogo vise nego ti,razmisli malo sta gubis a sta dobijas....kad god ti budem potrebna tu sam obrati mi se slobodno ! Kad bi dosla za bg to bi bilo super hehehhe pa malo da ti pravim drustvo da ne budes sama a opet da ne uleces u olos Beogradskih ulica... :D
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Drago mi je da sam bar nekome ulila samopouzdanje jer se ja sa svojim borim ali ja idem po nekom tom principu slicno kao sto tebi govorim ,i govorim ti iz srca stvarno !
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

hvala ti puno na svemu!
inace, cesto ja dolazim u BG, imam tamo nekog decka
pa sam tamo 3-4 puta mesecno sigurno.
a mogle bi se upoznati, bilo bi lepo!
poslacu ti mail i broj moba na pm

Pozdrav!
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Ok posalji.....i nemoj mi se zahvaljivati svaki uspeh koji postignes je samo tvoja zasluga a sve ovo sto razgoravras samnom i sa ostalima to je samo malecka pomoc...
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Jeco, nek ti mama daje metadon pomijesan sa cedevitom i to odmah od sutra! Poslusaj me to, molim te!!!! To je jako, jako bitno za tebe!
Psiha je jebeno jaka. Ti vec pocela gledati da je ista kolicica na kasicici ili ne. Danas si ok reagirala ali jedan dan kad budes slabija, ili trebas dobiti menzis pa si malo slaba ti ces si isfurati da ti je ona manje dala i da si u krizi i puknut ce te kriza zicer!!!
Ja skidam po cca svaka 10-tak dana ili 2 tjedna jer su doktori u strahu da idem prebrzo. Skidam po 5mg a to se primijecuje u bocici ili casi ali me to ne jebe ni po posto jer ne zelim razmisljati o tome. Od prvog puta i prvog smanjivanja sam si rekla da odbijam bilo koju sumnju ili pitanje ako mi je ok. I ok mi je, ne primijecujem nikakvu promjenu jer sam odlucila tako se ponasati i reagirati i tako mi i bude.
Jednom mi se dogodilo da mi je tip dosao i ponudio dop i iako sam ga odbila u minuti ja sam bila u krizi, oci ogromne, znojna no to je proslo za pola sata jer sam tako htjela.
Ti ces biti dobro, vjeruj mi. Tih par kapi nema sanse da osjetis i nemoj uopce misliti o tome. I ne dozvoli sebi da jednog dana ides mamu ispitivati kad ti je smanjila kapi i koliko. Isto tako, mama nek ti spusta svakih 10 Dana ili dva tjedna ili tjedan dana ali malo.Glavno da si stabilna.


Sto se tice toga da je metadon bolje duze uzimati...
Moze i moguce. Jer kad vec dodjes do terapije metadonom, makar ovdje, ili kod nas ako doktori procijene da bi ti trebala duza terapija onda znaci da si dugogodisnji ovisnik. U mom slucaju je samo dop skoro 10god a na to dodaj jos 2 godine bombona, spida i trave. To znaci, da si vec probao skidanje od 21 dan no nije ti bilo dovoljno i vratio si se dopu. Zato su meni govorili na pocetku da se uopce ne pilam razmisljanjima o skidanju ili spustanju terapije jer mi je sad prvi cilj biti stabilan i normalno funkcionirati u zivotu i sredini bez recidiva. Ako u tome uspijes, vec i to samo je za njih veliki uspjeh. I uvijek trebas imati to na pameti. Terapija metadonom koju ovdje parkticiraju je dugotrajna ali je terapija. Ono sto je za nas dolje odrzavanje metadonom je ovdje dobivati morfij i to masne kolicine i do 1400mg koje normalno i pucaju, prodaju i uzimaju pun kurac morfa i svega i svaceg uz to. Znam dosta njih koji su na njemu i vidim samo hodajuce leseve i samo jednu curu koja uzima 100mg i od toga prodaje 800mg a uzima 200mg i od te love uzdrzava sebe i malu. Ostalo, je tesko za vidjeti sta si ljudi rade.
6 godina biti na metadonu? Ne znam, moguce ali da li je to preporucljivo svima ne znam. Meni svakako ne jer imam druge planove i potruditi cu se da ide drukcije.
No, da bi netko nakon 4godine isao sa spustanjem terapije i da bi to islo sve skupa mora biti u igri dobra pozadina doktora koji ce te dobro poznavati i pratiti i usmjeravati u tom procesu.Ima nesto o tome da se cita na netu?
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

Evo rekla sam joj da mi da smanjuje ali da kad to bude radila da ne primentim.
E da, zanima me zasto sa cedevitom?
Inace, sve vreme mog drogiranja ja sam se kljukala vitaminima, cisto da ne bi bas toliko propala i pomoglo mi je, a provereno, mnoogo su manje zikre ako pijes vitamine kada se skidas.
Pila sam i jos uvek pijem B,E,Ca,A,Multi, i Tribulus( to je inace preparat za bildere), ulje iz ajkuline jetre i lososovo ulje i jako je dobro, doktor mi ga je preporucio...Pomoglo mi je, odrzalo me je koliko toliko. I to savetujem svakom, jer hers ubija vitamine u telu
Meni ova kolicina meta definitivno nije dovoljna da mi skrene misli.Kada am pila vise, to je bilo ok koliko toliko. Ali ja i dalje 100 puta u minuti pomislim na to. Naravno, sve se tu i zavrsava.Tu gde sam trenutno, toga nema, jednostavno tu ljudi nisu u tom filmu, tako da me zelja prodje za par minuta...
Ne znam sta ce biti kad odem u NS ali zato hocu nekako pod hitno da se sredim do tada skroz...

Kiss
Post Reply