info o metadonskom tretmanu

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

Znam da nije pametno, ne sad-nego nikad.
Ali javilo se neko sazaljenje a sad malo razmisljam i cini mi se da to nije sazaljenje nego zelja za hersom.
Nema sanse da se vratim kod njega, nego me nervira to sto je kod mene probudio ono sto ja dugo pokusavam da suzbijem...
Bas je sad morao da se javi i sto je uopste morao da se javi?
Ma kontas kako mi je....

Kiss
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Jeco, sta ima? Gdje si nestala? Nije valjda da si se isla naci sa bivsim? Joj,stara,odjebi sve to po kratkom postupku.

Evo, meni je isto tako neki lik dosadjivao,zivkao,pa cak poceo prijetiti i svasta nesto. da bi na kraju poslao nekog svog frenda. Ja sam mu lijepo rekla nek upozori svog prijatelja sta prica na telefonu jer samo sebi kopa sranja, jer ja vec mjesecima radim za pandure, i da mi oni pomazu i da su stalno na mom telefonu tako i znaju sta je on pricao.Ako hoce dalje jest govna nek mi kaze pa cu ih poslati kod njega na prijateljski razgovor. Od tog dana lik se ne javlja. Nije mi bio decko ni nista, nego sam od njega uzimala vece kolicine pa mu fale pare. Odjebi sve to
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

caos

nisam nestala, tu sam, heh...
sve je ok, nisam se pomirila sa bivsim, samo se cujemo telefonom i to je sve, heh....nervozna sam jako i to je sve :cry:

He,he...dobro si zeznula lika,hehe....

kako si mi ti? sta ima novo?

Kiss! :)
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Ja sam super. Svaki dan napisem nesto na Opcim pa mozes tamo citati. Prosli tjedan sam se spustila na 25mg i sve isto, potpuno sam ok. Malo zurim ali to radim zato sto vidim da mogu, ne da se forsiram nego sto mi ide. U petak idem opet pa cu ih pitati ako ce mi opet spustiti ili cu biti na istoj do drugog tjedna. Vrijeme je predivno, ljeto je konacno doslo pa i ja uzivam. Ti? Se spustas laganini?
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Titanik1

Post by Titanik1 »

Svi su ovdje donekle u pravu,ovo-ono,tamo-vamo,ali neka vam je jasna jedna stvar!Da ne postoji metadon,niko se od vas,a i sam ja,NIKADA,ne bi ni poceo lijeciti,a kamoli skinuti sa dopa!Stvar je u tome,da su svi poceli skidanje sa metadonom,pa poslije,kome nije odgovarao,prelazio je,po uputama doktora na druge terapije(subotex,i.t.d)-nemate pravo pisati(pojedinci),protiv met.,jer,poceli ste s njim
Titanik1

Post by Titanik1 »

Izvinjavam se,ako sam ispao malo,ko fol,ostar:),ali,tako vam dodje,a sad,evo,tacno je 08.48.h,i vrijeme je da krenem na terapiju,dok nema puno 'onih',jer,tek sam poceo(4.mjeseca)-cist,na 35mg.met-a,sto je najmanja moguca doza-i kazem opet-metadon i subotex su pravi lijekovi za lijecenje,i dragi moji roditelji,koji ovo citaju-prvo djecu na met...terap...,pa poslije na druge lijekove.Sve po savjetu
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Post by joesspappa »

Nemam nishta protiv bilo koje terapije koja bi nas uchinila odgovornima da uzmemo na kraju zivot u svoje ruke...ali moram neshto da dodam na sve ovo napisano..
Poznajem neke ljude koji su godinama na metadonu, lekarski prepisanom i nikada ama bash nikada nisu ispoljili zelju da krenu dalje da se skinu i sa njega...Ne znam zashto, valjda im je lepo da im drushtvo placha legalan lek...a da pri tom mogu da "normalno" funkcionishu... Ja jesam probao da se skinem metom... i nije mi uspelo jer sam posle nekog vremena zeleo da osetim rad... znachi najbitnije po meni nije mi ubilo zelju za dopom... A tako ne verujem ni da vama, njima ili bilo kome "odrzavanje" nece pomoci da se konachno skinemo/te sa svih sranja koje vuku, po meni, u stari nam, losh nachin zivota...
Mozda greshim, ali rez mora da se napravi i ma koliko bolan bio, tu se podvlachi DEBELA linija izmedju onoga shto jesmo i shto cemo biti...

Izvinjavam se ako moje mishljenje nekom steti... Nije mi namera... Samo napred junaci!! :)
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
Titanik1

Post by Titanik1 »

Prijatelju moj,100% si u pravu,i sve je tako kao sto si napisao.Naravno,da treba,nakon odredjenog perioda,po uputama doktora(opet navodim),smanjivati neprimetno dozu met-a(lijekova),i kada dodje vrijeme,"podvuci crtu."To sto neki nece da se "skinu ni sa lijekova",to znaci da zele i dalje da se "lupaju",pa sa bilo cime.Ja,a vjerujem i mnogi ovdje,nemam tu namjeru,i naravno da cu "podvuci crtu."
User avatar
joesspappa
Posts: 775
Joined: Mon Sep 18, 2006 6:15 pm
Location: Beograd
Contact:

Post by joesspappa »

Sto pre to bolje!!! Srecno!!!!
Lako je prutu da se sokoli, dok bije decu njega ne boli.
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Cek,cek,cek malo.Ja bi ovo ovako definisao i poredao,ajde tako da kazem.Ako postoji raznih metoda lijecenja, postoji onda i raznih vrsta bolesnika o toksikomaniji.Znaci neke ovisnike mozemo svrstati u ovisnike koji su u drogamamanje od 2 god i nemaju hepatitis i Sidu,2 ovisnici koji su na dopu od 2 god.pa do nekih 5 god i imaju hepatitis B, 3 grupa oni koji su dugogodisnji ovisnici i imaju hepatitis B,Ci ADIS.
Jer ljudi, ne moze se neki ovisnik koji je dobro narusenog zdravlja i koji je dugo u tome, skinuti se isto kao onaj koj je sticajem okolnosti zdrav, nema hepatitisa i ostalih bolesti.On ima vise snage, nije dugo u tome, zdrav je itd,itd,itd.Mislim treba uzeti sve segmente bolesti u obzir.Isto tako, ne moze se ovisnik koje je vise preferirao Speed, Trip,Koku, da se lijece isto kao onaj sto je uzimao heroin i ostale opijate.
To je moje misljenje, i jos nesto vizavi METADONA.
Ja mislim da je sve do COVJEKA i DO NJEGOVE PSIHE I SPREMNOSTI.Ja licno , ja sam se skinuo METADONOM i da nije bilo njega, ja bi sada bio 100 posto mrtav, jer je situacija bila takva.
Nije pomogla ni Bolnica 3 puta, ni komuna( pobjego sam iz Pule) ,pa ni nijedan psiholog, Soc.radnik,NIKO I NISTA mi nije pomoglo,sve do METADONA.Probao sam ja i na Metadonu uzimati hors, jesam ja priznajem, ali malo po malo,korak po korak, i ev mene.Bio sam na 95mg, sad sam na 35mg, kad sam poceo sa terapijom poceo sam da jedem, da se kupam,vodim racuna o higijeni.Pa onda zavrsio sam Fakultet, pa se malo po malo vracao u normalni drustveni zivot.On je mene digao na noge a isto tako znam bruku ljudi kojih su se skinuli sa ovog Metadona.
Mislim da je sve to do OSOBE!!!
Post Reply