info o metadonskom tretmanu

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

hocu reci da dok nije prosao period od 2-3 meseca, mogla sam da osetim da ga uzima a sada uopste ne....to mi je tako obicna stvar postala.Meni je vazno da sam sada sposobna za sve i da nemam crve u glavi......
sve zavisi ko sta hoce...
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

terapiju sam odredila sama sebi, koliko cu da uzimam kada i kako...
znam da to nije mozda ok, ali meni je dobro...
Napominjem da nikada nisam puknuta, ne smanje mi se zenice niti bilo sta slicno...to je sada rutinska stvar u mom zivotu....
Znas kad bi ja na bilo cemu drugom mogla aktivno da se bavim sportom, ucim i sli......NIKAD
User avatar
Tužna
Posts: 613
Joined: Thu Apr 20, 2006 8:29 pm

Post by Tužna »

Jeco, kažeš volela bih da se skineš sa meta, ali još ne osećaš potrebu?
...a kada ćeš je osetiti?
razmisli, šta si napisala.
Detoksikacija narkomana zavisnih od heroina, metadonom ne treba da traje duže od 21 dana, jer kada se pređe 21 dan takav tretman se pretvara u "metadonsko održavanje",kao što i sama znaš.A cilj ovog leka je da se nakon terapije koja traje 21 dan prestane sa njim, tj. prestane sa uzimanjem droge, znači potpuna apstinencija.
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

znam ja jako dobro sta sam napisala......i ja jesam na odrzavanju, svesno...
ne kazem da ne osecam potrebu, ali mi je ok ovako.a opet znam da ne moze vecno ovako.
Kad god sam pokusala sa terapijom od 21 dan ja sam se posle vratila hersu, a ovako, moj mozak je poceo vec da zaboravlja kako je biti na heroinu i prestaju da me buse crvi u glavi skroz i kad budem mislila da sam dovoljno ocvrsla onda cu i da se skinem sa metosa, jer je to ipak mnogo lakse nego sa hersa...
a pomogao mi je mnogo, znam da bih mesecima bila u kurcu i stalno razmisljala da se vratim tome a ovako ja sam vec odavno pocela da funkcionisem........
Meni je trebalo brzo skidanje i to sam i dobila.......i nisam se mucila.
Eto to sam samo htela da kazem
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Jeco, grijesis! Lako ces se spustiti sa metadonom ali je skidanje od metadona uzas, pakleni bolovi (rijeci moje doktorice).
Ja sam isto evo mjesec dana vjerovala da ljudi pretjeruju u pricama o bolovima sa skidanjem od metadona, mislila da je to zato jer su i dop uzimali uz met. No, nije tako, skidanje sa metadona je jebeno, jebeno tesko da ne kazem nemoguce jer je moguce al se namucis ko nikad u zivotu!
Metadon je jak i zato ga i dobro podnosimo, ustajemo, radimo, sport, teretana, ucenje sve sljaka jer te on dobro pokrije. No, ne treba se predugo zadrzavati na njemu jer ces s vremenom naci sve manje i manje razloga da se maknes od njega ca.
Kad sam ja pocela sa njime doktorice su se iznenadile kad sam ih pitala kad ce mi spustiti terapiju jer su jednostavno navikli da su ljudi na njemu i to je to. Sad su se navikli na moje spustanje pa idem svaki tjedan ili dva tjedna po 5mg dolje. I na drugoj temi sam ti napisala da nije problem i ne osjetis nista.
Bas zadnji put mi je doktorica rekla cijelu istinu o skidanju. Znaci kad se dovoljno spustis vec od 30mg prebacis se na subutex.Pustis se u dobru krizu i onda si na subutexu sa kojeg nije bed skinuti se.
I, na subutex-u isto, sasvim normalno funkcioniras, znaci i fax, i sport i sve zivo i nisi u kurcu ujutro jer te on i dva dana fullo dobro sljaka!
Hajde, javim ti se na priv
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

Ma znam...I islim da imam bas taj problem , previse mi je ok i nekako mi se na vraca ponovo na te zikre i sve ostalo...lakse mi je da popijem mojih 30 kapi i da furam dalje...
Kako ti pijes met? u kapima ili tabletama? Zato sto si me pitala za mg...
Smanjila sam ja met dosta, ali ispod nikako ne mogu da idem.....
znam da su zikre dosta velike, psiha je ok ali fizicke, nije lako.
Ujutru kada se probudim, sva sam kao da me voz gazio, otecena, nemam snage da odem do wc-a, srce mi radi 300 na sat....to su simptomi koje ja osecam.....
Na koliko kapi trebam da budem da bi presla na nesto drugo? Na sta da predjem?
Kakav je taj lek o kojem si pisala?
Pozdrav!
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

Sad sam pitala mamu i meni jedna bocica kapi traje 6-7 dana.Uglavnom 7.
I sad sam preracunala to ispadne 42 kapi dnevno. Naravno nekad uzmem manje, a kad mi je malo losije vise pa to dnevno ispadne toliko..
E.u sta sam se uvalila.....Sranje.........
V0D0LIJA
Posts: 5
Joined: Sat May 27, 2006 9:16 am

Post by V0D0LIJA »

Ja hvala Bogu nisam imala nikad doticaja sa metadonom i protiv sam njega...ali neki dan na predavanju na collegu prica nam profesor o metadonu. On nije napravljen za kratke terapije nit moze biti efikasan. Kad nam je rekla da je najefikasniji kad je osoba na njemu izmedju 4 i 6 godina ja sam se sjebala ko foka. Onda nam je dala dosta primjera i gledali smo neka istrazivanja i stvarno dokazano sa svih mogucih strana da jedino moze ucniti stvar ako je covjek stvarno dugo na njemu. Pa jebote.....neznam.....crnjak me smoto al eto.
User avatar
Jeca
Posts: 299
Joined: Fri Dec 09, 2005 7:03 am
Location: Srbija

Post by Jeca »

Jeeeeee........ne mogu da verujem da je tako
dobro, sad mi je lakse
Pozdrav!
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Hej VODOLIJA sta su vam to ispricali za metadon, kako on to bolje sljaka na duzem periodu. Bas me ono cisto zanima jer u biti svi ovi doktori nesto sute i atko tesko ti ista kazu o metadonu. Pa meni su na pocetku rekli da krize ni nema na njemu ali moze biti i da je ista kao i na subutexu da bi mi tek nedavno rekli istinu
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Post Reply