Vozacka dozvola I buprenorfinska terapija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Vozacka dozvola I buprenorfinska terapija

Post by yasujirozu »

bez potrebe pjeniš, jer nitko ne zbori o buprenorfinu kao jedinom, već mogućnom putu za ostavljanje heroina, a mogućnost izbora je uvijek dobra ;)
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Vozacka dozvola I buprenorfinska terapija

Post by Marka »

oxo wrote: a ti?
Ako mene pitaš, dobro sam, zavisnik jesam, ali se ne drogiram.

I šta tražiš ovde ako si strejt. Hoćeš da probaš opet? Već jesi, e jbg!
Postavi pravo pitanje.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Vozacka dozvola I buprenorfinska terapija

Post by Ninocka »

Sto trazi??!!!
Vapi za tim da mu neko kaze da supstitucija nije droga, i da on nije zavisnik!!
Evo, nisi!!
Ali ako je rjesenje do kraja zivota biti na bupu, e pa onda vrag odnijo salu!!
Ne kapiram sto se jos vrti prica oko vozacke, eto tu je zackoljica, jel??
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Vozacka dozvola I buprenorfinska terapija

Post by ziki »

Zdravstveni karton je jedno, a vozacka dozvola, ugovor o radu sa firmom, ili mozda neki dosije u policiji je nesto drugo.
Niko ne uzima skupa te dokumente da bi izvodio zakljucak da li se radi o narkomanu, zavisniku itd.
Lekarski pregled za posao radnika na primer obicnog, pa cak ni lekarski za vozaca nece pokazati prisustvo Buprenorfina u krvi..ovo govorim iz prve ruke i odnosi se na Srbiju gde ja zivim.
To moze neki poseban test..
To ne znaci da treba upravljati motornim vozilima i upravljati masinama pod dejstvom leka na kome se nalazi trokut..medjutim postoje lekovi na kome je zabranjena voznja, i lekovi koji uticu na sposobnost u voznji.
Ne znam u koju kategoriju spada Bup..poznato mi je da postoje profi vozaci teskih kamiona koji ga uzimaju.
Uglavnom nije preporucljivo isticati i naglasavati da uzimas Buprenorfin, ako zelis da radis..odnosno da te neko primi da radis recimo kao vozac.
Zato lepo cutis i radis.. ako je potrebno odes lepo kod privatnog lekara da te vodi, prepisuje lek itd..i izbacis taj Bup iz kartona koji se nalazi u medicini rada..ako hoces da sebi smanjis i tu sumnju da ce neko doci do podatka da ti uzimas taj neki lek..mada je lekarski karton privatna stvar.
Ja sam na 1 mg dnevno Bup-a, a upravo radim tako neke stvari medju kojima je i voznja...
Skoro sam radio periodicni lekarski pregled gde sam izmedju ostalih posetio i psihologa i psihijatra, na kome su mi proverene i te motoricke sposobnosti..
Na kraju krajeva, ako si stvarno sposoban da vozis neko vozilo manje ili vece..a potreban ti je papir za to, i to se moze odraditi kod tog istog psihijatra koji moze da napise u izvestaju da si sposoban za upravljanje motornim vozilima..
Zavisnost od tog Buprenorfina nosi svoje komplikacije sa sobom, ali mi nemamo drugi izbor nego da se dovijamo da bi imali to svoje parce hleba i normalan zivot kao i svi ostali..
Ne mozemo sami sebe da diskriminisemo, a druge koji to mogu da urade njih mozemo da pobedimo samo argumentima i cinjenicama.
A druga stvar, da se ja recimo licno ne osecam sposobnim da vozim ja ne bih ni seo za volan.. najpre zbog sebe i drugih ucesnika u saobracaju..
Za one koji jos nisu dosli do tih evropskih standarda, i principa..na primer te Nemacke..gde mozes normalno da obavljas sve ako si na stabilnoj terapiji..za njih me boli uvo.

Ja I dalje tvrdim da su mnogo opasniji alkoholicari, i oni koji usput svaki dan udaraju piva i spricere po drumskim kafanama nego grupa nas koji smo na tim tabletama koje nas drze u funkciji..
...
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Vozacka dozvola I buprenorfinska terapija

Post by Marka »

Neka nađe onda supstituciju za supstituciju.

Juče sam, valjda, jeste juče sam uzeo bup, 1 mg, ma neka ide u tri lepe, stvarno ne znam šta će mi.
Da mi zatvara dopaminske receptore i ostala sranja u glavi, ne pada mi na pamet jedno vreme da uzmimam bup.

Zvisnik od hrane, cigareta, žena, vazduha, sunca.... malo li je na ovu skupoću. :D
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Vozacka dozvola I buprenorfinska terapija

Post by ziki »

Kada neko hoce da dobije odgovor, mozda utesan... vezan za Bup, u smislu da cuje od drugih da li je on stvarno i dalje narkoman koji ne treba cak da vozi ni sopstveni auto..ili je ipak normalan covek.. dobije odgovor - Sta je, mislis da nisi zavisnik..- Jesi !
Ili odgovor - Jel hoces da cujes da nisi zavisnik.. -Evo nisi, i jesi zadovoljan...
Na tome funkcionise ponekad sistem pomaganja ovde, i to je ono sto mi smeta..uopste medju ljudima, ne mislim samo na forum ovde..
A 99,9 posto je ovde zavisnika laksih ili tezih..niko ovde nije zalutao sa fejsa ili youtuba..pa kao da vidim sta pisu narkomani..
i upravo se ovde ljudi lece i isceljuju kolko je moguce, ili primanjem saveta ili davanjem saveta..jer i davanje ljudima odgovore na neka pitanja takodje sluzi terapijski..
Ko je shvatio shvatio..
poz,,
...
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Vozacka dozvola I buprenorfinska terapija

Post by Marka »

ziki wrote:Kada neko hoce da dobije odgovor, mozda utesan... vezan za Bup, u smislu da cuje od drugih da li je on stvarno i dalje narkoman
poz,,
Ja sam narkoman, ako je ovo upućeno meni, ali su mi ovde skrenuli pažnju da zbog drugih ne koristim taj termin, već da to bude zavisnik.
I ako je upućeno meni, druže, znam ja ko sam, normalan svakako nisam. Moji poznanici, koji su mlađi, tako tvojih godina, su živi i sjebani, ima i mrtvih jasno. A od moje generacije, živi smo nas dvojica, treći je u bolnici zatvorenog tipa, do kraja života (Kovin), inače je bio bolničar ranije, ali čovek voleo da se pukne metadonom (naravno i prodavao je), ovi ga trpeli jedno vreme, i pošto je prevršio svaku meru isteraju ga napolje, da skratim, puko je i sada je u ludnici do kraja života. Išao više puta, obilazio ga, porodica ga se odrekla, a i on (razgovarali smo o tome oko 3-4 sata) neće da izađe iz Kovina. Doduše, sredili smo mu neke povlastice... pomaže on tamo, fizički je jak kao bik.
Inače za mene nema milosti, i to baš zato što nikada nisam uzimao terapiju, navikavao se normalno da živim, već sam se isključivo drogirao. Sreća me je sačuvala da bar tu ne budem megaloman, i da idem u visine sa količinom i vremenom. Uvek sam znao kada treba da se povučem i pretrpim. Što bi moja braća Hrvati rekli, to je moj usud.
Dop sam dva puta prodao, dva panja dopa (nepunih oko 160 mg) sam prodao, u prošlom veku, i zbog toga pao dva meseca kasnije, i dan danas imam zbog toga ne malih probleme.
Ima i treći drug, koji je sada u zatvoru, ali on se rokao pred nama, i to sastavi 4-5 dana, IV putem, i ladno ode da radi drugi posao, kao da je uzeo kocku šećera. A njega će stići zaslužena kazna kad tad.

Svet je danas mnogo gori za život nego recimo tamo 17/18 vek. Ja sam stvarno promašio svoj vek, jbg, idemo dalje. :D
Samo molim Boga da mi da razuma, smirenja i da budem što jednostavniji.

PS
Ako mi neko ne veruje, a ima ovde bar jedan član koji zna kroz šta sam prošao, mogu da iskopiram moje med. nalaze (jedan neispitan karcinom, treba biopsija, sa se vidi da li je i koliko je maligdan), hronični hepatit C, i mnošto ustanova za psihijatrijske bolesnike. Slava Bogu. I to ne mogu sve da pokažem, jer mi sa VMA nikada neće dati moju otpusnu listu sa epikrozom, a kamoli istoriju bolesti. Brate, bolje čitaj Dostojevskog, Ničea ili Kanta nego mene. :D
tratinčica78
Posts: 3
Joined: Sat Apr 27, 2019 1:53 pm

Re: Vozacka dozvola I buprenorfinska terapija

Post by tratinčica78 »

Ja ti mogu iz svog iskustva reći kako je u Hr, ja sam morao obnoviti vozaćku, pošto sam na Subotexu već dosta dugo tražio sam neku vezu i jedva nekako dobio produženje za 1g, nakon 1g sam otišao u privatni med centar gdje sam od svoje dr i iz Vinogradske dofurao papire da nemam recidiva već par godina i da uredno pijem terapiju i dobio produženje bez problema.
edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: Vozacka dozvola I buprenorfinska terapija

Post by edy »

ziki wrote: Za one koji jos nisu dosli do tih evropskih standarda, i principa..na primer te Nemacke..gde mozes normalno da obavljas sve ako si na stabilnoj terapiji..za njih me boli uvo.

Ja I dalje tvrdim da su mnogo opasniji alkoholicari, i oni koji usput svaki dan udaraju piva i spricere po drumskim kafanama nego grupa nas koji smo na tim tabletama koje nas drze u funkciji..
Ovo apsolutno nije tacno, u NJemackoj kao profesionalni vozac nema sanse da radis taj posao ako si na supstituciji, to govorim jer zivim tu i iz licnog iskustva znam da je tako.

Cak i kao vozac B kategorije gubis pravo na istu ako si na supsituciji svakako, a i ako nisi zvanicno, ali te policija kontorisala i utvrdi se da si pod dejstvom "neceg", ides u stanicu i dolazi doktor licno i vadi ti krv, meni konkretno je nadjen buprenorfin i diazepam i dobio sam 6 mjeseci oduzimanja vozacke i masnu kaznu, sljedeci put ako me uhvate da vozim pod dejstvom bilo cega nedozvoljenog (alkohol, droga ili odredjeni medikamenti) oduzima mi se vozacka i nakon nekih godinu ili dvije, nisam bas siguran, imam pravo raditi MPU test, u narodu poznat kao idioten test, gdje te procjenjuju hoce li ti vratiti ili ne vozacku dozvolu.
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Vozacka dozvola I buprenorfinska terapija

Post by Marka »

Uz to sto sam lud, postao sam i veliki seronja. Idem po dva puta u taolet, koliko smeca se skupi u coveku, cudo jedno. :D
Jedan poznanik, na met. terapiji dva meseca nije imao stolicu. Bolje biti seronja nego opzit istoga. :D

Edy, upravo tako, zaustavi te policija u Nemackoj, recimo na auto banu, koja ima na licu mesta tehniku da te ispita sta si uzimao zadnjih mesec dana.
Nadju ti benzodijazepin, recimo apaurin, gotovo, nema vise da vozis. Ovo se odnosi na profi vozace, za amatere ne znam.

Premda idemo u globalizaciju, to ce pre ili kasnije, stici i u nase krajeve. Mi iz ove jadne Srbije cemo imati malo vise vremena premda smo zaostala zemlja. A Voleo bih da stigne cim pre. Bar ce nam deca biti sigurnija.
Post Reply