Ono što moraš znati o buprenorfinu

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Ibogain Terapija
Posts: 19
Joined: Sat Aug 20, 2016 6:58 pm

Ono što moraš znati o buprenorfinu

Post by Ibogain Terapija »

Buprenorfin je polusintetički opioid prvobitno korišten kao sredstvo za ublažavanje bolova i kao zamjena za druga opioidna sredstva. Korisiti se u rekracijske svrhe, ali ljudi preferiraju radije neke druge opioidne tvar kao štu su oxikodon, diacetil, morfin..

Pozitivni efekti:
- euforija
- ublažavanje bolova
- umirujuće dejstvo
- popravlja raspoloženje

Negativni efekti:
- mučnina
- povraćanje
- zatvor (konstipacija)
- otežano mokrenje
- vrtoglavica
- znojenje
- nesanica

Buprenorfin je primarno korišten kao zamjena za druge opioide i kao sredstvo protiv bolova.
Efekti se najčešće uspoređuju sa morfinom, ali zbog smanjene rekreacione upotrebe, postiže se i manje euforični efekt.
Supstanca ublažava narkomansku krizu i kada se koristi na duži period to može reducirati konzumente da krenu sa uzmanjem zabranjenih (ilegalnih) supstanci.

Često se koristi sa nalaxonom pod farmaceutskim nazivom Suboxone čime se reducira potencijal za rekreaciono uzimanje.
Naročito kad se koristi ubrizgavanjem, efikasnost je bliska metadonskom djelovanju.

Buprenorfin je poznat po dugotrajnom efektu. Kad se uzima subliginalno, od zadnjeg uzimanja efekt traje 8 - 12 sati. Sa većim dozama postiže se i trajnost djelovanja do 24 sata. Djelovanje kreće između 30 - 60 minuta od uzimanja. Smanjene zjenice mogu ostati i 2 - 3 dana nakon posljednjeg korištenja ako se radi o velikim dozama.

Supstanca radi kao agonist opioidnim receptorima, a radi kao i antagonist opioidnim receptorima.

Korištenje:
* subliginalno: mala doza (1 - 2 mg)
srednja doza (3 - 6 mg)
velika doza (6 - 8 mg)

Za postizanje rekreacionih efekata doza varira između 8 - 16 mg

Buprenorfin je sintetiziran 1960 godine od Kenneth Bentley, smatran u početku kao druga za uzbuđivanje, ublaženog zavisničkog karaktera, manje opasna za korištenje, dobro sredstvo protiv bolova. Već 1980 godine, milioni doza su prodate u Americi, a u Europi, Australiji i drugim regijama zabilježeno je korištenje van medicinskog nadzora gdje je zabilježen i nekoliko smrtnih slučajeva navodno zbog korištenja u konbinaciji sa benzodiazepanima. 2000. godine taj broj je još u višestručen ali tada već više pod medicinskim nadzorom.

U SAD-u je na 3 listi zabranjenih supstanci. Predoziranja su manje zabilježna, a broj smrtnih ishoda je malen. Obično smrtni ishodi su bili izazvani zbog ušmrkavanja supstance ili uimanja u otopini s vodom intravenozno.

Zaključak: To je prilično sigurno za uzimanje, u srednjim dozama van kombinacije drugih supstanci. Na duže korištenje nije imuno-supresivno i ne umanjuje seksualnu želju. Fizička zavisnost se može pojaviti i svejedno izaziva neugodne osjećaje. U nekim izvještajima je zabilježen mali broj audiotornih halucinacija prilikom zavisničkih kriza. Iznimno je opasan u korištenju sa alkoholom i benzodiazepanima, čak i u normalnim dozama alkohola može biti fatalnih posljedica.

Edited by forum admin. Ne možete javno dijeliti svoju email adresu na forumu.
licaninsasela
Posts: 3385
Joined: Fri Feb 01, 2019 8:52 am

Re: Ono što moraš znati o buprenorfinu

Post by licaninsasela »

.
Last edited by licaninsasela on Sun May 24, 2020 1:13 pm, edited 1 time in total.
Rope82
Posts: 111
Joined: Wed Feb 20, 2019 6:49 am

Re: Ono što moraš znati o buprenorfinu

Post by Rope82 »

sta pričate i sta mažete ljudima oci.nakon dva mjeseca uzimanja suboxona dnevno po 1 mg pod jezik, alkohol ne pijem, tableturine ne pijem, psiha mi je stradala da se to ne moze opisati.totalno crnilo, bezvoljnost, sam si sebi dovoljan,rupe u glavi dok sam ga uzimao itd.itd.bezobrazno pokusavate ljude navuci na zlo iz kojeg se tesko ko moze izvuci. novac vam je preci od ljudskih zivota.
Zasto si ga uzimao?
Kakva ti je psiha bila prije njega?
Uzimanje dopa, hepa ili cak pusenje trave 2 mjeseca kod nekoga moze izazavat trajne psihicke promjene. Nismo svi isti.
Cinjenica je da Suboxone najbolje otklanja fizicku krizu dopa i najbolje razbistri covjeka da sto prije zaboravi onaj osjecaj urokanosti. Oces se ti zakacit na njega (kao ja) ili ces ga koristit 2tjedna do 3 mjeseca u svrhu lijecenja je tvoja stvar. Al da radi svoj poso...radi ga.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Ono što moraš znati o buprenorfinu

Post by Caty »

To je istina i retki su ljudi koji su i pored bupa i dalje nastavili da uzimaju heroin ima i tih ali Kazem retki bas , tako da on sto se toga tice da odvikava od heroina za to jeste idealan i znam bar 10 ljudi koji su bili Tesli narkomani znaci neizlečivi a sad su na bupu godinama i nisu pipnuli heroin njihove porodice su mirne i spokojne jer nisu na ulici ne varaju ne kraju ne diluju, rade funkcionisu krajnje ok, ipak i to je narkomanija i mnogi preteruju sa dozama, ne uzimaju ga pravilno , rade se sa njim, kombinuju ga sa lekovima i alkoholom i pokusavaju da se rade sa njim, tek kad ljudi bup uzimaju zaista kao terapiju onda sa njim moze sasvim normalno da se zovi i bez nekih posledica u odnosu na h bez ikakvih stetnih posledica. Drugim ljudima delujes ok kao sav normalan svet i ja i te kako opravdavam bup za takve ljude ,kojima je zaista spasao zivot ali za mene koja nisam cackala dop ni god dana sve ukupno povremenog uzimanja jako loseg kvaliteta bez prave krize , za mene je to propast koja mi nikako nije trebala
licaninsasela
Posts: 3385
Joined: Fri Feb 01, 2019 8:52 am

Re: Ono što moraš znati o buprenorfinu

Post by licaninsasela »

.
Last edited by licaninsasela on Sun May 24, 2020 1:14 pm, edited 1 time in total.
Rope82
Posts: 111
Joined: Wed Feb 20, 2019 6:49 am

Re: Ono što moraš znati o buprenorfinu

Post by Rope82 »

Znam, imam priju koja mrzi sub. Nece ga ni blizu. Drzi se hepom jer se nemoze skinut skroz ali sub nece.
Ja iskreno na subu funcioniram bolje nego bez njega. Da sam na hepu mlatio bi se dopom sigurno.
Izgleda da nismo svi isti, al ne bi bilo dobro da jesmo.

Svi smo mi narkomani i trebamo pomoc, neko vise neko manje ali trebamo. Pa ko se vec uhvatio na udicu nek prova i vidi. Ali nije ti potrebna tolika mrznja prema subu jer postoje ljudi kojima stvarno ne smeta toliko koliko tebi.
licaninsasela
Posts: 3385
Joined: Fri Feb 01, 2019 8:52 am

Re: Ono što moraš znati o buprenorfinu

Post by licaninsasela »

.
Last edited by licaninsasela on Sun May 24, 2020 1:15 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Ono što moraš znati o buprenorfinu

Post by Caty »

I meni bup stvara nervozu kao i svaki drugi narkotik iskreno osim metadona ali sam veliki protivnik toga ali iskreno sam zamrzela bup jednako toliko jer uvidjam neke jako lose osobine kod mene i muza dakle nekad samu sebe ne mogu da vidim a onda vidim njega i shvatim da sam i ja takva ne zelim prvenstveno da dete ispasta zbog te moje nervoze sto se tako za sitnicu izderem i iznerviram kao da je smak sveta danas mi je sin rekao od 3god da je ruzno kad se mama dere srce me zabolelo jeste ruzno ja sam svesna toga ali sad kako sam spustila dozu samo se iznerviram za svaki sitnicu jer naidju momenti kad mi je jako lose i kad bi mi odgovaralo da iskuliram ili odmorim ili izadjem negde sama a nemam ni minut slobodnog vremena ja svoje dete obozavam a krivo mi je jako sto ne mogu lepi da se igram sa njim kao nekad sad sam u nekoj polu krizu i iskreno to mi uz dete mnogo teze pada jer na svu muku je zelim da on ispasta sto je mama nervozna kilava neraspolozena za igru nesposobna za neku setnju trcanje skakanje sta god sve mi je to sad na moranje jer sam dosta smanjila dozu evo sad sam na samo 1mg a pre 7 dana bila na 4 mislim velika je razlika ali opet sta Cu izguracu bolje ista nego nista samo zelim da se zavrsi operacija a ne znam dal Cu imati snage za skidanje posle nje videcu sta ce i kako ce biti ako budem lezala u bolnici preko vikenda tj nekoliko dana tu BiH mogla da smanjim ono skroz na 0.5 i posle kad dodjem kuci moram da mirujem neko vreme dok mi ne skinu zavoj i tad takodje mogu iskoristiti to da se skidam ili sjebati da opet povecam usled bolova i svih tih muka to je sad neizvesno.
Rope mislis li da ce me sto posto voditi kod anesteziloga na razgovor ne BiH da tu pred operaciju pred svima Kazem za bup volela bih da imam sa njim nasamo razgovor pa neka on posle drugima Kaze ako treba. A ja nasamo da objasnim njemu sta je i kako sve to u vezi bupa da sam pokusao da ga izbacim pred operaciju ali da nisam uspela za tako malo vremena pa sam spustila na minimum i to je to ne mogu da se objasnjavam samo hocu da zna da ga ima u organizmu i to je to
Rope82
Posts: 111
Joined: Wed Feb 20, 2019 6:49 am

Re: Ono što moraš znati o buprenorfinu

Post by Rope82 »

Bravo Caty, napokon si se odlucila na ono sto smo te savjetovali.
Licanin, nema beda, svi amo mi nervozni. Da nismo ne bi se poceli drogirat.

Nznm, sub je kreiran da te napravi krotkijim. To primjetim kad napravim dan pauze svako 7 ili 14 dana, ili kad, jako rijetko doduse, zapalim joint. Manja krizica koja traje i traje, ali muzika me vise dira i osjecajniji sam.
Mozda meni odgovara manje osjecaja jer sam uvijek bio zaljubljiva romanticna pizdrochina, mozda jer volim drzat 2satne monologe nasumicno naivnim slusaocima, nznm. Mozda me samo strah da ce mi zivot bit dosadan ako nemam to dugme za ubrzanje kad treba uprijet a meni se spava...

Stari, reci mi, kolko te krizica prala kad si ga bacio i kako si ga ostavio (mialim kolko si uzimo i to)?
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Ono što moraš znati o buprenorfinu

Post by Caty »

Rope82 wrote:Bravo Caty, napokon si se odlucila na ono sto smo te savjetovali.
Licanin, nema beda, svi amo mi nervozni. Da nismo ne bi se poceli drogirat.

Nznm, sub je kreiran da te napravi krotkijim. To primjetim kad napravim dan pauze svako 7 ili 14 dana, ili kad, jako rijetko doduse, zapalim joint. Manja krizica koja traje i traje, ali muzika me vise dira i osjecajniji sam.
Mozda meni odgovara manje osjecaja jer sam uvijek bio zaljubljiva romanticna pizdrochina, mozda jer volim drzat 2satne monologe nasumicno naivnim slusaocima, nznm. Mozda me samo strah da ce mi zivot bit dosadan ako nemam to dugme za ubrzanje kad treba uprijet a meni se spava...

Stari, reci mi, kolko te krizica prala kad si ga bacio i kako si ga ostavio (mialim kolko si uzimo i to)?
E to sto si napisao za osecaje odnosno bezosecajnost na bupu je ono sto meni najvise smeta sto provaljujem kako sam bezosecajna prema drugima a ja sam po prirodi veoma emotivna znaci ekstremni emotivna i veoma mnogo uzivam u muzici i knjigama to je ono sto meni nedostaje i sto me Cini zivom u ovim sada momentima kada sam spustila dozu zato ja Kazem ako vec uzimas bup bolje biti na manjoj dozi gde prosto ostaje mesta za onog pravog tebe i da on moze eto da ispliva na površinu, sa vecom dozom to je gotovo nemoguće i postajes kao robot i to je to.

Naravno da ja i na bupu volim svoju porodicu i svoje dete i muza ali prosto ne umem to da pokažem kako BiH inace umela i nije nimalo lepo biti u takvom odnosu

ja ne znam rope82 kako tebe zena trpi tj jel joj smeta to sto uzimas bup, da li primećuje neku razliku?
Ja se pitam eto ako, i kad uspem da se skinem da li Cu moci trpeti muza jer drugo je ipak kad je tebi zena strejt i ne zna kako to radi i deluje na tebe a ja znam iz licnig iskustva i svaki problem sa njim BiH pripisala bupu, i dan danas kad se posvadjamo i kad mi za nesto prebaci ja odmah idem na to da je to zbog bupa jer je uzeo vise ili sta god, jer on je bio uvek miran i stalozen tj opusten je lik po prirodi i ni za sta se ne nervira. Ja BiH bez bupa bila ona stara emotivna osoba koja zeli bliskost neznost i sve ostalo a on ce biti osoba na bupu koja nema osecaja za to, kao sto sad nema nijedno od nas. Zamislite kakav je brak kad samo gledate sta je prakticnije. Morali bi oboje da se skinemo da bi to bilo sve kako treba.......
Post Reply