trudnoća na subutexima - pomoć!!

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
supergirl92
Posts: 12
Joined: Sat May 12, 2018 8:29 pm

trudnoća na subutexima - pomoć!!

Post by supergirl92 »

Pozdrav svim članovima...evo ovako,od mene ste mogli već čuti koju i ranije,ali se sada radi o potpuno drugoj temi..
nisam dugo bila aktivna na forumu,bilo je ljeto,radila sam na sezoni,vratila se,umro mi djed prije samog Božića i tako,izdogađalo se svašta..

otvaram ovo pitanje i ovu temu jer sam već čitala na forumu o tome,pa i javila se ženama koje su pisale,pošto su ti postovi zastarjeli i tamo nitko ne piše godinama,postavljam to pitanje ovdje..odnosno priču..

očito je po naslovu,jel, da sam trudna.. tek sam saznala,u prošli petak da smo u 5.om tjednu po procjeni doca...
na drugoj temi sam čitala o majci koja se skidala tokom trudnoće,ali je bila na jako maloj dozi i to relativno kratko...znam da po pravilu nebi smjela dirati ni dozu a kamoli biti na krizi dok imam u sebi biće koje tek trebam donijeti na svijet,ali sad mi je toliko muka od tih subova,toliko sam bjesna da bi ih najradije bacila odmah,izdržala krizu,ali moja beba nebi...prelazak na metadon,samo iz razloga jer je medicina više upoznata u djelovanje njega u trudnoći,ne dolazi u obzir... znam da bi u ovom slučaju idealno bilo naći dobrog psihijatra koji bi bio u kontaktu sa ginekologom,ali u mom gradu ne mogu naći ni normalnog ginekologa a kamoli oboje..a pogotovo to da pomažu jednoj ovisnici.. planirala sam bebu kad budem potpuno čista,ali evo,sad je tako kako je i pitanje sada,što mi je činiti a da napravim minimalnu štetu svom djetetu.. jer bi se propucala,ali sigurno,kad bi nešto pošlo krivo zbog mog sranja.. moja beba nije mogla birati roditelja i nije kriva za ništa,osjećam se užasno i prestravljeno,pod ogromnim stresom,što naravno nije dobro ni za trudnoću....
usudila bi se napraviti isto šta i ta cura koju sam spomenula gore,koja se skinula tokom trudnoće,al ponavljam,ona je bila na puno manjoj količini i puuuuuno kraće od mene..
pišem vama ovdje jer sam najkorisnije savjete zapravo ovdje i našla, molim vas pišite mi ako ste prošle slično,znate nekoga tko jeste,pišite sve,bilo šta će mi dobro doći.. sretna sam jer sam trudna ali i očajna.. samo molim da me zaobiđu oni sa komentarima tipa "kakva si ti to majka" i sl. jer je očito da želim napraviti najbolje,nije me briga kolika muka će meni biti niti je to uopće bitno,bitno je samo to dijete,ništa drugo..
unaprijed vam hvala svima..
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: trudnoća na subutexima - pomoć!!

Post by Ninocka »

Imam kumu koja je rodila zdravo i pravo djete na bupu. Znam samo da je veoma bitno da ginekolog bude upoznat da si na terapiji, pogotovo na porodjaju i prvih 7 dana bebinog zivota.
Ja sam licno protiv toga i reci cu ti zbog cega( mada koga briga jesam li ja za ili protiv)
Meni su trudnocama dr branili tabletu obicnu za bolove pogotovo prva 4 mjeseca. Boli te nesto?? Trpi!! Mozes smrdljivo paracetamol koji meni licno ne djeluje.I onda se pitam kako caffetin ne smije a bup moze!!??!!
Ali opet djevojke radjaju zdravu djecu na bupu.... tako da vjerovatno nema mjesta panici.
Jedno sigurno znam, bilo kakva kriza i skidanje ce ti teze past uz svu obavezu pored bebe.
To je bas misn inposinbl :)
supergirl92
Posts: 12
Joined: Sat May 12, 2018 8:29 pm

Re: trudnoća na subutexima - pomoć!!

Post by supergirl92 »

ninocka isto to i ja mislim,da je skidanje pored male bebe gotovo pa nemoguće,zato i bi najradije to napravila sada,samo neznam kako da to izvedem a da se sve ne manifestira na plodu,to je nemoguće,znači da mogu jedino ići toliko postepeno da beba to osjeti što manje..

na toj temi se javilo dosta žena,pa i muških koji su upoznati sa tom situacijom,nadam se da će se već netko pojaviti...

i još jedna stvar je u pitanju,neznam ni gdje ću biti do termina poroda,dali ćemo ići za njemačku ponovno,kako sve to odraditi u drugoj zemlji...
da nema subova odmah bi se spakirali i išli..ali ovako :(
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: trudnoća na subutexima - pomoć!!

Post by Frajla »

Jesi presla na normalno uzimanje ili si jos uvek tamo gde si bila od pre par meseci?
Poz
supergirl92
Posts: 12
Joined: Sat May 12, 2018 8:29 pm

Re: trudnoća na subutexima - pomoć!!

Post by supergirl92 »

Frajla wrote:Jesi presla na normalno uzimanje ili si jos uvek tamo gde si bila od pre par meseci?
Poz

nisam Frajla tamo gdje sam bila prije par mjeseci.. uzimam ga normalno,onako kako bi trebala.. ali i dalje nisam otišla u centar, htjela sam izbjeći to da me registriraju,mislim da i sama znaš zašto.. svi bi mi da prođemo ne zabilježeni,dok tako ide..
ali ga ne uzimam jednom na dan,nego podijelim na više puta..

bez obzira na to,nisi mi napisala ništa drugo što bi mi sada bilo od koristi,a kažem svaka informacija će mi dobro doći..

time pozivam i sve članove foruma da se priključe i pišu mi,tko god ima bilo kakva saznanja,pa čak i one najmanje sitnice ili iskustva,sve mi sada znači..
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: trudnoća na subutexima - pomoć!!

Post by Ninocka »

A slusaj, sto bi ti voljela , da ti neko kaze go go girl , nista bup ne skodi bebi. Ili, smanjivanje doze , blaga kriza i prestanak nisu stetni za plod??!!
Ovdje bas na ovoj temi i nemas puno kandidata za tvoje pitanje. Imas Caty, na bupu je rodila zdravog i pravog djecaka... eto ako ce ti bit lakse.Ona sad nije aktivna na forumu.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: trudnoća na subutexima - pomoć!!

Post by Caty »

Silom prilike sam se aktivirala ali nerado pa ugledah ovu temu, ovako, iskreno da mogu da vratim vreme ja BiH prekinula sa bupom u toku trudnoce, jer sam ga tek nekoliko meseci ranije pocela uzimati mogla sam tada da zavrsim sa tim i zivim normalan zivot a ne da se sjebem i zaglavim u taj pakao godinama jer veruj mi da ce posle biti Jos teze kad imas malo dete pored sebe i kada treba da si oko njega 24h na dan a ti neces mlci tad da trpis krizu Jos manje nego sad ako se skidanje odradi kako treba uz smanjenje doze do nule ti Mozes da prodjes maltene bez fizicke krize bolova itd mada sve to zavisi koliko ga dugo uzimas ako skidas dozu kao frajla eto Mozda i skroz bez fiz krize koja je naravno rizicna za trudnocu, ja se ne mogu iskajati za to a to imas priliku da to promenis sad odmah ja sam sigurna da ce dete biti ok ali bice ok i na bupu ako si na minimalnoj dozi ja sam uzimala manje od 1mg celu trudnocu i oko porodjaja poslednji mesec pre porodjaja i manje od toga, kada je doslo dete na svet kada sam od carskog bila mrtva i kilava povecava sam i posle je bilo gotovo nemoguće krenuti i skidanje u svom tom lepom haosu koji nastaje uz dete. Ako se sad ne skines veruj da ces sa detetom Jos mnogo teze, ipak javi koliko ga dugo uzimas nije to jednostavno ako si godinama na bupu naravno ali sve u svemu dobro razmisli
Post Reply