Metadon

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Metadon

Post by Ninocka »

Kako narkomanija jos uvijek nije dobila status "hronicne, neizljecive bolesti", tako ni supstitucija nije dozivotna terapija.
12-13 god???? Hm...
Nadam se da ce ti neko dati odgovor koji trazis.
U cg se metadon odavno dobija samo ambulantno, iskljucivo 28 dana uz moguci produzetak , ali vrlo rijetko. I nema Boga oca tog koji ti metadon moze dati drgaciji, sem da idea u dz zines i dobijes terapiju.
I potpuno pametna odluka...
OneWay
Posts: 11
Joined: Fri Nov 16, 2018 12:43 am

Re: Metadon

Post by OneWay »

Ninocka wrote:Kako narkomanija jos uvijek nije dobila status "hronicne, neizljecive bolesti", tako ni supstitucija nije dozivotna terapija.
12-13 god???? Hm...
Nadam se da ce ti neko dati odgovor koji trazis.
U cg se metadon odavno dobija samo ambulantno, iskljucivo 28 dana uz moguci produzetak , ali vrlo rijetko. I nema Boga oca tog koji ti metadon moze dati drgaciji, sem da idea u dz zines i dobijes terapiju.
I potpuno pametna odluka...

Hvala ti mnogo na odgovoru,volio bih da pročitam još kako je i Šta je.I dobivam drugačiji metadon nego sto je bio,ne mogu ni spavati ,ne mogu ništa, a povećava terapiju,a terapija ne djeluje,a znam zašto, a ne mogu ništa učiniti po tom pitanju.Mogu se samo ubiti i povesti sa sobom njih par sto su me doveli do ovakvog stanja sto će se najverovatnije i desiti.Hvala na odg...
OneWay
Posts: 11
Joined: Fri Nov 16, 2018 12:43 am

Re: Metadon

Post by OneWay »

Ovaj slucaj se sada desava meni u 2018 godini,od pre 2 meseca,sto se desio momku i svima na met...terapiji u Beogradu 2011.god...

Ne znam samo znam nakod 13 godina dugih odrzavanja metadonom,jer ja pretpostavljam da sam na ovom forumu najstariji,imam 45 godina,dozivih da metadon uopce vise ne deluje na moju psihu, jedino sto ublazi bol,a i to nekada slabo,pitam se samo zasto su nam to uradili.?Dovoljno je sto ih svi proklinju svakodnevno i njihove najmiilije,kako ih nije Boga strah.Sto ce ih biti strah,boli ih briga,kasika u med upala.




https://forum.b92.net/topic/72870-metad ... apija-mmt/
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Metadon

Post by Frajla »

Off topic.....
Dok god je Vuleta, jescete nutelu proizvedenu za istocno trziste!
OneWay
Posts: 11
Joined: Fri Nov 16, 2018 12:43 am

Re: Metadon

Post by OneWay »

Frajla wrote:Off topic.....
Dok god je Vuleta, jescete nutelu proizvedenu za istocno trziste!
Znaci i kod vas u BG metadon sranje zivo,sve jeste samo metadon nije.
Možete ako želite lock temu,nema se vise sta "raspravljati" na ovu temu,besmisleno je sa moje strane sto sam uopce i pokrenuo temu.Hvala.
OneWay
Posts: 11
Joined: Fri Nov 16, 2018 12:43 am

Re: Metadon

Post by OneWay »

Navratim cesto na forum, citam, ali nista ne pisem jer kada pisem, ne samo ovde na forumu, bilo gde i bilo kome samo sebi uskocim u stomak, napravim problem sebi i tada razmisljam kako da problem rijesim sto brze i bez stete po bilo koga.

Sada sam navratio na ovu temu da zamolim ako ima neko iz Sarajeva ko bi mogao uputiti me "na pravi put", odnosno pomoci mi, naravno pomogao bih I ja toj osobi, zna se, pa ako ima neko da se javi na p.p.da razmijenimo brojeve. Hvala vam I izvinjavam se.


Usput samo da se kao pohvalim, bez droge, mislim na dop, heroin, 10.godina, ako ne i malo više.Sa metadonskom terapijom moze se vrlo lako osoba skinuti i rijesiti zla zvano heroin za sva vremena, normalno potrebno je tu i volje itd..., ali se moze Itekako, ali i metadon treba vrlo oprezno paziti kako i koliko dugo da se ne bi zavrsilo na dozivotnoj terapiji kao ja i mnogi, pa strahuj onda ostatak zivota da neces biti izbacen sa metadonske terapije ako slucajno napravis neki problem u zavodu, ako se pozalis ili slicno. Znam samo da to vise ne bih mogao izdrzati I desio bi se veliki problem, jer moj zivot bi se zavrsio. Ipak metadon je ono bez cega ne mogu prezivjeti. Svako vam dobro zelim od srca i ove napacene duse.
Rope82
Posts: 111
Joined: Wed Feb 20, 2019 6:49 am

Re: Metadon

Post by Rope82 »

Koji se narkoman to boji rata?! Pa u ratu ima najvise droge. Ja sam bio mali ali su pricali stariji momci koji su se u ratu mlatili s najboljom robom! Tako da ne boj se rata stari. Krepat cemo svi jedno, bilo od hepa, dopa, rata ili raka. Ali to nije razlog da panicarimo, to je samo zivotni ciklus i prirodna selekcija. Da je narkomanima lakse dns nego prije....jes, jer se ne moras skinut nego se samo prebacis na nesto drugo i nastavis lagat i sebe i druge da si izlijecen. Prije toga nije bilo pa bi se stvar zavrsila 'po kratkom' (ili bar kracem) postupku kao i sve ostalo.
Sva ta teorija zavjere i globalnog izdrkavanja prokletog covjecanstva mi dosta lakse pada kad je ignoriram kao i lokalni problem koji isto tako uspjesno skrivam godinama.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Metadon

Post by sanela »

OneWay wrote:
Sada sam navratio na ovu temu da zamolim ako ima neko iz Sarajeva ko bi mogao uputiti me "na pravi put", odnosno pomoci mi, naravno pomogao bih I ja toj osobi, zna se, pa ako ima neko da se javi na p.p.da razmijenimo brojeve. Hvala vam I izvinjavam se.

.
Kakva tebi pomoć treba, jarane? O čemu ba ti pričaš? Ovdje nećeš šeme tražiti, jer ćeš biti trajno banovan s foruma. Ako si na tu pomoć mislio.
Ako stvarno želiš pomoć, znaš gdje je u Sarajevu možeš dobiti.
licaninsasela
Posts: 3385
Joined: Fri Feb 01, 2019 8:52 am

Re: Metadon

Post by licaninsasela »

.
Last edited by licaninsasela on Sun May 24, 2020 1:17 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Metadon

Post by Caty »

Iskreno mislim da nije pametno da dete zna, ja sam recimo od malena bila okruzena koliko normalnim ljudima toliko i narkomanima , ne okruzena ali vidjala sam ih druzili su se sa mojim tatom,mamom, oni ljudi nisu imali predrasude oko toga nikada ali su me strogo ucili i upozoravali sta je droga ali opet iz primera tih ljudi koji su povremeno dolazili kod nas ja sam njih videla kao sasvim super kul likove zanimljive koji žive jako lepo :D i zna to deci da se svidi i da stvori neku znatiželju , ne Kazem da je meni to krenulo od kuce ali ja sam najpre trazila neko tako drustvo pa onda momke pa onda. ... Tako redom sve jer su mi ti ljudi bili interesantni za druzenje , izlaske, vise nego normalni ljudi ali to vec zavisi od osobe do osobe . Po meni bolje da deca nista nikada ne saznaju. I da roditelji ne dovode kuci tako drustvo,sutra taj dobar tatin drug moze da ti zavrsi semu sasvim normalno .... Crnjak
Post Reply