Metadon - Kako smiriti noge. Uopšte kako ga prevazići bez opijata.

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Nesa_neske_01
Posts: 816
Joined: Sun Mar 04, 2018 4:07 am

Re: Metadon - Kako smiriti noge. Uopšte kako ga prevazići bez opijata.

Post by Nesa_neske_01 »

Luka718 wrote:Odoh sad na drugu turu plaže i sunca još malo
I ciljanog disanja :D
Odmar, uživaj. Tako treba.
Odoh i ja.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Metadon - Kako smiriti noge. Uopšte kako ga prevazići bez opijata.

Post by Ninocka »

Luka718 wrote:To pričam.
A kad sam stigao dovde, da se sad nešto saltam i dodatno bunim mozak.. neka..

Inače drugi dan prolazi))

Pola dana sam na plaži, ležim i isprobavam tehniku disanja 4-7-8 :D
Cekaj, nisam ispratila, jesi li skroz prestao? Ili si smanjio dozu?
Nadam se ovo prvo , pa dobro protice drugi :D dan :D
Nesa_neske_01
Posts: 816
Joined: Sun Mar 04, 2018 4:07 am

Re: Metadon - Kako smiriti noge. Uopšte kako ga prevazići bez opijata.

Post by Nesa_neske_01 »

.
Last edited by Nesa_neske_01 on Sat May 26, 2018 5:39 pm, edited 2 times in total.
Nesa_neske_01
Posts: 816
Joined: Sun Mar 04, 2018 4:07 am

Re: Metadon - Kako smiriti noge. Uopšte kako ga prevazići bez opijata.

Post by Nesa_neske_01 »

Depresija wrote:Za Ninocka i ostale, depresija, uzroci, znaci, prepoznavanje, lecenje ...
IZLAZI IZ DEPRESIJE Informacija za sve zainteresovane: http://www.patienten-broschueren.at/scr ... p?fid=6865
Lečenje depresije: https://depresija.net/lecenje-depresije/

8 saveta kako pobediti depresiju:

Ako ste depresivni, sigurno imate osećaj da ništa na ovom svetu ne može učiniti da se osećate bolje.

Depresija je podmukao poremećaj. Simptomi depresije su, između ostalog, i mrzovoljnost i nedovoljno hrabrosti da se pokrenete i potražite pomoć. Malo energije, manjak samopouzdanje i apatija su još neke od stvari koje izlazak iz depresije dodatno otežavaju.

Ako imate ovakav problem, imajte na umu i da je depresija veoma česta i da možete veoma lako pobediti depresiju.

Kad ste se zapitali kako se boriti sa depresijom vi ste zapravo započeli borbu.

Kao kada je reč o bilo kojoj drugoj bolesti, postoji mnogo stvari koje možete učiniti kako bi vam bilo bolje. Evo i šta možete da učinite sami protiv depresije…

Prepoznajte “napade” i samokritičnost i prevaziđite ih
Depresija je najčešće povezana sa kritičkim, samodestruktivnim razmišljanjem koje ide do te mere da ometa osobu u svakodnevnim aktivnostima. Depresivni ljudi brzo prihvataju taj negativni identitet kao pravu predstavu sebe.

Mnogi ne shvataju da je takav pogled na stvari gotovo mazohistički i da je reč o dobro skrivenom neprijatelju, “glasiću u glavi” koji nam govori da nismo dovoljno dobri. Ovaj glas je poput strogog roditelja koji nam neprestano nešto brani.

Ovaj destruktivni proces samo pothranjuje depresiju i zato je važno da ga na vreme prepoznate i prekinete taj začarani krug.

Da bi taj proces počeo, počnite da razmišljate o tim negativnim mislima kao o virusu koji vas napadne, pa dobijete grip i ne možete da ustanete iz kreveta nekoliko dana.

Nemojte uzimati za ozbiljno takve misli: kada vam padne na pamet da ne treba da idete prema svojim ciljevima, da treba da se izolujete, da treba da prestanete sa nečim u čemu uživate. Ne dozvolite da takve misli preuzmu moć nad vama.

Umesto toga, kada se takve misli jave, potrudite se da se okrenete realističnim, ali pozitivnim mislima i da se identifikujete sa njima jer ćete se na ovaj način uspešno boriti sa depresijom.

Zapitajte se da li biste nekada tako nešto rekli nekome koga volite. Saosećanje prema sebi i prepoznavanje ovakvih negativnih obrazaca će vam pomoći da bolje spoznate ko ste i da budete realistični.

Razmislite o tome na koga ili na šta ste zapravo besni
Dok neke osobe doživljavaju kao hronično stanje tuge i bola, drugi depresiju osećaju kao stanje obamrlosti – nedostatak osećanja, što znači da osoba ne može da doživi ni sreću ni uzbuđenje.

Potiskivanje emocija je odbrambeni mehanizam protiv osećanja koja doživljavamo kao neugodna.

Većina ljudi koja pati od depresije zapravo time maskira bes prema nekome ili nečemu. Bes i ljutnju je teško prihvatiti.

Svakog od nas od malih nogu uče da nije lepo biti besan, da moramo lepo da se ponašamo i da ne možemo tek tako da vičemo na nekog ili da se bijemo. Naravno, nasilje i agresija su neprihvatljivi, ali su ljutnja i bes prirodni deo našeg svakodnevnog života.

Prepoznavanjem, prihvatanjem i razmišljanjem o stvarima koje nas čine besnim činimo veliki korak ka lečenju, jer je tako mnogo manja verovatnoća da ćemo ta osećanja potisnuti i da će se ona pretvoriti u depresiju.

Budite aktivni
Ako samo ležite teško da ćete pobediti depresiju.Kada smo depresivni, bezvoljni smo i nemamo energije, ali poslednje što treba uraditi je zaključati se u sobu i ne izlaziti iz kreveta. Fizička aktivnost je odličan lek za depresiju. Po dvadeset minuta vežbanja dnevno, pet dana nedeljno, će učiniti čuda. Vežbanje poboljšava oslobađanje endorfina, biohemijskih supstanci koje poboljšavaju raspoloženje. Kako mnogi nisu raspoloženi za bilo šta komplikovano čak i obična šetnja će dosta poboljšati raspoloženje.

Jednostavno boriti se protiv depresije znači biti fizički aktivan!

Nemojte se izolovati
Kada smo depresivni, sve što želimo jeste da budemo sami, da ćutimo i da ne slušamo nikog niti da pričamo o svojim porblemima.

Ovde važi isto pravilo kao i kod prve stavke za borbu protiv depresije. Posmatrajte ovakve negativne misli kao parazite koji slabe naše telo. Ne obazirite se na njih. Kada se osećate loše, razgovor sa prijateljem će vam pomoći, makar i tako što ćete naglas reći šta vas muči. To je prvi korak u rešavanju problema. Pričanje o problemima ili brigama nije sebičnost niti samosažaljenje. Prijatelji i članovi porodice kojima je stalo do vas se sigurno interesuju za ono šta vam se dešava uz njihovu pomoć ćete lakoše pobediti depresiju.

I sam boravak u društvu će vas oraspoložiti. Pronađite neku grupu koja ima slična interesovanja kao i vi.

U krajnjoj liniji, idite na neko mesto gde ima mnogo ljudi – muzej, park, tržni centar – i videćete kako će vam se raspoloženje popraviti. Ne dozvolite da vas preplavi misao da ste drugačiji ili lošiji od drugih. Svako ima svoje unutrašnje borbe. Ne dozvolite da vas depresija definiše ili izoluje.

Radite stvari koje ste voleli da radite, čak i ako trenutno niste raspoloženi za to
Depresija je izuzetno teško stanje, jer simptomi mogu uništiti svu volju i energiju da radite stvari u kojima ste nekada uživali. Prepuštanje letargiji je samo korak dalje u depresiju ako se ne pokrenete nikad je nećete pobediti. Međutim, fizička aktivnost ili bavljenje stvarima kojima ste se nekada bavili sa zadovoljstvom će vas verovatno “vratiti u život”.

Mada je ovo lakše reći nego uraditi, kad god želite samo da pobegnete ispod pokrivača, umesto toga idite u šetnju, skuvajte svoje omiljeno jelo ili pozovite nekog prijatelja.

Ako ste i ranije bili depresivni, radite ono što vam je tada pomoglo. To je najbolje što možete učiniti protiv depresije.

Aktivnosti koje vas smiruju i koje vas “dižu” su veoma važne. To mogu biti i sasvim jednostavne stvari: pravljenje kolača, opuštajuća kupka, slušanje omiljene muzike. Nemojte se prepustiti tmurnim mislima jer što duže one traju teže ćete pobediti depresiju.Pokrenite se odmah i mnogo laše ćete se izboriti.

Pogledajte neki smešan film ili seriju
Ovo možda zvuči smešno i prejednostavno, ali sve što vam može izmamiti osmeh na lice će vam pomoći da pobedite depresiju. Ovo je trik koji uvek upali. Pustite svoj omiljeni sitkom ili gledajte neku komediju. Ovo nije samo način za skretanje pažnje, već i veoma efikasna stvar da kažete svom organizmu da ste još uvek u stanju da se iskreno nasmejete.A smeh je najboji lek protiv depresije.

Nemojte kažnjavati sebe zato što se osećate loše
Osećaj postiđenosti zbog depresije će samo pogoršati simptome i obeshrabriti vas da potražite pomoć. Kritičko razmišljanje samo pogoršava raspoloženje. Veoma je važno da potražite pomoć i saosećanje. Potrudite se da budete otvoreni i ljubazni prema sebe i da prihvatite sebe. Uzmite svoje mentalno stanje za ozbiljno. Upamtite, depresija je čest poremećaj, ali se prilično lako može pobediti. Potrebno je samo da je prepoznate i da uvidite sami kako da izađete iz ovog stanja.

Posetite terapeuta
Priča je najbolji način da se izborite sa svojom depresijom. Ako se osećate loše, nemojte slušati ljude koji vam govore da “to nije ništa strašno” i da ćete “prevazići to”.

Priznavanje problema nije razlog za stid, i ako ne možete sami da se izborite sa depresijom, potražite stručnu pomoć.

Traženje pomoći je hrabar potez i razgovor sa terapeutom je zdrav i produktivan način lečenja depresije. Tako ćete uvideti šta je uzrok vaše depresije i kako da umanjite njegov uticaj na svoj život.

Imate samo jedan život morate se trgnuti i pobediti depresiju.Mnogi ljudi imaju probleme i u mnogo goroj su situaciji ali će se oni boriti s verom da će pobediti i nikad neće biti depresivni.

Samo Vi sami možete pobediti depresiju ostali vam samo mogu pomoći!

- preuzeto sa sajta depresija net
Nesa_neske_01
Posts: 816
Joined: Sun Mar 04, 2018 4:07 am

Re: Metadon - Kako smiriti noge. Uopšte kako ga prevazići bez opijata.

Post by Nesa_neske_01 »

Funkcionisanje pod supstitucijom i bez nje nije isto.
Supstitucija je obmana. Lazes samog sebe da nesto mozes. To se tek jasno vidi kada se covek skine.
Sve iz pocetka. Skoro kao dete. Pelene i polako. Covek u godinama, a dete. Tuga.

Vise pisem za mladje narkomane. Koji jos ne veruju ili kazu ma nece kod mene biti tako. Hoce 100%. I ja sam tako mislio davno. Uvek je sve isto. Nista novo i nista staro.
Bolje je obe ruke gurnuti u vatru nego uzeti dop. Bice Vam bolje u zivotu. Bolje u *ovnima disati na slamcicu. Sve je bolje.

Dve godine mozete se drogirati. I to je to.
Posle 2 god. droga nema efekat. Nego, samo krpi posledice. Tako moze da prodje koja decenija u zabludi.
Uz put idu hepatitisi i ko zna sta. Sta zakacis. Nikad ne znas.

Kriza to je nista. Kakve su posledice od droge. Pogotovo psihicka kriza, uzima mi se dop. Sitnica na kraju krajeva.

Bolje je da boli, nego da zulja ;) ha jbg tako mi sve izgleda posle 21 godine dopa i meta.
Last edited by Nesa_neske_01 on Tue Apr 10, 2018 1:24 pm, edited 1 time in total.
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Metadon - Kako smiriti noge. Uopšte kako ga prevazići bez opijata.

Post by yasujirozu »

Nesa_neske_01 wrote: Dve godine mozete se drogirate. I to je to.
Posle 2 god. droga nema efekat. Nego, samo krpi posledice.
potpis
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Metadon - Kako smiriti noge. Uopšte kako ga prevazići bez opijata.

Post by Caty »

yasujirozu wrote:
Nesa_neske_01 wrote: Dve godine mozete se drogirate. I to je to.
Posle 2 god. droga nema efekat. Nego, samo krpi posledice.
potpis
Ebas POTPIS. sve preko toga se ne moze nazvati drogiranjem jer smo u najmanju ruku raspolozeni kao svaki drugi strejt covek, nikako high, euforicni, veseli itd... krpimo se da bi bili normalni. To je najveca ironija "drogiranja"
Nesa_neske_01
Posts: 816
Joined: Sun Mar 04, 2018 4:07 am

Re: Metadon - Kako smiriti noge. Uopšte kako ga prevazići bez opijata.

Post by Nesa_neske_01 »

Dodajem ovde, moze se neko prepoznati, pomoci sebi.

Kako moze da izgleda anksioznost: podrazumeva mentalno i fizičko nastojanje da se anksioznost eliminiše kroz borbu sa njom, da se spreči njena pojava i umanji njen intenzitet. Na mentalnom nivou osoba pokušava da kontroliše svoje strašne misli (opsesivne misli, brigu, razne strahove i sl.) a na telesnom nivou osoba se steže, ima hronične mišićne tenzije koje služe da se anksioznost potisne, zadrži njena ekspresija (hronične mišićne tenzije u mišićima ramena, vrata, potiljka, nogu, žile). Što se osoba više bori sa anksioznošću anksioznost postaje sve jača, duže traje i osoba se oseća više neprijatno, izmoreno i iscrpljeno.
Last edited by Nesa_neske_01 on Sat May 26, 2018 5:39 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Metadon - Kako smiriti noge. Uopšte kako ga prevazići bez opijata.

Post by Ninocka »

Nesa_neske_01 wrote:Dodajem ovde, moze se neko prepoznati, pomoci sebi.

Kako moze da izgleda anksioznost (moj primer): podrazumeva mentalno i fizičko nastojanje da se anksioznost eliminiše kroz borbu sa njom, da se spreči njena pojava i umanji njen intenzitet. Na mentalnom nivou osoba pokušava da kontroliše svoje strašne misli (opsesivne misli, brigu, razne strahove i sl.) a na telesnom nivou osoba se steže, ima hronične mišićne tenzije koje služe da se anksioznost potisne, zadrži njena ekspresija (hronične mišićne tenzije u mišićima ramena, vrata, potiljka, nogu, žile). Što se osoba više bori sa anksioznošću anksioznost postaje sve jača, duže traje i osoba se oseća više neprijatno, izmoreno i iscrpljeno.
Eto Neske, nesvjesno si mene opisao.Sve sam to ja, u blazem obliku.Kazem blazem obliku, jer sam nepopravljivi optimista, mada se to po mojim postovima ne moze bas vidjeti...Ali zaista jesam.
Ali ubijedjena sam , kako sam se dala u ozbiljno lijecenje, da cu i ovo pobijediti, kao i sve ostalo.Ili barem ublaziti simptome.
Danas sam postala sef sektora! Anksiozni sef, koji konstantno strepi :)
E da znaju ono sto ni ne slute.... :D :D :D :D
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Metadon - Kako smiriti noge. Uopšte kako ga prevazići bez opijata.

Post by VitaJana »

Bravo Ninocka.
Samo naprijed i nebo je granica
Post Reply