Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji [REŠENO]

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Ima tu još jedan problem koji navodi profesor Bukelić, u to vreme kada je pisao tu odbranu doktorske disertacije, nije bilo interneta, mobilnih telefona i sl.. tako da nije mogao da isprati sve zavisnike, a bilo ih koji nisu imali recidiva šest meseci i potom se nisu više javljali na IMZ. Da li je kod njih došlo kasnije do recidiva, može samo da se nagađa. Moje mišljenje je da su uglavnom nastavili i poumirali (over douz, razne infekcije itd...), ali Bukelić njih i nije stavio u konačnu statistiku.

Tačno tako, to je činjenica, samo ostaje nada da možda ulazim u taj jedan promil (hiljaditi deo neke celine), šanse su jako male ali ih ima. Takođe moram da nastupam i pomalo egocentrično (prema sebi, tu ja samo sebe mogu da (s)lažem, ali dogovorio sam se sa sobom da neću, ako ništa drugo biću pošten prema sebi), jer to bi bilo isto kao kada bi se takmičari spremali za utakmicu, recimo derbi, i ulazili u meč bez poriva za pobedom.
Sebe mogu da proglasim izlečenim kada ne budem na nikakvim opijatima, bar ja tako posmatram stvari. Za Vas mlađe itekako ima VELIKE šanse za to, tako da nema predaje.

Code: Select all

09.09.17. - 4 mg bupa, 50 mg zolofta, 10 mg besedina
Spavanje relativno zadovoljavajuće.

Moram i ovo da dodam. Pre nego ću otići u bolnicu na transfer sa metadona na bup, odradio sam jedan svojevrstan test samog sebe, što ne preporučujem sem ako niste 1000 posto sigurni u sebe. Otišao sam do momka, sa kojim sam na zdravo zdravo, i naišao na kafu baš kada je trebao da se ufiksa. Pošto sam hteo sebe da proverim nisam hteo da odem, malo navalentno ali šta da se radi, i ako mi je on kulturnim gestovima najaviljavao da treba da odem.
Da skratim priču, dečko se pukao preda mnom, i namerno sam uzimao špric i zagledao ga, čak i mirisao dop dok je bio u čepu pošto ga je skuvao, da meni bude još bolje za ceo test, imao je dopa da me počasti i to je jedno pet do šest puta u tri navrata navaljivao da uzmem, da je dop opasno dobrog kvaliteta, i video se po njemu da jeste, a sve iz razloga jer bi tim "kupio" da ne bih eventaulno nekom rekao šta radi.
Moram da pomenem da tada, a ni sada, na metadonu nemaju testove na droge unazad godinu dana, za bup sam dužan kada idem po izveštaj da ponesem test koji sam ja kupio u apoteci. Dakle nije postojalo bojazni od testiranja, iskreno, tada o tome nisam ni razmišljao.
Ne da nisam uzeo više puta ponuđen dop, ne da sam se lomio, nego je to tako bilo jednostavno, ne hvala ne mogu i ne samo da ne mogu nego NEĆU.
Sasvim sigurno sam znao da neću uzeti dop i pre cele ove predstave, samo sam hteo da vidim da li će se kod mene javiti bar tračak želje, i to mi je bilo najvažnije. I što je najbolje u svemu nije mi se javila želja ni tokom pripremanja dopa, čak ni kada sam ga video posle fiksanja (stvarno se prebio), a sve je radio ispred mene, i dop je stajao na stolu sve vreme. Javilo mi se osećanje žalosti, jer znam šta ga čeka, a on toga nesrećnik nije čak ni svestan. Naravno, nekoliko puta sam ga savetovao da to ne radi jer nema pojma sa čim se igra (navodno je vikendaš i on kontroliše sve, svima je to poznato), ali znao sam da od tih saveta nema ništa.

Na kraju tvrdim da sam se ja bolje uradio od njega što nisam uzeo ništa :lol: , jer ovakav test proći, i da kod mene nema volje ni želje, posle je izazvalo dosta veliko zadovoljstvo, pa čak i euforiju. :D
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Spavanje u normali.

Code: Select all

10.09.17. - 3 + 2 mg bup, zolofta mi nestalo
Last edited by Marka on Thu Sep 14, 2017 5:02 pm, edited 3 times in total.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Ninocka »

Znaci prema Bukelicu moj muz ce kad tad pokleknut!
Prije nego sto smo se upoznali bio je oko 10 god na heroinu. Devet godina smo zajedno , ne bi se zaklela da bas nije nikad uzeo , ali da je pravio neke velike ekskurzije nije.
Bas me zapravo , uplasio ovaj tekst! Sad da ocekujem da je moj voljeni izuzetak, malo je naivno..
Opet tekst ima smisla, logike . Kad sam procitala ovaj tvoj post malo sam jos dodatnih informacija trazila po netu i otud moja zabrinutost. Voljela bi da mi sva ta teorija nema smisla.
Nista, ostaje mi da vjerujem!
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Ne, ne, nije tako Ninocka. Ako je tvoj suprug sterjt onda samo treba da se pazi, jer je uspeo da uđe u taj jedan promil jer je uspeo da se otarasi pošasti.
Bojazan od recediva uvek postoji, zato uvek treba biti na oprezu.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Caty »

Ninocka ne brini tvoj muz je predugo cist, nije na supstituciji pa ako je za ovih 10god uspeo samo povremeno da uzme a da se ne navlaci znaci da ima karakter i da je svestan do koje granice sme da ide, neki ljudi kao moj muz to ne znaju i za njih jedan put ne postoji vec se nastavlja jos jedan pa jos jedan i tako do navlacenja,moj muz se nekad navlacio i skidao svaki cas, sve dok nije počeo sa bupom a tek od tad nen uzima heroin i ne zanima ga da uzme pa cak kao sto rece marko ni kad mu je neko nudio da ga casti, nije hteo ali da nema bupa iskreno ne znan sta bi bilo zato ja njega ne forsiram da se skida sa bupa i nemam nista protiv da ga uzuma koliko god treba da se odvikne od heroina. On je totalno drugaciji i bolji od kad je na bupu i ja to nikaf ne bih menjala za ono pre tj dop..
Marko nešto sam razmisljala i shvatila kako je meni bilo.najlakse spustiti dozu pa sad moze da pomogne nekome iako bas nije pravilan nacin koji se preporucuje, ali je delotvoran i čitala sam da je jos neko tako spustio dozu i skinuo se. Dakle krenula sam recimo sa 1mg na 0.75 pa bih izdrazala oar dana na 0'75 a onda jedan dan uzela 1mg pa opet sledeci put malo duze na 0'75 pa opet 1 kad prigusti i tako sve dok ne spojim 7 dana na 0'75 a onda nastavim jos 7, posle isto tako sa 0'6 sad sam dosla do toga da mi je na 0.5 ekstra i bas osecam kad uzmem znaci mogla bih skoro da spustam ali sigurno cu ostati ove nedelje na 0'5 a mozda i sledece, necu da žurim. Npr ti si na 3mg i hoces da spustis na 2, uzmes jedan dan 2 pa jedan dan 3, pa dva dana 2, jedan dan 3, tri dana 2, jedan dan 3, itd razumes sta kazek samo moze to i na duze dana da se uzima 2 ali tako se zaista ne oseti taj momenat kad spustis na 2 i naviknes na tu dozu jer jedan dan ako se uzme vise ta zaliha ostaje par dana i ne oseca se spustanje. Ima logike meni je to pomoglo i sigurno kad spustim ispod 0.5 opet cu neki dan uzeti 0.5 pa par dana manje i sve tako dok ne dodjem do 7 dana na toj manjoj dozi.
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Sapvnje normalno.

Code: Select all

11.09.17. - 2 mg bupa, 100 mg zolofta
Caty, taj recept će mi dobro doći ali tek kada uđem u 2 mg. Prvo mi je cilj da se spustim na 2 mg, jedno vreme da budem na 2 mg, pa tek onda da primenim tvoj "How To". ;)

Inače, tek sada sam provalio, bar mislim da jesam, u dobroj meri šta je zapravo bup. Sada mi je i jasno zašto su se lekari čudili kako to ne može da me pokrije 2 mg, jedino nisu uzeli u obzir da sam dugo bio na metadonu i da transfer ipak traje nešto duže nego što to oni misle, tj. kako im piše po knjigama. Po njima sam trebao da budem sasvim Ok za dva dana na dozi od 2 mg. To tako ne može, naročito što radim. Tek sada u ovoj fazi posao može i ne da može nego mi odigrava jako važnu ulogu, poput radne terapije.
Sada sam i shvatio ono što navodi Noel u svom prvom postu u temi "Skidanje s buprenorfina - pravilan način".
Konkretno ovo ispod citirano je sasvim tačno, i po meni je za udžbenik (kada napišem knjiga to je jedna vrsta sarkazma prema neiskusnim lekarima :lol: a kada napišem udžbenik, e onda je to za naučni rad).
noel wrote:Ok, bilo bi vrijeme da se ovo privede kraju, preko pet godina otišlo je na buprenorfin, s tim da sam tek posljednje dvije zapravo i pokušao nešto napraviti u vezi toga. Prošao sam i nekoliko bolničkih lječenja ali ni ona mi nisu pomogla rješiti se fizičke ovisnosti. Najviše sam griješio s podcjenjivanjem potentnosti buprenorfina i brzanjem sa tempom skidanja. Kasnije sam naučio da je doza od 2 mg zapravo veliko k'o kuća i pokriva veliku većinu opijatskih receptora. Skok s dva miligrama na nulu pravi je šok za tijelo i nepotrebna agonija, međutim čak i doktori koriste ovaj očito krivi pristup koji se nebrojeno puta pokazao neuspješnim, a otuda i percepcija o teškom skidanju s bupa. Kad se mozak pobuni treći ili četvrti dan bez bupa, kada presuše i sve zalihe nastale gomilanjem (bup ima dugačak poluživot što znači da se u tijelu pojedina doza zadržava i do tjedan dana) oporavak je vrlo težak a pomoćna farmakologija pokaže se bespomoćnom. Otuda moji i tuđu neuspjesi.
Doza od 2 mg je starno velika kao kuća.
Očigledno da sporije kapiram i da mi treba više vremena, šta da se radi. :D
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Ninocka »

Nista ljekari o bupu, barem u Cg ne znaju. A vidim Marka ni kod tebe...
Kad sam odlucila da se otarasim ovog djavola zatrazila sam strucnu pomoc . Posla kod najcjenjenijeg psihica privatno, inace radi na bup programu u dz. Znaci da nije upoznat sa materijom. Plakala sam kao kisa prvi dan kod nje i molila je sa mi pomogne, i gledala me kao da misli da pretjerujem, tek sam kasnije saznala kroz sastanke da sam joj ja prvi pacijent sa kojim radi na odvikavanju od bupa.
Zatim sam usla na forum dje mi je Caty poslala tejper i uputila me, sve sam to isprintala o ponijela joj. Vjerovatno joj ego nije dozvolio da kaze wow eto ga nacin, prvi ispravan. Ali, ni jednog trenutka me nije obeshrabrila da se ne pridrzavam stvari koje sam nasla na forumu..
I tako sam ja pocela skidanje psihic vs forum :o
Kasnije sam po njenoj prici shvatila da se i ona pocela edukovati kako ljudima ponoc da batalw bup. Dobro nikad nije kasno.Uglavnom, sigurnq sam da sam joj bila dobar experiment.
Kasnije , pa i sad mi je pomoglq oko nekih drugih stvari tako da bas ne zalim sto sam posla kod nje.
Prijaju mi razgovori sa njom, oko stvari i problema koji nemaju veze sa bupom. A problemi su!
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Ovi kod mene dok nisu otišli na kurs o bupu su hteli da prihvate savet sa Interneta, ali od kako je dvoje lekara bilo na nekakvom kursu o bupu, od tada "sve znaju". :lol:
Za ovakve stvari bi trebao da postoji narkolog, i to će (valjda) jednoga dana stići i na ovaj pusti Balkan.
Istorijski gledano, do juče je psihijatrija bila skupa sa neurologijom, tako da se dešavalo da na neuropsihijatriji u istoj sobi bude psihotičar, čovek koji ima išijas i zavisnik od alkohola. :D :cry: I smešno i tužno. Dobro je da se barem to promenilo.
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Marka »

Code: Select all

12.09.17 - 3 mg bup, 50 mg zoloft
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Dnevnik na buprenorfinskoj terapiji

Post by Frajla »

Marka, zasto spustas pa povecavas doze i obrnuto?
Slabo pises razloge... a to je cini mi se bitnije od Bukelica
Post Reply