Detoksikacija od metadona ili supstitucija?

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Detoksikacija od metadona ili supstitucija?

Post by Marka »

Nije za mene, ali to je najmanje važno.

Pacijent je od 2005. godine na metadonskom održavanju. Zadnje tri godine na dozi od 2.5 mg.
Zbog predostojećeg posla koji je terneskog tipa, neće moći da uzima sedmično metadonsku terapiju u gradu gde sada živi i radi.

Pitanje za iskusnije (naročito ako ima lekara), da li ići na detoksikaciju, ili pak na neki vid supstitucije.
Šta se može uraditi recimo sa terapijom Buprenorfina. Koliko se on sme uzimati a da ne dođe do zavisnosti.
Koje su nuspojave terapije Buprenorfina?

PS
Nikako ne želim da ova tema postane "rat" između metadonske i buprenorfinske terapije. I molim Vas da odgovori budu što sažetiji ali da daju smisleni odgovor na pitanje, a ne skribobansko-euforični postovi iz kojih se ne mogu uhvatiti ni početak ni kraj.
Unapred hvala!
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Detoksikacija od metadona ili supstitucija?

Post by Caty »

Pa svakako je najbolje da bude čist od metadona, e sad posto kazu da sama kriza od metadona traje dugo a dugo ga uzima i oporavak bi trajao dugo ako je dovoljno voljan na taj korak, ali posto pocinje i sa fizickim poslom mozda je vise realno da predje na buprenorfin, no i on se uzima svake nedelje na recept, tako da opet nece moci da dize svake sedmice... ali zbog samog posla bup bi mu odgovarao a i daleko je bolji od metadona, sto se posledica tiče ja.licno nisam osetila nikakve kao ni mnogi drugi ljudi koji ga godinama uzimaju, sto se.supstitucije tiče on je najbolji.

Ali opwr kazem ako je spreman da se skine sa metadona i bude strejt to je najbolja opcija! Nego citala sam ovde iskustva devojke koja je mesecima lezala maltene posle skidanja sa metadona, nije imala snage ni za sta, a ni volje, zato kazem ne znam koliko bi bio sposoban da ide da radi nakon te detoksikacije, u slucaju da kreće sa poslom ubrzo nakon skidanja.
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Detoksikacija od metadona ili supstitucija?

Post by Marka »

Caty, hvala na jasnom odgovoru.

Pacijen jeste motivisan za lečenje, ali baš tako, posle detoksikacije od metadona može svašta da se desi, npr. epizoda depresije, bezvoljnosti, anksioznosti, insomnije i drugih nelagodnih nurotskih stanja, koja bi ga ometale prilikom obavljanja posla, a nema baš puno vremena.

Što se tiče terapije buprenorfinom, mislim da će dobiti terapiju za mesec dana, što mu odgovara, iz razloga jer je na metadoskoj terapiji korektan pacijent.

Koliko vremenski dugo buprenorfin sme da se pije, a da se od njega ne postane zavistan, a da količina terapje buprenorfina bude ekvivalenta 2.5 ml metadona, ako to uopšte tako može da se poredi.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Detoksikacija od metadona ili supstitucija?

Post by Caty »

2.5ml metadona srecom nije mnogo s obzirom da ljudi uzimaju 10 i vise, ja recimo kad sam se skidala sa bupreborfina uzimala sam 1-2ml metadona i bilo bi mi dobro, a buprenorfina sam uzimala 2mg, po meni dvojka (a ne osmica) je mnogo bolja, ali odavno on uzima njemu ce mozda trebati vise iako treba da tezi tome da uzima manje i naglasi mu da te manje kolicine kao sto je 2mg cak imajj nekako bolje dejstvo, nikako da ne uzima 8mg i ne daj.boze vise,neki maksimum da.bude 4mg a posle da smanjuje na 2 pa i 1. Ipak to samo on moze da vidi koliko mu je dovoljno. Od buprenorfina nece imati neki rad, bice sasvim normalan kao svaka strejt osoba a za posao ce mu dobro doci! Veruj mi da je veliki uspeh da predje na buprenorfin jer sa njim ljubi dobiju zelju da se skinu skroz i d ga vise ne uzimaju! Jer nema nikakav euforican rad kao ostali opijati.

Mislim da to trrba da uradi, sto se tice zavisnosti ako se mesec dana uzuma nece postati zavistam, sve preko toga stvar zavisnost ali.naravno krace vreme manja i.zavisnost, nije frka skidanje ljudi se plase te psihicke krize ali jbg to je neizbezno fizicki je ok, bitno je da recimo.bude mesec dva na.buprenorfinu.i.onda.lagano da smanjije.tu.dozu sve dok ne dodje.do 0.5mg npr i posle.toga nema krize.
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Detoksikacija od metadona ili supstitucija?

Post by Marka »

Hvala na odgovoru!
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Detoksikacija od metadona ili supstitucija?

Post by Marka »

Nažalost, moram opet da se obratim za pomoć.

Gore pomenuti pacijent je primljen na odeljenje psihijatrije zbog uključivanja u buprenorfinski program.
Nažalost, tokom hospitalizacije probali su sa 2 mg Buprenorfina, i nije išlo. Idući dan je terapija povećana na 4 mg Buprenorfina, uz Bensedin 2 x 5 mg i Zoloft 50 mg.
Sada trenutno ne može (ne sme, kako god) niko na odeljenju od lekara da odobri 6 ili 8 mg Buprenorfina. Lekari koji su bili na obuci za buprenorfinski program (svega dva lekara psihijatra) su trenutno na godišnjem odmoru i jedino oni mogu da odobre veću dozu.
Pacijent negira apstinencijalnu krizu nekih 12 časova po uzimanju terapije od 4 mg, ali potom kaže da se javljaju blagi simptomi, koji nakon 30-ak minuta nestanu. Dalje kaže da sa terapijom od 4 mg Buprenorfina nije u mogućnosti da radi. Da li je to subjektivni doživljaj pacijenta ili prolazna faza adaptacije zaista ne znam, ja sam samo običan bolničar i pacijentov dobar porodičan prijatelj.

Da ne dužim dalje, pacijent ima želju da se vrati na metadonski program. Koliko sam upućen "preko" buprenorfinske terapije metadon ne sme da se uzima ili pak nema dejstvo, kako god...
Dok ovo pišem je šeti dan na buprenorfinskom programu na dozi od 4 mg.
Koliko vremena je neophodno da prođe od zadnjeg uzimanja Buprenorfina da bi mogao da se vrati na metadonski program?

PS
Uz ovo pitanje koje mu je sada najvažnije (naravno, lekari će dati završnu reć), šta kažu Vaša iskustva. Da li ga treba ohrabriti da nastavi dalje sa buprenorfinskim programom u odnosu na metadonski na kom je dosta dobro funkcionisao. On kaže da je Buprenorfin odličan za odvikavanje od metadonske terapije tj. zavinsoti i kada bude mogao da odvoji mesec dana, zbog posla, da će se uz pomoć manjih doza Buprenorfina i "skinuti" sa Metadona.
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Detoksikacija od metadona ili supstitucija?

Post by noel »

Transfer je manje-više uspješno završen, šteta je sad vraćati se na metadon... vjerojatno bi miligram ili dva više rješio problem... naravno treba proći i adaptaciju na bup, nekoliko dana dok "sjedne" kako treba i dok se u krvi nakupi stabilna doza. Po mom mišljenju, stisnit zube i izdržati još malo.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Detoksikacija od metadona ili supstitucija?

Post by Marka »

Hvala na odgovoru!

A to da li će i kako će dalje, ja tu nisam moćan, jedino mogu da motivišem kako njega tako i porodicu (koja ima uticaj na njega) da ostane na buprenorfinskom programu.

Da li možeš da mi daš savet iz kog razloga je bolje da ostane na buprenorfinskom programu.

Kod motivacije moram da imam neki adut u rukavu, ne mogu tek tako da kažem "E bolje ti je ovo, nemoj da se vraćaš" jer će uslediti pitanje "A koje su predosti buprenorfinskog programa".
Post Reply