Potrebna mi je pomoc

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Victoria
Posts: 7
Joined: Tue Jan 17, 2017 12:15 pm

Potrebna mi je pomoc

Post by Victoria »

Pozdrav svima,
Nova sam na forumu pa u kratkim crtama da vam se predstavim. 2000 sam pocela da se drogiram heroinom, do 2005 sam odlazila cesto u drajzerovu, dva puta na bolnicko lecenje i sigurno cetiri puta na injekcije i bila na grupnom lecenju, naravno bezuspesno. Apstinenciju sam uspevala da odrzim maksimum mesec-dva. Tek 10ak godina kasnije sam pocela sa ozbiljnijim prekidima, bez pomoci lekara uz sub, bup...Pre dve god. pocnem da se cackam bupom i do dana danasnjeg ga koristim, nabavljam ga na crno. Heroin me uopste vise ne interesuje jer je bup skroz zadovoljio moje potrebe. Zivot sam potpuno dovela u red, radim poslednjih nekoliko godina u kontinuitetu, ne druzim se sa starim drustvom postala sam odgovorna, nedavno sam se i udala i sad sam u drugom stanju, ulazim u drugi trimestar trudnoce. lekove sam smanjila sa 6mg na 4mg. Uskoro bih trebala na trudnicko i od toga imam strah jer se necu puno kretati, necu imati toliko novaca jer ce te isplate kasniti, jednostavno necu moci vise lekove da nabavljam na crno. Da li znate kako bih mogla da ih dobijam na recept? Zivim u bg. Da li mogu uzeti uput za neuropsihijatra i na taj nacin dobiti recept ili je drajzerova i dalje nezaobilazna institucija? Moji ukucani nista ne znaju o tome, a u drajzerovu bih morala sa pratiocem... Nisam nikad o supstituciji razmisljala jer sam sve mislila da cu se lagano skinuti sa leka, ali eto trudnoca mi se desila i svesna sam da ne mogu sad da resavam taj problem, jedino mi ostaje odrzavanje i to na nekoj najminimalnijoj dozi do porodjaja.
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Potrebna mi je pomoc

Post by Frajla »

Imas na temi buprenorfin 2 kako doci do bupa preko doktora

U trudnoci nije bas preporucljivo spustati doze, tako da ne znam kako planiras to da izvedes a sa druge strane opet niko ne zna.
Znas da moras da kazes doktoru koji te vodi kroz trudnocu i koji ce vrsiti porodjaj da si na supstituciji?
Ima dosta komentara o tome pa prolistaj forum
Srecno
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Potrebna mi je pomoc

Post by Tamara86 »

Zaznuto, jer znam da ovde, kod nas, ako je neko na odrzavanju suboxonom, iliti buprenorfinom, i zatrudni, da ga odmah prebacuju na metadon, jer kao suboxone nije dovoljno ispitan lijek, i ne znaju kakvo dejstvo moze imati na plod. Mada, sto kaze Frajla, procitala sam ovde ispovjesti nekih cura koje su cijelu trudnocu bile na subu, uz kontrolisano spustanje doza, meni je tako Frajla doktorica rekla, kad sam bila na 12mg, ako bih zatrudnila tad, da bi mi postepeno smanjivali dozu, dok ne bih dosla do nule, pa me prebacili na metadon. Tek sam ovdje procitala da je bilo slucajeva da cure rode iako su uzimale suboxon, ali kontrolisano. Takodje msm da ces jako tesko to sakriti od ukucana, a problem je taj sto ti sada i da zelis skroz da prekines, ne mozes jer si trudna, i to bi moglo biti jako opasno po plod. Za Drajzerovu ne znam, nisam iz Srbije, ali u svakom slucaju bi pametno bilo da odes kod doktora, i da ne kupujes na crno vise, jer kao sto kazes, uplate ce kasniti, a i dijete je na putu, zasto bacati pare uzimanjem suba na crno? Ja znam ovde curu, ciji muz ide na terapiju, tj. na odrzavanju je suboxonom, a ona je sa njim cijelu prvu i drugu trudnocu uzimala, rodila je dvoje zdrave djece, ali isto tako znam curu koja nije mogla prestati, na crno uzimala, i komplikacije se neke desile. Najbolje ako mozes bar muzu da se povjeris, pa da poganjas to sve. U svakom slucaju, sretno, i javi sta si napravila.
Victoria
Posts: 7
Joined: Tue Jan 17, 2017 12:15 pm

Re: Potrebna mi je pomoc

Post by Victoria »

Devojke hvala na brzim odgovorima. :D
Temu buprenorfin 2 sam celu iscitala i na njoj su oprecna razmisljanja sto se tice bupa na recept u Beogradu. Cas je moglo preko neuropsihijatra, cas samo preko drajzerove pa ne znam kakva je situacija sad u 2017..mozda nam je nesto olaksano. Svakako cu morati sve reci ginekologu, nije to za zezanje. I ja imam jednu poznanicu koja je iznela celu trudnocu na bupu i normalno se porodila, a beba nije imala krizu. Njen muz uzima na recept lekove. Ovde cak doktori koji su je poradjali i soc. Radnik nisu znali kakav je to lek :?: Znam da je skidanje jako opasno za plod pa sam mislila uz pomoc doktora da spustim dozu na 2 mg.
suppx
Posts: 16
Joined: Tue Dec 06, 2016 9:11 pm

Re: Potrebna mi je pomoc

Post by suppx »

Moja kolegica je bila na bupu cijelu trudnoću ali je odmah na početku rekla svojoj doktorici da uzima bup,posto ga je uzimala na crno ta doktorica joj je sredila terapiju i danas ima zdravu i jako slatku curicu,ako te zanima mogu se raspitati kako je sve išlo kod nje u detalje,sad nezz dali je isto kod vas i ovdje kod nas u Hrv sto se toga tiče.
Sretno
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Potrebna mi je pomoc

Post by noel »

Kod nas u RH trudnice obavezno prebacuju sa Suboxonea na Subutex tijekom trudnoće, što bi značilo da bi Naloxon mogao biti nekakav "problem".
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Victoria
Posts: 7
Joined: Tue Jan 17, 2017 12:15 pm

Re: Potrebna mi je pomoc

Post by Victoria »

Ako ti nije tesko pitaj drugaricu, svaki savet je dobrodosao. Krajem meseca imam kontrolu pa cu dr. Sve reci.
Ja koristim buprenorfin on je kao subotex, nema nalorexa u sebi. Kazu da je on najprihvatljiviji kod trudnica, a sledeci je metadon.
suppx
Posts: 16
Joined: Tue Dec 06, 2016 9:11 pm

Re: Potrebna mi je pomoc

Post by suppx »

Eii ona ti je rekla svojoj doktorici koja joj je vodila trudnoću,i onda je isla kod psihijatra i ova joj je dala subotexe i cijelu trudnocu je iznjela na terapiji,curica je ok,nije niti morala smanjivati samo se drzala onoga sto joj je doktorica rekla.
Sretno!!!
Victoria
Posts: 7
Joined: Tue Jan 17, 2017 12:15 pm

Re: Potrebna mi je pomoc

Post by Victoria »

Hvala draga. :D Da li ima nekog na forumu iz Beograda ko zna kako se sad odvija procedura izdavanja recepta ?
Victoria
Posts: 7
Joined: Tue Jan 17, 2017 12:15 pm

Re: Potrebna mi je pomoc

Post by Victoria »

Pozdrav ljudi,
Ovih dana sam isla na prenatalna isitivanja i sad sam opustenija nakon zavrsenih analiza. Hvala bogu sa bebicom je sve u najboljem redu, lepo napreduje. :D
Nakon toga sam otisla u drajzerovu, oni se susrecu sa tim problemom cesto i znaju sta je najbolje za mene u ovoj situaciji. Posle duzeg perioda nekome sam iskreno mogla da kazem sta me muci, cini mi se da mi je pao kamen sa srca. Potrebno je da obavim par razgovor sa doktorima iz njihove ustanove i da im dostavim analize biohemije i urina, a onda me ceka komisija. Jos uvek muzu nisam rekla, svaki dan skupljam hrabrost za to. Takodje ginekologa moram obavestiti, a tako se plasim osude. U ponedeljak moram otici do njega da mi izda specij. nalaz o trudnoci pa mi drzite fige. Vama hvala na savetima, dali ste mi vetar u ledja, a ja se javljam uskoro..
Post Reply