Kako prijeći sa MST-a na Buprenorphine

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Kako prijeći sa MST-a na Buprenorphine

Post by david »

Pozdrav svima,

Ja sam na 260 mg MST-a ujutro i 260 mg navečer i nakon već višegodišnje patnje odlučio sam da ipak budem kako tako bistriji i da povučem korak prema liječenju.... da li netko zna kako najlakše napraviti transfer sa MST-a ( Morphine sulfate - sporootpuštajući - djeluje 12 sati) na buprenorphine da li je potrebno smanjivati dozu MST-a ili jednostavno čekati preko 24 sata i samo početi sa laganim dozama buprenorphine-a?

Hvala
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Kako prijeći sa MST-a na Buprenorphine

Post by Tamara86 »

Ti si koliko sam shvatila na Kapanolu? Ili? Jer sam ja takodjer uzimala morfijum-sulfat, u obliku Kapanola, tableta, koje se mogu zloupotrebljavati, sto sam i cinila. Msm da bi za to najbolje bilo da se posavjetujes sa doktorom, tj. sa onim ko ti je prepisao MST, jer ne mora bas znaciti da ti je najbolje sa morfijum-sulfata prelaziti na buprenorfin. U svakom slucaju, moraces smanjivati dozu ako zelis prelaziti na bilo sta drugo, to je sigurno.
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Kako prijeći sa MST-a na Buprenorphine

Post by noel »

Pokušaj izdržati 24 sata a onda svakih sat vremena topi po 2mg bupa dok te ne pokrije (možeš početi s 4mg pa dodavati na to).
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: Kako prijeći sa MST-a na Buprenorphine

Post by david »

Da tako sam i mislio da izdržim 24 sata bez mst-a i onda da polako počnem sa buprenorphine-om ... da li je ta metoda prvjerena... psihijatrica mi je to isto rekla prije nekih godinu dana..... znači da čekam da mi se pojavi kriza i to dobro da me uhvati i ondsa lagano sa malim dozama buprenorphinea da počnem pa da vidim kako će mi djelovati i da reguliram onda po tome kako se osjećam.... sve dok buprenorphine ne preuzme skroz receptore..

Da li bi ta metoda mogla biti uspješna? Hvala unaprijed na odgovorima!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Kako prijeći sa MST-a na Buprenorphine

Post by sanela »

A jesi razmišljao da odeš u bolnicu i da tamo urade transfer?
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Kako prijeći sa MST-a na Buprenorphine

Post by noel »

Davide, jesi napravio što? Nema tu puno filozofije oko transfera (druga stvar je da si na metadonu), samo treba volje. Javi se.

*btw, ti si na izuzetno velikim dozama morfija, barem to prepolovi dva-tri dana prije nego kreneš
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Kako prijeći sa MST-a na Buprenorphine

Post by Tamara86 »

Ne da je na izrazito velikim dozama, nego je to drogiranje morfijum-sulfatom, koji radi takvu stetu organizmu da se to ne moze porediti ni sa cim. Zna se kome se morfijum daje. A ovoliko miligrama ne uzimaju ni oni kojima se treba davati. Sto se tice toga da se prebacuje na sub ili met, to mozes jedino ako se zelis skidati, jer te nijedno nece sljakati, morfijum-sulfat sljaka, bez obzira sto uvijek istu dozu uzimas. I naravno, to sa doktorom vidi kako ces, on ce ti najbolje znati reci, nemoj na svoju ruku.
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Kako prijeći sa MST-a na Buprenorphine

Post by noel »

Vidio sam hrpu transfera s metadona na bup, gdje se metadon supstituira morfijem dok ne iziđe iz tijela... doze od 3x100mg bacaju u takav stond da izgleda još gore nego dop, ljudi jedva sastave rečenicu. I to će pokrit 30-40 hepova bez problema, još te zakuca. Mogu mislit kako je na njegovoj dozi, iako vjerujem da se tijelo naviklo i funkcionira manje više normalno... a to da si radi štetu, o, itekako.

Eto Davide, Tamara je prošla tu čitavu tvoju priču, čak se uspjela skinuti... imaš nekog iz prve ruke za informacije, bilo ovdje ili na PM. Sad je na tebi da napraviš taj korak, a već dugo dugo to spominješ. Sretno.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Kako prijeći sa MST-a na Buprenorphine

Post by Tamara86 »

Pa sta ti je, ljudi nece povjerovati, ali ja kad sam pravila nalaze sebi, isla sam svaki drugi dan kod porodicnog po recepte, znaci ponedeljkom, srijedom i petkom. I uzimala po 6kutija od 50mg Kapanola, i 2kut Trodona, kad bi htjela da odmorim od Kapanola, uzimala bih po 6kutija Heptanona, jer sam na nalazu napisala Kapanol ili Heptanon, po zelji, i dobri doktor porodicne je to popusio. Kad sam pala, mogla sam i njega povuci sa sobom, ali nisam, sto bih to radila. Elem, da se vratim na pricu, ja sam znaci, ovo je sad ziva istina, a ko je iz Banja Luke, zna to, nosala kutlacu u torbi, da bih mogla izmrviti taj Kapanol da pusti bijelu boju onu. I to sam radila 7odmah, i 7 za 5min, jer nisam mogla odjednom 14mrviti, bila sam preslaba za to. Pa sam iz dva puta. Kad bih se prebacila na Heptanon, znaci 6kutija, po 20 tableta je 120tableta, ja bih po 60-70 smrknula za taj dan i sledeci, i to svaka tri minuta, po tri komada, po cijeli dan, i sjedila u sobi bez prozora. Imala sam zastekanih para, nekih 8.000e, ali me bolile brige za pare, za mene i za bilo sta, samo sam mislila sto me Heptanon ne radi. Ko ce mi povjerovati, a ko nece, nije me briga, ali znam samo da ako se hoces prebacivati, najbolje da to radis zbog skidanja, inace od nijedne druge opcije nema nista. Ja ni dan-danas ne znam kako sam se skinula sa toga. Eto kako mi ta kriza izgleda, ne znam ola stvari, znam da sam u bunilu nekom bila, i sestra mi je pricala da sam povracala, da je cak stari(kojeg odavno vise nije interesovalo, nije mogao covjek) predlagao da me se vodi negdje. Onda, ruku je malo falilo da mi odsjeku, da nisam dosla na vrijeme, jer taj morfijum-sulfat tako razara vene da ja ni dan danas nemam vene, i ova se bila zagnojila, brat me odvukao kod doktora, kad je onaj gnoj krenuo curiti, svaki dan sam 2mj morala na previjanje, i sad imam tu uvalu, kao da nema komada mesa i koze, nego se onako samo zatvorilo. Znaci, ovo je do sad najbrutalnije sto sam napisala o sebi, i najgore stanje u kojem sam bila. Tako da 260mg ujutro, 260mg uvece, to odrzavanje nije, to je drogiranje, nije bitno i da se ne furas sa njim, da ga pijes, ljudi su radije metadon pili, dok se moglo dobijati to kao za lijecenje, nego sto su Kapanol uzimali, pogotovo oni koji su ga probali. Ne pisem ja ovo tebi Davide da se ti nesto istripas, ti ces svejedno po svom, ali ti kazem svoje iskustvo, i po meni, nema gore droge, od morfijum-sulfata.
Post Reply