Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Johnnye
Posts: 41
Joined: Wed Jan 24, 2018 6:13 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Johnnye »

ManDeMan,

Shvatio sam te u vezi rovaca ako imas pri sebi vise nego dovoljno. Onda se druze stabilizuj sto pre mozes na 2mg i spustaj sto pre, jer leto je blizu. Dobro je sto uzimas ispod jezika, ja to nikako ne mogu. Ali mi vise nije ni bitno, sad sam na 0.3 otprilike. Cilj je da budem na 0.1 i onda nularica! Moras samo u glavi vrlo jasno sebi da kazes da nema vise i da je kraj. Mesecno uzmem 5 bupova od 2mg ukupno a zvanicno se vodim na 4mg dnevno. I tek kad uzmem novu terapiju, stare bacam u WC solju. I dobro mi je dok to radim, svaki put je kao neka mala pobeda, pobeda psihe, jer ovde psiha igra glavnu ulogu. Treba i vremena kad se skines skroz da se unormalis. Moj savet ti je da cim osetis da si OK, krenes da smanjujes po 25%. Makar po 7 dana minimum na jednoj dozi pa opet spustanje i tako do kraja. Imas tacno toliko vremena.
Stvarno su nenormalni vasi doktori gore u Bg-u. Ja zivim u gradu koji je regionalni centar i imam dobrog druga koji je isto na terapiji u drugom gradu koji je isto regionalni centar. I prica istu pricu kao i kod mene. Raspad sistema totalni. Ljudi izadju iz ordinacije, progutaju bup, i ugovaraju semu za prodaju. I to pred ocima pandura koji je uvek tu. A pandur se kezi. Vazno je da statisticki gledano sve vise ljudi uzima supstitucionu terapiju. Vidis i da ne jure ljude za bup. A mnogi ljudi zive od prodaje istog. Tako da ManDeMan, koliko je ovo drustvo nenormalno, jos smo mi i normalni.
Poz
Johnnye
Posts: 41
Joined: Wed Jan 24, 2018 6:13 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Johnnye »

Caty wrote:@neske moguce da si ti pisao o toj nervozi na bupu, ja kao sto rekoh na mene su ocito opijati tako delovali i stvarali neku nervozu secam se da su mi mnogi govorili da ne treba da se drogiram kad se samo tako pronervozim umesto da budem kao super raspolozena :P ehheheheheeh crni humor.

vita jana svaka cast zanima me samo do koje doze si spustila pre skidanja posto nisam pratila redovno temu? mislim da ces biti ok jer kad se skidas sa vrlo male doze kriza je najjaca prvih par dana, posle je sve lakse. tako da ides sad dan za danom polako posle 10 dana si nov covek vec. sve u svemu za mesec dana ce biti sasvim ok naravno kod tebe je dug niz godina u pitanju zato me zanima i koliko ti imas godina? obzirom da bup uzimas 12,13g? moj muz ima 40 i prosto se pitam kako to ide sa godinama, verujem da je teze sto si starji a i sto imas duzi staz naravno....... secam se da je on recimo umirao od krize kada smo jednom ostali bez bupa 5dana, a meni je bilo maltene ok.
Caty, pozdrav
Ako bi bila ljubazna da mi odgovoris nesto. Ja isto ne uzimam pravilno. Ispod 1mg sam bio jos od pocetka decembra. Uglavnom su iskustva ljudi koji se pravilno skidaju, citao sam da ti nije bila neka teska kriza, cak naprotiv. Posle koliko vremena si bila fizicki ok?
Poz
Mateja20
Posts: 2
Joined: Wed Apr 18, 2018 3:06 am

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Mateja20 »

Probajte svaki drugi dan uzimanje, ja sam na 2mg (svaki drugi dan) oko 10god. I "normalno" funkcionisem, kao vitamin ga uzimam, s tim sto vit uzimam svaki dan ;) jedino je malo problem kada idem na more ili slicno pa preko granice ali to su male tablete i lice na one dramamine za mucninu tako da ih normalno unosim u avion sa tim protiv mucnine. Znam da moze da se izvadi i uverenje za prenos preko grane ali ne bih bas tu vrstu registracije. Izbegavam registraciju svuda vezano za bup. Uostalom za mesec dana, par tableta osmica treba tako da nije to neka kolicina koja ne moze da se "stekne".

Gomilu lekova sam zamenio jednim (tj. sa dva, uz bup svaki drugi dan uzmem i 5mg bensedina) ali to je u odnosu na AD i masu nekih drugih stvarno malo. Mozda gresim, vidim da neki misle da mora AD uz i posle obavezno, mozda cu morati i ja kad se resim ovoga zauvek. S tim sto mnogo vise unistava jetru i bubrege antidepresiv, analgetici (brufen i slicno) rivotril itd. nego ova miligraza bupa.

Imam "problem" i sto ne znam sta cu sa viskom tableta bupa, jer trosim manje nego sto uzimam, a ne baca mi se u wc solju. Pravim farmakoloski otpad u kuci ;)

I nije bas tacno, sto kaze Mandeman, da kad imas mnogo tableta oko sebe onda ces i uzeti vise, ako si resio da ne uzimas vise H. i shvatas bup kao terapiju onda ti je nekako to isto kao da gledas kutije andola, pa moze i puna soba da ih bude. Dakle fora je (osim sto je individualno sve, jbg) da se smanji na 2mg i onda da se tih 2mg uzme svaki drugi dan, pa onda razmisljati o skidanju skroz sa bupa, u suprotnom povratak na H sledi verovatno. Meni odavno ne pada na pamet nista ni H ni duvka ni spid ni koka. Prosto ne treba mi. Drzi me ovo raspolozenog i ubija bol (onaj dnevni strejtaski "normalni") i ubedjen sam da bih morao gomilu tih drugih lekova da pijem onda (kao sto masa normalaca i pije) a zeludac mi nije bas najbolji. Plus ovo ispod jezika zaobilazi jetru i mnogo manje ostecuje nego sve to ostalo oralno, nazalno, dermalno... orl spejs u oko i uvo ili kako god ;)

I bitne su amino kiseline i vitamini minerali. Ako nekoga zanima moze da me PM, da ne davim ovde sada sa tim, ali mene je uz trening to izvuklo i smanjilo dozu bupa. Mora i mozak da se oporavi sa nekim suplementima, ne samo ostali organi, ne moze to tako jadan mozak ;)

Osnovno je da je 8mg i 2mg skoro isto. Nekad i bolje "radi" 2mg od 8mg. I bez mesanja sedativa, kako ono zovu ukrstena zavisnost e pa i sa sedativima je tako. Jedan sedativ je sasvim dovoljan, ono kao "jedan uspavljuje pa cu njega nocu a ovaj drugi preko dana" je glupost i opasno. Jedan samo. Uostalom bup je i sedativ i AD. Lorazepam je dobar ali cuvajte ga za kad se prestane skroz sa bupom, nema potrebe da se navikava organizam na njega dok bup pokriva.

I catapresan je OK. kad se smanjuje bup dobar je za krizu, narocito ako se zuri, inace drugi nacini tipa prekid odjednom i uzimanje drugog narkotika za skidanje sa bupa i ne ide bas. Moze tramal posle par dana, par komada, ali jaaaako je tesko ako pre toga nije bilo postepenog smanjivanja bupa. Jer zao mi je ali bup je jaci od H. Ali da ga nema bili bi i dalje na H. bez obzira sto ga kunemo svi sigurno i kao sta je ovo nije valjda da moram sa bupa da se skidam horsom. ;) aliiiii ipak.....

A da, odgovor za Caty (i slicne koji snifaju bup), dakle nateraj muza da predje na ispod jezika, duze drzi i to je jedini nacin da smanjite ili prebacite na svaki drugi dan (ako pokusavate da smanjite uopste ako ne barem ce bolje i zdravije da "radi") a taj drugi dan je inace nulti (kao kod gudriranja) tako da dan posle bupa moze da prodje OK, pred spavanje neki sedativ ili catapresan, rivotril sta ko voli, po obliku, boji, ukusu ;) poluzivot mu je iovako oko 38h tako da opusteno, narocito ako se duze uzimalo pun je organizam ima zalihe izdrzace 48h sigurno, dajem garanciju koga zdrma ja sam kriv nek me potrazi ;) Nadam se da ce sto vise lica da pokusa.....

Inace to snifanje bupa vas i u psiho smislu drzi zalepljenim za onaj bivsi zivot, to je valjda stvar koja se podrazumeva. Promeni navike. Nije tesko biti kulturan, ne snifaj lek ;) ** koja reklama, a a a ;)

Cilj mi je da predjem uskoro opet na svaki treci, cetvrti dan po 1mg max. Bio sam na tom rezimu u pocetku duze vreme ali eto skratio prozor izmedju nazalost. Godinama citam ovaj forum, ponekad, i Frajlin sistem skidanja mi se svidja, hirurski onako i polaaaako mesecima, da ne kazem godinama ;) (mada svidja mi se i od onog lika sto je za manje od mesec dana izgurao skidanje po formuli onoj 2 pa 3 pa 6 dana itd.), jos samo da ove sisteme prilagodis sebi, sto je valjda i poenta posto univerzalno resenje ne postoji, ali ovo iscitavanje sa vise strana pa korekcija tu i tamo i prilagodjavanje, moze sigurno.
User avatar
ManMan
Posts: 202
Joined: Mon Mar 12, 2018 10:52 pm
Location: Belgrade / Serbia

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ManMan »

________________________________
Caty,
Buprenorfin je dosta štetan za jetru. pogotovo ako se uzima dugo i u velikim dozama. Znam to, jer sam radio krvne pretrage pre skoro 3god. kad nisam uzimao Bup, pa sam uradio pre 1god. kad sam već bio više od godinu dana na bupu. Analize su pokazale da mi je jetra propala 10% najmanje. Sve analize su bile povišene u odnosu na one pre Bupa, barem po 20%..
Sad ću ići opet da radim analize i baš me zanima kakve su. moja prognoza je da su još lošije nego pre godinu dana.

Što se tiče muža:
On se čovek baš tripuje u vezi šmrkanja i jezika. Šmrkanjem se postiže ta neka euforija koja traje, kako kod koga, ali ne više od 4h. Ako si dugogodišnji korisnik bupa, onda skoro pa da i nema euforije, sem ako se ne šmrkne barem 8mg ili čak 16mg. Samim tim, ta euforija traje još kraće. A, pravilan način pod jezik je najbolji, jer ima malo euforije, ali zato imaš mira rad koji traje mnogo duže.. ceo dan. Neka stavi pod jezik 8mg. i neka pusti da se otapa lagano i apsorbuje preko sluzokože usta, koliko god može da drži u ustima a da ne proguta. uradiće ga i ako čak i proguta tabletu, ali slabije, jer želudačni sokovi ga razgrađuju i manje se apsorbuje preko želuca.
Šmrkanjem sebi pravi veliki problem. Em uništava sluznicu nosa, konstantno mu curi nos ili je suv. na kraju se razjebe sluznica toliko da ne možeš da živiš bez kapi za nos, jer ti je stalno začepljen! Neka se sabere i prestane sa šmrkanjem. neka ne tripuje da ga manje radi da nije dobro apsorbovao ako ne šmrče! Nije u pravu!!
Koliko vidim, on nije uopšte rešio da ostavi opijate? to što ne uzima heroin, je zamenio bupom i zbog toga i juri taj efekat euforije i žali se da ne oseća ako ne šmrče. treba ozbiljno da se porazmisli šta želi, jer ima toliko godina...
Sve preko 40 godina, je već malo kasno da se čovek zeza sa opijatima. To je za klince do 30-35, najviše..

Posle toga nema više ni efekata, nit ičega. Ostaje samo teška zavisnot i praznina od uništenog života i hiljada evra potrošenih.

Bup pravi veću zavisnost i to je sigurno, nego heroin, jer je jači od heroina!
Okupira receptore skoro u potpunosti. Sigurno je probao da posle bupa uzme heroin i garantovano nije osetio da ga je uradio? Ako uzmeš 8mg. bupa, posle toga te ni 1 gram heroina neće uraditi. Tačnije, uradiće tvoje telo, a ti nećeš ništa osetiti, neće biti euforije i imaš veliku šansu da se predoziraš a da ni ne znaš, Jer ne osećaš!!

Što ste stariji, to vam je telo sporije i treba mi mnogo više vremena da reciklira otrove i izbaci iz sebe. Kad imaš 20-25god. posle 3 dana si skoro pa normalan. A sa 40-45, posle par dana uzimanja heroina, kriza te šiba i posle 10-15 dana dana...

Ja imam 44 godine, koristio heroin od 20-35 godine života. Prvih 5-6 godina samo na nos, a posle samo na venu!
Sećam se da su mi poslednje krize bile mnogo teže i dugotrajnije nego ranije...
A, krize od bupa su mi sad najteže krize koje sam osetio u životu..
A, nije da nisam bio duboko zaglibio. Svakodnevno rokanje po 2 puta.. u proseku, gram na dan.. tako je bilo..

Imam drugara koji je isto uzimao heroin isključivo na nos. Sećam se da je pri kraju svoje zavisnosti, morao da šmrče po 3-4 grama, jer ga nije radilo. Tačnije, nije ništa osećao, nije imao euforiju koju je stalno jurio, ali jeste bio urađen.
Sećam se da je jednom sedeo kod mene na kafi i posle 2 grama dopa koji je uzeo preda mnom (ja uzeo samo 0,5 grama i uradio se skroz dobro), nije bio dovoljno urađen?? Na kraju je i plakao, jer više nije znao kud će i kako će. Plašio se igle (srećom) pa nije nikad uzimao tako, a to bi mu preplovilo dozu dopa, najmanje.. Bio bi miran i na 1 gram.

Eto, želim Vam sreću i da se pod hitno saberete i počnete sa smanjivanjem doze polagano..
Tebi je tu izgleda i najgore, jer ti je ipak on muž, a vuče te u svoj problem mnogo više nego da si sama.
Čini mi se da bi se ti i sredila da si sama, mnogo brže, jer koliko vidim imaš želju da budeš strejt i da popraviš stanje u životu?
JUST BE THE MAN, `Cuz, That`s All You Can!
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by VitaJana »

Jučerašnji, odnosno drugi dan bez suba prošao odlično.
Ofarbala 12 metara ograde, bila raspoložena i komunikativna, ostala budna do 2 sata u noći. Ali se budim rano.
6-6 ipo je najduže što ujutro spavam. Doduše, oba ova dana bez suba nisam pila ništa za spavanje.
Treći dan zasad prolazi ko i prva dva, ali daleko je večeras.
Pozz
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Ofarbala 12 metara ograde hahahahahahahahah
Odlicno- samo farbaj dalje!
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by VitaJana »

Frajla wrote:Ofarbala 12 metara ograde hahahahahahahahah
Odlicno- samo farbaj dalje!
:D
Sama sebi se čudim. To ni jedna droga dosad nije izazvala dosad. Jedva bih suđe oprala :|
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

@johnue nije mi bila frka fizicki imala sam i met da uzmem par.puta veoma malo oko 10 kapi max, psiha jw jedini.problem tj ogromna zelja za uzimanjem meni je to bio problem. Posto sam smrkala do kraja, i krenula skidanje sa 0'5mg kriza mi je bila najveca prvi dan iskreno kao i drugi vec posle je bilo sve bolje.

@manDMan znam sve o unistavanju sluzokoze nosa jer sam je licno unistila i.ja sam.isto na nos uzimala i slazem se u vezi svega sa tobom ali znas i sam da nije lako narocito nakon toliko godina isto imas kao moj muz i staza i.godina ja sa druge strane imam 30 i 3 na bupu a 2 dop i to iskreno povremeno i na nos, prilicno lose robe tako da sam se istinski prvi put na bup i navukla. Kriza od dopa mi.je bila.smešna iskreno jeer sam ja to uzimala.zaosta i malo i lose!

Danas sam prvi put u životu imala napad panike, mislim da imam anksioznost ali nisam isla kod psihijatra, ipak citala sam na netu simptome i sve se poklapa taj strah ogroman, crne misli, predvidjanje loseg, mozda i depresija ma ne znam ono totalno sam bezveze nerviram se i brinem neprestano i placem onda kad pocnem kao danas da mislim o tim problemima iako bi svako rekao da to ja preuvelicavam i da uopste nije tako strasno, dzaba ja sam pocela da razmisljam o tome i samo odjednom srce je pocelo mnogo brzo da lupa, a ja nisam mogla da dodjem do vazduha preznojila sam se u sekundi, i kao davljenik pokusavala da udahnem vazduh onako ridajuci bukvalno nikad mi se to pre nije desilo ali odmah sam znala da je napad panike obzirom o cemi sam razmišljala i zbog cega plakala pre toga a to je verovali ili ne zbog toga sto ne mogu da nadjem posao i sto se brinem za novac i nerviram pogotovo kada nemam da kupim detetu nesto lepo to me ubija :( razmisljam da odem kod psihijatra bojim se da ne padnem u totalni depresiju
Johnnye
Posts: 41
Joined: Wed Jan 24, 2018 6:13 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Johnnye »

Caty,

Pozdrav i hvala ti sto si mi odgovorila. I ja pretpostavljam da ce da me drmne kriza odmah od prvog dana. Procitao sam svih 200 i kusur stranica, mali milion americkih foruma, citao i skidanje na tvoj nacin, i sve se svodi na isto. Vidis, imas i jedan forum specijalno za tebe :-) . Kad sam zadnji put bio na kontroli, porazgovarao sam sa psihicem malo sta posle bupa. Preporucio mi je AD obavezno. Prvenstveno zbog PAWS-a. Posto je tebi lakse kad ispricas sta ti je na dusi, trebalo bi da odes kod psihijatra i ispricas sta te sve muci, neke stvari koje ne mozes da otkrijes ni na forumu. Bice ti lakse sigurno vec od samog razgovora. A psihijatar ce da ti prepise ili Ad ili neki sedativ, verovatno Ksalol, barem kod mene dosta prepisuju. Vidis i sama da je dosta ljudi probalo da gura bez icega, ali velika vecina ili koristi ili je koristila AD.
Ja imam 37 godina, ti preko 30, znaci vecina nas je mlado ko rosa u podne. E sad, da je situacija kao pre nekoliko godina i da za tvog muza preporucim Kratom, to je carobna biljka koja maltene sve vrste opijatskih kriza resava 70% do 90%. Ni ja nisam verovao u to ali bukvalno svi ljudi hvale tu biljku. Ovako, sad je nelegalna, ali to ne smeta Amerima da se lagano i dan danas skidaju sa velikih doza, 8mg+ Suboxona. Cela Zapadna Evropa koristi isto Kratom. Ali je zeznuto da se nabavi kod nas a i nije jeftino. Za sebe bih nabavio samo da mogu.
Odi kod psihijatra i nek ti prepise lekove. Sve je bolje od bilo kojeg opijata...
User avatar
ManMan
Posts: 202
Joined: Mon Mar 12, 2018 10:52 pm
Location: Belgrade / Serbia

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ManMan »

Caty,
sve što ti se dešava je normalno skroz!
Meni isto počne da lupa srce i krene znojenje toliko da mi curi sa čela, čim me pomeri iz mira neka situacija, ljudi na drogama, itd... Bup je izuzetno jak antidepresiv u stvari, pa je logično da kad te spušta, počne da te baca u depresiju..
Taj dop što si radila je stvarno smešan i u stvari ti i nemaš pojma šta je prava, jaka kriza kad si na kvalitetnom dopu duže vreme!
Imaš sreće što nisi imala pristup kvalitetu, jer bi ostala i dalje na dopu. Tebe je izvuklo to što nema dobre gudre već godinama..
JUST BE THE MAN, `Cuz, That`s All You Can!
Locked