Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
blueserica
Posts: 26
Joined: Wed Mar 15, 2017 7:29 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by blueserica »

I zakaj moram svaki post čekati da odobri administrator pa to traje dugo.Prvi post čekala dva ili tri dana da se pusti.Mislim znam da ima ljudi koji svašta natrkeljaju pa vjerovatno zbog toga ali kaj nije lakše da se postovi puste pa naknadno ako nije primjereno obrisu jer ovako si mislim može biti nešto jako hitno npr.netko je na rubu pa treba bilo čiju riječ utjehe a ne može ako nema administratora online.Svaka čast vama koji sve to morate čitati jer ruku na srce ima nekih postova da si čovjek pomisli da mu i nije toliko loše kad pročita koliko su neki u banani ili kad pročitam koliko toga piju na svakodnevnoj bazi a ja se žalim za 6mg suba.Ja ne kužim kako su uopće ovdje neki još živi kad pročitam da se pije po 30hepova,pa na to catapresani i normabeli pa još tramali ako ovo sve prije nije dosta.Kako je moguće uopće funkcionirati na svemu tome??Pozz adminima i dajte nam postove brže van!!! :)
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by sanela »

@blueserica, dobrodošla na forum! :)
Postove ja odobravam kad se neko prvi put javi i počne pisati. Nakon nekog vremena ne moram odobravati.
Inace sam nekoliko puta dnevno online, pa postovi ne cekaju, ali sam proteklu sedmicu bila na putu i nisam imala pristup internetu, a ni vremena, pa si zato čekala da ae tvoj post odobri. Sad sam kući, pa će to ići brže...
Piši i sretno...
blueserica
Posts: 26
Joined: Wed Mar 15, 2017 7:29 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by blueserica »

sanela wrote:@blueserica, dobrodošla na forum! :)
Postove ja odobravam kad se neko prvi put javi i počne pisati. Nakon nekog vremena ne moram odobravati.
Inace sam nekoliko puta dnevno online, pa postovi ne cekaju, ali sam proteklu sedmicu bila na putu i nisam imala pristup internetu, a ni vremena, pa si zato čekala da ae tvoj post odobri. Sad sam kući, pa će to ići brže...
Piši i sretno...
Hvala Sanela!!!
Ma sve o.k.Prvo sam bila malo ljuta za prvi post ali onda sam si malo razmislila i predpostavila da vjerovatno radiš ili slično pa ne stigneš.Ako je to samo u početku onda je to u neku ruku i o.k.Just keep going!!!
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

blueserica, čini mi se da imaš preveliki strah od skidanja ili da možda smatraš kako je isto gotovo nemoguće.. dok realnih pokušaja nije niti bilo... pusti online i ine priče koje samo isplaše čovjeka... Dugo si na bupu, jbga to je opioid, koliko god čovjek djelovao normalno na njemu, na kraju će te sjebati... kad se krene psiha urušavati a kod tebe se to već počelo događati, opcije su krpanje antidepresivima/anksioliticima (što uz održavanje bupom će dugoročno napraviti samo još više štete) ili skidanje... jednostavno dođe vrijeme kad je potrebno napraviti ozbiljne odluke.... a kad to vrijeme dođe tvoje tijelo će ti dati signal (ili možda već neko vrijeme pokušava skrenuti pažnju paničnim napadima i sl.?).

Postoji izvrsna medikacija za fizički dio a daljni oporavak i rehabilitaciju se mora izdržati. Potrebna je samo odluka i nekakav plan; mi ovdje ćemo te podržati čitavim putem i nećeš biti sama. Samo, ta odluka mora biti iz srca i iskrena, a ne nešto tipa skidala bi se a i ne bi.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
blueserica
Posts: 26
Joined: Wed Mar 15, 2017 7:29 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by blueserica »

noel wrote:blueserica, čini mi se da imaš preveliki strah od skidanja ili da možda smatraš kako je isto gotovo nemoguće.. dok realnih pokušaja nije niti bilo... pusti online i ine priče koje samo isplaše čovjeka... Dugo si na bupu, jbga to je opioid, koliko god čovjek djelovao normalno na njemu, na kraju će te sjebati... kad se krene psiha urušavati a kod tebe se to već počelo događati, opcije su krpanje antidepresivima/anksioliticima (što uz održavanje bupom će dugoročno napraviti samo još više štete) ili skidanje... jednostavno dođe vrijeme kad je potrebno napraviti ozbiljne odluke.... a kad to vrijeme dođe tvoje tijelo će ti dati signal (ili možda već neko vrijeme pokušava skrenuti pažnju paničnim napadima i sl.?).

Postoji izvrsna medikacija za fizički dio a daljni oporavak i rehabilitaciju se mora izdržati. Potrebna je samo odluka i nekakav plan; mi ovdje ćemo te podržati čitavim putem i nećeš biti sama. Samo, ta odluka mora biti iz srca i iskrena, a ne nešto tipa skidala bi se a i ne bi.
Noel hvala na podršci!!!
Iskreno prije godinu dana da si me pitao ne bi mi padalo na pamet skidati se sa suba jer ruku na srce meni je i sada dobro,vodim normalan obiteljski život.Mislila sam u početku da ću sa vremenom to smanjivati uz pomoć doktora ali nitko od njih mi to nije niti preporučio niti predložio čak.Prvi panični napadaj kad sam dobila mislila sam da ću umrjeti.Naravno da nisam htjela uopće priznati da je to napadaj nego sam se prestrašila da nije srce jer svatko tko me poznaje zna da nisam paničar i da sam uvijek u neku ruku trezvene glave i vječiti optimist.Zato mi ni ne ide u glavu kako sam dobila te napadaje i to u trenutku kada sam stvarno bila sretna i sve nam je konačno krenulo super.Uvijek sam si u sebi mislila kako oni koji imaju napadaje pretjeruju i preuvelicavaju situaciju dok nisam to okusila na vlastitoj koži.Svašta sam prošla u životu ali ovo ne bi poželjela niti najgorem neprijatelju.Naravno tu mi je psiha počela trpiti jer sam se malteni prvih šest mjeseci stalno bojala bilo gdje otići sama da mi se nešto ne dogodi a kad vas jednom takvi osjećaji straha preplave više ništa nije isto.Počela sam sa vježbama disanja i psihološke samopomoci i od onda više nemam takve jake napadaje ali kada dođu cijeli dan mi je upropasten i naredna tri jer je stalno taj strah u tebi.Onda je i suprug otišao gore u Njemačku a ja bi odmah krenula kad bi znala da gore mogu dobiti subove.Ali nitko nema odgovor na to i jedino što mi preostaje je skinuti se skroz ili barem smanjiti bar do 1mg.Naravno da doktorici neću to ni spominjati jer želim napraviti zalihu za barem šest mjeseci ili godinu dana da sam mirna gore pa da mirno ispitam gore situaciju a ne da moram istog trena čim dođem juriti i moliti da ne kriziram.Ma da ja znam da neću imati psihičke krize poslje prekida odmah bi ih bacila.Meni se i Sakoman čudio da nikada nije vidio krizu kao kod mene.Fizički niti su me bolile kosti,ni proljev ni povraćanje ali zato nisam mogla imati oči otvorene i samo sam spavala,znojila se fuj i curio nos,jeza i nemirne noge ali kažem budna nisam mogla biti.Onda se probudim u morama,zapalim pljugu ako mogu i opet noćne more.I tako dva do tri dana nitko me ne može prenuti iz sna ali kada to prođe počne psiha i bezvoljnost da ne mogu do wc-a otići.Pa onda sve ono što sam spavala sad po noći nema šanse da zaspis.Nakon sedam dana borbe i to se smiri i sve o.k.Tak je barem bilo do zadnje krize 2007 kad tri mjeseca od psihe nisam imala volje za ništa,sve mi je bilo teško i samo bi spavala preko dana a pi noći bi mi psihički bilo bolje.Toga se i sada bojim da to ne potraje mjesecima jer nemam više ni godine ni snage za tako nešto.Ostale ljekove ne volim i nikada nisam volila tablete.Mene bi 10mg normabela dotuklo tako da mi se nije dalo dići iz kreveta ni drugi dan.Od kada sam na subovima strah me bilo što popiti i najjači je bio voltaren rapid dok su mi se zubi raspadali.Ja kada nešto odlučim onda to i napravim a tako će biti i sada samo sam malo nesigurna u način kako to napraviti a da odrzim to da ga uzimam tri puta na dan.I dalje ga uzimam na nos ali to ću već prestati.Skok sa 6mg na 4mg mi se čini malo predrastican.Koliko čekati između smanjivanja doza.Šta ako se desi da ti nije dobro pa nakon pet dana npr.smanjene doze uzmeš još mrvicu da se popravis.Želim to proći bezbolno i bez psihe moje lude.Htjela sam pitati i frajlu ili tko je već topio mikrograme u ganu kako onda to konzumirati ako je već otopljen.Mislila sam da nema šanse da se tako primi.A i imam problem kaj imam inaj glupi Suboxone od 8mg koji se tako teško dozira jer se lomi čim ga dotaknes.Kupila sam i onaj rezač tableta ali sam uspjela samo na četiri dijela presjeći a onda ako hoću još po pola nikako narihtat da se pravilno odrezu ili se smrve.Eto znam da sam oduzila ali vi ste jedini kojima mogu nešto reći i požaliti se.Kako bi vi to napravili i da li vam je radila psiha dok ste smanjivali doze i u kojoj mjeri jer si ne mogu dopustiti krizu pred djecom pa ni onu psihičku jer sam sada sama sa njima i ne mogu im reći čuj uzmi si sam večeru ili se okupaj jer mama nema snage za ništa.Hvala unaprijed i živi i zdravi bili koliko to možete!!
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Blueserice imas moju temu par postova ispod ove Noelove zove se skidanje sa suba i tamo sam do detalja opisala nacin na koji sam topila dozu i spustala doze do kraja.

Vezano za suboxone u Nemackoj, odakle ti ta informacija da ih tamo nema? Cim se osiguras preko supruga pod uslovom da ima papire mozes da odes kod doktora koji ce ti prepisati terapiju
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

blueserica wrote:Mislila sam u početku da ću sa vremenom to smanjivati uz pomoć doktora ali nitko od njih mi to nije niti preporučio niti predložio čak.
Hm da, doktori ne vole baš smanjivati bup a posebno ne ukidati... imaju svoje razloge - biraju manje zlo, ali nije svaki slučaj isti, jer postoji dio ovisnika što jednostavno odluči izići van iz svega.
Prvi panični napadaj kad sam dobila mislila sam da ću umrjeti.Naravno da nisam htjela uopće priznati da je to napadaj nego sam se prestrašila da nije srce jer svatko tko me poznaje zna da nisam paničar i da sam uvijek u neku ruku trezvene glave i vječiti optimist.Zato mi ni ne ide u glavu kako sam dobila te napadaje i to u trenutku kada sam stvarno bila sretna i sve nam je konačno krenulo super.Uvijek sam si u sebi mislila kako oni koji imaju napadaje pretjeruju i preuvelicavaju situaciju dok nisam to okusila na vlastitoj koži.Svašta sam prošla u životu ali ovo ne bi poželjela niti najgorem neprijatelju.Naravno tu mi je psiha počela trpiti jer sam se malteni prvih šest mjeseci stalno bojala bilo gdje otići sama da mi se nešto ne dogodi a kad vas jednom takvi osjećaji straha preplave više ništa nije isto.
Slično sam i ja razmišljao, tipa panične napadaje dobivaju "oni slabi", ljudi mekane psihe... to se ne može meni desiti. Sve dok te jednom ne poravna, a to jednom obavezno postane dva itd... Opijati drastično mijenjaju kemiju mozga i nakon određenog broja godina čitav sistem počne pucati, a napadaji panike su jedan od prvih znakova upozorenja... Inače jaaako česti među dugogodišnjim korisnicima metadona/bupa... Koliko sam samo puta čuo na raznim grupama o ljudima koji se "boje otići do trgovine" i sl.
ja bi odmah krenula kad bi znala da gore mogu dobiti subove
.

Ovo prvi put čujem i jako mi je čudno... održavanje buprenorfinom je najnormalnija stvar u čitavoj europi, ne vidim zašto bi Njemačka bila iznimka. Raspitaj se dodatno u vezi toga.
Toga se i sada bojim da to ne potraje mjesecima jer nemam više ni godine ni snage za tako nešt
Ali stvar je u tome što upravo sada imaš i najmanje godina i najviše snage za skidanje... kako vrijeme ide stvar postaje sve teža. Posljedice će potrajati godinama a ne mjesecima i to je činjenica ali s tim se treba pomiriti.
I dalje ga uzimam na nos ali to ću već prestati.
Nulti korak. Sve dok nije sublingualno i stabilno nemoj ni razmišljati o prestanku/smanjivanju.
Skok sa 6mg na 4mg mi se čini malo predrastican.
Pa i nije, sve su to velike doze... Spuštaj po miligram ili pola recimo dok si visoko s dozama.
Koliko čekati između smanjivanja doza.
Daj si desetak dana do dva tjedna za stabilizaciju.
Šta ako se desi da ti nije dobro pa nakon pet dana npr.smanjene doze uzmeš još mrvicu da se popravis.
Ako uzmeš samo jednom - ništa, tolerancija se neće značajno mijenjati ali ćeš ipak dodatno odužiti sve.
Želim to proći bezbolno i bez psihe moje lude.
Nakon tolikih godina, mislim da bezbolno ipak nije opcija.
Htjela sam pitati i frajlu ili tko je već topio mikrograme u ganu kako onda to konzumirati ako je već otopljen.Mislila sam da nema šanse da se tako primi.A i imam problem kaj imam inaj glupi Suboxone od 8mg koji se tako teško dozira jer se lomi čim ga dotaknes.
Postoji način, vrlo jednostavno, i meni je Frajla objašnjavala... ali kad dođeš to tog djela (<2mg) onda se brini o tome.
jer si ne mogu dopustiti krizu pred djecom pa ni onu psihičku jer sam sada sama sa njima i ne mogu im reći čuj uzmi si sam večeru ili se okupaj jer mama nema snage za ništ
Onda je jedino rješenje višemjesečni tapper, kao što je i Frajla radila. Ona je cijeli postupak opisala u svojoj temi pa si detaljno pročitaj...
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
blueserica
Posts: 26
Joined: Wed Mar 15, 2017 7:29 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by blueserica »

Hvala i tebi frajla i tebi noel!!!Evo baš čitam sada od prve stranice noelovo iskustvo i svaka ti čast što si imao snage svaki dan smanjivati doze,naravno to si i platio krizom.Mene najviše muči to uzimanje na tri puta i nikako da se toga riješim.Sjećam se kada sam počela uzimati subutex samo 2mg pa mi isto nije pasalo jednom dnevno pa sam uzimala 1mg ujutro i 1 popodne.I tada sam imala volje i energije za sve i skuzila sam da je i krenulo sve naopako jer sve preko 2mg je stvarno previše.Nepotrebno i stvarno ničemu ne koristi osim zadovoljenju naše ovisnosti da uzimamo nešto i tražimo onaj osjećaj koji sub nema pa da ga i ne znam koliko uzmeš.Ali kada to shvatiš već si zaglibio na većim dozama.Uglavnom danas sam u biti jučer smanjila zadnju dozu na 1.5mg,znači ukupno 5.5mg i bilo mi je o.k.Danas sam isto o.k. i čak se super osjećam.Čak sam danas i oduzila vrijeme uzimanja i uzela u 9 ujutro kao i inače a ovu koju uzimam u 12 uzela tek sada u 14h a ovu kaj uzimam oko 17 cu probati tek oko 19h.Pokušavam što više raditi te razmake i skidati ovu večernju dozu dok neću uopće više morati uzeti navečer.Mislim da će mi tako biti bolje.Sada cu pricekati još pet dana ovako pa opet spustiti za pola miligrama.Dok traje neka traje samo da se toga riješim.Ovo za Njemačku je i meni bilo smiješno ali tako je kako je.Pozz i držite mi fige.
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Idi na google i ukucaj supstitutionsprogram i ime grada u kome bi bila u Nemackoj ili suchtambulanzen i grad. Mozes sve da pripremis pre nego sto odes i stupis u kontakt sa njima, da se informises sta treba. Uradice ti test na urin i lagano dobijas terapiju. Manje je komplikovano nego kod nas
blueserica
Posts: 26
Joined: Wed Mar 15, 2017 7:29 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by blueserica »

Hvala ti frajla na odgovoru.Baš ću pokušati naći kako to ide kod njih ali se bojim jer ne znam kako oni to gledaku zbog zapošljavanja.Već imam posao koji me čeka a nebi htjela da me i tamo registriraju.Zato i želim skinutu što više prije odlaska pa će mi biti dovoljno jednom u tri mjeseca ili jednom u šest mjeseci da se vratim i ovdje dignem terapiju a tamo naravno i dalje smanjivati dok ne dođem do nule.Ma svašta mi se mota ovih dana po glavi i više ne znam gdje mi je glava a gdje rep i sama sebe kudim da kako sam mogla biti tako glupa,kako je sve nabrzinu krenulo naopako i zašto.Znam...znam sve..što je tu je!!!Idemo dalje u nove pobjede!!!Pisat ću ovdje kako napredujem ako nikome ne smeta jer mi je malo lakše tako jer drugi jednostavno ne razumiju,ni doktori koliko god bili stručni ni supružnici niti itko tko to nije okusio na vlastitoj koži.
Locked