Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Znam da je tako nesto, mislim da sam znao to ranije..nego me zbuni kada citiram tekst u kome je neko vec citiran.
Hvala u svakom slucaju.
...
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

ziki wrote:Znam da je tako nesto, mislim da sam znao to ranije..nego me zbuni kada citiram tekst u kome je neko vec citiran.
Hvala u svakom slucaju.
Bas sto se tice onog primera gde je frajla mene citirala ti ostavis samo deo quote="frajla" pa izbrises quote="caty" i moj deo teksta, ostaviš njen tekst i ono na kraju /quote mada sta ima veze sto je dugacko bitno da se razumemo :D (preskocila sam uglaste zagrade da ne bi stvarno citiralo) :shock:

Kad si vec pomenuo privatne probleme, bup ih ne moze svakako ublaziti pa od njega nema vajde u tom pogledu, ja sam znala da uzmem dosta jer sam razočarana i iznervirana ali nista samo bih se jos gore iznervirala, obicno droga pojacava trenutno stanje bila to sreća, bes, tuga ili nesto cetvrto. No ja sam na te ljude sto okrecu ledja i odlaze oguglala jer su mene ostavile sve drugarice, ono malo sto sam imala ali za to sam vec sama donekle odgovorna sada imam sestre i rodjake i niko mi ne treba vise. Porodica uvek ostaje uz tebe..
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Caty wrote: Kad si vec pomenuo privatne probleme, bup ih ne moze svakako ublaziti pa od njega nema vajde u tom pogledu, ja sam znala da uzmem dosta jer sam razočarana i iznervirana ali nista samo bih se jos gore iznervirala, obicno droga pojacava trenutno stanje bila to sreća, bes, tuga ili nesto cetvrto. No ja sam na te ljude sto okrecu ledja i odlaze oguglala jer su mene ostavile sve drugarice, ono malo sto sam imala ali za to sam vec sama donekle odgovorna sada imam sestre i rodjake i niko mi ne treba vise. Porodica uvek ostaje uz tebe..
Znam, nisam ja ni mislio da Bup moze u toj meri ublaziti problem..mislim - problem je uvek problem dok ne uzmes da ga resis, e sada da li ces mozda nesto uspeti da potisnes u sebi ili da podneses teze ili lakse..to je druga prica.
Opisao sam to kako sam posto me je Frajla pitala, odnosno kako je kod mene vezano za terapiju.
Kao sto sam rekao meni je jutro onaj jedini deo dana kada mogu da kazem da sam mozda depresivan, dok popijem kafu itd. i tada sam najvise svestan te cinjenice o ovom problemu zavisnosti..jer tada pijem lek itd.
Onda sebe poguram.. kao kad poguras stari auto da upali, i posle se vozis ceo dan.
Nemam neke velike trzavice u smislu da mi treba da se popravim, da podignem dozu itd.
Sa te strane sam zadovoljan, definitivno sam se odmorio od one nekadasnje jurnjave za drogom, i straha da li cu imati para i da li uspeti da nabavim.
Secam se pre ono jedva se snadjes za taj heroin, i cim ga uzmes odmah ti se upali lampica i alarm sta cu sad kad opet nemam..
I tako samozadovoljno cekas novi dan i novi nalet krize.
Dilera si namirio,njega gledas kako se iz dana u dan sve vise goji a svoj sopstveni frizider si ispraznio, ali zato nema krize...i to tek toliko da izguras dan u kome svakako neces uraditi nista korisno ni za sebe ni za druge.
Tezak je takav zivot, i odvratan u svakom smislu.
E sada nadam se da sam iscitirao ono sto sam hteo..

I vratio sam se na Edit, znaci skapirao sam kako se odvaja tekst koji hoces da citiras.
Da se dotaknem te podrske, nju nemam naravno..pogotovo vezano za ovaj problem.
Doduse ja sam navikao da se sa tim sam borim, jer to toliko dugo traje da nije ni moguce imati konstantnu podrsku.
Ovde na forum volim da svratim ponekad da o tome malo pricam i da menjamo iskustva i to je to.
Buprenorfin je postao kod mene ona svakodnevna rutina, kao pranje zuba, i za njega zna par ljudi.
Trenutno Imam jednog prijatelja koji takodje uzima Bup, a da se druzimo..pa cak i sa njim vrlo malo pricam o tome.
Masu prijatelja sam izgubio naravno..ako se to moze nazvati prijateljima..
...
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Ziki mene malo cudi da si non stop ok na toj dozi i da ne dolazis u iskusenje nekad da uzmes vise, kad vec imas viska, ili je to neki plan spustanja...? I meni je uvek jutro biko bezveze dok ne uzmem, no ja sam primetila da u nedostatku bupa postajem nekako nervozna bas i to je bezveze, sad kad se opet ne cimam i uzimam dovoljno toga vise nema, ali kad sam spustila na 0'5 ja sam uvece mogla da ujedam od nervoze a zaista niko u mojoj okolini to ne zasluzuje a narocito dete i sad moram nekako sa podelim dozu na dva dela, pola ujutru cim ustanem i pola predvece kako bih izbegla to!
Sto se heroina tice drago mi je da je to iza tebe i vidi se po svemu sto pises da ne postoji dilema da ces ga uzeti opet, a to je i ona dobra strana bupa jer nisi ti vise ni u godinama da se cimas sa krizama i jurnjavom a to kazem jer imas godina kao moj muz otprilike i znam da je on najvise zbog toga i omrzao dop, jer nema vise zivaca da se cima oko toga a tu je i porodica i neki sasvim drugi zivot koji to ne dozvoljava ni finansijski ni nikako drugačije!
Sto se podrske tiče ja i ne smatram da jej to najbitnije iako jeste olakšavajuće kada te neko bodri i cima malo ali i ja sam sa te strane sama jer niko od bliskih ljudi, osim muza, i ne zna da uzimam bup a kamo li da sam nesto gore uzimala, kao sto je heroin! Ali jbg kad nesto dovoljno jako zelis i imas volju, veca podrska od samog sebe ti ne treba i frajla je to pregurala sama bez da sazna i decko sa kojim je u vezi! Pa za to takodje big like :D
Ja za sad gledam da ne uzimam vise od 1mg na tome sam sasvim ok ali nadam se da ne postoji neka tolerancija koja ce da se digne jer mi je u planu da vremenom i to spustim a nikako da dizem! Najsrećnija bih bila kad bih mogla da se stabilizujem na 0.5 ali istina je da je svako spustanje ispod 1mg jako tesko i da na tome ne mozes očekivati da se osecas dobro vec samo da se ne osećaš mnogo lose!
Last edited by Caty on Fri Aug 18, 2017 9:23 am, edited 1 time in total.
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by yasujirozu »

možda je bilo pamjetnije da ga to pitaš prijeko privatnih poruka...
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

yasujirozu wrote:možda je bilo pamjetnije da ga to pitaš prijeko privatnih poruka...
Pa sad kako god, izbrisala sam pitanje, kontala sam da je vec pisao o tome ali nisam citala stare postove.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Caty wrote:
yasujirozu wrote:možda je bilo pamjetnije da ga to pitaš prijeko privatnih poruka...
Pa sad kako god, izbrisala sam pitanje, kontala sam da je vec pisao o tome ali nisam citala stare postove.
Ma ok, nema to veze.
Mada ja sam prilicno dugo ovde na forumu..ne znam tacno, mislim da od 2010 ili 2011 tako nesto..
Ali svakako Caty, sad zivim sam i to je najbitnije..
Ziveo sam zadnje tri godine sa bivsom, placao sam kiriju, i ostale troskove..u medjuvremenu sam kupio neki plac sa strujom, vodom i krenuo tu da pravim malo da zidam itd..
Radio sam nesto parcijalno oko kuce malo po malo, jer nisam imao da ulozim odmah neke vece pare pa da udjem po sistemu kljuc u ruke.
Medjutim sredio sam jedan deo, nekih 25 kvadrata..dovoljno da se stacioniram tu pa da odatle nastavim da radim dalje.
Posto smo jos uvek bili pod kiriju setali smo se tako, malo tamo malo ovamo.. pa je onda dosla i trudnoca koja se iskomplikovala itd itd..
Uglavnom jednog dana u novembru ja sam ostavio sve svoje stvari tamo i dosao u svoju kucu, a ona se posle vratila u svoju bazu.
I tako, nabavio sam neki namestaj, uveo sam internet, kablovsku i tu sam sad.
Onu malo dalju proslost cu da preskocim, iz razloga sto je to stvarno sasvim neki drugi zivot.
Sto se tice Bup-a i kako sam stabilan na jednoj dozi, ja ne znam da ti to odgovorim ali se jednostavno tako osecam.
Kao sto sam rekao meni je potrebno ujutru da me nesto pogura i ja sam posle sasvim ok i u funkciji.
Zelju stvarno nemam ni da podizem dozu , ni da trazim neka vec zadovoljstva..ok mi je sto se tice toga.
Volim ponekad da dunem da se ne lazemo..
Dobijem nekad zelju da popusim dzoint tako kuci da se opustim malo, da pogledam neki film i to je to.
Nije to ni svaki dan niti je obavezno ali mi prija ponekad.
Inace ovo je najduzi period u poslednjih ne znam koliko godina da sam sam.. malo mi to i odgovaralo ali vise bas i ne.
Mislim da cu i to ubrzo da promenim.
To ti je to..ja sam dremnuo jednu partiju popodne jer sam radio nesto jutros i taman ovo napisao uz kafu.
Upravo sam uzeo zadnji srk.
...
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Pa lepoo ja onako pitam , znam da si odavno na forumu ali nisam u toku. Bravo za kucu, nadam se da ces je zavrsiti! Nista lepše nego imati svoju kucu! No polako doci ce to sve na svoje, i to je veliki napredak. Sto se tice toga da živiš sam, naravno ima to svoje prednosti kao i mane, uh ja uživam kad nekad ostanem sama kuci, iako je to retkost, tako sam sama bila jedino kad sam studirala i to mi je bilo prelepooo tako da uzuvaj u tome dok mozes hehehe ;)
Ja sam sad na 1mg bupa i ro mi je taman no vise i ne smem i sad sam nekako mirna po pitanju one zelje da uzmem jos ... tako da je meni sve u svemu bilo jako teško uzimati manje od 1mg i to je neka doza na kojoj ne mozes da budes ok ceo dan !
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by sanela »

Čitam vas šta pišete i stvarno se pitam koliko imate nizak prag tolerancije na bol, frustraciju...
Kažete kako se ujutro probudite nervozni, nezainteresovani, nezadovoljni i sve to povezujete s drogom. OK, djelimično sigurno ima veze, s obzirom da je to jak lijek, ali mi je iznenađujuće kako svako loše raspoloženje želite da "nestane" i jako teško podnosite svaki simptom apstinencijske krize. Moram vam reći da ima dana kad bih prespavala dan, kad sam ljuta i na sebe i na druge, nervozna, sve mi smeta, tužna, prazna... od ujutro do navečer... Sve je to sastavni dio života. Što prije prihvatite činjenicu da će vam se takva stanja i emocije dešavati, lakše će vam biti izbaciti i taj 1 mg. Sve dok očekujete da će vam "nešto izvana" promineiti ono što je "iznutra" uvijek ćete zavisiti od neke supstance.
Ono što je iznutra se mijenja promjenom razmišljanja, ponašanja, stavova, navika i promjenom životnog stila. Naravno, to je puuuno teže od uzimanja bilo kakve tablete od koje će vam "biti bolje" u trenutku. Lijepo je to, ali život tako ne funkcioniše ako želiš biti "čist". Potrebno je pretrpiti bol i frustraciju i nervozu ili poduzeti nešto - trčati, šetati, voziti bicikl, urediti vrt...
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Hvala Sanela!!!!! DA, u pravu si skroz! Svaki dan uhvatim sebe u nekom momentu da sam umorna jer sam radila nesto, da sam malaksala, neraspolozena, nije mi do price i sl i onda pomislim da uzmem tu tabletu i da se 'ne mučim' i bas danas sam pomislila 'pa naravno da sam umorna kad sam tri sata radila fizički tezak posao' to nema veze sa tabletom! A inace sam u prirodi pored reke cistila ogroman prostor i smeće skupila i grane lisce pograbila baaas sam crkla umorna, to sam uradila onako da izgleda lepse, ne kao neki zadati posao, nego zbog sebe, a desi mi se posle toga da krenem da uzmem tabletu i ispadne mi u vodu i ostanem bez te popodnevne doze, prvo sam poludela a onda sam i zaboravila na to i nastavila sa grabuljanjem! Neverovatno je kako priroda i svez vazduh i fizicka aktivnost blagotvorno deluju! No sad cu se zaista potruditi da sva ta neraspolozenja lecim prirodnim putem i prosto se izborim sa njima bez jebene tablete. Zato: priroda i zdravo društvo!
Locked