Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Dok smo na Heroinu imamo strahove zbog njega, da li cemo da ga nabavimo itd..pa se onda prebacimo na Buprenorfin i skinemo se sa Heroina uz pomoc njega, pa sada strahovi kako se skinuti sa Buprenorfina...
Onda se ti recimo Frajla skines sa Bupa pa kazes da sada imas strahove od njegovih posledica - magla itd.
Obrni okreni stalno strahovi, ima li kraja tome...
Ne govorim o tebi, vec uopsteno.
Sada ispada da je bolje skidati se sa Heroina na suvo bez Buprenorfina.
Ne zna covek na koji nacin onda da resava taj problem, ako uopste i moze da se resi.
Jednom nazalost mora da se shvati tezina bolesti i da se prihvate konsekvence.
Po meni nikada nije bio toliki problem nedelju dana ili godinu dana krize, vec ono sto dolazi posle skidanja - upumpavanje ili vracanje te zivotne energije nazad.
Mislim da bi svrha Buprenorfina mogla da bude upravo ta, priprema da se vratis na taj teren.
Ali plasim se da ima ljudi koji i vreme na Buprenorfinu izdangube, i vrate se u sivilo koje u medjuvremenu nisu organizovali i osmislili.
Vreme na terapiji provedu isto kao i na dopu, samo sa manjim troskovima i manjim stresovima.
Onda je uzalud i ta Buprenorfinska zrtva, pogotovo ako i on nosi te neke posledice pa te jos vise isprazni.
Sa druge strane alternativa ipak postoji pa mozda i tako treba posmatrati stvari.
Sto kaze Noel, lako ce se vratiti na lek ako ne ide drugacije i bar njega ima u apotekama.
U principu postoji citav spektar lekova koji mogu da rese taj problem hronicne apstinencije i zamora materijala.
Eto onda bar ti lekovi mogu da budu neka motivacija da se lakse skinemo, znajuci da ipak postoji to instant resenje u apoteci.
Kada znas da neko resenje kakvo takvo ipak postoji onda ti je lakse.
Nekada nije bilo ni toga, ali medicina je uznapredovala sada za mnoge bolesti pa tako i za ovu.
Na kraju krajeva nije nista cudno da se dosta ljudi odlucuje da ostane godinama na lekovima, pa cak i dozivotno.
Ja ipak verujem da svaki covek ima u sebi zalihe te dodatne snage da menja sebe i prostor oko sebe.
Ovako ili onako svima nam vreme prolazi.
...
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Mislim da nisi razumeo moj post.Nisam napisala da je bolje skidati se sa heroina bez bupa, o tome nije bilo reci, nego je bilo reci da je kad uzmemo sve u obzir, lakse se skinuti sa heroina nego sa suba koliko je jak. Krize koje se dosta razlikuju, prvenstveno govorim za psihicku krizu, jer fizicku nisam ni osetila puno zbog sporog spustanja, ali psihicka kriza kod mene zvana magla je opsta dezorijentisanost, slab vid, totalan umor itd. Dok zelje za uzimanjem opijata nema. To mi se desilo sada vec drugi put i traje 7 dana. Nadam se da ce ih biti sve manje i manje... Ostalim danima sam mogu slobodno reci odlicno.
Vezano za strahove- radi se o strahu od nepoznatog, sta nas ceka za vreme skidanja i posle toga. Kad se skidas sa horsa, manje vise znas sta mozes ocekivati, dok kod bupa pojma nemas.
Moja poruka je uvek bila da se sub treba koristiti kraci vremenski period jer je u suprotnom u slucaju skidanja sa njega zeznut. Onaj ko se odlucio da bude ceo zivot na supstituciji, onda nema boljeg leka od njega. A ja ne zelim biti medju njima i boricu se do kraja jer se sve moze ako se dovoljno zeli!
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Danas je osmi dan otkad sam s 4mg prešao na 2mg i osjećam se prilično loše, stalno je prisutan nekakav osjećaj panike i osjetljivosti, ne mogu se koncentrirati ni malo, a sinoć sam po prvi put osjetio onaj nemir u nogama, doduše nešto blaži. Zatim tu su povremeni naleti znojenja, tahikardija, palpitacije... Apetit je oslabio ali barem normalno spavam i nema nikakvih bolova za sada. Bit će ovo teško... mislio sam da ću se stabilizirat nakon osam dana ali ništa...

Ipak ću produžiti vrijeme na dvojci... imam još i posla nekog, a poslje ću to ubrzati onda, nema šanse da odugovlačim ovo mjesec dana ili više. Spustit ću se koliko bude išlo a onda manji skok, pa nakon tri-četiri dana, ako zikra bude neizdrživa, dodat zrno bupa čisto da se popravim. Za sada guram sve bez ikakvih pillseva, čuvam se za vrijeme kad će biti potrebniji. Također, pokušavam što više biti u pokretu i aktivan, najgore je sam sa svojim mislima čekati simptome.

Inače, meni je bup odradio svoje, ja sam stabilan, ne drogiram se, nema smisla uzimati ga uzimanja radi.U zadnje vrijeme osjetio sam da mi radi štetu, mijenja mi ličnost - iz otvorene, aktivne i inače druželjubive osobe pretvara me u solo igrača, ne izlazi mi se van, zapravo najbolje se osjećam kući ne radeći ništa... Sve mi je na nekom čekanju i bit će, nemam više nikakvih interesa... neki pasivan život, ne sviđa mi se ovo. Sve si misliš, ma umišljaš te stvari, ali srećom imamo ovaj internet pa vidiš da je i drugima tako... Mislim, smješno se i čudit raznim nuspojavama, kad znamo o kakvoj se vrsti lijeka radi.
Last edited by noel on Tue Sep 20, 2016 10:41 am, edited 1 time in total.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Nisam ja tebi udarao kontru u smislu da se ne slazem, pricao sam uopsteno i ono sto mi je izaslo iz glave kao neko moje razmisljanje...
Kapiram ja sta ti kazes, da sa Heroinom znas na cemu si jer kriza traje nekoliko dana recimo i krene da popusta, dok kod Buprenorfina ne vidis kraj jer dugo traje i ne znas koliko ce itd.
Pa to se ipak razlikuje malo, Heroin je droga koja je bum tras.. on te uradi odmah, drzi nekoliko sati ili jedan dan i to je to...sutra vec imas krizu.
Buprenorfin prvo deluje sporije, treba mu nekada i sat vremena da pocne da deluje, jace se vezuje za receptore i dejstvo mu je neuporedivo i mnogo duze nego na Heroinu.
To skidanje jeste mnogo dugacko, i on verovatno toliko snazno utice na receptore da treba mnogo vremena da se oni posle vrate u normalu.
Medjutim ja nisam zaboravio Tantalove muke koje sam prolazio skidajuci se sa Heroina, i ne bih uporedjivao te dve krize, da kazemo samo da se razlikuju a svako zna po sebi kako mu je.
Po meni ono sto sledi posle Buprenorfina i nije klasicna kriza vec jedan oporavak koji je malo drugaciji i duzi...
On se ne izbacuje na brzinu i kroz znoj definitivno.
Tako da ja ne mislim da ti nisi u pravu, vec mozda drugacije gledamo na neke stvari.
A kako nam je znamo.
Ali bice ok, nadamo se uvek.
...
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Već par dana sam ajmo reći stabilan, pa nastavljam skidanje... danas je drugi dan ispod 2mg, točnije nekih 1.8/1.7mg... stigao mi je Catapresan a i s poslom završavam, tako da bi se brzo trebao spustiti ispod 1mg. Zadovoljan sam s napretkom u ovih 12 dana, za sada ništa strašno osim što mi je psiha malo sjebana. Najbitnije mi je spavanje s kojim zasad nisam imao problema, a čovjek kad je odmoren sve nedaće lakše prolazi.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Bravo! Samo napred i przi

Meni je posao olaksao cini mi se puno toga. Spavala sam dobro jer sam bila koliko toliko aktivna, a cim sam dva dana u kuci bila , bilo je teze zaspati i pocinjalo je vrtenje.
Krevet izbegavaj preko dana i pokusaj biti sto aktivniji
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Ovo do sada je uglavnom prošlo s minimalno nelagode, usudio bih se čak reći da se na trenutke osjećam i bolje nego prije skidanja, nekako življe. Pomislim da bi me kriza mogla i zaobići, ali onda se sjetim da to fizički nije moguće. U subotu sam bio na dvojci, nedjelja na 1.8mg, ponedjeljak 1.6mg, utorak 1.3mg, srijeda 0.8mg i danas 0.4mg. Pritom minimalni simptomi sustezanja, posve normalan san, jedino se budim jako rano, oko 4 ili pet, ali uspijem odležati u krevetu sve do sedam. Upravo to vrijeme ujutro je najgore, radi nemira u nogama, pa je teško ostati na mjestu i ustajem ranije, kuham kavu... Nakon što otopim bup odmah se osjećam bolje, nevjerojatno koliko efekta imaju ove male doze, da sam to prije znao nikad ne bih išao preko 1 ili maksimalno 2 mg tijekom održavanja. Bojim se da sad ide teški dio, ovih par dana minimalnih doza i kad dođem do nule, iskrizirat tih 6-7 dana.

Do sada uopće nisam koristio ni apaurin ni catapresan ni tablete za spavanje, ništa! Čitavo vrijeme radim, družim se. Eto koliko je sve do sada bilo jednostavno! Ako imate u planu spuštati dozu, nemate razloga za čekanje ovo je stvarno mačji kašalj... Samo idite sporijim tempom naravno, jer dvaput sam okusio krizurinu nakon skakanja s dvojke na nulu i to je stvarno nepodnošljivo. Također skok s 4mg na 2mg nije bio pametan izbor, to mi je teže palo nego ovo sada...

Sutra sam na 0.2mg, a prekosutra na nuli ili 0.1, vidjet ću još. Tada prestajem i puštam krizu da nastupi u punoj snazi, pa se onda ravnat po tome... stisnit zube i pregurat, ako baš bude neizdrživo plan je popraviti se s >0.1mg.

Da zaključim; spavanje normalno, apetit normalan, nema mučnine, proljeva, povraćanja, nema ježenja, groznice, kihanja, suznih očiju, nema bolova, ne curi iz nosa... ujutro blaži nemir u nogama, povremeni naleti znojenja+lupanje srca i konfuzija su jedino što sam osjetio do sada.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Ma bravo Noel! Bas si me obradova ovim postom

Bitno je da si spreman i da znas da uvek mozes podoci dozu ako zagusti. Gledaj da usporis malo moglo bi te sada stici za vikend jer si za 6 dana naglo skinuo... Ali svakako radi kako ti organizam kaze
Vezano za novu energiju, to se i meni desilo, od jednom sam pocela vise da izlazim, da se druzim tokom skidanja, verovatno zato sto sam pronasla nacin kako se relativno bezbolno skinuti sa suba i da to jos i funkcionise! Drzala me je neka motivisanost
Ocigledno da u neke stvari ne mozemo da poerujemo dok ih sami ne iskusimo. Ja sam kao masina ponavljala koliko je 2 mg jaka doza, i kad sam se spustila ispod 0,5 tek tada nisam mogla da verujem sta mrvica moze da radi.
Super, samo nastavi da pises da imamo jos uspesnih prica skidanja sa bupa
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Hvala ti na podršci, puno znači... posebno od nekog tko je ovo prošao iz prve ruke. I meni se čini da će me stići sve tek ovaj vikend, sa zakašnjenjem kako se zalihe budu praznile...
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

...i bili smo u pravu, jebem ti život. Jučer posljepodne se prišuljala a sinoć mi jebala kevu, pojavio se onaj snažni nemir, onaj kojeg dobro znate, odvezao sam tour te france ispod deke čekajući neko pristojno vrijeme da se mogu ustat, da ne gnjavim ukućane. Moram se pomirit da od sad nema spavanja, naivno je bilo vjerovati da ću se uspjet potpopit preko noći s catapresanom, apaurinom i zolpidemom, možda zatvoriš oči na pola sata ali kriza je jača i budi vrlo brzo. Općenito nije baš neka pomoć od ovih lijekova, odrade oni svoje daleko od toga, ali samo te opioid može izravnat, to je dobro poznata činjenica.

Vjerujem da će sljedećih dva-tri dana biti gore, daleko gore... i bojim se da neću moći izdržati pa smišljam backup plan. Prva ideja je odužiti tapper, ali koliko dugo, koje doze?? Sada sam na nuli btw (jučer 0.1, prekjučer 0.2, dan prije 0.4 itd). Mogu nabaviti neku drugu vrstu opiodia, recimo hepove ili tramal... tramal (trodon) bi mi sigurno dobro došao kad bude najgore, iako znam da tako odužujem krizu i riskiram recidiv jer guzici se brzo svidi njegov dobar rad. Nisam pametan.

Zajebano je bit u kući, više nisam za aktivnost, jedino se pred spavanje natjeram u dužu šetnju i to preko kurca. Zaboravim pit jebenu vodu i radi toga me glava konstantno boli, ali sad sam izvalio u čem je problem i pišem si koliko sam čaša popio, na silu pijem.

Točno mi fali teški fizički rad kojeg je bilo do nedavno, u tom silnom umoru tijelo samo proizvodni prirodne opioide, endorfine, i posljedično ublažuje zikru, kao da si uzeo hep ili nešto, bez euforije naravno.

Ima netko kakvu ideju da ublažim sve ovo? Znam da trebam stisnit zube i istrpit al sam pička jbga, uvijek nadrogiran ili pokriven nečim, navikao da mi bude lijepo.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Locked