Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

I mene je to nerviralo ali ja vise imam problema sa umorom i malaksaloscu nego nemirom i prosto mi je dosadilo vise da sam kilava, da nemam snage ni za sta, kao neka baba, to je otprilike jedina stvar koja mi nedostaje a koje sam na bupu imala na pretek - ENERGIJA
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Jedina ali i najbitnija stvar kod svih koji se skidaju ili skinu sa opijata je manjak energije.
Ako duze potraje dovodi do bezvoljnosti, povlacenja, zatvaranja i depresije
Sada treba naci nacin da se izboris sa tim.
Ili ces se baciti na sport kojim proizvodis hormon srece, sex:), ad ili sve zajedno
Ja sam radila punom parom i dalje tokom skidanja, ali sam osecala totalni umor. Uspevala sam da se nateram sve da odradim ali mi je trebalo dosta vise snage za sve. Nisam htela da se upustam u fight sa demonima i uzela zolic ( pozdrav yasu:)
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Cesti simptomi pocetnr depresije su bezvoljnost, kilavost, umor, lijenost!! Tako da to ponekad i nije " manjak energije" Oslusnite se dobro!
Ja to nisam imala mozda dan dva, ali jbg ja pijem AD, slava mu ;) Kato kako je, dokle si, dje si?
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

A ja sam na istom mestu, nisam se odmakla cak sam imala i povecanje na 0'5 usled tog manjka energije i bezvoljnosti, kao sto rekoh radila sam taj posao i bukvalno kao u krizi nekoj, sad ne radim par dana pa mogu da se vratim na staro... ali sve u svemu ZAJEBANO, i mogu misliti tek kako to izgleda kada se skroz baci bup.... nije to kriza u klasicnom smislu, ali pad koncentracije, umor, bezvoljnost, neko stanje vegetiranja, mogao bi sve da radis, nisi toliko sjeban, ali ipak ne radis nista.
A za ove dane koliko nisam bas pisala na forumu svakakve ideje su mi se motale po glavi pa cak i da batalim sve i da se ne mucim vise... meni definitivno bolje ide kad sam na forumu iako nema mnogo ljudi ni ovde ali uvek se javi jos neko ko se skida, neko da bodri,neko da kritikuje.... i sl pa tako ta ideja zazivi duze :)
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Ozbiljno razmišljam da odem kod psihijatra da i ja uzmem taj ad inace se nikad necu skinuti sad prvo, gde da idem, privatno ili ...? Moram da dodam da kod mene u gradu nema nikakvo savetovaliste niti sta slicno... niko ne zna da uzimam bup, tako da i dom zdravlja nije opcija , a tamo se prepisuju bupovi. Da li se svaki psihijatar bavi time uopste? Znam jednog u drugom gradu pa me zanima i da li bi mi odmah prepisao ad? Ne bih da pucam neke pare da se gledamo svaki cas.
Najbolje bi bilo da mogu sama da nabavim zoloft i cao.
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Nema potrebe da bataljujes skidanje. Uzmi malo pauzu dok se totalno ne stabilizujes i ako treba svakih mesec dana skidaj na 0.4 pa 0.3 itd.... nemoj zato sto te mrzi da uzimas tacne doze, prekidas spustanje. Ogromna je razlika izmedju 0.3-0.4 i 0.5 mg
Spustanje ispod 0.5 je malo zahtevniji posao.

Mada mislim da bi ad trebala piti tek kad si pri kraju skidanja ...
Hope83
Posts: 139
Joined: Fri Jul 21, 2017 12:20 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Hope83 »

Iskreno sve ovo spustanje do sad je islo bez problema sad sam na 0.8 i tek sad osjecam neke sitnice kao nemir u rukama,umor koji me stigne navece ali sve to mi nije sad nesto sto se nemoze izdrzati ustvari nesmeta mi to uopste to su sitnice ni blizo krize.Moje misljenje je kad god se smanji doza treba se na njoj ostati dok se dobro nestabilujes pa onda spustanje.Meni je ukupno 6 mjeseci kako uzimam bup cilj je baciti bup naravno ali nezurim nigdje odnosim se prema tome kao prema necem sasvim normalnim idem na posao radim svakodnevne stvari i obaveze sasvim normalno ne zelim da se opterecujem oko bupa.Siguran sam da cu ga baciti i doci do cilja prema tome necu da se obazirem na doze spustanja kako dalje itd.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Pa tako i treba nikako ne treba zuriti sa spustanjem inace sve to stigne na naplatu a to dovodi do recidiva, zapravo svako odstupanje od doze smatra se recidivom , takodje doktori kazu da nikako ne valja preskakati dane, iako sam citala i o takvom nacinu skidanja... ali da ne duzim... ja sam imala skok na 0'5 i jbg pozurila sam, stiglo me, tako da sad opet krećem od te doze prvo ostajem tu pa tek onda spustanje dalje. Uspela sam i da nabavim zoloft.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Opet da se javim dakle nakon spustanja na 0.5 i brzinskog spustanja na 0'4 od samo 5 dana odmah sam krenula na 0.3 misleci da je sve cool a onda me stigao takav umor i depresija ma prava kriza, sa kijanjem,.zevanjem i smrzavanjem... jedan dan sam na tu dozu dodala 0'5mg i tako uzela 0'8, znaci moje brzo spustanje dovelo je samo do recidiva i nista time nisam dobila... a mogla sam lepo ostati na 0.4 jos bar 7 dana i sve bi bilo ok... sad sam da kazem na 0.5 i zbog dva recidiva kad sam uzela i vise od 0.5 sad opet krećem odatle i ostajem na 0'5 dok ne osetim da mogu dalje. Nema brzanja, ukljucila sam i zoloft eto i ja se pridružujem grupi zoloftaća ;) pa idemo lagano ka volju.
P.S. a te recidive sam i imala upravo zbog manjka energije a na red dosao posao i neke obaveze pi ceo dan i prosto mi je doslo da to odradim kao nekad lagano a ne da se patim ukocena i umorna i nikakva, ali sta je tu je sad moram sve to odraditi jos sporije i sigurnije pa.valjda nece biti problema a nadam se da ce uzgred i ad poceti da delije bar po pitanju tog psihičkog stanja i depresije koja sledi.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Blago vama kako se spustate, polako ali sigurno..ja nema sanse da jos razmisljam o smanjivanju sa tog 1 mg..cak sam i nekako spontano zbog povecanog psihofizickog napora dosao i na 1.5..
Tako mi pise i u lek.izvestaju, - zbog povecanog psihofizickog napora samoinicijativno redukovao dozu, odnosno povecao dozu.
Nego da li neko hoce da mi opise malo taj Zoloft, ali onako prostim jezikom..posle koliko vremena se oseca eventualno ta neka promena u raspolozenju i kako se manifestuje, znaci kako sami osecate tu u promenu u odnosu na ranije pre njega, kako bi opisali tu promenu pocevsi od ujutru kada smo svi kilavi pa onda u toku dana itd..
Takodje me interesuje da li ima neku svrhu kao ispomoc u samom procesu smanjivanja Buprenorfina na manje doze, odnosno da li direktno olaksava taj momenat.
I ako sam veteran na forumu, imam i ja te neke svoje dileme i klackalice u glavi pa me interesuje ponesto.
I ja planiram da se skinem jednom.
...
Locked