Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Hope83
Posts: 139
Joined: Fri Jul 21, 2017 12:20 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Hope83 »

Frajla spustio sam dozu prije 2 sedmice s 2mg na 1.5mg,normalno sam poceo uzimati u zadnji par dana na ovoj dozi od 1.25 mg
Hope83
Posts: 139
Joined: Fri Jul 21, 2017 12:20 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Hope83 »

Katy to si u pravu mozda malo zurim s spustanjem,ali kad sam spustao s 2mg na 1.5mg isto sam nedelju preskocio znaci 10-12 dana sam bio na 1.5mg i sve je bilo ok sad u subotu sam uzeo zadnji put 1.5 pa nedelju preskocio i od ponedeljka kreno s 1.25 i sinoc me takva kriza spucala nemoguce.
Hope83
Posts: 139
Joined: Fri Jul 21, 2017 12:20 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Hope83 »

Frajla wrote:Hope, kada si spustio dozu i na kojoj dozi si presao na normalno uzimanje?
Spusio sam doxu prije 4 dana i tad poceo normalno da uzimam.To je drugo spustanje prvo je bilo s 2mg na 1.5 koje je trajalo neki 12 dana zatim ovo sad.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

100% te stiglo preskakanje od nedelje! Nema potrebe za tim samo tako otezavas situaciju. Danas ti je cetvrti dan da kazem a em si na manjoj dozi, em pod jezik, em si preskocio nedelju, znas i sam kad se uzuma pod jezik da treba maltene duplo vise za isti efekat, pa tako nije čudo da si osetio krizu... da si na istoj dozi poceo pod jezik proslo bi ok i opet bi se osetilo a ovako sa jos manje doze nema sanse da se ne oseti razlika zato pod jezik treba poceti pre spuštanja i prvo se navici na taj nacin uzumanja pa tek onda krenuti spuštanje meni je uvek pod jezik bilo dosta slabije dejstvo i jedino sa 1'5mg pod jezik moze realno da se oseti bup. E sad kad sam na 0.5 i uopste bilo koja doza ispod 1mg više nema nikakvo dejstvo samo eto nisi u krizi i onda ti dodje svejedno kako si uzeo dejstva nema kako okrenes mislim "rada"... sta ces sad nastavi tako i kazem ti do petka ces se valjda stabilizovati pa sledece spustanje odlozi malo nemoj brzati, kad se stabilizujes na toj dozi ostani tu bar jos 7 dana da te ne.bi odmah stiglo sledece spustanje. Sta di uradio ako sve vreme trpis neku krizu, koja je onda svrha? Spustanje i sluzi da bi to skidanje proslo sto bezbolnije a sto duze traje sve ce lakse ici.
Hope83
Posts: 139
Joined: Fri Jul 21, 2017 12:20 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Hope83 »

Caty wrote:100% te stiglo preskakanje od nedelje! Nema potrebe za tim samo tako otezavas situaciju. Danas ti je cetvrti dan da kazem a em si na manjoj dozi, em pod jezik, em si preskocio nedelju, znas i sam kad se uzuma pod jezik da treba maltene duplo vise za isti efekat, pa tako nije čudo da si osetio krizu... da si na istoj dozi poceo pod jezik proslo bi ok i opet bi se osetilo a ovako sa jos manje doze nema sanse da se ne oseti razlika zato pod jezik treba poceti pre spuštanja i prvo se navici na taj nacin uzumanja pa tek onda krenuti spuštanje meni je uvek pod jezik bilo dosta slabije dejstvo i jedino sa 1'5mg pod jezik moze realno da se oseti bup. E sad kad sam na 0.5 i uopste bilo koja doza ispod 1mg više nema nikakvo dejstvo samo eto nisi u krizi i onda ti dodje svejedno kako si uzeo dejstva nema kako okrenes mislim "rada"... sta ces sad nastavi tako i kazem ti do petka ces se valjda stabilizovati pa sledece spustanje odlozi malo nemoj brzati, kad se stabilizujes na toj dozi ostani tu bar jos 7 dana da te ne.bi odmah stiglo sledece spustanje. Sta di uradio ako sve vreme trpis neku krizu, koja je onda svrha? Spustanje i sluzi da bi to skidanje proslo sto bezbolnije a sto duze traje sve ce lakse ici.
Hvala Caty pokusacu tako izgleda da nisam krenuo kako treba i postavio sam sebi preopterecenje u glavi samo da bacim bup.Evo upravo phtujem kuci s posla i osjecam se katastrofa a ide noc..
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

kata nam je postala opasan savetnik, samo izbaci onu glupost da se nista ne oseti ispod 1,5 mg
Mene je i 0.1 mg u nekim momentima radio...

Eto kata ti je rekla nisi trebao u isto vreme i da smanjujes dozu i da prelazis na normalno uzimanje. Istrpi sada par dana i zadrzi se mozda malo duze na tome i sve ce leci na svoje, ali ne treba ni da se mucis ako je pretesko pokusaj bar na 1.35 ili 1.4 da se popnes i stabilizuj se dobro
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Caty wrote:Naopako ako to rade ali nista me ne bi zacudilo. Ja se nadam da ovde ima, do sad je imalo uvek. A cekam ovog decka da podigne u 11:15 vec sam usla u krizu uveliko!!! Malopre provalim da sam se skroz preznojila, a juce sam zevala ceo dan mrzelo me da pišem ali vec juce popodne sam se osećala kao da sam u krizi.
Pa da, rade..
I ja sam bio sumnjicav.
Medjutim kada Bupa nema u apotekama, onda se pojavljuju dileri sa svojom ponudom.
Logicno, kada se zaustavi po apotekama oni isplivaju na povrsinu i onda zna se...
Nego ok, mene to ne bi ni trebalo da interesuje.
Meni je bitno da ja imam tu terapiju koliko mi je prepisana i kad mi je potrebna i to je to.
...
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Pa ziki vazno da si se snasao ovaj je danas digao tako da kod nas ima.
Hope polako nemoj brzati kazem ti iz iskustva jer dok sam bila opterecena time i zurila samo sam se vrtela u krug i povećavala i smanjivala svaki cas!
Frajla pa sto se tice spuštanja do 0'5 imam iskustva za dalje ne mogu da savetujem jer ne znam ali dovde sam se namucila i isprobala razne varijante, mislim sad na.kraju kad premotam film vidim da se i nisam mucila uopste do doze 0'5 a i tad vrlo malo je bilo nezgodno svega par dana i to ne po ceo dan nego nekoliko sati. Naravno da se osete i male doze kada se polako navikavas na manje, evo ja sam danas usla vec u krizu i kada sam uzela tih 0.5 nisam bas odmah osetila ali posle oar sati.boga mi me maltene uradilo bas mi je bilo dosta kao nekada na 1mg ! Ne bih nikada pomislila da je 0'5 tako jaka doza ali definitivno jeste kao sto jeste i 0'1 kada se spusti dotle...
Stara ja.bih sad isla.odmah na 0'3 ili tako nesto onda bi me to stiglo za par dana i kad pocne kriza ja bih ispizdela i uzela ceo miligram a onda bi mi se to svidelo pa bih nastavila tako nekoliko dana i onda opet na 0.75 pa 0.5 itd. Ja sam tu gresku napravila previše puta da bih opet ponavljala a osim toga meni se spustila tolerancija i sad me 1mg uradi tako jako da me glava boli i muka mi i nervozna sam, osecam se bas lose i neprirodno i zato i ne pomišljam na to! A uzela 0.5 ili 0'6 ili 0'7 iskreno nema neke razlike pa o tome tek ne mislim. Tu sam gde sam i ostacu tu jos neko vreme.
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Marka »

Nisam relevantan sagovornik na ovu temu, ali ću preneti iskustva sa metadona, koji se daleko kraće zadržava u organizmu.
Pet nedelja treba ostati na dozi, kada se krene od 5 ml pa naniže da se spušta i to po 0.5 ml. Bezmalo se ništa ne oseti.
E kada za metadon treba pet nedelja, onda za bup samo može da bude duže, i to poprilično duže.
Jasno, lekarima u kjnigama piše drugačije. Jedno vreme su me ubeđivali da metadon nema nikako dejstvo ako se uzima manja doza od 4 ml. Tako im piše u knjigama. :lol:

I naravno treba uzeti u obzir da nismo svi isti, neko ima brži metabolizam.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Pa marko ja mislim da spuštanje bupa treba da traje sto duze ako hoces bezbolno ako.hoces da pozuris onda nemoj ni da spustas i gotovo pa ja bih se do sad davno skinula da sam.imala muda da presecem i završim sa tim onda u junu kad aam pocela...ali nece caty da se muči hoce sve lagano i bezbolno...
A sad odoh da uzmem mojih pola mg ziveo dan kad necu morati o tome ujutru da mislim.i kad cu moci da pusim cigaru i pijem kafu bez da prvo uzmem bup...................
Locked