Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by yasujirozu »

ti si prilično kontradiktorna u svojim postovima u kojima meandriraš od stava do stava - jedan dan je: "0.5 mg, to je to!"; poslije netkog vrijemena: "1 mg, to je to! ne bum funkcionirala bez toliko", a danas govoriš: "priroda, to je to! jebeš tablete!"...

mislim da ni sama ne znaš što hoćeš, no se drži u svakom slučaju

poz
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

sanela wrote:Čitam vas šta pišete i stvarno se pitam koliko imate nizak prag tolerancije na bol, frustraciju...
Kažete kako se ujutro probudite nervozni, nezainteresovani, nezadovoljni i sve to povezujete s drogom. OK, djelimično sigurno ima veze, s obzirom da je to jak lijek, ali mi je iznenađujuće kako svako loše raspoloženje želite da "nestane" i jako teško podnosite svaki simptom apstinencijske krize. Moram vam reći da ima dana kad bih prespavala dan, kad sam ljuta i na sebe i na druge, nervozna, sve mi smeta, tužna, prazna... od ujutro do navečer... Sve je to sastavni dio života. Što prije prihvatite činjenicu da će vam se takva stanja i emocije dešavati, lakše će vam biti izbaciti i taj 1 mg. Sve dok očekujete da će vam "nešto izvana" promineiti ono što je "iznutra" uvijek ćete zavisiti od neke supstance.
Ono što je iznutra se mijenja promjenom razmišljanja, ponašanja, stavova, navika i promjenom životnog stila. Naravno, to je puuuno teže od uzimanja bilo kakve tablete od koje će vam "biti bolje" u trenutku. Lijepo je to, ali život tako ne funkcioniše ako želiš biti "čist". Potrebno je pretrpiti bol i frustraciju i nervozu ili poduzeti nešto - trčati, šetati, voziti bicikl, urediti vrt...
Ja sam takvu kritiku dobio od svog doktora, jednom prilikom kada sam podigao dozu i rekao da sam imao tezak period, naporan i na poslu i ovako licno itd..
Posto je dogovor bio da ponekad i sam redukujem dozu u skladu sa onim kako se osecam.
Rekao mi je da ne zna sta se desava, i da je 90 posto njegovih pacijenata koji su na Bupu podiglo dozu u istom periodu, sa istim obrazlozenjem da su imali neki problem itd.
Malo mi je onako jacim tonom rekao u fazonu - Ne mozes svaki put kada ti je tesko i kada imas neki problem da se uhvatis odmah za lek, i da podignes dozu.. i ne mozes ceo zivot da uzimas Buprenorfin.
Sve je to tacno, medjutim verovatno da kod nas zavisnika vremenom nastaje i ta navika da mislimo da nam je sve posledica leka.. odnosno da cim nastane recimo neki fizicki bol ili psihicki pad , da je to deo krize koja malo krene tada.
Zaboravljamo da svaki covek ima i padove raspolozenja,i razne promene i bolove koji su hronicni ili dolaze sa godinama.
To je ono sto sam rekao, da cim se pojavi tako neki problem odmah se pali alarm i lampica da to resimo tabletom, ili nekim opijatom.
Ne valja to ususkavanje, i to je jos jedna stvar sa kojom se covek suocava nakon skidanja.
Treba se navikavati na te prirodne promene koje svaki normalan covek ima.
Ne postoji covek koga nikad ne zabole noge ili nesto drugo, ili koji je uvek super raspolozen..to je nemoguce.
...
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by yasujirozu »

sve točno osim da ne možeš bit na bupu cijeli život -
možeš, dakako, te pitanje nije da li želiš bit na njemu zavjek, pitanje na koje bi izvjesno je, svi odgovorili s rezolutnim NE ŽELIM, već koliko ko ima snage, volje i želje da ga smanji pa batali...

osuđivat one koji ne mogu je, hm, ružno, te im što je na ovom sajtu bila nekoć svakodnevna preporuka jer su pisali priučeni psihoterapeuti sa srednjom školom, te kvazi bivši narkomani koji su, aleluja (!) našli boga: "idi u komunu" , pomaže koliko i peranovićevo batinjanje lopatom
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Koliko sam shvatila, Ziki ima poverenja u svog doktora i u tom slucaju tezina njegovih reci, konkretno ne mozes biti na bupu ceo zivot, poprima drugi oblik.
Treba malo nas zavisnike i zastrasiti a ko drugi nego autoritet i osoba od poverenja. Pravi doktor kojem nije u cilju da samo izdaje recepte, trebao bi svaki put pokusavati i insistirati na smanjenju doze, ako prepozna da ima materijala, tj ako se neki period ne talasa i ako je zivot doveden u neku normalu.
Retko ko od zavisnik ima snage i volje, ali dok je zelja tu- dobro je, samo treba to pogurati.
Iz mog ISKUSTVA, meni su mnogo pomogli forumi i iskustva drugih pacijenata i vise od raznih doktora- psihologa, psihijatara itd. Kada je meni moj doktor rekao da skocim sa 0.8 mg i da mi nece biti nista, ja sam znala da ga treba koristiti samo za izdavanje recepata.

i Katina pisanja imaju jasnu poruku....
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Znam ja sta hocu ali se to se ne poklapa sa onim sto radim....... jbg. No istina je sve sto.je Sanela napisala, ima pravo i bas mi je trebalo da to pročitam, volim kad neko sa strane, ko ne uzima to, kaze svoje misljenje i vidjenje situacije.
Yasujirozu ja sam se vratila na 1mg jer uzumam pod jezik a ko je uzimao na oba nacina zna da tako treba duplo vise inace bih bila u nekoj polukrizi ceo dan dok se ne priviknem na tak nacin uzumanja a onda bih volela da se stabilizujem na 0'5 eto to sam ja pisala, a naravno da sanjam o tome da se skinem i da je to neki krajnji cilj, pa eto zato moje pisanje obuhvata i 1mg i zelja za 0.5 i konacno skidanje. Mozda sam ja to malo s.brda sdola pa deluje tako kao da idem kako vetar duva, ne sumnjam! :)
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by yasujirozu »

djevojčice, djevojko, ženo, nije APSOLUTNO bilo kritiziranje nit popovanje, već samo osvrt...

ti čini što misliš, ne da valja, već jer moraš, dakako usklađeno s tim, ponavljam se, da ne živiš više samo za sebe, već i tog/tu mini osobu koja je uvjek porijed a koju si donijela na/u svijet

patetika? jeste, zabole me kurac - djeca i životinje su ono što treba negovat
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

yasujirozu wrote:djevojčice, djevojko, ženo, nije APSOLUTNO bilo kritiziranje nit popovanje, već samo osvrt...

ti čini što misliš, ne da valja, već jer moraš, dakako usklađeno s tim, ponavljam se, da ne živiš više samo za sebe, već i tog/tu mini osobu koja je uvjek porijed a koju si donijela na/u svijet

patetika? jeste, zabole me kurac - djeca i životinje su ono što treba negovat
Ma ok, znam ja kako izgleda kad neko sa strane cita moje pisanje.iz dana u dan, i promene raspolozenja a i razmisljanja... nadam se da ne.zvučim kao ludaca :p no svakako si u pravu sto se tice deteta, ja sam sa njim.po ceo dan i s obzirom da nikad nisam znala sa decom sa svojim i te kako.znam kako treba... veruj da mi se ceo zivot okrenuo ka njemu i sve sto radim i radim za njega! Pa nadam se da cu i.ovo,.glupo je ali nekako mi je to donekle bio razlog da se ne skidam i trpim krizu, da ne ispasta dete zbog moje krize i malaksalosti, depresije.i svega sto ide uz to. Ali gledajuci siru sliku to nikako nije opravdanje.
No, ako si mi napisao i treba mi osvrt posto sam zaista malo.poludela razmišljajući o tome sta je najpametnije i sta mi.je ciniti....... mislila.sam.da je ekstra uzimanje pod jezik ali posle 3 dana videh da mi treba duplo vise da.bih bila iole ok. Zato se doza povecala ali i to cemo smanjivati !
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by yasujirozu »

keti, niti kudim, niti sudim, niti pretendujem bit lajf kouč ko draga, uobičajeno clueless sanela, no samo konstatujem kak moraš sjest i porazmislit gdje si i koji su ti potencijalni vektori kretanja spram budućnosti

hope you make the right choices

pusa
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Yasujiro OK, hvala na iskrenosti i savetu, nadam se da cu se pomeriti sa mrtve tacke. Uzela sam jutros pola doze (0.5mg) kasnije cu jos toliko,.jos nisam navikla na to stanje da nemam nikakav rad i da sam samo, eto, bez krize, a zaista je tesko navici se na to jer sve to traje godinama ali ako mislim IKAD da se skinem tako ce mi biti ostatak zivota pa bolje da pocnem da se navikavam! Ono sto sanela pise, istina je živa, jer kad jednom osetis "cari" droge vise ne mozes da trpis nikakvo neraspolozenje i bol, i uvek negde u sebi znas da to možeš promeniti ako uzmes tu supstancu! Na kraju svi skontaju da je to tesko sranje i da je mnogo lepse.biti cist, zdrav i miran! Ali kao sto rece u filmu candy 'kad možeš da prestanes - neces, a kad hoces - ne mozes'
No, aj da ne patetisem vise! ;) budi mi pozdravljen!
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Bas sam htjela uci na forum i napisati sto mi je jutros dr rekao, bila sam na kontroli.Kad gle slucajnosti, vi bas o tome pricate.
Nema vise price o bupu!! Podvuceno! Ako se ujutru budim melanholicna daj da vidimo sto me to cini takvom!Ne bup, da li imam drugih problema, da li sam zadovoljna sa bracnim drugarom, poslom prijateljima itd . Bila sam 45 min i nije dala da se osvrcem na zavisnost! Sem jednog pitanja...
Sta je to mene sa 32 godine, dvoje zdrave i divne djece , muzem koji me voli naveloda uzimam bup?????? Aha, kakvo tesko pitanje!! I zaista ima pravo , dosta je vise price o bup!! Nezadovoljstvo moje cuci u drugom grmu.
Sad jos nesto , preksinoc dam izasla sa prijateljima i uzela kokain. Kao ludak sam skakutala dok ga nisu kupili, onda sam se posvadjala sa jednim oko podjele , njemu vise meni manje. Groznooo, kao prasica cijelu noc samo daj jos, samo jos!! Juce ujutru sam bila uzas , nisam spavala cijelu noc, cijeli dan sam bila slomljena, i malo je falilo da nazovem ovog momka koji mi prodaje bup!!
Savladah se nekako, i sad znam da ja zaista kokain bez obzira koliko ga volim , vise ne smijem uzimat!! Samo zbog sledeceg dana!!
25 dana od kada ne uzimam bup, svaka mi cast!! :shock:
Locked