Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Vlajko gde je zapelo?
Pisi mozda mozemo da ti pomognemo
Johnnye
Posts: 41
Joined: Wed Jan 24, 2018 6:13 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Johnnye »

Gde ste ljudi? Kako ste, jeste li dobro, sta ima?
Ja sam OK, ne pijem vise AD od ponedeljka, skidao sam postepeno neko vreme i sve je proslo bez problema. Nabavio sam dobar hash, bas fino opusti uvece. Ne pijem od 2011. godine, ne pusim cigarete posle dopa, sad skroz naskroz da budem strejt ne zelim. Volim da ugodim sebi, a i 20 godina pusim vuju, sad mi je bitan onaj opustajuci efekat, rad manje vise, nisam paranoja kad ispalim buksnu.
Sto se tice crva, rovaca, ima ih, ali mislim da je to hronicna boljka svih nas, prihvatio sam te stvari kao nesto neizbezno. Imam dnevnu rutinu, posao, fizicki trening, familija, obaveze.U pravu su Ameri sto toliko forsiraju pricu o znacaju fizicke vezbe. Mislim da je meni vezbanje prilikom skidanja smanjilo nelagode 50%. Endorfin je cudo, manje depre, manje nervoze, sjajan painkiller.
Ali nije jedini razlog sto se javljam da napisem da sam OK. U zadnje vreme su opet pocele price o Buprenorfinu kao najvecem zlu. Klin se klinom izbija naravno, ali Buprenorfin je dvadeseti deo zlog gospodara heroina. Ili su pojedinci koji prozivaju bup, a da su bili navuceni na pajdo izgleda zaboravili kako izgleda zivot na heroinu? Kako izgledaju heroinske krize, kakav je kvalitet zivota, ako se to uopste moze nazvati zivotom?
Secaju se ljudi kako su se sa dvadeset i nekoliko godina skidali sa dopa, pa sad kad proslavljaju dvadeset i neku po 10. ili 15. put, sad je zli bup za sve kriv?
Za mene su takvi ljudi najobicnije licemerne narkomancine. Ili su jednostavno glupi. Da je ovo 2015. godina pa da razumem. Nije bilo mnogo informacija na nasem jeziku sta i kako. Mada ima sajtova i foruma na engleskom iz 2011. godine koji opisuju sve metode normalnog skidanja.
Vrlo je jednostavno, ili se pomiri sa sudbinom da ces morati da imas bar desetak spustanja doze, par dana nista, par dana nelagode, par dana stabilizacije i onda opet i opet i opet. Moze i druga metoda, odjednom skok na nulu. Bio sam na programu dve i po godine, svakog meseca se skidalo po nekoliko ljudi. Skinu se, raspadaju se po mesec dana u krevetu, malo se unormale, ali depra ne prestaje. Anksioznost jebe kevu, golema rupetina u grudima je sve veca i veca, umor koji je hronican i nikako da se odmore, spavanje bez lekica je misaona imenica. Osim dvojice, svi su opet na programu. Jedan je mamin i tatin sin, imao je covek luksuz da da otkaz u jednoj drzavnoj firmi i da se prebaci u drugu posle par meseci. Nije od droga uzimao samo opijate. Spid, ekseri ko dobar dan. Sve zaliveno alkoholom. Drugi je presao na "proverene stvari" i Metadon. Sad mirise ljubicice dva metra ispod zemlje.
Ja sam ipak za polagano skidanje. Ovo nije forum za kurcenje, ali ne treba ni biti lazno skroman. Ako sam ja mogao u kucnom zatvoru da se skidam vise od 7 meseci, sa minimumom slobode, svako moze samo ako hoce. Niko mene nije puskom terao da se skidam, sve je to ispalo neplanirano, stigla me je bupovska depra i krenuo sam da se skidam.
Na kraju sam dosao do toga da mi nularica bude laksa od nekoliko spustanja doze na pocetku.
Ljudi, ne izmisljajte toplu vodu, nema naglog skoka, nema skidanja doze svakog dana pomalo. Buprenorfin ima dug poluzivot i samo mozete da sjebete sebe i da imate opasnu krizurinu. 7, 10, 15 dana na jednoj dozi pa smanjivanje. Kako kome odgovara.
imate ovde cure koje su prosle jedini provereni put smanjivanja i koje su dragocena podrska. Samo hrabro, nije floskula, stvarno je bolji zivot posle opijata.
Pozdrav za sve meni drage ljude koji su mi bili podrska kad sam ja bio u vasoj kozi.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Bas mi je milo da si ok ...
Pa ovdje vise i ptice propjevase o postepenom spustanju doze , i pored toga mali broj njih "poslusa". Ponekad zaista pomislim da je problem u "nama na forumu" dje to grijesimo pa izazovemo nekakvo inacenjr novih clanova???? :shock:
Zao mi ovako dodju, zalete se tresnu od zid i nestanu...
Btw, meni je danas godinu i 4 mjeseca bez bupa... :)
Mislim ovo je informacija za one koji mi vjeruju ... kikikikikikik
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by sanela »

Ninočka, svaka čast! Čestitam. Velika je borba to. Samo naprijed. Živi život ;)
vlajkoalas
Posts: 62
Joined: Tue Oct 16, 2018 12:50 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by vlajkoalas »

Frajla wrote:Vlajko gde je zapelo?
Pisi mozda mozemo da ti pomognemo
Probao sam nesto ali ne ide...sad idem ponovo ali kako trwba bez experimentisanja...1.5 trenutno...nema stezanja srca,neki put jeza i vrucina ali podnosljivo.
User avatar
nebitan
Posts: 6
Joined: Thu Dec 06, 2018 5:22 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by nebitan »

.
Last edited by nebitan on Sun Feb 17, 2019 7:39 am, edited 1 time in total.
vlajkoalas
Posts: 62
Joined: Tue Oct 16, 2018 12:50 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by vlajkoalas »

Bio sam u Drajzerovoj ...cisto da vam kazem koliko su dr.pisveceni problemu: za skidanje sa 0,5mg napisao mi bromazepan 3x1 .Toliko o pisvecenosti ili ti o njihovom neznanju kakav je bup lek.Ili ih bas briga ,misle da si nebitan ili sta vec.A vecina nas koja je u ovom problemu su mnogo bolji ljudi od ovih koji nisu...to pitpisujem.Toliko.A ja...ja jos uvek ne znam gde udaram...sto zbog toga jer nema dovoljno tableta da ispratim proces,sto zbog toga da kad treba presek inam neke obaveze koje zahtevaju da sam u pitpunosti spreman...a to ne moze ...jbg...idemo dalje kako se mora.
vlajkoalas
Posts: 62
Joined: Tue Oct 16, 2018 12:50 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by vlajkoalas »

Ninocka wrote:Bas mi je milo da si ok ...
Pa ovdje vise i ptice propjevase o postepenom spustanju doze , i pored toga mali broj njih "poslusa". Ponekad zaista pomislim da je problem u "nama na forumu" dje to grijesimo pa izazovemo nekakvo inacenjr novih clanova???? :shock:
Zao mi ovako dodju, zalete se tresnu od zid i nestanu...
Btw, meni je danas godinu i 4 mjeseca bez bupa... :)
Mislim ovo je informacija za one koji mi vjeruju ... kikikikikikik
Ninocka-SVAKA CAST I SAMO NAPRED...znam kako je kad si strejt...15 god sam to bio.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Prebrzo ides!! Za 12 dana sa 1.50 na o.50, nismo svi isti, neko moze neko ne.
Ja sam uvijek bup kupovala na crno, pa mozes li se i ti nekako iskombinovati dok traje ovo spustanje?
Daj sebi vremena, ne zuri sa spustanjem.
Sto se tice bromazepama, diaza i ostalih prijatelja, mene su samo "zbunjivali" i veci haos pravili....Ako hoces da ostanes na nogama do 0 i prvih dana po prekidu, moraces usporit.
User avatar
Dzoks
Posts: 27
Joined: Wed Dec 26, 2018 2:13 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Dzoks »

noel wrote:Ok, bilo bi vrijeme da se ovo privede kraju, preko pet godina otišlo je na buprenorfin, s tim da sam tek posljednje dvije zapravo i pokušao nešto napraviti u vezi toga. Prošao sam i nekoliko bolničkih lječenja ali ni ona mi nisu pomogla rješiti se fizičke ovisnosti. Najviše sam griješio s podcjenjivanjem potentnosti buprenorfina i brzanjem sa tempom skidanja. Kasnije sam naučio da je doza od 2 mg zapravo veliko k'o kuća i pokriva veliku većinu opijatskih receptora. Skok s dva miligrama na nulu pravi je šok za tijelo i nepotrebna agonija, međutim čak i doktori koriste ovaj očito krivi pristup koji se nebrojeno puta pokazao neuspješnim, a otuda i percepcija o teškom skidanju s bupa. Kad se mozak pobuni treći ili četvrti dan bez bupa, kada presuše i sve zalihe nastale gomilanjem (bup ima dugačak poluživot što znači da se u tijelu pojedina doza zadržava i do tjedan dana) oporavak je vrlo težak a pomoćna farmakologija pokaže se bespomoćnom. Otuda moji i tuđu neuspjesi.

Image
Pokrivanje opijatskih receptora s buprenorfinom - PET snimka

Pravi način je prilično bezbolno se spustiti na dva miligrama (lomiti na pola svakih sedam dana), a onda tu dvojku dodatno razvući... tjedan na 1 mg, tjedan na 0.5 mg pa onda lagano spustiti na nulu (nekoliko dana 0.3, nekoliko 0.1 pa izbaciti). Internet je prepun uspješnih priča s ovom vrstom skidanja.

Naravno, ja ipak nemam toliko živaca pa ću pokušati to nešto skratiti, ali ne previše jer ne želim ubrljati čitavu stvar. Nabavio sam ibuprofen za bolove, zolpidem za spavanje, diazepam za smirenje i klonidin (Catapresan) za lupanje srca/znojenje/jezu. Imam i čitavu vojsku vitamina i minerala kao i AD ako bude potreban kasnije.

Image
Ovo bi trebalo olakšati postupak skidanja

Jako dugo sam na četvorci, koju sam u startu prelomio na pola.. danas je peti dan na dvojci. Prva tri dana nisam osjetio ništa osim što mi je probava proradila normalno, četvrti dan me uhvatila agresivnost, počelo znojenje, a tek danas, peti dan tahikardija, smušenost i pojačana anksioznost. Sve u svemu, na skali od 1-10, ovo nije ni tri. Spavam normalno a bocu punu apaurina nisam ni pipnuo.

Plan je za par dana spustiti na jedan miligram što će vjerujem biti nešto teže, ali opet ne očekujem nikakvu dramu. Ovih dana imam dosta posla i planiram to prehodati, a za dodatno smanjivanje čekam da budem slobodan i da se mogu zatvoriti u kuću. Ovdje ću pisati o napretku, tako ako se odlučim sve prekinuti, da me odgovorite haha :) Ajte poy!
Locked