Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Noel, nikakve tramale i hepove nomoj uzimati jer neces postici nista sa njima. Koristices ih tri do 4 nedelje a tada vec postajes ovisan o njima.
Obzirom na tvoju brzinu spustanja doze, toliko dugo ce ti trebati da se unormalis.

Catapresan i magnezijum pomazu pri blazim oblicima krize, ali pri naglom spustanju ne. I ne preteruj sa katapresanom

Moja preporuka je da se vratis na 0.3 ili 0.4 mg i stabilizujes se. Ja kad sam spustila sa 0.35 na 0.30 dobro me izvozalo i trebalo je par nedelja za stabilizaciju.prva tri dana od spustanja doze ti je super nista ne osetis, ali onda krece bitka
Stabilizuj se na 0.4 mg i zasto onda da ne pokusas 7 dana na 0.4, pa 7 dana na 0.3 pa na 0,2 itd....
Kod mene je to skidanje zqpravo islo najsporije jer ti spustas dozu za 50% a to je neizdrzivo
Do 0,5 je bezbolno koliko toliko ali ispod 0.5 moras usporiti
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Ma ne bih koristio dugo neki drugi opioid ako se odlučim za tu opciju, mislio sam tipa nabavit 4-5 tramala stotki s postepenim opuštanjem samo da preguram najgorih dvije tri noći...taman bi se kriza odužila za toliko ali i ublažila donekle. U obližnjoj bolnici na psihijatriji s bupa skidaju upravo tramalima, tako sam čuo iz više izvora, ne znam je li istina... čuo sam da i u zatvoru rade istu stvar.

Pazim s catapresanom, gledam da ne trošim više od 3 x 1.5mg. Od vitamina i magnezija nisam do sada vidio neke koristi, ali tko zna, možda bi mi bilo gore bez njih... tu se nema šta izgubit.

Nije mi primamljiva ideja vraćanja na veću dozu bupa, pa stabilizacija, pa ovo pa ono... Neću usporavat, vrlo sam blizu... za 6-7 dana glava će mi biti izvan vode ako bog da.

btw, Sanela jel se meni to čini ili je moj prijašnji post cenzuriran, bez ikakve natuknice? Možda se i varam, u tom slučaju izvini.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by sanela »

noel wrote: btw, Sanela jel se meni to čini ili je moj prijašnji post cenzuriran, bez ikakve natuknice? Možda se i varam, u tom slučaju izvini.
Da, cenzurisan je, ali sam ti poslala privatnu poruku gdje sam ti to napisala.
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

sanela wrote:
noel wrote: btw, Sanela jel se meni to čini ili je moj prijašnji post cenzuriran, bez ikakve natuknice? Možda se i varam, u tom slučaju izvini.
Da, cenzurisan je, ali sam ti poslala privatnu poruku gdje sam ti to napisala.
No you didn't. Možda je zabagiralo, ako ti nije problem ponovo, baš me zanima gdje sam pogriješio.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Probaj, neces znati dok ne probas.... Ako ide onda je super ako je tesko znas da mozes malo povecati
Nadam se da si dovoljno jak da ces uspeti
Magnezijum je meni dosta pomagao kod napetosti u misicima posebno u nogama, i pred spavanje uzmem jednu kesicu i dosta mirnije noge sam imala. Samo ne smes preterivati sa njim jer u suprotom zavrsis u wc-u:)

Meri pritisak pls ako imas mogucnost jer 3x1,5 catapresana je dosta...
Ajde samo sibaj ako zagusti- tu smo
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Frajla wrote:Magnezijum je meni dosta pomagao kod napetosti u misicima posebno u nogama, i pred spavanje uzmem jednu kesicu i dosta mirnije noge sam imala. Samo ne smes preterivati sa njim jer u suprotom zavrsis u wc-u:)
Lol da, ista spika kao s vitaminom C :) Tih magnezija ima hrpa, čuo sam da je najbolji magnezij klorid, rijetko ga ima u ljekarnama... Ja imam neki jeftinjaka, valjda će poslužit. Al mislim da za tu nervozu u nogama nema lijeka, može se možda ublažit al ti živci su na steroidima jebeš mi sve.
Frajla wrote:Meri pritisak pls ako imas mogucnost jer 3x1,5 catapresana je dosta...
Možda bih i trebao, imam onaj uređaj... do sad se ravnam tipa kad me krene rušit - dosta je! :D Šalim se, pišem na papir sve što uzmem, toliko sam se pogubio do sad da bih bez toga odavno završio na hitnoj lol
Frajla wrote:Ajde samo sibaj ako zagusti- tu smo
Thumbs up! ;)
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Nažalost, moram priznati da sam sinoć kapitulirao. Navečer je postalo prilično loše, pa sam uzeo 1.5mg catapresana, 10mg apaurina i 10mg zolpidema za spavanje... vrtio se dugo i konačno zaspao, ali me kriza probudila za nekih 45 minuta. Tada je počeo show, nevjerojatan nemir me uhvatio, nisam sekundu mogao ostati u istom položaju, živci su strašno počeli raditi, zanimljivo sve je uglavnom otišlo u desnu nogu, čak su me i kosti počele boljeti.
Some people describe insomnia-provoking restless leg sindrome as the most unbearable of the opiate withdrawal symptoms. Your legs will calm naturally as your dopamine system recovers with abstinence.
Da je barem bio dan, otišao bih šetati... iako ne znam da li bi i to pomoglo, jer pokušavao sam kretati se po sobi, ali sam bio preslab, uhvatila me ona slabost kad ne možeš ni hodati, jučer sam u trgovačkom centru btw jednostavno čučnio,nisam imao snage za ići među policama, tako da trenutno i vježbanje otpada iako bi sigurno pomoglo.

Uglavnom ovo sa nemirom i nogama sinoć je bilo užasno, posebno ne kužim zašto je 90% otišlo baš u desnu nogu. Uzeo sam šal iz ormara i čvrsto omotao nogu, čitao sam na internetu da to pomaže (zapravo koristi se onaj kompresijski zavoj ali to nemam), pokušavao izvoditi nekakve vježbe da umorim noge, masirao ih, uzeo sam ibuprofen, nekoliko tableta magnezija, još jedan apaurin i još jedan catapresan. Dva zolpidema da zaspem. Ništa nije pomoglo.

Oko sredine noći došao sam do točke gdje više nisam mogao trpiti i odlučio se popraviti bupom, međutim u onakvom lošem stanju, dodatno sjeban radi catapresana i apaurina, umjesto da izmrvim tabletu i napravim si malu dozu, jednostavno sam je izlomio i uzeo čitav miligram. Ne treba ni spominjati da mi je ubrzo bilo bolje i kasnije sam spavao kao beba, svi simptomi su nestali, evo i sada ništa ne osjetim. Najradje bih sad lupao glavom u zid radi tog čitavog miligrama, umjesto da sam izmrvio pa uzeo 0.2 ili 0.4, jednako bi pomogli a gotovo da ne bi dirali toleranciju.
If you hit a dose level which produces unacceptable levels of withdrawal discomfort, it is acceptable to go back up in dose, one step, for a few more days. Alternatively, you can hold at that dose for a longer period of time than indicated on the taper schedule. Since everyone’s body and brain is unique, the generic taper schedule may need to be tweaked slightly.
Ali što je tu je, greške se događaju, posebice u onom stanju uma. Gledam na ovo kao na prijeko potrebnu pauzu, punjenje baterija za nastavak. Bup više ne uzimam, ovih par kutija osmica što imam ću baciti (izdvojit ću prvo nekoliko SOS doza tipa 0.2mg) za svaki slučaj.
Mid-taper Breaks - It's okay to take a break from the taper if you need to, as long as it is minimal and infrequent. An example would be if you have been at 0.5mgs/ day for a week and still feel withdrawal discomfort, taking up to 1-2mgs one day will remove all withdrawal symptoms for that day and possibly the next, giving you time to refocus, get things done, and prepare for the final leg of the taper. One day at a higher dose will not increase your tolerance, thus reversing your progress, as long as you limit such higher doses to once or twice during the taper. If you can, try and not take any the following day. This may not be that difficult since about half will still be present the next day. Then resume the taper schedule.
Sad mi je baš krivo što jučer nisam nabavio tramal, vjerujem da sam noćas uzeo jedan da bih pregurao noć. Fali mi i Dormicum jer Sanval (zolpidem) je stvarno preslab za insomniu uzrokovanu krizom, a sve bih dao i za nekolik pillseva Seroquela koji smiri psihu i također uspava. Potrudit ću se danas nabaviti nekoliko tramala* i pregabalin* (Lyrica), na zapadu se ona često propisuje (ili neurotonin*) prilikom skidanja baš radi nemira, nemirnih nogu, anksioiznosti itd (a inače se koristi kao antiepileptik, za GAD i fibromalgiju).

Ne znam čita li ovo trgup, sjećam se da je nedavno imao istih problema, zanima me kako je on to pregurao? Znam da je konačno pao radi depresije, ali je izržao najgore... Ima tu i drugih, recimo Motivation je skakala s 10-ak miligrama bez većih problema, ali ona nije ni približno dugo na bupu kao i ja, s tim da je radila "pauze" odnosno koristila heroin i bup takoreći usporedno, a to je već druga priča od naše koji smo svakodnevno godinama isključivo na bupu.

Eto, duboko sam razočaran ali treba gurati naprijed, nema druge. Želim naglasiti da mi ni jednom nije palo na pamet odustati, stvarno imam motivaciju.

Code: Select all

Tramadol is a pain reliever that has been used as an alternative to opioids. It has opioid-like properties, but is not as addictive. Withdrawal after long-term use (longer than a year) can cause intense symptoms, including diarrhea, insomnia, and even restless legs syndrome itself.

Antiseizure drugs -- such as gabapentin (Neurontin), valproic acid (valproate, divalproex, Depakote, Depakene), and carbamazepine (Tegretol) are being tested for restless legs syndrome (RLS).

Wellbutrin, a newer antidepressant, may be helpful for restless legs syndrome (RLS). Bupropion is a weak dopamine reuptake inhibitor -- It acts by blocking the removal of dopamine from nerve endings.  The drug is not addictive and does not have the severe side effects of other RLS drugs, but more research is needed to determine if it is useful.

Clonidine (Catapres), a drug used for high blood pressure, is helpful for some patients and may be an appropriate choice for patients who have RLS accompanied by hypertension. It also may help patients with RLS who are undergoing hemodialysis.

Alpha-2 Delta Blockers. Gabapentin and gabapentin enacarbil appear to help RLS sufferers. Pregabalin is currently under study. 

Benzodiazepines are not prescribed to reduce the irresistible urge to move. Rather, they are given to treat insomnia and help patients sleep through their symptoms. Examples of benzodiazepines prescribed for restless leg syndrome patients are clonazepam, diazepam, temazepam and loprazolam.

Iron deficiency is the most commonly associated nutritional deficiency with restless leg syndrome. Iron is linked to dopamine levels in the brain. Besides, iron is taken up into the brain where it is required for the formation of levodopa, a precursor of dopamine. Restless leg syndrome can also be caused by folate deficiency and magnesium deficiency. Therefore, supplementation with those nutrients can help treat the syndrome. Other minerals such as calcium, vitamins such as vitamin B12, amino acids such as glycine and herbal extracts such as lemon balm and valerian roots have been shown to provide some benefits for patients of restless leg syndrome.

The most popular non-medication methods of relieving the symptoms of restless leg syndrome are exercise and bath. Most sufferers experience relief simply by walking. Where walking is not possible, stretching and shaking the legs may also help. However, this relief does not last long and sufferers soon regain the urge to move their limbs. Besides, rigorous exercise can tire the body and cause fatigue which worsens the syndrome. 
Relaxation techniques such as massage and warm baths can also help relieve symptoms in the restless limb. Hot and cold showers have also been reported to provide relief. Another relaxation technique known to improve symptoms involve lying on one’s front on the floor for 30 minutes. 
In addition, to reduce the symptoms of restless leg syndrome caffeine, alcohol and tobacco should be avoided. Also, heavy meals should not be eaten before bed times. Avoiding these can help reduce nighttime excitation which can cause insomnia and restlessness.

Last edited by noel on Mon Sep 26, 2016 1:33 pm, edited 3 times in total.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Zaboravio sam napisati da sam sinoć pred spavanje uzeo i jedan mirzaten (NaSSA AD), da mi pomogne zaspati, njega ne koristim i nemam toleranciju, a pošto je on jako snažan histaminik, ljudi ga koriste upravo prilikom skidanja za ublažavanje insomnie.

Ima on i drugih efekta kad je kriza u pitanju, pa čak i čitavo stanje ovisnosti - možda ste primjetili, ali doktori po našim klinikama rijetko propisuju Prozac i sl. antidepresive, uvijek se radije odluče baš za mirzaten, koji pored dizanja nivoa serotonina i noradrenalina djeluje i kao kappa agonist odnosno antagonist Mu opioidnih receptora te na taj način ublažuje želju za opijatima, umanjuje euforiju uzrokovanu opijatima i time smanjuje mogućnost recidiva. Znam hrpu ekipe koja je na njemu, a i ja sam ga koristio. Anegdotalne priče na internetu govore do čak 60 postotnom ublažavanju simptoma krize a mnogi svjedoče kako je taj lijek jedina stvar koja zapravo pomaže oko nesanice uzrokovane krizom... Radi toga sam ga sinoć i probao, malu dozu od 7.5mg (manje doze su bolje za sedirajući efekt) ali čini mi se da nije pomogao, zapravo, bojim se da mi je pogoršao stanje - jedna od nuspojava je upravo RLS (nemirne noge), a iskustva ljudi na internetu po ovom pitanju su dosta različita, neki se kunu da im je drastično pomogao, a neki kažu da je zapravo pojačao nemir. Kako je na mene djelovao, ne znam, jer nisam siguran da li je snažan nemir nastao jer se kriza približavala špici ili je mirzaten zapravio pridonio tome na negativan način. Više ga neću uzimati.

Inače, Mirzaten blokira 5–HT2 (ublažujući anksioznost, neasnicu i poremećaj spolne funkcije) i 5–HT3 (ublažujući mučninu, proljev i glavobolju) serotoninske receptore. Također, blokira alfa-2 adrenergičke receptore, što je zapravo kontra efekt kojeg izaziva catapresan, pa moguće je da su radi toga simptomi postali toliko gadni. Catapresan se veže na adrenalinske receptore i na taj način prevari tijelo da je puno adrenalina, posljedično usporavajući njegovu produkciju - otuda taj njegov sedirajući efekt, smirivanje lupanja srca, znojenja, groznice i dr. Zaključak je da ih ne bi trebalo kombinirati, ali ako imate samo jedan od ova dva lijeka, vrijedi isprobati prilikom skidanja.

Koristio sam ga jedno vrijeme kao AD, sedirajući efekt nestane prilično brzo kako se tijelo navikne, a specifičnost ovog AD je njegovo brzo djelovanje, u uputama piše oko osam dana. Prepisuje se uglavnom kad svi drugi SSRI AD zakažu, tada se on najčešće pokaže vrlo uspješnim. Meni je pomogao jedno vrijeme, ali ima kratak poop out period, što znači da brzo prestane djelovati, možda već nakon par mjeseci kod nekih... I radi djelovanja na adrenergičke receptore može izazvati paradoksalnu situaciju, što se zapravo meni prošle godine dogodilo s njim pa sam ga prestao trošiti. Lijek je noviji i treba još mnogo testiranja odraditi.

Da zaključim, ako se skidate, raspitajte se dodatno o Mirzatenu, možda vam može biti od pomoći. Ispod se nalazi nekoliko citata koje sam našao na netu:
I've been taking 40 mg oxycodone daily for about 3.5 weeks now and 30 mg mirtazapine daily. I was expecting I wouldn't be able to go to work while in withdrawal so I took the time off. I would say the W/D was cut in intensity by about 60% because of the mirtazapine. I only felt slight depression and the anxiety wasn't incapacitating like it normally is. Physically I felt pretty shitty but it wasn't anywhere near as bad as normal. I felt like I could have gone to work.
I know this had already been said but speaking of my own experience mirtazapine does help significantly with opiod withdrawal. My drugs of choice were iv dauladid and heroin. I would agree it help about 60 percent and I was a heavy user.
I've had Mirtazipine prescribed for anxiety and to aid sleep (Cos I'm on everything else) so I'm not surprised if your anxiety was helped with mirtaz. And yes the sedating effects do wear off quickly though one night it doesn't do shit then the next night the same dose owns me in the sedation department so I don't know. Lyrica and Mirtazapine are great for knock out sleep.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Ja sam na mirtazapinu vec godinama, pila sam ga pre 5 godina 45 mg sto je najvisa doza i zadnje tri godine 15 mg sto je najniza doza. Mislimda mi je dosta pomogao pri skidanju jer me skoro svaki put ukomira.
Vrlo je moguce da je i on doprineo nemiru, ne zato sto nije dobar u kombinaciji sa drugim lekovima nego zato sto si tek poceo da ga pijes. Ja redovno imam takvu vrstu nus pojava kada pocnem sa antidepresivima.
To je ono sto si pisao da ne treba poceti sa antidepresivima tokom skidanja sa bupa nego pre ili posle.
Ali krizu i nemir koje si opisao sigurno nisu od njega nego od bupa i prebrzog spustanja.

Ali Noel, zar nismo apsolvirali do sada half life suba i nacin delovanja? Za 7 ili 10 dana ne mozes da se skines sa suba kojeg si godinama koristio a da ne prodjes kroz vatru, ne samo dok ne dodjes na nulu nego posle toga treba vremena i vremena da se balans popravi. A tu ljudi padaju.
Izvini ako sam gruba ili pre direktna ali cini mi se da sve jako dobro znas ali opet ides drugim putem
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Ne radi mi pamet trenutno kako treba, stoga se često nađem kako radim krive stvari, iako dobro znam mehanizme i posljedice. Vidjet ću ako nabavim tramal, hoće li mi pomoći pregrmiti najgadnijih par dana, ako ne, onda onda ću se morati stabilizirati na nekoj maloj dozi pa odužiti skidanje na cca mjesec dana. Mirzaten nisam planirao trošiti, zanimalo me samo hoće li mi pomoći oko spavanja barem dva tri dana, ali sad sam odlučio da se ipak neću igrati s njim (uzimao sam ga prije, nema on tako strašan početan efekt kao SSRI AD, jedina nuspojava na početku je sedacija i spavanje, baš ono što mi treba - agitacija s njim počinje tek nakon desetak dana a toliko ga nisam planirao trošiti). A sada sam saznao da ima i kontra djelovanje naspram catapresana tako da ništa od toga...

Nisi niti gruba niti direktna, upravo takvi komentari i trebaju. Nije baš da idem prenaglo, danas je 26 dana otkad sam započeo sa skidanjem... jesam ubrzao pred kraj, jer išlo je stvarno glatko... a lako ja usporim ili se vratim korak, vrijedilo je isprobati.

Btw, pripazi kad budeš prestajala s mirzatenom, taj lijek pored Velafaxa ima najgadnije simptome sustezanja i treba ga mjesecima lagano spuštati, čitao sam hrpu horor priča o tome.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Locked