Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by StopBup »

xxxana wrote: Mon May 27, 2019 2:14 pm I ja mislim da nisi ti tu nista mnogo u tom problemu,ja kad sam tako pokusala da skinem,isto sam ga olako shvatila,pa sam neki 4-5 dan osetila ne krizu,nego sam htela da izadjem iz koze,koju nervozu sam imala u svakom mogucem delu tela,kakav crni izlazak,mozak mi je zastao,svaka misao mi je bila fokusirana na tu nervozu..Meni nije problem ni raspolozenje,ni izmesane emocije,koje sam ja i te kako imala,problem mi je ta nervoza,sa svim ostalim mogu da se izborim,ali sa tom nervozom nikako,kad apsolutno nema polozaja koji mi odgovara i tu sam se ustalila na jednoj dozi i pocela da guglam,ne ove nase sajtove,jer kod nas i nema nekih informacija,osim ove teme,jer na njoj mogu stvarno realne stvari da se procitaju..
Za mene,dve nedelje su minimum za skidanje i to sa maximum o,5..Ne podnosi svako isto krize i nema svako isti prag tolerancije,tako da ne treba da gledas kako je nekom bilo,vec gledas po sebi ako ti takvo skidanje tolerises i nemas nekih velikih teskoca,onda udri..
Mene je od te nervoze sad takav strah,da skidam za o,5 i to nemam neke rokove,dugo mi je trebalo da shvatim da tu nema za mene nekog instant resenja,kako sam ja mislila da mogu..Sad sam na 1,5 i to bas neko duze vreme,prosto mi je frka da krenem dole..
Bup se treba ozbiljno shvatiti,jer tek onda kad si na malim dozama shvatis koliko je to jak lek..
Da li sam mnogo ili nisam u problemu je dosta diskutabilno. Nastupam tako kao da sam mnogo u problemu, jer mi sadasnje iskustvo govori da vise ne smem nista da potcenim, a zavisnost od bilo koje psihoaktivne supstance nije zajebancija, narocito zavisnost od droge opijatskog tipa se nikako ne moze nazvati malim problemom. No, da bi resio bilo koji problem, moras prvo biti svestan da si u problemu, i to moras 100 posto priznati prvenstveno sebi. Posle onog mog prvog posta uzeo sam bup jos jednom, od lika koji jednini od moje 4 "kurble" za bup ima po nekad dvojke. Znamo se odavno, isli smo u istu osnovnu skolu, pa kod njega imam sve opcije, mogu da kupim i cetvrtinu. Strejtirao sam 4 cela dana posle zadnje polovine dvojke, znaci 1mg, koju sam takodje kupio od njega. Peti dan sam hteo da uzmem pola mg, da dodatno smanjim toleranciju pred konacno prekidanje uzimanja buprenorfina. Kriza stvarno taj peti dan nije bila nesto strasna, u stvari komotno mogu da kazem da je bila blaga, ne samo taj peti dan, nego i prethodni dani. Povremeno bi mi se najezila koza na rukama, nos sam morao da izduvam malo puta u odnosu na to koliko sam morao da ga izduvavam kada bih docekao drugi, treci, dan krize ranije malo, kada mi je bila veca tolerancija, mogao sam Bogu hvala i da zaspivam po malo u toku noci, osetno obimnije mokrenje stalno imam kada sam u krizi, pijem puno vode, ali nekako kao da jos vise mokrim nego sto pijem vodu, onda nekoliko puta u toku dana bih kihnuo, uz nekakvo specifino kako da kazem golicanje u nosu tokom kijanja, koje osetim samo kada kijam u krizi od buprenorfina, snovi na te kratke periode mog zaspivanja su bili jako istripovani i zivopisni, ali nisu bili kosmari, znoj smrdljiviji mi se najvise javlja bas u tim kratkim periodima mog zaspivanja, znam po malo da se znojim i u toku dana kad ne radim nista, kad sedim, u glavnom ispod pazuha, ali malo i po stomaku i ledjima. Toplo tusiranje mi jako prija u ovom periodu generalno i pomaze mi. Sto se psihe tice je sve jako promenljivo, konfuzno naravno, ali jako bitno mi je i to sto nikako ne mogu da kazem da je ocajno. ;) Onda erekcije dobijam kao 12-ogodisnjak, ne zameri sto ovo pisem, samo hocu da kazem sve sta mi se desava. :oops: No da nastavim tamo gde sam stao pre nego sto sam poceo da opisujem krizu. Zovnem ja njega na telefon i pitam da li ima jos dvojki. Odgovara on meni da ima samo jos jednu cetvrtinu dvojke. Reko' ekstra, bas mi toliko treba. Kresnem ja auto, i pravac kod njega. Da on menu tu cetvrtinu, nije trazio nista para, ipak smo neki drugari, no meni je cim sam ga uzeo, ukus bio kao od osmice, razlikujem ukuse te dve varijante tableta buprenorfina. Nazovem ja njega i pitam da je siguran da mi je dao cetvrtinu dvojke. On odgovara:"U jeb'o te, ne znam, imao sam i cetvrtinu osmice!". Bio je vidno "sredjeniji" nego inace, i ispalo je da mi je ipak dao cetvrtinu osmice, a ne dvojke. Bas sam se jako razbio, a to nikako nisam hteo, niti planirao. Zenice se skupile u najsitnije tacke, cesanje po nosu, licu i ostalim delovima tela, kljucanje, ma da ne pisem sve, zna se sta bude kad se nadrogiras od opijata. Jebi ga, nije kraj sveta, ali opet, na neki nacin mi je bilo da kazem i drago, jer sam shvatio da sam za ova nepuna 3 meseca bas dosta spustio teloranciju. Krajem februara od 8mg koliko sam tada uzimao dnevno, nisam bio ni blizu drogiran kao prekjuce od 2mg. Idemo dalje, cist sam opet evo vec treci dan, ok sam, mozda sam vec spreman da konacno presecem celu stvar, videcemo. Otvoricu verovatno sutra novu temu u vezi sa buprenorfinom, pa naleti, da zajedno pobedimo ovu jako vaznu zivotnu bitku! :!:
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
xxxana
Posts: 2195
Joined: Sun Mar 19, 2017 5:36 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by xxxana »

Nismo se lepo razumeli,mozda se nisam lepo ni izrazila,mislila sam na nacin skidanja,sto je iz tvoje price po meni naglo,obzirom da sam i ja tako pokusala,ali sam bila na nekim vecim dozama..Zavisnost kao takva se ne smanjuje,samo se povecava,zato svi i predlazu postepeno skidanje,ovo sto ti navodis u prethodnom postu je po meni previse naglo,ali ti si to podneo za razliku od mene i te kako dobro,pa sam na to i mislila..
Sto se mene tice,u odnosu na nekad sa vecim dozama i sad na manjim,pa ja ne znam sta se to tacno promenilo,ali je meni znatno bolje,sto mi je apsolutno neverovatno,obzirom da ujutru nisam mogla da ustanem iz kreveta,pa i kad ustanem nekako sam i dalje komirana,da napomenem da sam pila i zoloft,zbog jakih oscilacija raspolozenja i remeron-trazila sam lek koji ne stvara zavisnost za nesanicu,oni su mi ovo prepisali,sad bas i ne znam da li su lekovi koje sam pila uopste doprineli celoj toj situaciji,obzirom da su oba leka antidepresivi ili visoke doze bupa,uglavnom sve sam izbacila i samo sa buprenorfinskom terapijom dosla do 1.5 sto su mi pricali da je nemoguce,bez dodatne terapije,vise nemam toliko jake oscilacije,a bila sam u situaciji da na citavom svetu ne postoji ni jedna stvar,koja bi mi pricinila bilo kakvo zadovoljstvo,bilo mi je mrsko oci ujutru da otvorim,svaki korak mi je bio tezak,prosto nisam verovala u koju sam fazu sebe dovela i bup je za mene najgore iskustvo u zivotu..Sad sve prepustam vremenu i necu nigde da zurim,videcu ispod 1 kad budem bila da li ce mi biti potrebna dodatna terapija,ali cu se truditi da se skinem bez nje,tako da bup i zavisnost nikako ne podcenjujem,a ovo sto pises je vec nesto,nije bas da ti sve ide glatko,sto sam ja iz prethodnog posta zakljucila
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by StopBup »

xxxana wrote: Tue May 28, 2019 7:31 am Nismo se lepo razumeli,mozda se nisam lepo ni izrazila,mislila sam na nacin skidanja,sto je iz tvoje price po meni naglo,obzirom da sam i ja tako pokusala,ali sam bila na nekim vecim dozama..Zavisnost kao takva se ne smanjuje,samo se povecava,zato svi i predlazu postepeno skidanje,ovo sto ti navodis u prethodnom postu je po meni previse naglo,ali ti si to podneo za razliku od mene i te kako dobro,pa sam na to i mislila..
Sto se mene tice,u odnosu na nekad sa vecim dozama i sad na manjim,pa ja ne znam sta se to tacno promenilo,ali je meni znatno bolje,sto mi je apsolutno neverovatno,obzirom da ujutru nisam mogla da ustanem iz kreveta,pa i kad ustanem nekako sam i dalje komirana,da napomenem da sam pila i zoloft,zbog jakih oscilacija raspolozenja i remeron-trazila sam lek koji ne stvara zavisnost za nesanicu,oni su mi ovo prepisali,sad bas i ne znam da li su lekovi koje sam pila uopste doprineli celoj toj situaciji,obzirom da su oba leka antidepresivi ili visoke doze bupa,uglavnom sve sam izbacila i samo sa buprenorfinskom terapijom dosla do 1.5 sto su mi pricali da je nemoguce,bez dodatne terapije,vise nemam toliko jake oscilacije,a bila sam u situaciji da na citavom svetu ne postoji ni jedna stvar,koja bi mi pricinila bilo kakvo zadovoljstvo,bilo mi je mrsko oci ujutru da otvorim,svaki korak mi je bio tezak,prosto nisam verovala u koju sam fazu sebe dovela i bup je za mene najgore iskustvo u zivotu..Sad sve prepustam vremenu i necu nigde da zurim,videcu ispod 1 kad budem bila da li ce mi biti potrebna dodatna terapija,ali cu se truditi da se skinem bez nje,tako da bup i zavisnost nikako ne podcenjujem,a ovo sto pises je vec nesto,nije bas da ti sve ide glatko,sto sam ja iz prethodnog posta zakljucila
Ja licno sam protivnik bilo kakvih drugih tableta ako je osoba na buprenorfinu, sem ako nije prirodno depresivna, anksiozna, shizofrena itd. Sta su zoloft i remeron ne znam. Rec zoloft sam prvi put procitao ovde na forumu pre neki dan, ali me nije zainterosovalo da istrazujem sta je to, a remeron evo sad prvi put, tako da ne mogu nista da kazem o tim tabletama, sem moj stav o svim psihoaktivnim tabletama uz buprenorfin, a taj stav sam vec naveo. Znam 5-6 ljudi na buprenorfinu, mnogo su mi normalniji ovi sto su samo na buprenorfinu, nego ovi sto uz njega piju rivotril i bensedin. Tih 5-6 su na terapiji, ko ga uzima na crno stvarno ne znam, jer sam vec davno raskrstio sa ulicom, ali evo sa drogom jos nisam. Sada sam treci dan ponovo cist, a ne od juce, nego sam bio napisao treci dan, jer sam mislio da postovi jos moraju da mi prolaze administratorsku proveru, pa sam mislio da ce post izaci danas, ali nije, izasao je odmah sinoc. Ako si imala staz sa opijatima pre buprenorfina, onda je verovatno bolje da se drzis postepenog ukidanja. Ja licno sam se navukao direktno na buprenorfin, pa mi ide i ovako dobro, sa ovim radiklanijim ukidanjem, a nisam uzimao nista uz buprenorfin. Mislim da sam vec spreman konacno da presecem, i mislim da su mi zadnja dva, tri uzimanja vec bili sviranje ku**u, videcemo. Evo treci dan cist, ja radim bez vecih problema...
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Kad dodjete do bas mizernih doza, pred kraj, bas cete manje tekstove kucati na forumu ;)
Joj, ko je ovo napisao da dvojku po ukusu razlikuje od osmice, bas me slatkooo nasmijao.
Srecno narode i drzite se plana ( koji nece bit brz)
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by StopBup »

Ninocka wrote: Tue May 28, 2019 6:16 pm Kad dodjete do bas mizernih doza, pred kraj, bas cete manje tekstove kucati na forumu ;)
Joj, ko je ovo napisao da dvojku po ukusu razlikuje od osmice, bas me slatkooo nasmijao.
Srecno narode i drzite se plana ( koji nece bit brz)
Ja sam napisao da razlikujem ukus. E sad, nije bas ukus, ajd dobro, osecaj u nosu, stvarno je drugaciji, sto se tice ukusa u ustima, ne znam, dvojku nisam nikad sisao. Nisam hteo to ovde da pominjem, ali hajde. Moje uzimanje bupa je svakako zlouptreba, stavio ga pod jezik ili posmrkao, jer pre bupa nisam imao staz sa opijatima. Iskreno, nikad nisam bio fan tog smrkanja, smrkao sam samo ono sto je moralo da se smrce od ilegalnih droga, nikad nisam drobio eksere, ili one spirale, sto su mnogi brze bolje drobili. Sisanje mi je komplikovano, a rezultat bude isti. Isto bih se razbio i pod jezik, samo je trebalo duze da proradi. Sisao bih samo kada mi je nos bio jako zapusen. Tako da sam ga ja skoro uvek smrkao. Necu naravno da kazem da ste vi koji sisate budale, svako zna svoje. Moje navlacenje na njega je bilo nepravilno, tako i uzimanje, tako i spustanje tolerancije. Svi smo mi razliciti, a meni bup nikad nije bio nikakav lek, nego iskljucivo droga. Veliki pozdrav :)
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
xxxana
Posts: 2195
Joined: Sun Mar 19, 2017 5:36 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by xxxana »

SB pa da imam sad nesto bas dugogodisnji staz sa dopom i nemam,mozda oko 2god,mozda i 3 sve sa prekidima,pre toga sam ga uzimala nakon zurki na brzinama,pa sledeci dan kad ne mogu da se sastavim,prvi put mi je bilo strasno lose kad sam ga probala potpuno strejt,a opet u citavu pricu udjoh takvom brzinom,da mi je taj period prosao kao trenutak,kao programirana,posto vidim da je neko pomenuo brzine u fazi skidanja sa bupa,pa da kazem da su mene dovele u faze takvih strahova,da nisam smela sama da budem apsolutno nigde,spavala sam sa svetlom,na svaki sum se trzala,uvek me je neko pratio kuci,a nisam jedini slucaj,znam i gore..I tu mi je,naravno,oslobadjajuci osecaj davao dop,pa tako i pocinjem..

Ninocka,e hvala ti,bas ohrabrujes :( Kakve su to misteriozne doze?Ispod keca,m?Nemo’ me i ti sekirati sad..Videces kad ti budem sastavila roman od 2m,da ti oci ispadnu :D
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by StopBup »

xxxana wrote: Wed May 29, 2019 11:15 am SB pa da imam sad nesto bas dugogodisnji staz sa dopom i nemam,mozda oko 2god,mozda i 3 sve sa prekidima,pre toga sam ga uzimala nakon zurki na brzinama,pa sledeci dan kad ne mogu da se sastavim,prvi put mi je bilo strasno lose kad sam ga probala potpuno strejt,a opet u citavu pricu udjoh takvom brzinom,da mi je taj period prosao kao trenutak,kao programirana,posto vidim da je neko pomenuo brzine u fazi skidanja sa bupa,pa da kazem da su mene dovele u faze takvih strahova,da nisam smela sama da budem apsolutno nigde,spavala sam sa svetlom,na svaki sum se trzala,uvek me je neko pratio kuci,a nisam jedini slucaj,znam i gore..I tu mi je,naravno,oslobadjajuci osecaj davao dop,pa tako i pocinjem..
Uh, dop posle rejva na brzinama, zajebana stvar. Ja sam to samo dva puta uradio, jer sam se jako bojao dopa i navlacenja na isti. Imao sam tu srecu da sam mogao sa 2, 3, 4 piva da se popravim posle bilo cega. Sto se tice skidanja sa bupa i uz to uzimanje spida, glupost galaktickih razmera. Na taj spid se jako lako naviknesn, dovoljno je da ga uzmes 2-3 vikenda za redom, vec si u problemu. Meni se tada pre dve godine i par meseci bup bio bas zgadio, nisam hteo da ga uzmem za zivu glavu, ali posto sam 3-4.-ti dan skidanja uzeo spid, uzimao sam ga onda svaki vikend, neretko i petkom i subotom. Nekad i radnim danom, a jedva sam cekao da dodje vikend, pa da idem da radim spid i da idem na rejv. Radio sam i eksere, jednom sam za noc povukao za danasnje uslove gram dobrog spida, mada taj spid je neka mrsava trojka na skali od 1 do 10 kakav je spid bio pre 12-13 godina, i progutao 6 eksera, a inace to nije bio moj stil, trazio sam dobro raspolozenje makar vestacki, potpuno nesvestan da sa tim brzinama samo pogorsavam stanje. Inace ranije kao klinac, najvise sam voleo da popijem jedan do dva eksera u diskoteci, bez spida, jer inace mi je rad eksera bio mnogo bolji, i mnogo sam se normalnije osecao sutradan posle eksera, nego posle spida. Tada pre dve god, kada sam izbacio bup, a poceo krupnim koracima da se navlacim na spid, jedan dan zavrsim ja sa poslom, ne znam sta cu od sebe, zovem za spid, nema, i uzmem bup posle, dva meseca, pa se posle nekih 9-10 meseci povremenog uzimanja bupa, na kraju navucem k'o svinja. Pa onda ovo moje smanjivanje tipa, cekam krizu, trpim je sto vise, pa uzmem manje mnogo nego sto sam uzimao dok sam uzimao svakodnevno. Evo sad cetvrti dan cist, odlicno podnosim, ali necu da kazem da necu vise nikad, da ne napravim od svojih usta guzicu, kao sto sam napravio x puta ranije, mozda i ne uzmem vise ni jednom, zavisi, odlucio sam da malo slusam svoje telo, ako ne budem mogao da trpim, popravicu se sa nesto bas malo, najmanje do sada. Ali trpeti se mora, ne mozes se skidati sa droge, a da ti bude do jaja. :D Sto se tvog staza sa dopom tice, moze se reci da nije strasno, jos ako nisi uzimala trodone ni metadon, ekstra, samo ne znam koliko si na bupu, i na kolikim kolicinama si bila...
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
xxxana
Posts: 2195
Joined: Sun Mar 19, 2017 5:36 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by xxxana »

Mene su bas brzine do svega i dovele,nisam tad verovala da covek sa tim moze bas toliko da se sjebe,da ne pricam o nivou psihe i o poremecajima sna..
Sad me zanima kako ce ti biti sutra,prekosutra,meni je 5-6 dan bilo bas strasno,ono se izdrzati nije moglo,bez preterivanja..nisam ni met,ni trodone,ali na bupu 4 god i od starta su mi povecavali,imala sam prekrsaje :roll: malo falilo da me izbace..Krenula sa 8,pa mi povecali na 10,pa na 12,pa sam dosla pozitivna na skoro sve,pa su mi dali 16 i to je bilo konacno,meni od te doze nije bilo bas dobro,bilo mi je muka,povracala sam,tako da nikad nisam imala istu dozu,varirala sam stalno,ok mi je bilo do nekih godinu dana,pa sam pokusavala da spustim,pa mi to nikako nije islo,pa sam trazila da mi prepolove dozu,misleci da cu se tako spustiti i tu krecu tek ludaci,jer mi sad ta prepisana terapija nije dovoljna,malo sam se tu zavrtela,pa sam ga i zavrsavala,ustvari nije bio problem u bupu,jer 8 je i vise nego dovoljno,vec njegove posledice,koje vidim da su svi ovde imali i kad sam resila konacno da spustim,nakon svih propalih pokusaja,shvatam da moram postepeno,do 4 sam brzo spustila i od tad postepeno..Nikad ja nisam osetila jacinu tog leka,dok nisam pocela da spustam,valjda sto sam pravo sa dopa na bup..
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

xxxana wrote: Wed May 29, 2019 11:15 am SB pa da imam sad nesto bas dugogodisnji staz sa dopom i nemam,mozda oko 2god,mozda i 3 sve sa prekidima,pre toga sam ga uzimala nakon zurki na brzinama,pa sledeci dan kad ne mogu da se sastavim,prvi put mi je bilo strasno lose kad sam ga probala potpuno strejt,a opet u citavu pricu udjoh takvom brzinom,da mi je taj period prosao kao trenutak,kao programirana,posto vidim da je neko pomenuo brzine u fazi skidanja sa bupa,pa da kazem da su mene dovele u faze takvih strahova,da nisam smela sama da budem apsolutno nigde,spavala sam sa svetlom,na svaki sum se trzala,uvek me je neko pratio kuci,a nisam jedini slucaj,znam i gore..I tu mi je,naravno,oslobadjajuci osecaj davao dop,pa tako i pocinjem..

Ninocka,e hvala ti,bas ohrabrujes :( Kakve su to misteriozne doze?Ispod keca,m?Nemo’ me i ti sekirati sad..Videces kad ti budem sastavila roman od 2m,da ti oci ispadnu :D
Licno meni, a i vecini ovdje koji su se skinuli i danas danas su strejet , je lagano islo to spustanje do 1 mg.
Ja sam krizu osjetila tek na 0.75.
Imala sam cimanja , jer sam ga zloupotrebljavala pa dok sam se prebacila na normalno uzimanje, pa zaboravi rad.. Sve su to neka cimanja koja su mi uzas pala!
Dakle, od 0.75 je krenulo zezanje ali ako se spusta lagano, i ne prelazis na sledece dok nisi skroz dobro na trenutnoj dozi.
To je kljucni dio skidanja sa bupa. Ako niste dobro, nikako ne spustajte dozu dok se ne stabilizujete..
Do jedan i moze se spustat doza za 50 % barem sam ja mogla, medjutim ispod jedinice treba laganije , pa to radit na 25% od doze..
A to za pisanje... jednostavno slabije imas zivaca da pises eseje kako je manja doza.. nista strasno
User avatar
Lebowski
Posts: 85
Joined: Wed May 22, 2019 3:43 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Lebowski »

Moram se pohvaliti da danas idem na 5 mg Bupa, osjećam se dobro i mislim da slobodno mogu spuštati na 5 iako mi doktorica govori da ostanem na 6 jer sam bio na 8 mg. Ali najdulje sam zadnjih nekoliko godina bio na 4 mg, tako da mislim da neću imati neke smetnje i da se mogu slobodno spuštati do 4 mg. Kad dođem na 4 možda ostanem malo dulje, vidit ću. Ionako ne osjećam djelovanje Bupa ali vjerovatno bi osjetio kad ne bi uzeo.
Locked