Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

E to je najgori osjecaj! Moram sa drugaricom na pice cek da uzmem jos bupa, da bi bila taspolozena. Jao kako cu sad na roditeljski nemam dovoljno bupa,ne mogu sutra na veceru sa prijateljima jer opet nemam dovoljno bupa i smorena sam. Vodicu djecu u bisokop tek kad zavrsim bup, jer ustat iz kreveta ne mogu!! I tako sve u krug, sve prvo bup pa onda!!
E sad sam slobodna!! Vise toga nema, hvala bogu!!
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Cato, jos jedna stvar koju cini mi se jikad nisam spomenula!
Kad sam prestala da vucem bup , i pocela pod jezik ja sam ga uzimala cim ustanem pa onda kafa. Dr mi rece sledece.
Stavis bup pod jezik i sto vise ga tako drzis dok ti se bas masu pljuvacke skupi i lagano, postepeno gutas. I nakon toga 45 minuta ne pijes nikakvu tecnost a pozeljno bi bilo da i ne jedes. Znaci poslije stavljanja pod jezik sam pila kafu vodu , sta vec i tu sam grijesila. I cini mi se da je ovaj njen savjet bas bio ispravan! Cim sam tako pocela cinilo mi se da mi bolje bup djeluje.
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Kato, ne stavlja nas bup u stanje hibernacije, jer on u neku ruku daje energiju i sam po sebi ima dejstvo antidepresiva, mislim da u to stanje dovodi to sto smo nezadovoljni jer znamo da smo na supstituciji, sto ne mozes da gledas u buducnost, ne mozes da planiras nista, krijes od ljudi, pa nabavljas pa si nezadovoljna celokupnom situacijom .... i to nezadovoljstvo bar kod mene je izazivalo tu ususkanost i nikako da se trgnes iz tog kruga.
Kako je posle svega? Pa za pocetak budi srecna sto ne moras da uzmes bup da bi se pokrenula, i to je mene drzalo cak nekoliko meseci, ta sloboda, nove mogucnosti u zivotu.... pocinjes da gledas svet drugim ocima.
Ne ocekuj u pocetku puno, nego se raduj svemu sto mozes bez bupa, i polako ces da naucis da mozes i da se smejes sa prijateljima a da ti bup ne treba.
Ja sam pocela ponovo da budem onaj stari zafrkant u drustvu i veruj mi da izbegavam mracne ljude, teske price. Kada mi pocnu pricati o nekim totalno glupavim problemima u zivotu, samo se okrenem i shvatim zapravo koliko sam srecna. Ocekuj da ti zivot bude normalan, zapravo onakav kakvog ga sama posle toga skrojis. Ne ocekuj previse da se ne razocaras, ali je lepo i kad se pozitivno iznenadis pa dobijes jos veci vetar u ledja
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Kako god i taj Bup nam je ipak malo promenio stvari na bolje, bar nama koji smo bili na heroinu i slicno.
Sad imamo situaciju da se recimo Frajla skine i da ispratimo celu tu situaciju, i znamo da je tesko i nije prijatno ali je vrlo realno i ostvarljivo.
Da se recimo Frajla ili neko drugi skidao sa Heroina na isti nacin, znaci samonicijativno i bez pomoci lekara i ustanove..ona ne bi ni bila na forumu vec verovatno u krevetu svo vreme.
Navodim samo primer..ne mislim na Frajlu licno.
Ja pamtim te faze skidanja sa Heroina koje su stvarno najmracniji period mog zivota, kada sam dane provodio u krevetu pretvarajuci dan u noc.
Narocito zimi kada je dan kratak, pa nocu ne mogu da spavam jer kriziram pa ujutru nekako zaspim i spavam do podne...kako otvorim oci eto ti 4,5 popodne i pada mrak.
I vrtis se u tom mracnom zacarnom krugu kao u nekom cistilistu pred ulazak u pakao, ili u samom paklu.
Da ne pricam o narusenim odnosima sa svojim ukucanima, jer tada nisam ziveo sam..koje sam gledao samo kako da opeljesim za novac da bi se klepio po nosu da prozivim nekoliko sati ili celu noc u sreci i zadovoljstvu.
Naravno da i oni izgube strpljenje kada ih uskratis za osnovne zivotne potrebe radi svog interesa i sjeba sa drogom.
I jeste nas Bup otupeo emotivno, ali nas je otupeo i u odnosu na drogu..i tu smo postali malo ne ravnodusni vec smo mnogi poceli da osecamo averziju i droga nam se zgadila.
Ja takodje jedva cekam da zivot pocnem da ponovo osecam svojim prirodnim culima i emocijama, a do tada se trudim da ipak nadjem tu sredinu i zivim kao normalan covek.
Bup se ipak najvise isplati kada imas osmisljen zivot, nekad sebe moras i da probudis i prodrmas itd.
Meni se moja bivsa smejala kada sam uvece pravio spisak obaveza i uopste nekih stvari koje treba da uradim u toku sutrasnjeg dana, ali ja sam postao i malo zaboravan i opustio se pa mi je to bilo kao podsetnik.
Sve u svemu lakse nam je sada, nekako mi se cini da sve u zivotu ima svoj pocetak i kraj i ipak je sve osmisljeno logicki.
Taj period kada se pojavljuje Bup kod nas se desavaju i druge stvari, kao sto je hapsenje svih dilera Heroinom, znaci ciscenje grada..mnogi su otisli i kao saucesnici na robiju, neki zbog pljacki isto radi droge, neki na zalost u smrt..a ostali koji su tu zalutali na jedan ili drugi nacin, se prebacuju na Bup i krecu da zive neki normalniji zivot.
Sta bi tek bilo da su svi dileri pohapseni a da svi ti zavisnici nisu imali ni taj Bup, jer je Heroin istrebljen..
Kazem, nekako mi se cini da je ipak sve to leglo na svoje.
A ja cu naravno sa velikim zadovoljstvom da se skinem sa Bupa jer je on svoje vec odradio.
Ovo sada vec gledam kao drugu vrstu problema.
...
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by yasujirozu »

ma ostavit bilo tkoju jaču gudru je, a ak se konzumira dovoljno dugo i intenzivno, muka

primjer, nikotin: netko će odmah skočit i rijeć kak je to neusporedivo spram pajda i njegovih supstitutucija, no to naprosto nije točno - da, nema fizičke krize, ali svaki dugogodišnji pušac zna iz iskustva ak je pokušao/la batalit cigarete, koliko je to zajebano te se najčešće završi neuspjehom...

kvaka je da ti kvrcne nešto u glavi i kažeš sebi jebeno dosta više (tak sam ja ostavio duvan prije nekoliko godina), te mi se ninin metod čini kao potencijalno uspješniji do li konstantno spuštanje doze

no, sve je individualno
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Pa najbolje bi bilo resiti i skinuti se na nulu jer kad sve saberes i oduzmes kriza ti ne gine, ali opet ja se nadam da je slabija kriza sa manje doze nego sa vece. Ili recimo resis da se skidas ali ostavis u steku jednu dvojku pa kad je bas frka ili pred spavanje uzmes neku mrvicu da se ne patis. Ni to nije lose. Ja sam recimo imala zajeb sa tabletom pa mi je za danas ostala samo neka cetvrtina tj pola mg no ne brinite nisam ja uzela vise :) nego kad sam lomila ispalo mi je to... i završilo u vodi, kako god sad me.malo hvata panika kako ce.biti sa samo pola.mg i dal da idem da radim nesto sto sam planirala ili da ostanem.sama kuci i da na miru kuliram bar bih to malo uzela stooo kasnije jer za sad sam ok i ne treba mi jos.

Naravno ziki da je bup bio mnogima zivota vredan verovatno ali eto to njjr rrazlog da se na njemu ostane doveka, ko hoce u redu i ko drugacije ne moze, ali ja zelim jer jos nisam zaglibila dugo u tome. I razmišljala sam prvo zelim da to zavrsim sad dok nemam posao.i dok je dete malo, posle ce posao otezavati a dete jos ne razume pa je zato takodje idealno vreme.
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Kato opet isto pises.
Ako odlucis da prekidas/spustas onda nema doze za prvu pomoc, jer ces je uzimati svako vece minimum 10 dana, i onda si opet na istom.
0.5 i 1 mg nisu uopste male doze kako im tepas. To su dovoljne doze za odrzavanje i dovoljno visoke da bi se skocilo sa njih. Jedva si se spustila na 0.5 to bi trebalo dovoljno da ti kaze. Ponovo smisljs isti plan. Volja je jaka dok ti je dobro na bupu i sve mozes, ali volja zna i da popusti usled nagloga spustanj. 0.75 pa 0.5 ti je prebrzo to smo vec apsolvirali i ne znam koliko puta jos treba da ti se kaze iako si osetila na svojoj kozi isto.
Ali ajde
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by yasujirozu »

@keti
pazi, ti sada imaš priliku, jer sem deteta koje i otac može prošetat, a ne radiš, sebi dat metar dana bivstvovanju u krevetu i pijenja juhica da se ratosiljaš sranja; one maksimove nebuloze kak ide na džobu a skida se, a u stvari se uopće ne skida već je (zaboravih više) uzimao hrpu drugih tableta i kao kul mu, mački o rijep... ditoks s tako potentnih supstanci poput dopa, hepti, il najpotetnije, bupa, bez kreveta, je sajens fikšn za 99% ljudi

keep up the will and results are sure to come
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Sinoc sam onako manihalno izasao oko pola 12 nocu, u majicu i seo na biciklu da skoknem po cigare...zaboravio da se promenilo vreme i da je bas zahladnelo.
Znaci smrzao sam se..uhvatio me onaj napad hladnoce od Bupa...
Ko planira da se skida sad mu je zadnji voz, ja to ne bih radio zimi.
...
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by yasujirozu »

hladnoću prožjetu znojenjem, hladnoćom, znojenjem, hladnoćom... proživet ćeš neovisno o godišnjem dobu

tu osim strpljenja, pomoći nema (stih, jbt...)
Locked