Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Pa kako nemas problem kad si pre 10 dana smrkao bup?
Ako ti je na bupu bilo potrebno nesto da te digne kako nece ako ga budes sad ostavio.

Dobro se skockaj u glavi, ili zapni to sto kazes da uzmes frei na poslu, ali 20 dana nije dovoljno, ili sacekaj, smiri misli jos malo na bupu ( bez smrkanja) i onda trezvenije glave pravi plan.
Evo prati samo Xanu i vidis da jos nije sposobna za neke akcije a koliko je proslo? 2-3 nedelje.... a skocila je sa 0.3 i bila stabilna na bupu pre toga
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

xxxana wrote: Thu Aug 22, 2019 9:05 pm
Frajla wrote: Thu Aug 22, 2019 8:32 pm
xxxana wrote: Thu Aug 22, 2019 8:12 pm SB ne mracim se, samo mi je jos sve na klimavim nogama da bih sad bilo sta mogla da kazem..

Frajla, to da ,ali kad neko ko se do nedavno planirao skinuti,opise stanja kakva opisuje (depresija + podizanje doze) tu stabilizacija sama po sebi nije dovoljna, on i dalje misli da ce bupom resiti stvari,a posto mu kec nije dovoljan, da ode na 1,5 - 2mg da se stabilizuje,pa kad i sa dvojkom bude ista situacija, sta onda,da se vrti od - do,stabilizacija sama po sebi nije dovoljna, jer on i daljeima razmisljanja da ce bupom popraviti stvari,treba dobro da se zapne na dva polja, prvo je da prestane da zavarava sebe i da vidi sta stvarno zeli,izv Jurke,ali tako je
Pa mora da se stisne i da nabroji mesec dva na kecu bez smrkanja, da iskoristi tu dobru stranu bupa, a to je stabilizacija. Ne znam kako je kod vas, ali meni je bup totalno ubio zelju za nekim radom, naravno mislim na heroin. Nakon nekog vremena na bupu nisam ni pomisljala na hors, a da ne pricam kada sam spustala doze i prestala sa bupom, nikada nisam povecala dozu. Zato kazem Jurke bi trebao dati sansu bupu, prvo stabilizacija pa onda spustanje. Mislim da mu druge nema, zena, deca posao ....... to sve mora ici smooth, inace se lako kiksne i vrati na hos gore od bupa.
, bup je manje zlo od heroina
Vidi,meni je ubio zelju u smislu da ne razmisljam, ali ne znam kako,medjutim nije mi promenio razmisljanje kad se nadjem u nekim situacijama, jer sam dop radila i preko bupa, to sto sam pokrivena bupom mi nije bila nikakva prepreka da ga uzmem..
Na smanjenju od 6 do 1,5, imala sam padova koliko hoces i sa bupom i sa heroinom, to je isti djavo kao kad se zavrtis samo sa bupom,mislim na haos u glavi posle poraza.. I tu je tesko skockati se,jer se pogubis.. Tu treba da se zapne i ici protiv onog sebe koji zeli neko raspolozenje, neki rad..
Na ovom sad spustu - ni jednom, ali sam se izolovalq maksimalno i resila da hocu i kraj,imala sam padova u glavi, ali sam prihvatila da ce ih biti,to je to
Od bupa nisam bas jurila rad,nego me je doveo do ludila, bila sam strasno depresivna,vise sam jurila neki pokretac za stvari koje imam da obavim, eto samo da mogu normalno i bez napora da odradim nesto, a vidim da je vecinu i doveo do istog
Ma ista stvar i kod mene, ubio je zelju da ne razmialajs o njemu, to je vrhhhhhh
I ja sam nedavno da ne znam kako bi reagovala da mi ga stavi neko pod nos. Verovatno bi povratila kao pravi pocetnik, preseklo me u stomaku i pala bi eventualno u nesvest! Ahahahahaha ju naopako
xxxana
Posts: 2195
Joined: Sun Mar 19, 2017 5:36 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by xxxana »

StopBup wrote: Thu Aug 22, 2019 9:10 pm Aj ovako, kad bi uzela dop, sigurno bi opet bila na bupu, tako da nema tu mnogo šta da se priča. Izdrži da ne uzmeš taj dop, i vrlo brzo ćeš se osećati bolje, i sve više ćeš shvatati apsurd uzimanja bilo koje droge!
Da, jer bih zaredjala ko zna koliko dana,ali ne kazem da hocu, vec pricam kako je bilo..
Hocu reci da smo razliciti, psiha je jedno cudo,jaka odluka samo,to nije ona odluka za koju mislimo da smo doneli,vec smo je doneli i kraj
Pricam uopste i o bupu koliko i bup moze da te zajebe i hvala bogu ludaci koje Jurke prolazi,kod mene su zavrseni a opet sa druge strane iscupao me je iz gorih ludaka i tu nema price.. A za vracanja heroinskoj prici,kada bi po tome merili skidanje sa bupa, onda bi ostali na bupu ceo zivot,jer mnogi od nas prosto ne mogu da znaju da li ce se recidiv ponoviti ili ne
xxxana
Posts: 2195
Joined: Sun Mar 19, 2017 5:36 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by xxxana »

Frajla wrote: Thu Aug 22, 2019 9:32 pm
xxxana wrote: Thu Aug 22, 2019 9:05 pm
Frajla wrote: Thu Aug 22, 2019 8:32 pm

Pa mora da se stisne i da nabroji mesec dva na kecu bez smrkanja, da iskoristi tu dobru stranu bupa, a to je stabilizacija. Ne znam kako je kod vas, ali meni je bup totalno ubio zelju za nekim radom, naravno mislim na heroin. Nakon nekog vremena na bupu nisam ni pomisljala na hors, a da ne pricam kada sam spustala doze i prestala sa bupom, nikada nisam povecala dozu. Zato kazem Jurke bi trebao dati sansu bupu, prvo stabilizacija pa onda spustanje. Mislim da mu druge nema, zena, deca posao ....... to sve mora ici smooth, inace se lako kiksne i vrati na hos gore od bupa.
, bup je manje zlo od heroina
Vidi,meni je ubio zelju u smislu da ne razmisljam, ali ne znam kako,medjutim nije mi promenio razmisljanje kad se nadjem u nekim situacijama, jer sam dop radila i preko bupa, to sto sam pokrivena bupom mi nije bila nikakva prepreka da ga uzmem..
Na smanjenju od 6 do 1,5, imala sam padova koliko hoces i sa bupom i sa heroinom, to je isti djavo kao kad se zavrtis samo sa bupom,mislim na haos u glavi posle poraza.. I tu je tesko skockati se,jer se pogubis.. Tu treba da se zapne i ici protiv onog sebe koji zeli neko raspolozenje, neki rad..
Na ovom sad spustu - ni jednom, ali sam se izolovalq maksimalno i resila da hocu i kraj,imala sam padova u glavi, ali sam prihvatila da ce ih biti,to je to
Od bupa nisam bas jurila rad,nego me je doveo do ludila, bila sam strasno depresivna,vise sam jurila neki pokretac za stvari koje imam da obavim, eto samo da mogu normalno i bez napora da odradim nesto, a vidim da je vecinu i doveo do istog
Ma ista stvar i kod mene, ubio je zelju da ne razmialajs o njemu, to je vrhhhhhh
I ja sam nedavno da ne znam kako bi reagovala da mi ga stavi neko pod nos. Verovatno bi povratila kao pravi pocetnik, preseklo me u stomaku i pala bi eventualno u nesvest! Ahahahahaha ju naopako
Bukvalno hahaa ne znam kako ta slabost prema heroinu moze da bude do te mere da su ljudi spremni na to iako znaju sta ih ceka,to je stvarno za izbegavanje cak i kao tema, uhvatih sebe da vec zamisljam kakav bi mi osecaj sad bio, ma bezi
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Jurke wrote: Thu Aug 22, 2019 9:13 pm
Frajla wrote: Thu Aug 22, 2019 8:32 pm
xxxana wrote: Thu Aug 22, 2019 8:12 pm SB ne mracim se, samo mi je jos sve na klimavim nogama da bih sad bilo sta mogla da kazem..

Frajla, to da ,ali kad neko ko se do nedavno planirao skinuti,opise stanja kakva opisuje (depresija + podizanje doze) tu stabilizacija sama po sebi nije dovoljna, on i dalje misli da ce bupom resiti stvari,a posto mu kec nije dovoljan, da ode na 1,5 - 2mg da se stabilizuje,pa kad i sa dvojkom bude ista situacija, sta onda,da se vrti od - do,stabilizacija sama po sebi nije dovoljna, jer on i daljeima razmisljanja da ce bupom popraviti stvari,treba dobro da se zapne na dva polja, prvo je da prestane da zavarava sebe i da vidi sta stvarno zeli,izv Jurke,ali tako je
Pa mora da se stisne i da nabroji mesec dva na kecu bez smrkanja, da iskoristi tu dobru stranu bupa, a to je stabilizacija. Ne znam kako je kod vas, ali meni je bup totalno ubio zelju za nekim radom, naravno mislim na heroin. Nakon nekog vremena na bupu nisam ni pomisljala na hors, a da ne pricam kada sam spustala doze i prestala sa bupom, nikada nisam povecala dozu. Zato kazem Jurke bi trebao dati sansu bupu, prvo stabilizacija pa onda spustanje. Mislim da mu druge nema, zena, deca posao ....... to sve mora ici smooth, inace se lako kiksne i vrati na hos gore od bupa.
, bup je manje zlo od heroina
Nemam ja Frajla strah od horsa i daleko je on baš od mojih misli... Ja sad mislim o dve stvari, a to je da ili nastavim i guram keca dok se ne stabilizujem ili da uzmem neplaceno i prekinem skroz. Nemam ja problem sa time da cu ista drugo uraditi. Odavno je to van opticaj. Kontam da hors ili bilo sta drugo nisam uradio ima blizu 5 godina. Jedino sto mi je sad raspad u organizmu i boli mi sve živo onako dobrano. 8mg mi sad nebi pomoglo mislim, tako da ni podizanje nije rešenje.
Evo Jurke, imas strava primjer trenutno na forumu. xxxana, prekinula sa (nisam bas sugurna jesam li ubola) doze 0.25% . Licanin kaze minimalne doze, jes Qurac ( da prostis)
Dovoljno velika doza da te zakuca depresija za pod, smor, mrzovolja, dosada itd pa sve puta 6 jer doza je sve samo ne mala.
Ovo ti sve kuckam, apropo te tvoje izjave " prekines i povuces se u ilegalu, neko vrijeme.
Polako covjece, sta fali da neko vrijeme budes na kecu dok ne smiris um.
Jednostavno, ti bi da budes naglo na nuli i pregrmis te dane junacki, ali trenutno ne mozes da izdrzis ni na 1 mg nego se dodajes!!!
Pa kakoo, drugar???!!!
User avatar
Jurke
Posts: 1467
Joined: Sun Jun 23, 2019 7:03 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Jurke »

Ninocka wrote: Fri Aug 23, 2019 4:41 am
Jurke wrote: Thu Aug 22, 2019 9:13 pm
Frajla wrote: Thu Aug 22, 2019 8:32 pm

Pa mora da se stisne i da nabroji mesec dva na kecu bez smrkanja, da iskoristi tu dobru stranu bupa, a to je stabilizacija. Ne znam kako je kod vas, ali meni je bup totalno ubio zelju za nekim radom, naravno mislim na heroin. Nakon nekog vremena na bupu nisam ni pomisljala na hors, a da ne pricam kada sam spustala doze i prestala sa bupom, nikada nisam povecala dozu. Zato kazem Jurke bi trebao dati sansu bupu, prvo stabilizacija pa onda spustanje. Mislim da mu druge nema, zena, deca posao ....... to sve mora ici smooth, inace se lako kiksne i vrati na hos gore od bupa.
, bup je manje zlo od heroina
Nemam ja Frajla strah od horsa i daleko je on baš od mojih misli... Ja sad mislim o dve stvari, a to je da ili nastavim i guram keca dok se ne stabilizujem ili da uzmem neplaceno i prekinem skroz. Nemam ja problem sa time da cu ista drugo uraditi. Odavno je to van opticaj. Kontam da hors ili bilo sta drugo nisam uradio ima blizu 5 godina. Jedino sto mi je sad raspad u organizmu i boli mi sve živo onako dobrano. 8mg mi sad nebi pomoglo mislim, tako da ni podizanje nije rešenje.
Evo Jurke, imas strava primjer trenutno na forumu. xxxana, prekinula sa (nisam bas sugurna jesam li ubola) doze 0.25% . Licanin kaze minimalne doze, jes Qurac ( da prostis)
Dovoljno velika doza da te zakuca depresija za pod, smor, mrzovolja, dosada itd pa sve puta 6 jer doza je sve samo ne mala.
Ovo ti sve kuckam, apropo te tvoje izjave " prekines i povuces se u ilegalu, neko vrijeme.
Polako covjece, sta fali da neko vrijeme budes na kecu dok ne smiris um.
Jednostavno, ti bi da budes naglo na nuli i pregrmis te dane junacki, ali trenutno ne mozes da izdrzis ni na 1 mg nego se dodajes!!!
Pa kakoo, drugar???!!!
Meni se Ninočka sve sad smučilo onako baš. Smučila mi se i faca lika od kojeg uzimam bup, koliko i sam bup, a i sam sebi sam više nego iritantan. Guracu ja tog keca sve dok opet ne legne, nema mi druge...
Crno vino, crne žene i "masno pečenje" , doći će mi glave.... :D
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by StopBup »

Jurke wrote: Fri Aug 23, 2019 10:04 am
Meni se Ninočka sve sad smučilo onako baš. Smučila mi se i faca lika od kojeg uzimam bup, koliko i sam bup, a i sam sebi sam više nego iritantan. Guracu ja tog keca sve dok opet ne legne, nema mi druge...
Nekako mi je čudno da te toliko dugo ne pokriva 1mg. Kao da ne posisaš kako treba. Da li nabavljaš osmice ili dvojke? Ja nisam znao da ga otapam kako treba, pa kad mi je nos bio i skroz zapušen, kvasiso sam papirnu maramicu, pa otpušavao nos kao odžačar. E posle mi je jedan lik objasnio kako treba, pa sam onda u slučaju zapušenog nosa otapao ispod jezika. U glavnom, kad stvaljaš tabletu u usta, treba da je gurneš što dublje ispod jezika, i da u trenutku stavljanja teblete ti usta budu sa što manje pljuvačke, i da umiriš vilicu i jezik na nekih 10-ak minuta da bi se što manje pljuvačke stvaralo, da bi se bup bolje apsorbovao preko sluzokože.

Posao je veliki problem, da nisam dao otkaz, ne znam kako bih se skinuo. Ja kad sam otišao u tu firmu, nisam bio jako navučen, uzimao sam 2mg, dva, tri puta nedeljno, mada i tako si prilično navučen. Ja kao skinuću se uz posao, ono ku*ca rano, posao dinamičan, fina plata, i još sam mogao celu platu, pa i više kroz posao da napravim sa strane, da se ugradim. I ja vrlo brzo počeo svakodnevno da ga uzmimam, i jako brzo dogurao do osmice dnevno, to mi je bio neki prosek, mada jednom sam povukao i 3 osmice, ali samo jednom, mada znao sam dan da provedem i sa cetvorkom i dvojkom, ali mislim da mi je osmica bila prosek. Naravno, ne govorim ja tebi da daš otkaz, samo se moraš dobro organizovati. Ja se neću sigurno skoro vraćati u firmu. Više mi odgovara da ovako sam kombinujem i radim na porodičnom imanju. Mada zvali su me da se vratim u firmi, videću, ali kapiram da neću za sada.
Drži se brate, ma nije to tako strašno, samo moraš naći način koji ti najbolje leži i sa nekim da pričaš o tome, to je isto bitno, i olakšava situaciju, ako ne uživo, puno znači i ovako preko foruma, odlična podrška i saveti, kul ljudi koji te razumeju...
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
User avatar
Jurke
Posts: 1467
Joined: Sun Jun 23, 2019 7:03 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Jurke »

StopBup wrote: Fri Aug 23, 2019 10:41 am
Jurke wrote: Fri Aug 23, 2019 10:04 am
Meni se Ninočka sve sad smučilo onako baš. Smučila mi se i faca lika od kojeg uzimam bup, koliko i sam bup, a i sam sebi sam više nego iritantan. Guracu ja tog keca sve dok opet ne legne, nema mi druge...
Nekako mi je čudno da te toliko dugo ne pokriva 1mg. Kao da ne posisaš kako treba. Da li nabavljaš osmice ili dvojke? Ja nisam znao da ga otapam kako treba, pa kad mi je nos bio i skroz zapušen, kvasiso sam papirnu maramicu, pa otpušavao nos kao odžačar. E posle mi je jedan lik objasnio kako treba, pa sam onda u slučaju zapušenog nosa otapao ispod jezika. U glavnom, kad stvaljaš tabletu u usta, treba da je gurneš što dublje ispod jezika, i da u trenutku stavljanja teblete ti usta budu sa što manje pljuvačke, i da umiriš vilicu i jezik na nekih 10-ak minuta da bi se što manje pljuvačke stvaralo, da bi se bup bolje apsorbovao preko sluzokože.

Posao je veliki problem, da nisam dao otkaz, ne znam kako bih se skinuo. Ja kad sam otišao u tu firmu, nisam bio jako navučen, uzimao sam 2mg, dva, tri puta nedeljno, mada i tako si prilično navučen. Ja kao skinuću se uz posao, ono ku*ca rano, posao dinamičan, fina plata, i još sam mogao celu platu, pa i više kroz posao da napravim sa strane, da se ugradim. I ja vrlo brzo počeo svakodnevno da ga uzmimam, i jako brzo dogurao do osmice dnevno, to mi je bio neki prosek, mada jednom sam povukao i 3 osmice, ali samo jednom, mada znao sam dan da provedem i sa cetvorkom i dvojkom, ali mislim da mi je osmica bila prosek. Naravno, ne govorim ja tebi da daš otkaz, samo se moraš dobro organizovati. Ja se neću sigurno skoro vraćati u firmu. Više mi odgovara da ovako sam kombinujem i radim na porodičnom imanju. Mada zvali su me da se vratim u firmi, videću, ali kapiram da neću za sada.
Drži se brate, ma nije to tako strašno, samo moraš naći način koji ti najbolje leži i sa nekim da pričaš o tome, to je isto bitno, i olakšava situaciju, ako ne uživo, puno znači i ovako preko foruma, odlična podrška i saveti, kul ljudi koji te razumeju...
To sam se i ja tripovao, dal ja to radim pravilno ili šta, ali na kraju sam skontao priču. Taman kada sam se ustalio, mesto da lepo spustim ja sam uzeo da ga šmrčem povremeno. Zahvalio me prvi put taj šmrk na nos kao budalu šamar i eto mene sa njim u nosu skoro svakodnevno par dana. A onda kada sam shvatio da cu se zavozati tako opet ja se vratim na pod jezik samo, ali ne lezi vraže, ništa... Ne da me ne pokrije sad, vec samo sebi nabijem nervozu još vecu očekujuci neko čudo. Mada ne očekujem ja da mene on ganja, radi, samo da me prestanu glupi bolovi u zglobovima i nogama. Necu se ja raditi ničime drugim, nemojte mi to ni pominjati, u ludaci a sam, ali ne tolikim. Da sam to nešto hteo raditi odavno bih. Uzeo ih dop mesto bupa još onda kada sam se na suvo skidao prvi put sa ogromnih količina. To nije opcija više, odavno i prosto ni ne želim da pomislim na to.
Crno vino, crne žene i "masno pečenje" , doći će mi glave.... :D
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by StopBup »

Frajla wrote: Thu Aug 22, 2019 9:32 pm

Ma ista stvar i kod mene, ubio je zelju da ne razmialajs o njemu, to je vrhhhhhh
I ja sam nedavno da ne znam kako bi reagovala da mi ga stavi neko pod nos. Verovatno bi povratila kao pravi pocetnik, preseklo me u stomaku i pala bi eventualno u nesvest! Ahahahahaha ju naopako
I meni je bup ubio želju za drogiranjem, javljali su mi se crvi samo u najranijoj fazi apstinencije, dok mi nije bilo dobro, to jest dok mi je psiha bila u downu, pa mi je padalo na pamet da otklonim to stanje, ali ne i da se uradim, ali nisam poklekao i delio sam sa vama sve što mi se dešava, i bio sam svestan da bih se samo sjebao da sam posegao za nečim, i istrajao sam. Sada sam stvarno kul, nisam baš u full-u, ali napredak se oseća po malo svaki dan. Motali su se malo ekseri po glavi na moru, ali sam ih izmrškao iz glave, i drago mi je zbog toga.

E kako volim da te čitam Frajlo, hahah, uvek može nešto da se doda, ili da se poveže sa tvojim ranijim pisanjem. Kažeš:"Ne znam kako bih reagovala da mi ga neko stavi pod nos.". Ja još dok nisam pročitao nastavak, nadao sa da ću da pročitam:"Razbila bih mu/joj nos" :D , a Frajla već počela da misli o povraćanju kao pravi početnik. :D Onda se setih kako te je onaj crnac, je l' crnac beše nanjušio na grčkoj plaži i uvalio narukvicu sa motivima zastave Jamajke. Čuka za marišku bila dogovorena za 9, ali Frajla prespavala do 10. To te je Bog, a malo i taj seroqeul kako se već zove(g-pin) spasao, da si otišla na čuku, crnja bi ti turio još štogod pod nos, ošacovao te je profi. :D Ali možda bi mu ti ipak razbila nos. :D
Naravoučenije: odbijati za kupovinu ponuđene predmete sa motivima zastave Jamajke. :D
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by StopBup »

#beba23 wrote: Thu Aug 22, 2019 5:54 am Da li postoji neka terapija za skidanje sa buprenofina!?koliko dana traje kriza!?moram se skinuti sa 2mg i jako je teško bez stručne pomoći tj više se neskidam na suvo zato što je jako bolno i nebi smeli sami sebi biti dr .situacija je ozbiljna i ne bi želela ni neprijatelju to što mene čeka! Kriza je strašna😍😍😍gušenje me izludjuje budite oprezni jer kriza može da dovede do ozbiljnih metalnih poremecaja!! Terapija je neophodna ; u to sam sigurna !? Postoji li neko poput mene na ovom sajtu .mnogo bi mi značilo da se posavetujem sa nekim!?
Koliko dugo ga uzimaš? Najbolje da svakih dve nedelje otprilike smanjuješ dozu za 25%. Tako kažu ljudi da je najbezbolnije. Ja nisam smanjivao pravilno, ali nisam ni skroz na suvo, na suvo u smislu da nisam prekinuo kad sam bio na 8mg, nego sam preskakao dane i uzimao manje doze, pa onda prekinuo. Nisu neophodne dodatne tablete, ja ni jednu nisam popio, čist sam 3 meseca skoro, fali par dana, i sad sam dobro. Probaj prvo smanjivanjem do nekih 0,2mg, pa onda prekini, možda ti neće trebati dodatne tablete, mada može i ispod 0,2mg da se smanjuje. Znaj da nelagode ne možeš izbeći tokom ukidanja bupa, nema lagodnog skidanja. Dobrodošla na forum, znaj da se može, ima nas ovde koji smo se skinuli, i koji su na dobrom putu da se skinu, pozdrav!
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
Locked