Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by StopBup »

Kod smanjivanja, ili potpunog ukidanja bupa 90 posto stvari, ako ne i vise, se svodi na psihu. Istripujes se da ti je mnogo gore nego sto jeste, i te neke realno blage stvari, dozivljavas mnogo jace. Ja nisam imao nemirne noge, ali sam dve noci imao recimo nemirne ruke, osecao sam kao neku struju u nadlakticama, pa sam se okretao po krevetu, to je meni tako smetalo, da sam se par puta proderao u toku noci, onako da se ispraznim, sam sam bio, pa nisam imao kome da smetam, i jos sam iz polulezeceg polozaja krenuo da lupam sakama po krevetu, isto da se ispraznim malo. Te dve noci bile su mi najgore. I nocno izbacivanje viska vode mi je jako smetalo, nije mi davalo da se smirim.
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by StopBup »

To moje deranje te dve noci, zvucalo je otprilike kao polu klasicno deranje od besa, polu rezanje kao pas! :D
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

xxxana wrote: Tue Jul 02, 2019 8:05 am E da i jos nesto,primecujem da pocinjem da osecam tu popodnevnu dozu,tako da mi izazove euforiju,koju trenutno ne zelim,osecam promenu uglavnom,tako da mislim da ovo moze jos malo da se tresne,ne znam koje je to neko vreme stabilizacije i moze li to da bude ovo vreme koje sam ja pregurala..Tako da Frajla,izvoli :D ti to bolje znas od mene..
To je to macko! Cim je osetis ( tipa da te kao malo radi) znaci da je vreme spustanju iste
Vidis koliko je bitno slusati svoje telo!
Ja sam spustala jedne nedelje jutarnju pa kad se stabilizujem spustam popodnevnu i tako u krug, dok spustas popodnevnu dajes vremena jutarnjoj da se jos stabilizujes na njoj onako dobro
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

StopBup wrote: Tue Jul 02, 2019 8:24 am Kod smanjivanja, ili potpunog ukidanja bupa 90 posto stvari, ako ne i vise, se svodi na psihu. Istripujes se da ti je mnogo gore nego sto jeste, i te neke realno blage stvari, dozivljavas mnogo jace. Ja nisam imao nemirne noge, ali sam dve noci imao recimo nemirne ruke, osecao sam kao neku struju u nadlakticama, pa sam se okretao po krevetu, to je meni tako smetalo, da sam se par puta proderao u toku noci, onako da se ispraznim, sam sam bio, pa nisam imao kome da smetam, i jos sam iz polulezeceg polozaja krenuo da lupam sakama po krevetu, isto da se ispraznim malo. Te dve noci bile su mi najgore. I nocno izbacivanje viska vode mi je jako smetalo, nije mi davalo da se smirim.
Zavisi kako se skidas sa bupa ! I ja sam bila istripovana , nije to trip bio nego strah od neizvesnosti, ali opet mi je draze bilo da se iznenadim time sto sam se da kazem lako skinula nego da se mucim
User avatar
Jurke
Posts: 1467
Joined: Sun Jun 23, 2019 7:03 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Jurke »

xxxana wrote: Tue Jul 02, 2019 7:39 am Znam SB,svi na obicno glup nacin i ulazimo u tu pricu..I ne mogu da se vratim u taj neki period,jer sam ga i zaboravila i kako uopste izgleda biti skroz str..Sve sam to bila na mesec-dva najduze..I ovaj buprenorfin racunam u to..Kako si ti?

Jurke,a sad razmisli,1 vece ti je proslo sa trzavicama samo,bolje poradi na toj nekoj psiho pripremi,jer i nije toliko strasno,moram priznati da sam se i ja poprilicno uplasila,ne zbog toga kako ce mi biti,vec zbog okolnosti,kako cu odradjivati stvari,da li ce me nesto izbaciti iz sina-sve ovo je apsolutno nepotrebno,ne razmisljaj unapred,samo trenutno..
Ako mislis da ne mozes,ostani na o,7,ali nemoj tripom pogorsavati stvari,jer zaista nisu toliko strasne,psiha je cudo u celoj prici,ja to po sebi gledam..
Meni je svega bilo,cak i ne mogu da kazem lose,vec neugodno,neka 2-3 dana,muskarci bolje to podnose od zena,nego sto smo mi navikli da pratimo samo ono sto je lose i da trazimo resenja da to ispravimo..
Shvatio sam i ja to jutros, idem linijom manjeg otpora... Sve izbegavam da se uhvatim vec jednom u koštac... Trazim opravdanja, a njih uvek ima... Deca i obaveze oko njih, supruga, posao koji trazi konstantnu prisutnost i koncentraciju u fulu... I tu se onda setim perioda kada sam naglo prekidao i sam unapred zamišljam kako ce biti, a ne mora da znači. Čak mislim da nece biti ni blizu.
A jos kada ti je uvek pri ruci bup, a mora biti jer i da je negde kod nekog od mojih ja bi se snašao. Zato jednom treba prekvitati sam sa sobom.
Crno vino, crne žene i "masno pečenje" , doći će mi glave.... :D
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Jurke wrote: Tue Jul 02, 2019 5:54 am
Ninocka wrote: Tue Jul 02, 2019 2:11 am Obavezno uzmite taj sto vam je Frajla napisala mnogo je bolji od svih ostalih. Ja pila i onaj direkt i svakakve gluposti, ali slabo mi pomagalo. Sem sto mi je probavu razbuktalo nista se drugo nije desilo. Jeste da je malo skuplji ali vrijedi.
Mada za nemirne noge pomaze jedino katarpresan, i da dozu smanjujete enormno lagano , kao sto je to Frajla radila.
Inace dva dana biciklijade ne gine...
( ja sam te nemirne noge imala tek na 0 mg )
A ti Sb nemoj vise slusajno da si se ikad drogirao. Ovako da te Bog pogleda da sve s andjelima zavrsis , to brate moze samo jednom!!
Uh ta biciklijada, taj maraton... Ko izmisli opijate i ko se seti da se njima radi!?!? Da mogu nalupao bih im glavu, al ovako lupam svojom. Jel taj katapresen moze bez recepta da se uzima u tekama? Ili mora da se pocimam...?
Kod nas mora na recept, ili ako imas neku" vezu " u apoteci. U CG se sve preko veze zavrsava .
Nedavno je neko na forumu bio nasao apotelu koja ga je imala u Bg ... e sad , nedje kod Beogradjanke, ili kako vec. Iscimaj se , nacices ga.
Ja ga nisam pila jer je meni pritisak grozno nizak bio pa nisam smjela.
xxxana
Posts: 2195
Joined: Sun Mar 19, 2017 5:36 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by xxxana »

Frajla,to mi kazi! :D
Evo danas sam spustila jos malo,do o,7,pa cu sa toga pokusati na o,5 i iskuliracu nekih 15 dana..Videcemo..

SB sve zavisi od coveka do coveka,iskustva su tu negde,kod nekoga se oduzi,kod nekoga je krace,kod nekoga intezitet svega slabiji/jaci,uglavnom, fizicki simptomi su i po iskustvima i po literaturi negde u prvoj sedmici najizrazeniji,bar po onome sto sam ja uspela da propratim,a svi gledamo tu da prodjemo sto bolje,a realno psihicki simptomi su mnogo gori,po samom prestanku,ali ti u svakom slucaju,treba u dupe da se sutiras od srece :D
A psiha moze dosta i da pomogne i da odmogne..
Izgleda da si najbolje ovde prosao,mozda te je selo i iscupalo iz toga,sam si organizovao vreme kako ti odgovara,ja nemam tu sansu..
A i to sto Frajla kaze zavisi i od nacina skidanja i od doze koja se prethodno koristila..Vidis da je lek u mnogim slucajevima nepredvidljiv..
Sad treba da mi stigne jos neka suplementacija,nego sam sa ovim bombardovanjem imuniteta trebala ranije da krenem,nego covek ne razmislja prosto..

Jurke,e upravo zbog toga mi nije bilo jasno zasto iskusavas sebe,drugacije je kad se organizujes i krenes,to isto sam tako ja radila,pa hocu,pa kad me stigne,dizem dozu,pa ta doza navodno ne deluje,pa se vrtim u krug i ne znam sta hocu,pa to pripisujem leku,ne sebi i svojoj zavisnosti i na kraju shvatis da moras da se organizujes i disciplinujes i krenes..
Tek sad vidim koliko su jake ove male doze,kad je mene juce sasila ova druga doza,a nisam prekidala,znaci na bupu sam konstantno,a opet je osetih,eto,znaci polako,razmisli o svemu,neka se i oduzi,vidis kako razmisljas,tu malo poradi dok se skidas,cisto se pripremi na period na 0..
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

StopBup wrote: Fri Jun 28, 2019 6:56 pm Bas mi je drago ako si poceo da razmisljas o skidanju. Ja sam mislio da si ti skoro beznadezan slucaj, sto se tice skidanja sa buprenorfina, zato sto sam video neki tvoj post koji je glasio otprilike ovako:"Sta posle buprenorfina, kako upumpavati zivotnu energiju u sebe? ", onda si isto bio napisao nesto ovako za buprenorfin:"Dajte nam to parce hleba, ne dirajte nam to od cega mozemo da finkcionisemo kao ljudi! ", onda si na Noelov post gde je on rekao sta je nabavio od pomocne farmakologije za skidanje napisao:"Ako cu buprenorfin da zamenim sakom drugih lekova, onda cu pre ostati na buprenorfinu. ", ne pomislivsi uopste da je to privremena varijanta za Noela, a ne da hoce tako da ostane... To su one stvari cega sam se setio odmah sada sta si pisao, ali ima toga jos. Zato sam mislio da ne vidis sebe bez bupa i strejt, ako se to promenilo, izuzetno mi je drago!


Sve ono sto sam ja pisao u proslosti moze da se posmatra kao neko moje sagledavanje stvari a ne kao moja licna odluka.
To, kako sebi upumpavati zivot nakon bupa je nesto sa cim se svako suocava, i to je tema koja svakome dolazi na dnevni red.
Sustina je da zivot koji te navede na to da posegnes za drogom.. je isti taj zivot kome se posle vracas.
Zasto mislite da se nesto promenilo u medjuvremenu..jer ako niste promenili taj svoj zivot ona se vracate isto njemu, u kome ce se opet projaviti vasa licnost koja ce mozda opet traziti nesto vise..kao sto je droga.
Jedino ako vi mislite da ste tokom terapije Buprenorfinom sazreli i uzrasli u jace licnosti nego pre..i da ste postali neko ko ce lako reci NE.
To moze biti tako, ali jedino ako ste se bavili upravo tom temom - kako ziveti posle... a ne tehnickom skidanju sa Buprenorfina, smanjenjem doze i ukidanjem.
Zato sam mnogo puta spomenuo to pametnije raspolaganje vremenom za vreme terapije.. gde se stvaraju neki drugi uslovi u kojima ce to skidanje biti jedan mnogo laski proces.

A sto se tice zamenom Bupa sa sakom drugih lekova.. ja i dalje mislim da je to kontra produktivno.
Jer reci da je sve to kao privremeno je mac sa dve ostrice kad se radi o lekovima...zasto bi neko gutao masu drugih lekova umesto to jednog Buprenorfina...
Pa taj Buprenorfin je valjda privremen, i on bi trebalo da bude ta zadnja stanica ka skidanju.
Meni je nelogicno traziti zamenu za nesto sto je u stvari vec zamena..
yasujirozu wrote: Sat Jun 29, 2019 4:51 am u pitanju je bio, moj je utisak, (konotirani) kondicional: "kada bih se želio riješit bupa, ja bih to-i-to, i tako-i-tako", a ne kak on o tome trenutačno razmišlja

treba, ako ni zbog čega drugoga, a ono zarad elementarne uljudnosti, prihvatit kak je netkima bup there to stay - tj. snažna odluka, da ni pod kojim uslovima, nema vraćanja na dop (i čitav life-style koji on nosi), pa makar to značilo kak će i doživotno primat terapiju, te mi se taj strah koji su razvili od heroina, plus život koji su ponovno izgradili prijelaskom na buprenorfin, na koncu čini i te kako pozitivnim

e sad, zikijevu kontinuiranu usporedbu svog stanja, s ljudima koji su na insulinu, treba prihvatit s prstohvatom soli - dijabetičari, a za razliku od bupetičara, će odista umrijet ako prestanu uzimat svoj lijek
Ovo je lepo receno.
I prilicno tacno u odnosu na moja razmisljanja.
...
User avatar
Jurke
Posts: 1467
Joined: Sun Jun 23, 2019 7:03 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Jurke »

Napisah sada celu ispovest ovde, roman ceo, ali kada sam pritisnuo da objavim nestade bez traga... :shock:
Crno vino, crne žene i "masno pečenje" , doći će mi glave.... :D
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by yasujirozu »

xxxana wrote: Tue Jul 02, 2019 2:13 pm Tek sad vidim koliko su jake ove male doze
upravo tako, i to je ono kaj ljudi koji su na dozama od 8/16/24/... nit mogu, nit žele konstatirat - u pitanju je strahovito potentan lijek, a da bi se to i odista - iskustveno, a ne ovako putem riječi - spoznalo, mora se krenut u smanjivanje, što a priori ljude odbija: navikli su na bigger is always better

između doze od 32 i 8, pa onda 8 i 4, paradoksalno i neintuitivno, nema velike razlike... problem nastaje kad ga želiš u potpunosti eliminirat, dakle, doze od 1 i manje, jer se upravo tad on počne unezvjereno ponašat, grizuć i urlajuć da ga se ne ukloni

iz ovoga slijedi, i to treba podvuć, kak frajla nije mekušac što se spuštala na način na koji jeste, već je po srijedi in vivo dokaz sprege, kako dužine uzimanja, tako i ophrvanosti centara o kojima i dalje malo znamo, sa kolosalnošću buprenorfinove snage

zajeban lijek, za zajebanu bolest ovisnosti - valjda to tako mora...
Locked