Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Ju naopako, sto bi rekle lale
Atman777
Posts: 61
Joined: Sun Oct 07, 2018 7:33 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Atman777 »

Jos bih nekome tko se skida ili odlucuje skinuti samo jedan savijet dao. MORATE si naci NESTO drugo sto ce zamjeniti droksanje. Pronadite ono sto jeste u zivotu i konacno to radite. Ne gledajte samonovce za novce radite nesto drugo. Ako nemate uplanu NESTO nemojte se ni skidati. eto.POZZ i sretno svima.
Johnnye
Posts: 41
Joined: Wed Jan 24, 2018 6:13 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Johnnye »

Pozdrav Sanela...
Zasto mi nije odobren prethodni post?
Johnnye
Posts: 41
Joined: Wed Jan 24, 2018 6:13 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Johnnye »

Lele, ko ce sve ponovo da pise?
Veliki pozdrav svima, drugarice i drugovi Buprenorfinovici!!!
Rekoh da se javim, da napisem kako sam...
Fizickim delom sam zadovoljan, sto sam se oporavio posle 3, 4 nedelje, oporavio sam se. Ili je sad malecko oporavljanje pa i ne primecujem. Uglavnom, u boljoj sam formi 10 puta od nekih sto ni ganju probali nisu.
Psihicki sam dobro, imam dobre i manje dobre dane. Losi dani su retki ali ih ima. Rovci, crvi dodju iznenada kad se najmanje nadam, nicim izazvani. Skoro svaki dan vidjam neku semu za pajdo, bup, dizalicu. Nismo veverice, svi uglavnom znamo kako to izgleda. Bude mi vise zao tih ljudi nego da me nerviraju. Nekad sam i sam bio takav. Da se ne pravim veci katolik od Pape.
Skoro sam bio bolestan, jaca prehlada. Sve ono sto je heroin sjebao a bup maskirao dolazi na naplatu. Pijem dobar kompleks vitamina i minerala mesecima, ali osecam da mi je imuni sistem slabiji. Kakvi su rovci bili 2 dana! Onako sav malaksao, sve me boli, psihicki i fizicki na minimumu, kao da kriziram. Znam da bi me jedna tabletica skroz naskroz povadila, makar 1mg, daj barem 0.5mg. Samo daj nesto! Sva sreca da sam imao Lyricu. Pio sam po 2 kapsule dva dana. Lyrica tako dobro umiri psihu i organizam, cudo jedno! Pio sam ovaj lek kad sam se skidao i stvarno je dobar. Ali samo za kratko vreme, previse je dobro da bi bilo istinito. Krize od Lyrice su gore od krize od Benzodiazepina. I uopste nije tacno da treba 300mg za skidanje. Ko se skida na 0.5mg i nize, bice mu potrebne 2 do 3 kapsule dnevno. Cilj ovog leka je da maksimalno smanji krizu, ne da se nadje nova zanimacija za mozak...
Ovom forumu mogu da zahvalim sto pijem AD. Mislio sam da je AD mala gurka, mala pomoc prijatelja. A nece biti da je tako. Popuni praznine dobro, nekako sam postao stari Ja, ne nerviraju me stvari koje su me pre dovodile do ludila. Sto se mene licno tice, prezadovoljan sam. Pa ko voli, nek izvoli. Sacekacu 6 meseci i onda videti sta i kako. Da ne talasam sad, avioni, kamioni, samo dan za danom...
Vidim da nam se Nedogledija skinula. Bravo mala, samo cepaj! Samo nemoj da budes previse cedna, da te sutra ne pita starost gde ti je bila mladost ;)
Vidim i nove ljude da se javljaju. Cestitam drugari, samo lagano i opusteno, bice sve kako treba...
Radim i dalje na netu, nije losa lova. Samo sto ne mogu da radim po 12 sati kao pre. 8 do 10 sati je maksimum. Cekam mart da se zaposlim u struci, fali mi interakcija s ljudima. Da sam samac, mozda ne bih ni buljio u ekran vise. Ovako, klinci, zena radi, jednostavno se mora. A i mnogo je lakse kad je mozak zaposlen, kad sve postane rutina.
Vi novi ljudi sto citate, ako vam je mnogo 300 stranica da citate, koncetrisite se makar na prvu pricu. Obratite paznju na dijalog izmedju Frajle i Noela, savete u vezi koliko % treba skidati, vremenski interval izmedju smanjivanja doze, individualnost svake osobe. Prva prica vam je esencija celog foruma.
A i djanerski je bas da pitate pitanja na koja je odgovoreno makar 999 puta. Gle koliko je stranica ispisano, mrzi me da citam. Bolje da pitam, sigurno ce neko da mi odgovori po 1000. put. Ako moze i kriza da me zaobidje, to bi bilo super. Moze, ali juce...
Jos jednom bih pozdravio sve na forumu, sa naglaskom na ljude s kojima sam u komunikaciji, koji su mi bili podrska kad mi je trebala.
U nadi da ce mi bar ovaj post proci, pozdravlja vas sve Uncle Johnny 8-)
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

:-) ma bas mi je drago čitati te!

Budi nam i dalje zdrav i prav!
Pozdrav
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Dobar dan ljudi..ili dobro vece.
Nisam nekoliko meseci ulazio ovde, tako da ne mogu sada da idem u rikverc da iscitam sve..ali sam kroz opciju Notifications video otprilike mesta gde se neko dotakao teme gde sam i ja pisao i mene.
Tako da cu da probam da se uglavim, na kratko.
Prvo, iznenadilo me da me je covek koji se ovde zove Don Dop nazvao mamlazom..u smislu ko slusa ovog mamlaza taj ce zauvek ostati na Bupu...
I sve to ne bi bilo cudno, da na tom nekom stavu nije upravo on bio saglasan samnom koliko se secam..mada ja to nisam bas tako rekao ali ajde...
Znaci malo je to cudno i mogu samo da zakljucim - covek karakter Nula, prazno unutra i no comment vise.
E sad sto se tice tog nekog mog stava, koji je za ljude nebitan...ali ja nikada nisam rekao da neko treba da ostane na Bupu dozivotno.
Reci da neko treba da ostane koliko god je potrebno, - to nije receno dozivotno.
I reci nekome da ne treba da se skida sam na svoju ruku , to takodje nije receno da taj neko pije Bup dozivotno..
Sto se tice mene licno, i da li ja volim da budem na Buprenorfinu - pa ne volim stvarno...
Da li mi je dobro uvek, pa i nije bas..i uglavnom nije..jer vrlo cesto se ujutru budim sjeban, rasejan sa mutnom glavom, sa pritiskom koji varira, sa reumatskim bolovima..i uvek ulazem odredjeni napor u svaki svoj novi dan.
Medjutim sve to oko skidanja sa Bupa je nesto sto svako mora sam da odluci, u skladu sa svojim nekim nacinom zivota, i svojim psihofizickim zdr.stanjem itd..
Kada sam se ja savetovao sa nekim svojim bliskim ljudima o tome, uglavnom sam dobijao odgovore tipa.. -Jel ti nemas vise one krize .. pa nemam.. - da li mozes da funkcionises , da ides na posao itd.. pa mogu.. i tu se prica zavrsava, jer nastavak je -Do pre neku godinu si prodavao sve i unistavao sve zbog heroina, da bi izgurao svaki dan.. a sada kad je ok ti opet kukas..
Znaci svodi se na to da sam odlucujes o sebi i svom zivotu, tudje savete primis k znanju, i poslusas kad je logicno i dobro za tebe, ali u svojoj kozi si sam i ti trpis ne neko drugi..
Inace ta dilema ,Koliko treba biti na Bupu itd..nije nova i svakome se to javi kao glavno pitanje kad tad, i tu pricam verovatno o milionima ljudi koji su na toj terapiji sirom evrope i sveta.
To je uvek prisutno kada imate mac sa dve ostrice, jedna strana je to da te vadi iz problema i dodje ti nesto kao slamka za koju se hvatas, a sa druge strane kako vreme prolazi pocnes da razmisljas dokle, i da li cu sada od njega da imam posledice..
Ko malo barata stranim jezicima moze da isprati te neke strane emisije , forume itd..jer kod nas bas nije siroka ta tema o Bupu, gde lekari odgovaraju na ta pitanja i dileme, i gde je njihov odgovor da terapiju treba koristiti koliko je potrebno.
To jeste malo relativizacija, ali to ipak ne znaci dozivotno, ali takodje nije odredjen ni neki rok da bi lomio preko kolena, moze da se tumaci i ovako i onako.
Jedna stvar je ono sto pise u deklaraciji i uputstvu leka, a druga stvar je odluka recimo lekara ako ga imate u celom tom procesu.
Svako normalan zna da zdrav zivot, bez lekova nema alternativu i niko nije lud.
A Svrha te terapije moze da bude - odvikavanje, skidanje sa teskih droga i poboljsanje tog narusenog nacina zivota, socijalizacija, produktivnost itd, a takodje neko smatra da je svrha samo transfer sa teske ulicne droge na lek, da bi se lakse posle izgurala i podnela kriza...koja je neizbezna.
I nekome ko tako moze da istera tu celu pricu nije pogresan ni taj stav.
Uglavnom zivot ima svoju duzinu i trajanje, i neke stvari se rade na malo duze rokove..neke na krace ali to zavisi od svakog slucaja pojedinacno.
Ja sam nekoliko puta ovde pricao o tome, da sam uz pomoc tog Bupa pokusao da svoj zivot koji je bio potpuno krenuo u pravcu haosa, i u razaranje i mene i moje okoline..da vratim u neku normalu..i to sam delimicno uspeo, ali i dalje pokusavam da radim na njemu.
Ona najgora faza je sigurno vec godinama iza mene, ali sam smatrao da bi trebalo da pravim te nove ubrzane korake na nekim novim temeljima..kako bih malo nadoknadio to baceno i prokockano vreme.
Iselio sam se sa jednog mesta, kupio plac, napravio kucu, rintao i ovde i po inostranstvu kao magarac..i sumnjam da bih izdrzao i uspeo u tome da nisam bio na toj terapiji.
Ne bih izdrzao ni fizicki ni psihicki..i to stvarno nije neka suplja prica..evo da navedem primer.
Da li neko moze da zamisli recimo situaciju, danas si u tvom gradu, vodis taj neki ustaljeni zivot, grickas taj tvoj Buprenorfin, radis neki posao u onako rovitom zavisncko apstinencijskom stanju..i uspevas i sve je ok, ali sutra dan prihvatis na primer posao da vozis po 10 sati kamion ili kombi u Briselu u Belgiji..u spicu guzve, gde usput radis i fizicke poslove utovara, istovara itd...
Znaci taj stres, i taj tempo za nekoga ko se razvlacio tu po lokalu bez nek zurbe..psihicki malo poljuljan, fizicki malo istrosen...vrlo tesko zamislivo.
I onda sta, Buprenorfin u dzep i udri jbg..

Nisam ponosan sto je tako, i sto svaki dan treba da uzmem taj bup, pa odlasci kod lekara mesecno, pa kontrole, pa blamiranja po apotekama, nosaj to po dzepovima kad putujes.. itd..ali tako je kako je.
Znaci sto se tice konkretno skidanja sa njega , ja moram da kalkulisem, i moram da odlazem i pravim dugorocnije planove..ne zato sto volim, vec zato sto mi je zivot sa svojim obavezama tako napravio situaciju..
Ja recimo trenutno zivim sam..i nemam uslove da lezim u sobi na primer dve, tri nedelje ili dva tri meseca..jer cu biti gladan, iskljucice mi struju, ostacu bez para, upascu u dugove itd..
U tom stanju u ovoj drzavi kakva je..ja bih se vrlo brzo opet osecao kao onaj stari, koji sedi nesto u sobi nemocan i parazitira dok se stvari oko njega desavaju bez njegovog ucesca..
Dok je neko drugi na primer okruzen i roditeljima, familijom koja ce mu pomoci da to mnogo lakse pregura..
Meni zivot malo lici na onaj gastarbajterski, ako ne radis neko vreme onda bankrotiras, i upadas u dugove itd. i posle imas vise problema od tog jednog.
Okolnosti kod ljudi nisu iste, tako da ni to skidanje ne moze da se uporedjuje..makar u tom vremenskom smislu.
Ne opravdavam ja sebe, niti imam potrebe da se bilo kome pravdam vec iznosim cinjenice, samo kako bih ubacio taj element u celu pricu..a to su okolnosti u kojima se covek nalazi.
Nemojte da zaboravite da su mnoge ljude upravo zivotne okolnosti i naterale da posegnu za drogom.
Inace kada pogledam sta sam sve pisao na ovom forumu u poslednjih 7,8 godina, stvarno prozivljavam neku vrstu blama...jer ima i protivrecnosti itd, ali to je samo dokaz da zivot ide u nekim pravcim koji bas nisu predvidljivi, koliko god se ti trudio da ga drzis pod kontrolom.
Sto se tice ovde foruma sebi stvarno vise necu da dajem ulogu da nekoga savetujem, jer nismo svi isti po mnogim stvarima..
I da nekome solim pamet da je hrabar ako se skida na suvo, ili da je kukavica ako to odlaze..to je potpuno nerelevantno da ja ocenjujem neciji karakter i necije zdravstveno stanje.
Ko moze neka se ipak drzi lekara,to bi bio mozda jedini koristan savet koji bih ja mogao da dam,i da se sve to odradi uz njegovu pomoc i kontrolu.
Neko me je pitao kog ja to lekara imam, posto sam rekao da je dobar itd..i da li je privatnik.
Znaci nije privatnik, vec specijalista u sklopu zdravstvenog centra kome pripadam, pa nema ni razloga da ga imenujem..iz prostog razloga, tu se lece pacijenti koji pripadaju tom regionu..nema mogucnosti da neko dodje sa strane itd..
Ali inace i to misljenje o njemu je subjektivno i moje..mozda nekome nije dobar, nemam pojma..
I to je to, za kraj hocu samo da kazem da ja nisam portparol ni Alkaloida niti i jedne farmaceutske firme, pa da nekome savetujem da dozivotno koristi proizvode iste.
Niti pokusavam da nekoga ubedim da ide linijom manjeg otpora,a na svoju stetu.
Neka svako radi kako smatra da je najbolje za njega.
...
vlajkoalas
Posts: 62
Joined: Tue Oct 16, 2018 12:50 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by vlajkoalas »

Pitanje:Na bupu (1-1,5mg) sam i skroz mi je lose...hocu da prekinem totalno ali plan o spustanju doza ce ici tesko.Procitao sam da je lik napisao kako se skinuo trodonima: pio 3-5 dana trodon i posle dan dva dijazepam,da li je to moguce ili ne ?
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by sanela »

Johnnye wrote:Pozdrav Sanela...
Zasto mi nije odobren prethodni post?
Sanela odobrava samo postove novih članova. Ako si mogao ovaj post napisati, a da ga ja ne odobravam, znači da je do tebe. Nešto nisi uradio kako treba...
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

vlajkoalas wrote:Pitanje:Na bupu (1-1,5mg) sam i skroz mi je lose...hocu da prekinem totalno ali plan o spustanju doza ce ici tesko.Procitao sam da je lik napisao kako se skinuo trodonima: pio 3-5 dana trodon i posle dan dva dijazepam,da li je to moguce ili ne ?
Pa kako nije..

Moze to i bez trodona i dijazepama, moze zapravo kako hoces
vlajkoalas
Posts: 62
Joined: Tue Oct 16, 2018 12:50 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by vlajkoalas »

Frajla wrote:
vlajkoalas wrote:Pitanje:Na bupu (1-1,5mg) sam i skroz mi je lose...hocu da prekinem totalno ali plan o spustanju doza ce ici tesko.Procitao sam da je lik napisao kako se skinuo trodonima: pio 3-5 dana trodon i posle dan dva dijazepam,da li je to moguce ili ne ?
Pa kako nije..

Moze to i bez trodona i dijazepama, moze zapravo kako hoces
"frajla"ovo si ironicno napisala moze ili stvarno moze...citao sam tvoje postove ali sam od silnih nacina stvarno u zescem strahu...a posao koji obavljam zahteva brzu zavrsnicu.Ako stvarno moze molim te budi iskrena ...poz
Locked