Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Alessandro wrote:Kako si ti sada?kako guras,provodis vreme?
Dobro sam, svi ti problemi sada su već debelo iza mene i živim jedan normalan život. Definitivno nisam ista osoba kao i prije skidanja, ali to ćemo staviti kao plus ;) Inače, dosta radim, izlazim, družim se... Žali bože godina provedenih na opijatima :(

Drago mi je da ima novih kandidata, ljudi borite se kako znate i umijete, pa koliko god trajalo...
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by VitaJana »

Ninocka wrote:VitaJana jesi li ti napravila neki plan po kojem ces spustati dozu? Tabela,ili sopstveni plan?
Napravila sam plan u glavi.
Otprilike svakih 8 dana skidamo. Do 1 mg sam spustala po pola, evo od danas planiram biti na 0,70.
I tako iducih 8 dana.
Onda cu ici na 0,50. A nakon toga cu vidjeti... Hocu li spustati po 0,20 ili po 0,10 ne znam...

Znam da sad dolazi tezi dio pa planovi cesto padnu u vodu, zato cu ici onako kako kako se budem osjecala.

Muz je 4 dan na 1,25. Još bar 4 mu treba da se stabilizira pa onda ide na 1 mg.
Trenutno vadi zube pa ga još i to yebe
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

VitaJana wrote:
Ninocka wrote:VitaJana jesi li ti napravila neki plan po kojem ces spustati dozu? Tabela,ili sopstveni plan?
Napravila sam plan u glavi.
Otprilike svakih 8 dana skidamo. Do 1 mg sam spustala po pola, evo od danas planiram biti na 0,70.
I tako iducih 8 dana.
Onda cu ici na 0,50. A nakon toga cu vidjeti... Hocu li spustati po 0,20 ili po 0,10 ne znam...

Znam da sad dolazi tezi dio pa planovi cesto padnu u vodu, zato cu ici onako kako kako se budem osjecala.

Muz je 4 dan na 1,25. Još bar 4 mu treba da se stabilizira pa onda ide na 1 mg.
Trenutno vadi zube pa ga još i to yebe

Samo nemoj zuriti, kad vidis da si skroz dobro na toj 0.70 onda tek kreni sledece spustanje. Bup zna da zavar, pa tri cetiri dana si ok , mislis lagano mogu jos da spustim, i onda sve uprskas. Osam dana, kao sto si planirala da ostanes na svakoj dozi je sasvim dovoljno.Pozdrav.
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by VitaJana »

Ninocka wrote:
VitaJana wrote:
Ninocka wrote:VitaJana jesi li ti napravila neki plan po kojem ces spustati dozu? Tabela,ili sopstveni plan?
Napravila sam plan u glavi.
Otprilike svakih 8 dana skidamo. Do 1 mg sam spustala po pola, evo od danas planiram biti na 0,70.
I tako iducih 8 dana.
Onda cu ici na 0,50. A nakon toga cu vidjeti... Hocu li spustati po 0,20 ili po 0,10 ne znam...

Znam da sad dolazi tezi dio pa planovi cesto padnu u vodu, zato cu ici onako kako kako se budem osjecala.

Muz je 4 dan na 1,25. Još bar 4 mu treba da se stabilizira pa onda ide na 1 mg.
Trenutno vadi zube pa ga još i to yebe

Samo nemoj zuriti, kad vidis da si skroz dobro na toj 0.70 onda tek kreni sledece spustanje. Bup zna da zavar, pa tri cetiri dana si ok , mislis lagano mogu jos da spustim, i onda sve uprskas. Osam dana, kao sto si planirala da ostanes na svakoj dozi je sasvim dovoljno.Pozdrav.
Da Ninocka. Tako sam i primijetila. Tocno negdje oko cetvrtog dana nakon spustanja doze osjetim pad raspoloženja i energije. I kod sebe i kod njega.
Srecom pa ne traje dugo. Peti, sesti dan smo vec ok. Ali treba dati vremena organizmu i mozgu da se navikne na tu dozu. Tako da je 8 dana minimalno koje moras biti na odredjenoj dozi.
Alessandro
Posts: 51
Joined: Mon Oct 09, 2017 9:36 am

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Alessandro »

noel wrote:
Alessandro wrote:Kako si ti sada?kako guras,provodis vreme?
Dobro sam, svi ti problemi sada su već debelo iza mene i živim jedan normalan život. Definitivno nisam ista osoba kao i prije skidanja, ali to ćemo staviti kao plus ;) Inače, dosta radim, izlazim, družim se... Žali bože godina provedenih na opijatima :(

Drago mi je da ima novih kandidata, ljudi borite se kako znate i umijete, pa koliko god trajalo...
Tako sam se i ja osecao...Sredio zivot skroz,ok pio alkohol,ali opijat free.I uvek bio srecan,nikad mi nije bilo zao para ni za sta,samo kazem,ne drogiram se...I posle 5god posrnuo...Boze moj,sledi jos jedna bitka,sto se mora,mora se...Samo sto sad radim,imam dete pa to otezava celu stvar,nisam solo igrac vise...A inace bih krizu prelezao u krevetu,nisam od onih hiperaktivnih...Videcemo!Bas mi je drago zbog tebe i ostalih...Sve ce se ovo jednom juce zvati ;)
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Tamara86 »

Zdravo narode, dugo me nije bilo, koliko god ruzno zvucalo, potrebe nemam da ulazim na forum, jer sam svoju pricu detaljno ispricala, svoje skidanje takodje, i ponavljala nekoliko puta. Dosla sam da napisem da sam cista godinu i mjesec dana, iskreno, poslije nekih pola godine sa prestala brojati dane, nego danas sredjivala papire, i nadjem zadnji nalaz, a na njemu pise da sam 02.02.2017 digla zadnju dozu u lujkari, tad sam vec bila na 0.01mg, i reko' da dodjem i napisem sta se evo poslije godine dana zbiva sa mnom. Imam posao, ganjam papire da idem u Ameriku kod sestre, dobila sam nalaz i poslije godisnjeg pcr-a koji je nekako i najvazniji, hepatitisa nema. :D Ljudi, moze se, istrajte, zivot je mnogo bolji kada nisi non-stop bezvoljan, depresivan, ne da ti se nista, i cekas samo od sebe da prodje, jer nece. Sada se fokusiram na dobro, prije nisam. Prije je sve crno bilo, i izgledalo je da ce uvijek tako biti. I dalje mi je drago sto sam naisla na ovaj forum, jer bez pomoci nekih ljudi, teze bi mi bilo da uspijem. Zato veliki pozdrav prvenstveno Noelu, Saneli, yisojirazu-u (ako dobro napisah, i dalje me tvoj nadimak muci, msm u smislu pisanja :D :) Gurajte, isplati se.
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by VitaJana »

Tamara86 wrote:Zdravo narode, dugo me nije bilo, koliko god ruzno zvucalo, potrebe nemam da ulazim na forum, jer sam svoju pricu detaljno ispricala, svoje skidanje takodje, i ponavljala nekoliko puta. Dosla sam da napisem da sam cista godinu i mjesec dana, iskreno, poslije nekih pola godine sa prestala brojati dane, nego danas sredjivala papire, i nadjem zadnji nalaz, a na njemu pise da sam 02.02.2017 digla zadnju dozu u lujkari, tad sam vec bila na 0.01mg, i reko' da dodjem i napisem sta se evo poslije godine dana zbiva sa mnom. Imam posao, ganjam papire da idem u Ameriku kod sestre, dobila sam nalaz i poslije godisnjeg pcr-a koji je nekako i najvazniji, hepatitisa nema. :D Ljudi, moze se, istrajte, zivot je mnogo bolji kada nisi non-stop bezvoljan, depresivan, ne da ti se nista, i cekas samo od sebe da prodje, jer nece. Sada se fokusiram na dobro, prije nisam. Prije je sve crno bilo, i izgledalo je da ce uvijek tako biti. I dalje mi je drago sto sam naisla na ovaj forum, jer bez pomoci nekih ljudi, teze bi mi bilo da uspijem. Zato veliki pozdrav prvenstveno Noelu, Saneli, yisojirazu-u (ako dobro napisah, i dalje me tvoj nadimak muci, msm u smislu pisanja :D :) Gurajte, isplati se.
Pozdrav Tamara.
Znam da ti se ne pise s nama ovisnicima :P
Ali nama ostalima puno znace vase price i iskustva. Zato bar povremeno ostavi koje slovo bar da vidimo jesi živa i kako je biti čist. Pozz
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by VitaJana »

Moram napraviti restart..
Tek sam počela skidati a već sam se smotala s dozama.
Primjecujem da sam u zadnje vrijeme zericu poglupila. Koncentracija nula bodova, pamćenje ko u vinske mušice, al da necu znati zbrojati i oduzeti od 1-10...to me već zabrinjava.

Kako sam ja izracunala da sam na 0,75 pitaj boga a ni on neće znati odgovor.
Enivej, lomljenje mi je počelo stvarati probleme i odlučim ja večeras prepoloviti tabletu pa tu polovicu od 1 mg smrviti i podijeliti na 3 dijela. Dvije trećine bih popila sutra, a treću ostavila za preksutra ujutro.
Uzmem olovku i papir, nacrtam tabletu, podijelim 1+1=2. 1 mg maknem, a drugi krenem crtati na tri dijela. I gle čuda.. Racunam ja ko u prvom osnovne i shvatim da bih dobila jediničinu i to krvavo crvenom kemijskom olovkom.
Gle čuda, ja ne pijem 0,75 dnevno nego cca 0,66 mg :roll:
A sve sam se čudila otkud Frajli te cifre 0,66 pa 0,33 pa štajaznam... bolje da se ne sramotim dalje jer sam za matematiku uvijek bila tele. Vise mi leži književnost.
Kako već dva dana pijem 0,66 odlučila sam s time i nastaviti.
Mozak je mislio da pijem 0,75 i bilo je ok. Vidjećemo sad kako će reagirati kad mu se prosvijetlilo da pijem manje :)

Dakle, smrvim ja taj 1 mg i nikako podijeliti na 3 dijela. Crta kvrgava, negdje tanja negdje deblja, negdje brdašce, negdje grumenčić ostao... Ma yebi se, ko će to...
Uzmem gan oz ladice. Imam ga zbog miksanja tekućine za e cigarete. Uspem u njega taj izmrvljeni 1 mg i krenem odozgo usipati vodu. Kako ja sipam tako dolje kroz iglu kapa... Drž nedaj, dok sam sve obavila pola iscurilo... Prolijem sve u sudoper pa ispočetka.
Ubacim novi 1 mg, ovaj put u komadu, uvučem kroz iglu vodu i eto gaaa...

Došla ja na Frajlinu metodu iako sam odbacila tu mogućnost. Jbg, čovjek uči dok je živ.

Sad samo čekam kako će tijelo reagirati na to što sam mu odjednom oduzela 0,33 mg.

Ma... Sve se meni čini da ću ja to spustati do nekih 0,30 pa stop.. Nema ja živaca za ove teške zadatke

Živili
Nesa_neske_01
Posts: 816
Joined: Sun Mar 04, 2018 4:07 am

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Nesa_neske_01 »

.
Last edited by Nesa_neske_01 on Sat May 26, 2018 4:44 pm, edited 1 time in total.
VitaJana
Posts: 383
Joined: Sun Feb 11, 2018 1:26 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by VitaJana »

Nesa_neske_01 wrote:
VitaJana wrote:Moram napraviti restart..
Ma... Sve se meni čini da ću ja to spustati do nekih 0,30 pa stop.. Nema ja živaca za ove teške zadatke
I to jači restart, sva si zbrkana. Moram da dočaram rečima, tako ćeš me bolje shvatiti.
Psiha, tj. Um ti je kao štapić lomljiv.
Gradiš sebe na pesku, a ne na kamenu. Jedan mali talas ode sve!
Zamisli tek buru vetrova?

Ostani na dozi na kojoj si stabilna i radi na sebi prvo. Tek kada ojačaš onda vidi šta ćeš dalje.
P.S. Ovo je samo moje lično iskustvo. Nije savet! Jer ne umem da ga dam. I sebi teško pomažem.

Čuvaj se. Proces je dug ... To je sigurno.

Pogledaj na Webu sa rečima: borba sa pomislima
Mislim da se varaš što se mog 'talasanja' tiče. Nisam talasala 13 godina sa kolicinama suba pa ni sad kad ga spuštam. Barem dosad.
A to što sam zbrkana i pada mi koncentracija je sasvim nešto drugo.
I razlog tome je vjerojatno spuštanje.

Nadam se da ću ostati barem toliko skoncentrirana da mogu raditi. Svaka greška izbija mi iz džepa ono što ionako nemam.
Locked