Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by sanela »

Buprenorfin se ne otkriva istim testom kao heroin ili drugi opijat, nego se za njega koristi poseban test.
Mogu na poslu pogledati koji test mi koristimo, u toku iduće sedmice, jer sam do srijede na godisnjem odmoru ili ako neko drugi zna tacan naziv testa neka napise.
Pozdrav...
Torima
Posts: 15
Joined: Sat Sep 02, 2017 7:48 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Torima »

sanela wrote:Buprenorfin se ne otkriva istim testom kao heroin ili drugi opijat, nego se za njega koristi poseban test.
Mogu na poslu pogledati koji test mi koristimo, u toku iduće sedmice, jer sam do srijede na godisnjem odmoru ili ako neko drugi zna tacan naziv testa neka napise.
Pozdrav...
Hvala na brzom odgovoru. I ovo je dovoljno mada bi bilo jos bolje kad bih znao koji test se koristi za buprenorin. U pitanju je ukljucivanje Nalorexa pa da bi znali da li je osoba spremna, tj. cista. Da ne napravimo neki problem. Jos jednom hvala.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Torima wrote:Pozdrav svim clanovima kao i administratorima.
Registrovao sam se samo da bih postavio jedno pitanje. Da li se za buprenorfin koristi isti test kao i za heroin ili neki drugi?
Unapred hvala i jos jednom veliki pozdrav.
Drugi. Ja sam bila znatizeljna da li poslije mjesec dana i dalje ima bupa u mom organizmu. Raspitam se po apotekama, nigdje test na bup nisam mogla naci. I tako imadoh srece i jedna mi apoteka izadje u susret platim unaprijed 17 e i kupim veliku kutiju sa 10 kom plocica tj testiva za bup.Samo sam tako mogla, jer njima to ne prolazi , tako barem kazu pa uzeh cijelu kutiju. Potrazi u apotekama, sigurno imaju mogucnost ako ga vec nemaju da ga poruce.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Torima wrote:
sanela wrote:Buprenorfin se ne otkriva istim testom kao heroin ili drugi opijat, nego se za njega koristi poseban test.
Mogu na poslu pogledati koji test mi koristimo, u toku iduće sedmice, jer sam do srijede na godisnjem odmoru ili ako neko drugi zna tacan naziv testa neka napise.
Pozdrav...
Hvala na brzom odgovoru. I ovo je dovoljno mada bi bilo jos bolje kad bih znao koji test se koristi za buprenorin. U pitanju je ukljucivanje Nalorexa pa da bi znali da li je osoba spremna, tj. cista. Da ne napravimo neki problem. Jos jednom hvala.
Nisam odma vidjela da pitas kako se zove test! AbuGnost Bup test plocica. Ti ako ih vec imaju u apoteci mozes naravno kupiti samo jednu, to nije skupo.
Torima
Posts: 15
Joined: Sat Sep 02, 2017 7:48 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Torima »

Prevrnuli sve apoteke u gradu od sto i kusur hiljada ljudi i nema testa za buprenorfin. Da li neko moze okvirno da mi kaze posle koliko dana moze da se uvede Nalorex ako je osoba bila nekih 15ak dana na buprenorfinu? Znaci nije visegodisnji korisnik, lek smo koristili samo kao pomagalo dok ne prodje heroinska kriza. I naravno pitao bih da li moze da oseti bilo kakve posledica posle istih tih 15 dana koriscenja buprenorfina, posto vidim da ni malo nije lako ostaviti taj lek ako ga uzimas malo duze?
Unapred hvala.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

Torima wrote:Prevrnuli sve apoteke u gradu od sto i kusur hiljada ljudi i nema testa za buprenorfin. Da li neko moze okvirno da mi kaze posle koliko dana moze da se uvede Nalorex ako je osoba bila nekih 15ak dana na buprenorfinu? Znaci nije visegodisnji korisnik, lek smo koristili samo kao pomagalo dok ne prodje heroinska kriza. I naravno pitao bih da li moze da oseti bilo kakve posledica posle istih tih 15 dana koriscenja buprenorfina, posto vidim da ni malo nije lako ostaviti taj lek ako ga uzimas malo duze?
Unapred hvala.
Ne moze na bup da se navuce za 15 dana, morao bi da ga uzimas mesec dana najmanje da bi imao neku krizu a i ona bi bila sigurmo kratkotrajna. Za 15 dana ne brini a sto se naloreksa tice ne znam, pre koliko dana si prestao sa buprenorfinom? Ima li negde na internetu taj podatak? Probaj da se raspitas jos negde.
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Torima wrote:Prevrnuli sve apoteke u gradu od sto i kusur hiljada ljudi i nema testa za buprenorfin. Da li neko moze okvirno da mi kaze posle koliko dana moze da se uvede Nalorex ako je osoba bila nekih 15ak dana na buprenorfinu? Znaci nije visegodisnji korisnik, lek smo koristili samo kao pomagalo dok ne prodje heroinska kriza. I naravno pitao bih da li moze da oseti bilo kakve posledica posle istih tih 15 dana koriscenja buprenorfina, posto vidim da ni malo nije lako ostaviti taj lek ako ga uzimas malo duze?
Unapred hvala.
Ja sam tacno deveti dan uradila test i bila sam pozitivna. E sad koliko se jos nakon toga zadrzao ne znam.. Jesi probao ovo kao ja da ih pitas da ti ga poruce i kupis cijeli kutiju?
Hope83
Posts: 139
Joined: Fri Jul 21, 2017 12:20 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Hope83 »

Stvarno neznam dosta ljudi u mojoj okolini koji uzimaju bup posto se vise Heptanon uzima,pa kao sto rece u predhodnim postovima 6 mjeseci sam na bupu prije toga sam bio na terapiji Heptanon.
Zanima me posto ovde ljudi imaju iskustva s bupom vise jeli kod vas kad ste spustali dozu bila prisutna neravoza i neraspolozenje,jer ovo je fakat previse toliko sam neraspolozen zadnji par dana sve zivo mi smeta samo bi se svadjao s zenom i svima u blizini,bukvalno receno idem sam sebi na zivce,pa sta je ovo.
Druga sedmica spustio sam na 1.5mg dnevno...fujjjj...fujjj i fujjj...
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Hope83 wrote:Stvarno neznam dosta ljudi u mojoj okolini koji uzimaju bup posto se vise Heptanon uzima,pa kao sto rece u predhodnim postovima 6 mjeseci sam na bupu prije toga sam bio na terapiji Heptanon.
Zanima me posto ovde ljudi imaju iskustva s bupom vise jeli kod vas kad ste spustali dozu bila prisutna neravoza i neraspolozenje,jer ovo je fakat previse toliko sam neraspolozen zadnji par dana sve zivo mi smeta samo bi se svadjao s zenom i svima u blizini,bukvalno receno idem sam sebi na zivce,pa sta je ovo.
Druga sedmica spustio sam na 1.5mg dnevno...fujjjj...fujjj i fujjj...
Pa meni, konkretno na toj tvojoj dozi nije, tek kad sam se spustila iispod 1 mg. Ali svi mao razliciti. Pokusaj da malo usporis , da spustas 0.25 % od doze ili cak i po 10 %, nema potrebe za zurbom, ona te nidje dovest nece. Ja sam imala raznoraznih psihickij tegoba , ali podnosljivij kad sam krenula spustanje , najteze mi je bilo na dozi 0.75 . Ali ja sam zurila .. Evo imas Frajlu koja je natenane to spustala pa je mozda malo lakse sve prosla, isla je po 10% od doze na dole..
Nemoj se puno hvatat kako je drugima bilo, sve uzmi u obzir ali oslusni svoje tjelo pa vidi kako ti odgovara. Mada, ja sam kad sam odlucila da izbacim bup pocela piti zoloft, mozda mi je i on malo pomogao...
Najvise sam bila narvezno, histericna i agresivna pri pocetku spustanju, to vjerovatno dok mi se mozak navikao da rada nikakvog nema, kasnije je laganije islo. Samo ne odustaj, jer svakim danom ce bit bolje.
Hope83
Posts: 139
Joined: Fri Jul 21, 2017 12:20 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Hope83 »

Hvala Ninocka na odgovoru.
Vec sam pisao da je moj susret s bupom prvi put i u mom ga kraju ima rijetko,stvarno je cudan,nemam ja nikakvih drugih poteskoca,promjene su to neraspolozenje i odjednom neka umrtvenost ne znam kako da to nazovem,npr.mogu duze da spavam ako ustanem sat ranije nego inace odma umor koji me prati citav dan ali to je ok sve podnoaljivo je,ne zelim da napadam i da se svadjam s ljudima koji su zbog mene prosli svasta nesto,moja supruga u zivotu nikad nije nista uzela,ali mi je uvjek bila najveca podrska a ja sam zadnji dana postao katastrofa napadam je bezveze svadjam se zbog sitnice (i onda me kasnije to pojede zasto je sikiram dodatno kad znam da sam ja u pitanju).
Taj Zoloft nisam nikad pio AD ustvari nisam nikad pio,moj psihijatar mi je rekao kad jos spustim dozu do nekih 0.5mg da bi mi ubacio Xanax da pijem,ali ja bi bio najsretniji da idem s bupom do nule i poslije nista da neuzimam vec je treca godina terapije i sve mi se to nekako zgadilo ide mi ovakav zivot na zivce uvjek misli na terapiju budi ovakav il onakav,gledam suprugu (koja dzoint u zivotu nije zapalila).
U zadnje vrijeme me i savjest grize zasto sam morao bas to biti ja da budem u to doba u takvom drustvu,moji bliski ljudi su svi stejt citav zivot.E sad dali su to znaci depresije sto imam takvo razmisljanje u zadnje vr.ili sta vec.Nekako mi ovaj forum dodje kao izduvni ventil ovde sve kazem sto mi je na srcu i u dusi,dok u kuci to nedijelim jer idem s tim hajde necu da ih zamaram svojim musicama(docoljno su propatili zbog mene).Izvini ako sam sad previse napisao i ako smaram..
Locked