Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Tamara86 »

Ljudi, kako ste? :) Nisam apdejtovala u srijedu, nisam mogla. Trebala primiti tu poslednju inekciju, nisam je primila, i nije to problem, ljudi u toku terapije ne prime po 10-15 inekcija, pa bude uspjesna, nego se doktorica frapirala kad sam donijela nalaz krvi, vidjela sam ja odmah kad sam izvadila krv i dobila nalaz da nema sanse da dobijem inekciju, stvarno losa krvna slika, a imam svih 48, koliko sam i izvadila, nijedna nije ni blizu ove, ali me ona tu, doktorica istripala, kaze nije joj jasno kako za 7dana tako da opadne sve, i tu sam ja, pametna naravno, da se rijesim kao jelte, rekla primicu je na sopstvenu odgovornost, da bi mi ona rekla da mi ta jedna inekcija nista ne znaci, nego da je krvna slika toliko losa, da mogu infekciju pokupiti, iskrvariti, sepsu dobiti, i zadrzala me u bolnici, krv da primim, jer mi hemoglobin 71bio, a normalan je od 115-160, i nikad za svo ovo vrijeme terapije se nije spustio ispod 100. Leukociti 2.5, a prije toga na sedam dana kad sam vadila krv bili 4.5, sto je normalno. Pa sam ostala preko noci, i rekla mi da dodjem u sledecu srijedu sa krvnom slikom opet. I da lezim, ne dolazim u dodir ni sa kim, jer i obicna prehlada bi me mogla ubiti. Eto, to su njene rijeci. Samo se meni moze ovakav baksuzluk desiti, da odem primiti poslednju inekciju i umjesto toga ostanem u bolnici. Sto se suba tice, jos sam na 0.1mg, mislila sam eto, kad primim inekciju, pa kao prestati, ali sad ne znam koliko cu jos razvuci na 0.1mg, jer mi je lose, stvarno. Bice da sam ja malo ubrzala sa ovim, a trebala sam znati bolje, da je ova gore terapija za hepatitis jako teska, msm znala sam ja to, al' kao eto, mogu ja to, ici na terapiju i skinuti se sa suboxona. U ponedeljak vadim krv, a do srijede mi je rekla da ne pijem ribavirin(ove tab za hepatitis) pa ce kao vidjeti kakva je krvna slika, jer ona hoce da zna da li mi se za 7dana krvna slika toliko pokvarila od ove terapije za hepatitis, ili je problem u necemu drugom. To bi bilo to, lezim, gledam neke serije, rekla muzu da udje u srijedu i napise, kaze ja usao, ali mi bilo bezveze da pisem ja. :) Javite se, ja mislila bice 20postova na temu, kad moja poslednja, ne javljate se :)
suppx
Posts: 16
Joined: Tue Dec 06, 2016 9:11 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by suppx »

Joooj Tamara svašta te snašlo pred kraj ali samo naprijed nema nazad vise kada si dotle dogurala,bit će to sve uredu.
Evo i od mene mali update,počeo sam stažirati ali posao je medju ljudima a nisam se mogao izboriti bez tableta sa prevelikom anksioznosti pa sam na svoju ruku počeo uzimati normabel 10mg prije posla i on bi mi pomogao da izguram dan.Posto je i to na neki način zlouporaba odlučio sam se otići kod jednog jako dobrog psihijatra privatno u ZG,čovjek mi je rekao da bi trebao biti u euforiji samo zbog toga sto sam se na suho skinuo sa bupa,da je to jako teško i da je imao pacijenata koji su skinuli do 1mg ali dalje nisu mogli pa su došli kod njega po pomoć.Uglavnom nekad me i zna oprat euforija od čistoće ali jutra su mu skroz neka praznina i tremor odnosno usplahirenost cijelog tijela.Znate da sam napocetku govorio da bi volio sve to progurati bez medikamenata ali sve je nekako prebrzo došlo taj posao Itd,onda svi stresovi na ljecnickom testiranja 50 puta na droge sve me to dodatno učinilo anksioznim,uglavnom dijagnoza je F41.2 depresivno anksiozni poremećaj,prepisao mi je Halea Ad jednu ujutro nakon početnih tjedan dana lomljenja tableta od sutra krećem sa punom dozom,i normabel od 5mg pa da mjesec dana pijem taj normabel kada osjetim da mi je potreban i da ga onda polako izbacujem jer bi trebao početi djelovati AD.Jako mi je bilo bitno da mi se to nigdje nevodi jer znate kako su kod nas ljudi zatucani sto se tiče tih stvari zato se nisam htio nikada niti prijaviti u centar za ovisnost nego sam bup kupovao na ulici kao klosar neki 5 god,naravno tu je uskočila sestra i omogućila mi privatnog psihijatra koji košta 400kn pregled i privatni recepti,sve se vodi samo kod njega u sustavu i sa nikime nije umrežen.Droge mi za sada ne padaju na pamet iako je i ovo jedna vrsta drogiranja samo na društveno prihvatljiviji način,a stas kad se mora mora se.Koja su vaša iskustva sa tim AD i mislite li da će mu pomoći,Noel,Frajla javite se.....
Pozz i živjeli mi!!!!
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Kako se brzo dijagnoze lijepe, nevjerojatno... dobio si F41.2 što je prilično ozbiljna stvar, dok je očito da su simptomi nastali kao posljedica apstinencijskog sindroma... Helea je sertalin (Zoloft), jako dobar antidepresiv i trebao bi ti pomoći... treba mu od 4-6 tjedana za puni terapeutski učinak, iako bi mogao već i nakon 2-3 tjedna osjećati poboljšanje. Meni je jako pomogao kad sam se skinio s dopa.

Btw, pomalo je žalosno što moderna psihijatrija ima tako loš asortiman lijekova, SSRI i benodiazepini za svaki mogući i nemogući slučaj.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by yasujirozu »

treba imat u vidu, da su te dijagnoze zvanične, u kontekstu da će svaki poslodavac, službenik u ambasadi (a propos dobijanja neke vize, boravišne karte...), policajac... moći im pristupit

zajebato
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Ne može poslodavac doći do nečije dijagnoze nikako... može nekog poslat na lječnički i onda si prošao ili nisi, ali tvoj karton je tvoja stvar. Jedino da otvaraš bolovanje tipa ideš se skidati u kliniku... onda je možda moguće. Ovo za vizu ne znam ali to mi se ne čini fer, nadam se da nije tako. Ni policajac ne može, bar ne obični, jedino da je neka velika istraga i neko veće sranje., pa mogu zatražiti dokumente od doktora, ali i to je velika stvar etički i pitanje hoće li on dati.

Uglavnom da bi dali lijekove, mora se pisat određena dijagnoza... onda oni ovako paušalno opale 41.2 (depresija/anksioznost) i pići s AD/anskoliticima/ostalim. Baš nju imam i ja upisano + nedavno dobio dijagnozu GAD-a (kojeg nemam, niti približno) samo da bi mi mogla ispisati određeni lijek (Lyrica). Lijek više ne trošim a dijagnoza ostala. F11.2 pretvorili u F11.3 (apstinencijski sindrom) nakon što sam se skinio s opijata. Isto ostalo. Ma bezveze. F-ova ko američki lovci jbte.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Tamara86 »

Za vizu traze, tj. ne da traze, nego im karton moras donijeti na uvid, takodje, oni pronalaze da li si krivicno osudjivan, znam jer je moja sestra pretprosle godine u Ameriku otisla. Znam sta su sve trazili, a ona ima anksioznost, i takodje nije htjela da joj stoji u kartonu da uzima bensedin, pa je isla kod nekih privatnika. I sama imam nekoliko sifri F11.2, naravno, F13.1, F19, F43.1, F51, i naravno B18. Danas sam primila poslednju inekciju, i gotovo je sa terapijom :D Sad jos samo trebam, za 7dana uraditi PCR, i u avgustu mjesecu, i do tad svakih mjesec dana nositi im krvnu sliku da vide kakva je. Tek poslije PCR-A u avgustu ce se pokazati da li je terapija uspjela. Za pola godine znaci. Ako nije uspjela, odmah ostvarujem pravo na novu terapiju, ovu interferon free, jer sam se pridrzavala uputstava i izdrzala ovu terapiju do kraja. Jos uvijek sam na 0.1mg suba, i bicu do sledece srijede, prestala bih ove, da me prosli put nije vratila zbog lose krvne slike. Znaci, dajem sebi jos 7dana, i to je to. Definitivno, vala sam ga razvukla. Eto, ispocetka sam ono ubrzala, sad usporila, i msm da ce biti ok. Nije mi lose uopste toliko, znam da ce biti kad prestanem, ali msm da nece puno, i da bude, bice kako bude, ne mogu vise, i necu. Da se rijesim vise tableta, inekcija, ustanova, doktora, doktorica, apoteka...Sto je najvaznije, spremna sam na zivot bez suboksona, pomogao mi je, i to je to. Sto se tice antidepresiva, neko vece nisam nesto bila ok, pa sam procitala, ali nisam stigla napisati, svoje iskustvo, pila sam razne antidepresive, i naravno, dok sam ih pila, bilo je ok, ali kad bih prestala, nebitno koliko mi polako spustali, tolika bi me povratna depresija opalila, jaca i snaznija od one prije antidepresiva, tako da ih ne volim i ne preferiram nesto narocito. Naravno, postoje ljudi kojima pomazu, ovo je samo moje iskustvo. Eto, da se javim, cini mi se da nisam nesto aktivna u zadnje vrijeme, ali polako kako se blizio kraj terapije, malo sam pocela da se krecem, prosetam uvece sa muzem, i gledam neke serije, filmove, i tako, pomalo se pokrecem. :) A vi kako ste? :) Pozdrav svima :)
breakdown
Posts: 66
Joined: Fri Apr 08, 2016 2:13 am

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by breakdown »

šta bi za krvnu sliku , popravila se ?
evo sad će proljeće pa više sa čoekom na zrak :)
nije život poljem proći
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by yasujirozu »

mislim da chez nous u balkano-pasivnim krajevima, diskreciona klauzula, čitaj: da psihijatar/psiholog/advokat/... ne smije bez izričite dozvole pacijenta/klijenta otkrivat razgovore, dijagnoze... "organima", ne stoji

no, mogućno kak griješim
breakdown
Posts: 66
Joined: Fri Apr 08, 2016 2:13 am

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by breakdown »

iz Bosne :
''Ta priča traje od 2010. godine, kada je policija došla do naših podataka – ne znam na koji način – iz Zavoda PIO/MIO. MUP je počeo da nas poziva na vanredan ljekarski pregled, na koji sam se ja, naravno, odazvao. Kada su vidjeli da se radi o PTSP-u po automatizmu je rečeno: 'Vi ne možete da vozite', i kao to je gotova stvar, 'oduzet će vam se vozačka dozvola', što je mene strašno pogodilo... U međuvremenu, pokrenule su se neke aktivnosti da bi se oni zapitali da li su uopšte nadležni, pa je rečeno da FMUP nije nadležan za tu procjenu. Svjestan sam svoje bolesti – bio sam povučen u sebe, bio sam u četiri zida. Vidim, vučem sebe, vučem svoju porodicu, katastrofa... Pokrenem se, familija mi pomogne da kupim auto kako bih počeo raditi i zaposlim se kao zastupnik Mladinske knjige u Sarajevu, prema ugovoru o djelu. Nekome je zasmetalo i to što želim da sebi i svojim najbližima obezbijedim egzistenciju'', ogorčen je Sladić.

iz Hrvatske :
Naime, prema članku 233. važećeg hrvatskog Zakona o sigurnosti prometa na cestama, svaki liječnik, bilo bolnički ili pak liječnik obiteljske medicine, (a u zakonu je naveden kao “izabrani liječnik”) koji liječi pacijenta – vozača, dužan je obavijestiti nadležnu policijsku upravu ili policijsku postaju o promijenjenom zdravstvenom stanju pacijenta koje bi moglo utjecati na njegovu sposobnost upravljanja vozilom. Odnosno, pojednostavljeno rečeno, svaki liječnik ima zakonsku obavezu obavijestiti MUP da njegov pacijent zbog dijagnoze koja mu je ustanovljena ili, pak, lijekova koje pije, može biti privremeno ili trajno nesposoban za upravljanje vozilom. Na temelju te obavijesti MUP pacijentu – vozaču šalje obavijest da je dužan podvrgnuti se dodatnom liječničkom vještačenju koje će pokazati utječe li njegova dijagnoza i u kojoj mjeri na njegove vozačke sposobnosti te će ga prema nalazima vještačenja proglasiti sposobnim, odnosno, privremeno ili trajno nesposobnim za vožnju. Prema tom nalazu vozaču se, dakle, može privremeno ili trajno oduzeti vozačka dozvola, a vozač je u tom slučaju dužan i podmiriti trošak vještačenja.
nije život poljem proći
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Za ovu priču iz hrvatske, moguće je ako si na nekim koma lijekovima i lječnik smatra da zaista nisi sposoban sjesti za volan.. ali to su rijetki slučajevi, na većini psihotropnih lijekova kordinacija je sasvim normalna.

Zdravstveno stanje je stvar između pacijenta i doktora, i pravila, barem ona etička, nalažu da tako i ostane... a vjerujem i da je zakon tako posložen, odnosno ako tvoj karton negdje procuri, može se tužiti ustanovu/doktora/koga već.... vjerujem da kod nas ima svega, jer smo pomalo zaostale države naspram zapadnih ali opet, smatram da je to više iznimka nego pravilo.

Kad smo na temi, ima li netko iskustva iz prve ruke? Osobno imam, jer je lokalni psihijatar podjelio moje zdravstveno stanje s "prijateljem" koji se raspitivao o meni. A žalit sam se mogao upravi vodovoda, jer to je teško dokazati na sudu a i treba imat novaca.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Locked