Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Tamara86 »

Lexilium, posto si rekao da ces od sad dobijati 2mg, prepolovi, pa ujutro uzimaj 1mg, navece drugi, i psihu ces umiriti, tako sam ja radila, ja sam bila navikla 4 puta u toku dana uzimati, i onda sam prvo preskocila onaj prije navecer, a psiha mi govorila kao da mi treba, jer mi dosadno bilo, i nicim se nisam bavila, kao ni sad, i onda sam ja sama sebe da tako kazem zeznula i psihu svoju, i ono sto bih ujutro uzela, prepolovila, i uzimala i u to vrijeme kad sam uzimala po 4 puta. Dakle i dalje sam uzimala 4 puta, samo manje doze, kako sam smanjivala. Naravno, dok nisam dosla do toga da ne mogu vise 4 puta uzimati, jer sam smanjila skroz, ali mi kasnije nije bio problem toliki, ni sad. Bitno je samo da ga smanjujes. Sto se tice koristenja na nos, to je takodje psiha, i ako bas moras, ispocetka, uzimaj skroz malo na nos, a ostalo pocuclaj, dok ne smiris psihu i ne vidis da je isto, tj dok se ne stabilizujes na toj dozi. Jbg, mora se malo i patiti, a i boriti. Htjeli mi to ili ne, kriza ce se osjetiti, sad sve zavisi kolika i kako cemo je podnijeti. Ja sam spremna i da je osjetim i da je prodjem, tj. da me prodje :) samo da prestanem. Znam samo da ces biti u gadnom problemu, kao sto i sam znas, ako te tvoji provale. Ali vidis da se moze, kao sto ti je Suppx rekao, on ga je IV koristio, pa uspjeo prestati. I ja sam na pocetku mog uzimanja suba 2-3puta povukla, i isto mi je bilo kad pocuclam, tako da nisam nastavila. Ti si dobio jos jednu sansu da uspijes da se izvuces, a da tvoji ne skontaju, iskoristi je.
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Tamara86 »

Ljudi, nema vas neko vrijeme. Vjerovatno imate obaveza. Ja nemam, blejim jos 5sedmica :) Pukao mi zub, ovi na infektivnom mi rekli da ne idem popravljati ili vaditi dok ne zavrsim terapiju, dali mi antibiotik. Kao organizam je vec gotov, sacekaj malo, a svejedno, u pravu su, od terapije ove su mi zubi otisli. Gule se, tako da se izrazim, sloj po sloj. Ionako nemam keca, i obe dvice, od epi-napada, msm imam, ali nisu moji, napravljeni su, pa tako msm i sa ovima, otislo mi ih je bas dosta. Pored toga, afte sad imam ne samo po jeziku, nego i po nepcu, i ne znam vise kako izdrzavam, jer boli kad progovorim, kamoli kad jedem, ili samo pomjerim jezik. Grlo mi se takodje zatvorilo, boli i ono, i na to sve, u uglu usana mi pukla koza, pad imuniteta totalni. Inace sam super :) Msm, iskreno, sto se vise blizi kraj terapije, sve se hrabrim da sam jos malo i gotova, i onda mi bude dobro cim pomislim koliko sam izdrzala, a koliko jos imam. Sto se Suboxona tice, ja ponavljam, cini mi se vise da pisem o ovoj terapiji za Hepatitis, ali kad je kod mene to prepleteno. Ok se osjecam na 0.5mg, msm ok sam, jer je bilo i losije one dve sedmice, bas me drmnulo sto sam skidala onako kako sam ja htjela, iako ste mi Noel i Frajla vi govorili da usporim, ali sta je-tu je. Msm od srijede spustiti na 0.3mg, definitivno. Msm da cu uspjeti, i na toj dozi onda ostati do kraja terapije, i poslije se pozabaviti da i sa tim prekinem. Sa 0.3mg. Ako bude trebalo neko vrijeme poslije terapije, opet ok, ali sam spustila na najmanje, na koliko sam mogla, iako sam ja mislila da cu do sad prekinuti. Nema veze, ne zalim, bolje je ovako, jedno po jedno, necu vise da budem nestrpljiva. Sta ima kod vas, ima li hladnoce, javite se :) Pozz.
breakdown
Posts: 66
Joined: Fri Apr 08, 2016 2:13 am

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by breakdown »

Tamara86 wrote:Ljudi, nema vas neko vrijeme. Vjerovatno imate obaveza.
hajd sve, ali gdje nam je Noel, "ubit" će ga ove Nove godine :roll: :mrgreen:
nije život poljem proći
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

breakdown wrote:
Tamara86 wrote:Ljudi, nema vas neko vrijeme. Vjerovatno imate obaveza.
hajd sve, ali gdje nam je Noel, "ubit" će ga ove Nove godine :roll: :mrgreen:
:mrgreen:

Noel je dobar nema šta, hvataju ga rovci povremeno ali ne da se... Ozbiljno, stvarno sam ok ne mogu se požalit uopće... AD nisam prestao uzimati, zapravo probao sam podić s 10 na 15mg i već nakon dva tjedna se osjetilo, skok u raspoloženju ali i skok u nuspojavama, umor, lupanje srca, nesanica itd... pa sam vratio na 10mg prije par dana. Točno mi smeta i htio bi ga izbacit ali strah me kak ću funkcionirat bez njega... trenutno nemam priliku obavit kontrolu...

Zapalim joint tu i tamo, popijem koje pivo... ali nikakvo pretjerivanje. Družim se. Tražim posao. Pronalazim se u duhovnom smislu. I tako... samo da nastavim ovako sve će biti ok... samo da je zdravlja.

Tamara, još malo, još malo srećo...
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Tamara86 »

Evo i mene, svjeza sa inekcije, pa apdejtujem se, kao i uvijek, srijedom. :) Noel, drago mi sto si se javio, i jos mi je vise drago sto si ok, sto imas planove, razmisljas sta ces i kako ces, sto se druzis, uglavnom, radis na sebi. Javi se povremeno, kao i svi ostali, jer se ja bas pitam kad se ne javljate dugo, gdje ste, sta radite, kako ste...Ja primila punu dozu, sta bih ja drugo, ali mi je smanjila tablete, Ribavirin, jer je krvna slika losa. I uopsteno, nisam ok. Psihicki sam onako, nekako, kao i uvijek, ali fizicki... Lose totalno. Zubi su mi otisli, pisala sam vec, ogulili se, ne znam kako to drugacije nazvati, kad se probudis ujutro, i dan prije imas zub, sledece jutro mu fali sloj citav, i tako opet sledece jutro, i sve tanji i tanji. Ajde da pukne negdje, nego se bas gule, sloj po sloj. Doktorica mi kaze danas da kad zavrisim terapiju, onda razmisljam o zubima, i tu ce mi trebati dosta para da popravim, ako se mogu uopste popraviti, ako ne, ostaje vadjenje, i pravljenje novih, sto je jos skuplje. Otom-potom, ali me to bas muci u zadnje vrijeme, jer i kad sam najgora bila, zubi su mi bili ok, jer sam na vrijeme popravljala, do incidenta kad sam imala epi-napad( imam epilepsiju, nije od tableta) i drug mi stavio upaljac u usta, i puknu mi obe dvojke i kec. Njih sam izvadila, i napravila, i to me kostalo, a sad ce jos vise, jer imam jedno 7-8 zuba koje treba popraviti, ako mogu da se poprave. Usta i dalje puna afti, jezik boli kad ga pomjerim samo, ali jedem na silu, i trpim, moram jesti. Spavanje nula, nisam spavala jedno 4 noci, osim nocas muz kaze 3h, jer se ne sjecam kad sam zaspala, a on je gledao neki film, ustala u 4h jutros. Ali eto, kao sto rece Noel, jos malo, jos samo 4sedmice, znaci jedan prijem samo, koji je sledece sedmice, a to je ono sto je najdosadnije, i najvise se ceka, prvo kod sestara da one ispisu ono kao da lezim u bolnici, da se potpisem, pa onda cekam doktoricu da me pregleda, pa onda sestre da odu do apoteke po inekcije, i kutiju tableta. Ovih ostalih sedmica ide brze. Znam da je tema o Subu, i mozda sam i trebala prvo poceti o njemu, ali tu nemam nikakvih novosti, osim da sam jutros spustila na 0.3mg, pa cu vidjeti kako ide, ako bude bas jako lose, vraticu se na 0.5mg, a ako ne, ostajem do kraja terapije na 0.3mg. Spustila sam koliko sam mogla. Jesam zurila, i to sam osjetila one dvije sedmice, msm da i sad osjecam, ali eto, sreca, ako mogu tako da nazovem to, ili sreca u nesreci je sto sebi kazem da je to sve od terapije za Hepatitis, i odmah mi je bar psiha mirna. Msm da je 0.3mg sasvim ok, s obzirom da sam za ovih 10mjeseci terapije za Hepatitis, znala nekad uzeti i 12mg, nekad i 16mg, kako kad, ili ja samo sebe tjesim, sta vi mislite? Je'l ok ovo koliko sam uspjela spustiti? To je to narode, idem se surduknuti u krevet, javite se, kako ste, Noel kako se osjecas, msm malo detaljnije, Frajla takodje, kad uhvatis vremena, javi kako si, Lexilium, kako ide spustanje, Suppx kod tebe, Zeljko 86 ima li te, koga sam zaboravila, ili preskocila, nek' se ne ljuti, trenutno mi drago sto znam kako se ja zovem :)
suppx
Posts: 16
Joined: Tue Dec 06, 2016 9:11 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by suppx »

Ej Tamara kraljice,samo naprijed sve će to biti jednog dana samo ružna prošlost.
Ja sam ti tu i dalje čitam i tako,samo nezz sta da pišem,i dalje sam čist,sutra će biti 40 dana,borba je i dalje ali osjećam da sam sve bolje i bolje. Bude dana kada sam totalno loše ali bude i onih kada sam super,ko će ga znati valjda je tako i normalnim ljudima.Imam osjećaj samo da mi se spavanje jos nije vratilo,kada sam probao jednu večer zaspati bez melatonina nije išlo,sa njim odspavam nekih 6-7h,ali puno sanjam sve i svašta.I znojim se jako i dalje,a nezz malo po malo ide naprijed ali neće preko noći da prodje.
Iako moram priznati da ti osjećaj kada ne ovisiš o niti čemu ne moze nitko platiti,da imam posao oporavak bi bio puno lakši ali i ovako malo po malo doći će sve to na svoje.
Pozz i drži se!!!!
User avatar
wasser1
Posts: 13
Joined: Thu Jan 12, 2017 8:49 pm
Location: sarajevo

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by wasser1 »

e ovako prvo pozdrav za sve , prvo da kazem procitao sam sve od pocetka i toliko sam se sjebao za ovaj sub jer nisam vjerovao da je to tako zajebano baciti , msm po ovome gore od dopa , ustvari ne znam odaklee bih poceo da svoju situaciju pretstavim , prvo na dopu sam cenera i jace ali sam kad skontam bio cist oko cetiri godine znaci imao masu resiveda jbg :cry: , e zbog toga pisem jer sam sada na subu oko pet mjeseci , da ukratko pretstavim , nije mi prvi susret sa njim , prvi put sam se skinuo sa dopa subom 2010 kad su vize pustili otisao u svicu kod sestre ponio 4 osmice tad mi ih dao momak i rekao dobra stvar i fakat skinuo se bio godinu tamo dosao nazad u rajvosa i posle tri mjesea opet bio na semi , da bih opet 2013 pred kraj opet zapalio vani sada sakutijom osmica i opet isto bez problema se skinuo i opet odradio vise od godinu cistaka i opet okinuo , e sada prosle godine posle opet nakacenosti na dop saznam za centar da se dijele subovi , jer sam ih do tada kad bih se skidao kupovao na crno , i odem tamo i ubace me poceo sedmicno da dobijam kutije i fakat okrenem po subu cijepati, sad su nam promijenili prije nekih dva mjeseca uzimamo recepte od porodicnih i kupujemo u apotekama e sada poenta sto pisem je ustvari da se informisem malo bolje od vas pogotovo ovo dvoje sto su masu godina na subu bili da mi pojasne zasto toliko ,jer evo ja trenutno ih uzimam msm sada trenutno cisto da sam pokrivem da ne odem na semu da se ne oprzim opet jer ako ga popijem znam da ne moze me dop odraditi msm probavao sam tako da sta hocu napisati je da kada popijem lupam pola osmice danas sutra nemam potrebu za njim tek prekosutra opet se pokrijem i sve tako , znaci jos mislim da mogu ga izbaciti lako ali se bojim opet dopa . e tu se lomim i treba mi savjet koliko da dugo se pokrivam subom koliko smijem ici sa njim da ne bih osjetio ta sranja jer sam se ziv sjebao citajuci o tim malim kolicina pogotovo kod frajle a i noela i da je sjeb tako eto to me ukratko interesuje koliko dugo mogu furati ovako sub cisto da imam u vugla da nemogu dop i to . msm necu ja ni dop ne zelim ali cev kad krene onda trcim lomim osmicu i posisam da bih se odbranio . znaci necu posle dopa da se nakacim na sub ali kako vidim sta pisete da je sranje to opako , pa eto msm kao neko pitanje je mogu li se nastaviti braniti subom svako lupam treci da ili peti da ga uzmem radi crva i odbrane a da se ne nakacim na njega, msm mozda vam je bzvz pitanje al eto ne znam jbg jos mi je par ljudi reklo kao jbn se skinuti sa njega a vidim i ovdje haos da je ae eto pzz za sve gurajte ljudi jbg sta da kazem nismo svi isti ali smo u istim govnima . inace ne znam ni odakle da pisem na forum nisam nikad al mi eto dosadno a i citao o stetnosti suba i tako naletim pa hajde da pitam ... eto pozzz
suvi genije :ugeek:
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Pozdrav Wasser,
Nemoj se sj..bavati jer nisi dugo na njemu i koristis ga upravo onako kako bi i trebao da se koristi a to je da se skines sa dopa:) ali pozitivna strana bupa ako ga koristis recimo godinu dana je da ti upravo on ubija tog crva u glavi i pomaze ti da vodis normalan zivot, i daje ti vremena da promenis svoje stare navike koje upravo vode recidivima. I da si godinu dana na njemu mislim da ne bi bio problem toliki se skinuti se sa njega.
Ako dodjemo do situacije da moramo birati bup ili dop onda je svakako bolja varijanta godinu dana bupa koji bi te malo stabilizorao.
Obzirom kako ga uzimas svaki drugi treci dan, tu si u velikoj prednosti, poznato je da sub pokriva dva tri dana zikru, i ako mozes tako da ga uzimas onda je jos lakse.
Samo sto bi ti preporucila da ne cekas da crv proradi jer tako ga ne mozes uspavati, nego pokusaj bup uzimati svaki drugi ili treci dan neko vreme, uhvati neki ritam
Jer bup je kod mene upravo uradio to, crv je nestao i jos ivek ga nema:)

Vec kad sam tu.... ja sam odlicno, citam vas redovno Tamarice jos malo i tu si, drzi se
Spistila sam zoloft sa 100 na 50 mg pre mesec dana jer je poceo gadno da me uspavljuje i nikakve promene ne osecam.
Sve u svemu nista novo za napisati, stanje je redovno :)
Drzite se
Pozdrav
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Čini mi se da ti je pametnije ostati na bupu, pošto si stalni recidivist... manje zlo jbga. Što se tiče godina uzimanja, da ovako probam objasniti... svaka supstanca koja utječe na mozak mijenja kemiju a mozak se pokušava obraniti odnosno izbalansirati na staro... i takav limbo donekle funkcionira, čovjek nikad nije izlječen nego su samo prikriveni simptomi. Čak i ukidanje supstance najčešće prođe bez veće drame, tjedan, dva da se mozak povrati na staro... Međutim nakon 5-6-7+ godina uzimanja, mozak je već odustao od borbe sa supstancom, više nije u mogućnosti raditi balans i čitava kemija je znatno promijenjena. Lijek prestaje imati blagotvorni efekt, simptomi se više ne prikrivaju nego čak i pojačavaju a pojavljuju se i neki novi... može doći do nastanka brojnih psihičkih problema, od depresije, anskioznosti, napadaja panike etc etc... Ukratko čovjek osjeti da mu je lijek počeo štetiti i raditi zlo... pa logično pokušava da ga se rješi... ali nakon silnih godina to više nije tako lako, jer mozak je ipak odavno prestao držati stvari u balansu i prepustio se supstanci da najvećim djelom kontrolira kemiju... ne zna kako funkcionirati bez supstance jer više gotovo da i ne proizvodni potrebne neurotransmitere samostalno.

U ovome je bit... nije stvar radi li se o opijatima/opioidima (metadon, buprenorfin), antidepresivima (seroxat, vellafax), benzodiazepinima (xanax, diazepam), psihostabilizatorima (klonazepam, litij), antipsihoticima (seroquel, zyprexa) itd... za svaki lijek naći ćemo hrpu foruma podrške i "naziv-lijeka-survivors" grupe na facebooku. Ljudi prolaze užasne patnje, čak daleko gore nego mi koji smo imali "sreću" da zaglavimo s opijatima... a krivi su sami radi toga što se nisu informirali, krivi su im doktori jer ih nisu informirali i jer su dopustili takav razvoj situacije... nemoguće je SVAKODNEVNO mijenjati kemiju mozga tijekom 5+ godina i očekivati da neće biti problema, posebice pri prestanku korištenja supstance.

Zašto smo mi uzimali toliko dugo? Jer smo se navikli, bilo nam je dobro, nismo imali problema nikakvih... najmanji problem je uzeti tabletu ujutro. Brzo prođe pola godine, godina, dvije, pet... Posebno dok si pokriven nečim... a opioidi imaju tu tendenciju kompulzivnog korištenja tako da to preskakanje dana sumnjam da će ti dugo funkcionirati. Ljudi se sjebu jer odu na održavanje, što nije loša stvar, dapače, međutim kao i ja i mnogi drugi, to održavanje se shvati kao lijek samo po sebi... a nije. Čovjek bi trebao dok je na održavanju aktivno raditi na sebi, na svojoj ovisnosti, svojoj okolini... i onda kad je spreman prestati s lijekom, što nije problem nakon godine ili čak dvije. Ali ako samo konzumiraš lijek onda čitava stvar i nema nekog smisla, godine se samo vrte, nisi na heroinu nego na metadonu/buprenorfinu, što je opet manje zlo, ali spomenimo opet da to ne ide dovijeka tako... kad tad će lijek lupiti kontru i početi raditi kaos. Jer da nije tako, ne bi čitali ove priče ljudi koji se nakon deset godina metadona skidaju i prolaze ogromne muke... jednostavno bi ostali na tome do kraja života i zbogom.

Poanta priče je da ovome treba pristupti zdravorazumski, dobro se informirati prije ulaska u nešto i ne prepustiti svoj život u ruke doktora koji često ignorirarju anegdotalne priče i drže se isključivo onog s papira, rezultata nekih opskurnih istraživanja koja uglavnom nemaju veze sa stvarnim životom.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
wasser1
Posts: 13
Joined: Thu Jan 12, 2017 8:49 pm
Location: sarajevo

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by wasser1 »

pozz raja , prvo hvala na odgovorima malo ste me digli :) jer kao sto frajla rece bolje manje zlo jos ako ga pozitivno isfuram do kraja to jeste ne zaglavim preko godinu sa njim bice ko bombona , ustvari jer sam htio reci da mene sub evo i sada kada uzmem lupam pola osmice uradi al fakat osjetim da me digne zato i pokusavam svaki drugi treci dan uzeti ga pomalo da sam pokriven a i osjetim ga vjerovatno sto ga ne koristim u velikim kolicinama posto sam cuo od par likova kao dnevno po dvije 8uzimaju i jos kao IV e to fakat ne kapiram msm kako IV U CEMU JE FORA?? Kakav to filing moze biti ,koliko sam skontao iz Noelove a i ostalih pisanja kolicina preko 6 mg nema nekog efekta jesam li u pravu ?? , mislim da je on i stavio onu sliku na pocetku . ma ustvari to i nije tema tako da ne skrecem , nego sam htio to da kazem da i pored sto nam je data mogucnost da se skinemo fakticki bezbolno mi opet brljamo, e tu sam htio istaci kao i noel doktore jer po mome misljenju ova nasa sto nas je vodila na subovima jel mislite da sam joj smio reci e ja ne uzimam citavu nego pola osmice pa skinula bi me , jer je furka njena kao ides godinu ovako pa ce mo smanjivati e zato sam i pisao svjesno bi me gurnula u ovisnost od suba msm vjerovatno ne namjerno ali njihova taktika je to . a pazi moram napisati jos ovo bas sam juce isao po recept kod porodicnog a tezak je lik ali nije bio bila zamjena i toliko me izmaltretirala za recept sta , kako, kome koliko, da bi mi na kraju rekla pa pomaze li to , rekoh pa da odrzava me i dobra stvar je . na sta ona kaze ma odrzava malo morgen u tom smislu :o na sta sam ja usutao jos me pita koliko si dugo na HAŠIŠU :D . Toliko o strucnosti i brizi nekoj o nama bivsim ili onima sto uzimaju , najradije bi nas posmicali sve jbg tako je , mada ne kazem ima i onih koji pruzaju podrsku ali ih je vrlo malo , uglavnom drago mi je sto sam naletio na ovaj forum bar se pravilno informisem od ljudi sa iskustvom .eto toliko za sada imam gore dva pitanja za strucne pa da mi odgovore ae pozz gurajte ljudi na cemu got da ste da uradite to sto ste zacrtali sta da kazem drugo ;)
suvi genije :ugeek:
Locked