Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Tamara86 »

Suppx, ja nemam pojma kako sam juce preskocila tvoj post, tj. vidjela postove od svih ostalih, samo tvoj nisam, ali da napomenem jos jednom, ovo mi prvi forum, nespavanje svoje odradi, sad vec zvucim i sama sebi kao da se pravdam :)
Tamara samo naprijed,tebi je od svih nas najteze brijem i samo piši jer tvoji postovi će biti motivacija za nekog u buducnosti.
Za tu bol u nogama to bi ti moglo biti od smanjivanja s-a,jer bas taku bol kaku opisujes imam i ja,sve je slabija i slabija ali je i dalje jaaaako iritantna,nezz ni kako bi je opisao,nekako dosadna i tupa bol dovoljna da te drzi budnog,što se tiče kuma i vjere,potpuno ga shvaćam,jer je i meni vjera puno pomogla,kroz ovih 8 godina sjebanog zivota,pogotovo u zadnjih 2-3 godine kada sam se dosta posvetio tome,netrebaju mi nikaki dokazi dovoljan mi je dokaz da me čini boljim čovjekom.
Uskoro bi trebao na taj lječnički pa ako prođem trebao bi dobiti dobar posao,a i ako ne,nea veze bitno mi je da sam se rješio ovog zla pa mi neće biti problem ako budem morao otići i u neku drugu drzavu raditi,nemam više lanaca na mozgu koji bi me sprječavali da pokusam u nekoj drugoj sredini potraziti posao,poslušao sam onaj tvoj savjet za spavanje da nerazmišljam previše o tome hoću li zaspati ili ne,i odmah prvu noć poslje toga dosta sam dosta dobro spavao,pa bumo vidjeli kako će biti noćas i idućih noći,pa se opet javim kroz dan dva da opisem kakav je napredak!!
Sretno i pozz!!!
Kod mene je ta bol u misicima, i po rukama, i po nogama, ma svugdje, i jeste iskreno malo manje bolilo kad sam bila na vecoj kolicini Suba, ali je bolilo od prve inekcije, sad je bol samo veca, ali izdrzljiva, mora tako. Sutra prelazim na 0.5mg, i eto, ostacu tako do kraja terapije, jer sam skontala da sam spustila koliko sam mogla, i vidim da kako se kraj blizi terapije za hepatitis, sve mi se vise i vise vrijeme razvlaci, nikako proci od srijede do srijede kad primam inekciju, a i to je jer mi je dosadno, posto zbog inekcija i tableta moram mirovati, ne smijem nista, eto tako da se izrazim, i onda je to sve jedan veliki krug :) Sto se tice vjere, nikome ne zelim nametati, ali ja sam takodje vjernik, i sto kazes, to mene cini boljim covjekom. E sad, sto se nesanice tice, meni je dijagnostifikovana insomnia kad mi je buraz poginuo, pa ja od tad spavam kako kad, ali znam kako je bilo gadno ispocetka, ali evo, vremenom sam se navikla, par caki pokupila koje su pomagale, pa tako sam i znala ti reci, nemoj kontati o spavanju, mada msm da bi ti to svi rekli, probaj uvece prosetati, svjez vazduh i to, malo samo tijelo da izmoris, koliko mozes, i to pomaze. Ja kad se rijesim ove terapije, pa suba, moram nekako nesto poduzimati i sto se tice toga. Ali poduzela sam skoro sve sto sam mogla dok sam bila cista, i nije dalo bas neke rezultate, mada znam da postoji nesto, nisam jedina sa tim problemom, ali otom-potom. Drago mi sto guras, kao i svi na ovoj temi, meni to takodje dosta pomogne, to saznanje da nisam jedina i da nisam sama. Budi mi dobro, kao i svi, pa se cujemo :)
Zeljko86
Posts: 23
Joined: Wed Feb 22, 2012 6:44 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Zeljko86 »

Pozdrav ekipa, jos jedan mali update od mene.

Prvo da se zahvalim svima na odgovorima i svemu ostalom, da ne kopiram sad i pisem sve pojedinacno, ima tu svega tako da je bitno samo da se mi medjusobno razumemo i kada se potrazi savet i neko ga da, razumemo se svakako ( :

Hvala vam jos jednom.

Bio sam u nekom tripu iskreno da pocnem uzimati anti depre ili sta god bi mi neko preporucio jer znam da kada budem stigao na 2mg tu tek krece ono pravo przenje.

Pa sam tako razmisljao unapred malo, posto u Januaru idem na kontrolu, rek'o neko me mozda moze posavetovati sta da kazem tamo u vezi "da li je potrebno da se napise neki novi recept" jer iskreno, mogu da uzmem sve od njega, samo trebam da kazem.

Mislio sam da pocnem piti nesto u skorije vreme jer oni dolaze do dejstva tek za par nedelja, nisam ni ja iskreno pametan sta bih mogao uzimati recimo od polovine ili krajem Januara 2017 godine, jer znam da ma koliko ja trenutno da sam jak i sve to, znam da ce me to sve poklopiti jednog dana kada se spustim do neke granice.

Mozda i nece, mozda je to trenutno samo u mojoj glavi, psiha radi svoje poslice ( :
Pa sam tako mislio da kazem na kontroli da mi se neki recepti prepisu, makar ih ja nikad ne uzimao ali eto, cisto da ima tamo zavedeno kod moje doktorke pa ako zatreba da mi samo prepise bez cimanja.
Na kraju krajeva, videcu ja to direktno u prici kada odem tamo, objasnicu situaciju, sta i kako pa cemo videti sta ce on reci.

Tipa, nesto za volju, energiju, nesto sto bi me u tim situacijama poguralo koliko toliko...
Opet kazem, mozda do toga nece ni doci, ali onako realno gledano, svi znamo da do toga uglavnom dolazi, taj neki pad je uglavnom neizbezan.

Sto se mene tice, presao sam na 6mg i planiram da tu ostanem nekih 2 nedelje za sada, mada kako je krenulo iskreno planovi se menjaju na svaka par dana, uglavnom ja se nesto bas jako razboleo i taman sinoc onako sedim tu za kompom i radim nesto, a unazad vec dobrih bar nedelju dana sam isto bolestan, nos zapusen, grlo, pluca katastrofa i taman poceo da se osecam bolje sinoc, sve ok kao, samo odjednom temperatura, ma za 30 minuta samo tek tako ja na 38,4!

Danas je isto, mozda i gore, a pisao sam vec da, kad god sam bolestan iz nekog razloga manje lekova uzimam.
Tako sam poceo to koristiti u svoju da tako napisem korist, jer nemam volje za nista zbog temperatura koja me slama i zakucava za krevet, tako sam u zadnjih 48 sati uzeo samo 2 puta po 4mg, i sve sam nekako pomesao, spavam po 3 puta dnevno jedan dan, pa onda sutra 2 puta, uzimam bar 6, 7 razlicitih lekova, sto za skidanje temperature i slicno, sto antibiotike neke razne, i tako da mi bolest na neki nacin pokrije mozda ono lose sto bi opet kazem, mozda i trebao osetiti, ne znam zasto, ne znam da li je sa drugima isto kada su bolesni, pod temperaturom i sve ostalo ali tako je sa mnom.
Bukvalno uzmem, iako ne osetim da mi treba iskreno, mogao bi jos koji sat sto posto ali uzmem jer ne zelim da dodjem u situaciju da cekam da me ona prva kriza pukne.

Dok sam u pocetku recimo isto dok sam bio bolestan znao da recimo sad ustanem, pa budem budan toliko samo koliko da popijem kafu i pojedem nesto i za tih sat do dva recimo, ja uzmem i po 2x8mg i odem da spavam, pa ustanem posle 4 sata i uzmem pola jos i tako u krug par dana sto je stvarno nista no cist debilizam iskreno.
Nista ne osetis od bolesti... Ah ta psiha i to neko ponasanje, neverica u meni kad se setim tako nekih trenutaka ( :

Tako da, to je to, na neki nacin mi je drago sto sam bolestan ( : znam da zvuci retardirano ali meni ide na ruku, sto manje uzmem to sam nekako bolje raspolozeniji, dajem sam sebi neku motivaciju svakog dana, pozitivniji sam kada prodje neko vreme i kao prisetim se da sam uzeo recimo pre 24h zadnji put i osetim se nekako lepo, prosto sam ponosan na sebe, a kada se tako ispunjeno koliko toliko osecamo, samim tim i manje kolicine uzimamo.

Drzite se svi, Tamara samo guraj!

Nadam se iskreno da ce se vremenom sve vise i vise ljudi ubacivati u ovu pricu, da nece dolaziti do oni klasicnih scena gde neko dodje, otvori nalog, napise neku svoju muku i ode, uglavnom to bude jer su tog trena u navali emocija i zele da izadju iz cele price, a onda osvane novo jutro i samo se nastavi po starom i tako u krug, pa prodju godine tako... Surova realnost, jbg.

Ljudi pisite, izbacite to zlo iz sebe ako ga imate, pitajte za savet ako vam je potreban, pocnite da razmisljate o skidanju i sve ostalo, neka vam ove price ovde budu neka vrsta pocetnog koraka i motivacije, zajedno mozemo sve!
kada budes zeleo da uspes onoliko koliko zelis da dises, tada ces biti uspesan...
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Tamara86 »

Opet ja :) Nedelja je, moje standardno javljanje, nedeljom spustam Suboxon, sto sam i jutros uradila, uzela sam 0.5mg. Naravno da ne osjecam nikakve simptome, tek sam presla na 0.5mg, ali ovako vodim evidenciju, i napisem kako mi je bilo prethodne nedelje, na dozi kojoj sam bila. Dakle, do 1mg, nisam osjecala neke simptome, ili ako su bili prisutni, pripisivala sam ih nus-pojavama od terapije za Hepatitis. Prethodne sedmice sam osjetila jacu bol u misicima, izgleda da je tu sub pomagao, i nisam spavala duze nego obicno, i tu mi je sub pomagao. Nervoza me neka drma, e sad, mene je ovakva nervoza drmala i na vecim kolicinama suba, te msm da je ovo takodje od terapije za hepatitis, odnosno, da je zato sto kako se blizi kraj terapije, sve mi duze izgleda. Kako nista ne mogu, i ne radim, od srijede do srijede kao da prodju dva mjeseca. Pa kako se kraj blizi, nervoza je sve veca i veca. Sve u svemu, sada sam tek osjetila, tj proteklu sedmicu simptome spustanja suba, i na ovu terapiju jos, nisu bas prijatni. Ali je izdrzljivo, jer izbora nemam, sama sam htjela spustati, spustila sam dokle sam mogla, ostaje tih 8sedmica inekcija, pa cemo vidjeti, planiram biti bar 4 sedmice na 0.5mg, pa spustiti na 0.3mg ako mognem, ako ne do kraja ovako, na 0.5mg, pa onda rjesavati i to. To je to, sutra po suboxon, utorak vaditi krv, u srijedu na inekciju, u zadnje vrijeme sam se pocela tih dana osjecati kao da izlazim negdje :) Znaci, da sam super-nisam, ali bice bolje :) Ostali, kako ste, sta radite, jeste ok svi? Pozdrav veliki :)
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Ja sam već par dana na 5mg Escitaloprama, sve si mislim sutra i to izbacit, trošim ga nekih 2-3 mjeseca ako i toliko, mislim da ne bi trebalo biti nikakvih "simptoma sustezanja", jedino da me rokne u neku rebound depru, valjda neće... Ako bude ode na kontrolu, tražit ću combo Zoloft+Wellbutrin, pa kad je bal nek je maskenbal.

Trebalo bi izbaciti i ostale droge što rekreativno nekad uzmem, siguran sam da mi odugovlače čitav oporavak, nemoguće da se ovako dugo osjećam tako loše (znao sam vikendima u izlasku uzeti speed ili ex, par puta kokain, jednom gljive, jednom lsd i travu češće, par puta alkohol, nikako opijate osim onog recidiva s dopom). Plan mi je prestati skroz s bilo kakvom kemijom (osim prirode, znači cannabis, gljive i sl.) iako bi to mogao biti problem jer ide Božić i Nova godina... možda napraviti novogodišnju odluku.

Treba sve to zamjeniti s nečim drugim, po prvi put u životu počeo sam se interesirati za spiritualnost, pa ćemo vidjeti gdje će me to odvesti. Problem je što ja osim droge ne znam ništa u životu, definirala mi je ličnost totalno jer kako sam krenio kao tinejđer nisam ni stao nikako... niti ne znam kakva sam zapravo osoba kad bi bio skroz čist, bez ikakvih lijekova i droge. Totalno preskočio adolescenciju. Al jbga, kad volim to promjenjeno stanje svijesti, iako sam se gadno opekao s opijatima i benzodiazepinima. I znam, reći ćete > komuna, ali kao što sam spomenuo već, to je u razmatranju.

@Tamara, ako se uspiješ stabilizirati na 0.5 napravila si ogroman posao, znaš i sama da se to kasnije vrlo lako izbaci, drugačije je <>2mg i 0.5mg. Ali ako ti ne bude dobro, jer moguće da te safata sa zakašnjenjem, vrati se na 1mg ili više, nikakav bed nije, ne riskiraj probleme pred kraj terapije za hep, molim te, ipak je to trenutno bitnija stvar.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by sanela »

noel wrote: Trebalo bi izbaciti i ostale droge što rekreativno nekad uzmem, siguran sam da mi odugovlače čitav oporavak, nemoguće da se ovako dugo osjećam tako loše (znao sam vikendima u izlasku uzeti speed ili ex, par puta kokain, jednom gljive, jednom lsd i travu češće, par puta alkohol, nikako opijate osim onog recidiva s dopom). Plan mi je prestati skroz s bilo kakvom kemijom (osim prirode, znači cannabis, gljive i sl.) iako bi to mogao biti problem jer ide Božić i Nova godina... možda napraviti novogodišnju odluku.
Okeej, sad su neke stvari jasnije. Bar meni.
Opet ćemo zaratiti, ali moram reći svoje mišljenje.
Ili se drogiraš ili apstiniraš. Sve između je kalkulisanje, mlaćenje prazne slame i patnja. Kad si jednom bio na opijatima, na gomili raznih tableta (terapija i neterapija), sve ostalo je zamjena, doduše slaba, samo da te izbije iz realnosti. Ti nisi napravio recidiv dopom, ti si stalno u recidivu. Nije ni čudo što se toliko patiš. Tebi se organizam nikad ne može ni osloboditi hemije i nehemije. Ovo što ti pišeš je čisto zavaravanje samog sebe da se skidaš, moj noel. Dug je put pred tobom, a vrijeme ti prolazi. I još planiraš da se "počastiš" za NG. Hajde, bogati, pročitaj sve svoje postove i vidi kako napreduješ - korak naprijed, nazad dva. Trzni se, donesi "novogodišnju odluku" - il pukovnik il pokojnik. Nema sredine.
Treba sve to zamjeniti s nečim drugim, po prvi put u životu počeo sam se interesirati za spiritualnost, pa ćemo vidjeti gdje će me to odvesti. Problem je što ja osim droge ne znam ništa u životu, definirala mi je ličnost totalno jer kako sam krenio kao tinejđer nisam ni stao nikako... niti ne znam kakva sam zapravo osoba kad bi bio skroz čist, bez ikakvih lijekova i droge. Totalno preskočio adolescenciju. Al jbga, kad volim to promjenjeno stanje svijesti, iako sam se gadno opekao s opijatima i benzodiazepinima. I znam, reći ćete > komuna, ali kao što sam spomenuo već, to je u razmatranju.
E ovo je suština tvog stanja. Dok odluka o komuni ne sazrije, ove rečenice koje si napisao isprintaj i čitaj svaki dan.
User avatar
Tamara86
Posts: 275
Joined: Sun Oct 16, 2016 6:27 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Tamara86 »

Noel, ja te osudjivati ne mogu, ali priznajem da sam mislila da si ti cist od svega, pod svega msm na bilo koju vrstu droge, ne samo na Suboxon i heroin, i opijate.
Problem je što ja osim droge ne znam ništa u životu, definirala mi je ličnost totalno jer kako sam krenio kao tinejđer nisam ni stao nikako... niti ne znam kakva sam zapravo osoba kad bi bio skroz čist, bez ikakvih lijekova i droge. Totalno preskočio adolescenciju. Al jbga, kad volim to promjenjeno stanje svijesti, iako sam se gadno opekao s opijatima i benzodiazepinima. I znam, reći ćete > komuna, ali kao što sam spomenuo već, to je u razmatranju.
Osim sto ti mogu ovo reci. Ni ja nisam znala kakva sam osoba. Sa 11-12sam pocela pusiti travu, sa 14 se ubola u venu, odmah, nisam vukla, nisam pusila. Skidala se za to vrijeme 3 puta, prvi 20dana bila cista, tj pod tabletama Trodona, Bensedina, i Laponexa, drugi put u komuni, bila 4mj, i treci put je bio ovaj zadnji prije Suboxona. I tako prodje zivot, a ti ne znam jos uvijek ni ko si, ni sta si, ne znas se ponasati bez droge, i zato se i vracas tome, jer je lakse. To sam i ja radila. Kad se tek skines, ali znaci bas skines, da si bez tableta, bez bilo koje tablete, i poslije nekog vremena pocinjes osjecati kao da prolazis kroz pubertet, pa znala sam prolaziti istim putem 10godina, zurno, prema sumici, da bih se sredila, i tek cista sam shvatila da tu postoji izvor. Period jeste tezak, necu te lagati, sad zavisi od covjeka do covjeka, ali ja sam oduvijek imala manjak samopouzdanja i to sam nadomjescivala time sto sm ja glavni zajebant u drustvu. Kad si non-stop takav, ljudi kontaju da te nista ne dotice, da ti nista ne smeta, a zapravo su jako daleko od istine. To da volis to stanje svijesti, i ne volis, da ga volis, pucao bi se i dalje, samo ne znas kako bez tog stanja svijesti. I da, reci cu komuna. Cisto da upoznas sebe, jer evo, ko ti garantuje da sad kad ostanes vani, pa vikendom uzmes speed, pa sledeci put gljive, ili pcp ili sta uzimas, i tako par puta, nece doci do toga da opet uzmes heroin? Moras shvatiti da smo mi osobe koje volimo drogu, nije bitno koja je, i da ako smo se skinuli sa heroina, ili suba, jer je on najgori, da se necemo navuci na nesto drugo? Ja sam ti rekla jos u onom postu gdje si se pitao komuna ili posao, da je komuna super stvar za upoznati sebe, naci neke razloge, a sad jos vise msm da bi to bio pravi potez, nemas sta izgubiti, a mozes mnogo dobiti.
breakdown
Posts: 66
Joined: Fri Apr 08, 2016 2:13 am

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by breakdown »

noel wrote: Treba sve to zamjeniti s nečim drugim, po prvi put u životu počeo sam se interesirati za spiritualnost, pa ćemo vidjeti gdje će me to odvesti.
Um ili svijest ne trpe vakum, mora se nečim popuniti.

kakvu spirirituanost ?
ako je u pitanju klsična, vjerska, onda ok, a ako se misliš upuštati u neka alternativna učenja, onda bolje da se gudraš :mrgreen: vjeruj mi.
p.s. New age spada u klasičnu spiritualnost i slobodno...copy/paste učenja monoteističkih religija.
noel wrote: Problem je što ja osim droge ne znam ništa u životu, definirala mi je ličnost totalno jer kako sam krenio kao tinejđer nisam ni stao nikako... niti ne znam kakva sam zapravo osoba kad bi bio skroz čist, bez ikakvih lijekova i droge. Totalno preskočio adolescenciju.
Kada te se čita, ostavljaš dojam finog mladog čovjeka, kuturnog, obrazovanog...
ne vidim razlog zašto ne bi bio takav i bez opijata.
moram još i napomenuti da u tvojim postovima nikada nisam naišao na logičke greške, a da se radi o pogledu na život.

i kakvi pobogu više party-ji kad te samo navode na gluposti :evil:
nije život poljem proći
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Frajla »

Noel pocecu od ad,znas i sam da njima treba i do 6 meseci da bi osecao punu korist od njih. Ne znam zasto bi ga ukinuo ako se iovako ne osecas dobro? Mozda bi trebao dozu i povecati obzirom na tvoju situaciju.

Priznajem zatekao si me ovim postom, ali skidam kapu za iskrenost jer iskrenost ti u ovom slucaju moze samo pomoci a treba biti iskren najpre prema samom sebi.
Ti Noel i previse znas o o problemima zavisnosti i o mehanizmu delovanja tableta i opijata da bi sebe doveo u ovu situaciju u kojoj si sada. Svestan si da si jos uvek rovit i nestabilan da bi sebi dozvolio partijanje, opasne situacije koje dovode do recidiva a i dovele su. Zelim reci da nisi iskren prema sebi!
Da, moguce je da se osecas tako dugo lose od suba jer si bio godinama na njemu i naglo si ga spustio. Procitao si po internetu da su ljudi mesecima bili kao biljke i cak do godinu dana nakon naglog spustanja. Zasto bi ti bio izuzetak? Zato sam ponavljala kao papagaj USPORI!! Da ne bi probudio tog crva u sebi koji zeli malo opustanja od ogromnog soka
Bup nam tog crva uspava i vremenom ga zaboravimo, kod nas vreme leci sve tako i njega, zbog toga ga ne treba ni zloupotrebljavati.
Vecina nas ne zna za zivot bez opijata, tako da se ne zavaravas ili opravdavas time, nego gledaj sta ces dalje.
Sta je bilo sa poslom? Poceo da radis?

Imas dosta planova a nista realizovano sve je u razmatranju. Spiritualnost, komuna, posao ..... cekas da malo partijas do nove godine i onda da podvuces liniju i krenes od 1.1 2017 ozbiljno da se pozabivis time? To me bas podseca na moje staro narkomansko razmisljanje!!
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Ok, možda sam se malo krivo izrazio, ispalo je kao da se stalno drogiram iako je samo par vikenda bilo u pitanju, ali da, definitivno odugovlačim čitav oporavak. Ne brinu me previše ostale droge; iskreno, stimulansi mi se gade jer tih par sati zafrkancije nije vrijedno tri dana oporavka, alkohol mrzim, za kokain nemam novaca a psihodelike sam koristio isključivo solo u svrhu samouvida. Jedino protiv trave nemam baš ništa. Nego, zaželio sam se malo izaći a kad izađem uvijek me nađe svašta... možda jesam malo glup, ali ne baš toliko, jer kao što Frajla kaže dobro znam mehanizme i posljedice svake droge, tako da mi nije u planu supstituirati jedno zlo s drugim (iako vrag ne spava, znam).

U svakom slučaju, ne bih baš rekao da nisam napravio nikakav napredak, jer u ovo vrijeme prošle godine modus operandi bio je gan svakodnevno, a sada mi opijati ne padaju na pamet iako sam redovno okružen svačim. Isto tako, koliko god se ja osjećao ovako ili onako, najiskrenije kažem da je tri put bolje od onog robota koji sam bio pod bupom.
sanela wrote:Hajde, bogati, pročitaj sve svoje postove i vidi kako napreduješ - korak naprijed, nazad dva.
Ok, tru dat! :mrgreen:
Frajla wrote:Noel pocecu od ad,znas i sam da njima treba i do 6 meseci da bi osecao punu korist od njih. Ne znam zasto bi ga ukinuo ako se iovako ne osecas dobro? Mozda bi trebao dozu i povecati obzirom na tvoju situaciju.
Znam cijelu priču oko AD-a ali nisam imao sreće s ovim, Escitalopram je jako dobar ali na mene loše djeluje, užasno me umara do točke da moram odspavati posljepodne, srce mi stalno ima osjećaj kao da će iskočiti, libido je nepostojeći i još drugih nuspojava. Evo kako sam smanjio dozu (danas nisam ni uzeo) već se osjećam dosta bolje, tako da definitivno je od njega. Volio bih pokušati bez AD-a ali kao što rekoh, ako ne bude išlo pokušat ću s Wellbutrinom i/ili Zoloftom.

Znam da ne treba bježati od AD ako se pokažu potrebnim; ljudi često ne shvaćaju njihovu pravu terapeutsku vrijednost - nije stvar u tome što će lijek samo privremeno povisiti razinu serotonina i dr. hormona u tijelu, to je samo mehanizam i taj učinak prestaje kad se prestane s lijekom. Prava vrijednost leži u neuroplastičnosti i stvaranju novih veza među neuronima dok ste pod utjecajem, pa se tako kroz tretman od 6 mjeseci ili godinu dana nauče novi obrasci ponašanja, nošenja s problemima i dr. a te stvari ostaju i nakon što se lijek ukine (što sporije ukidanje to bolje).
breakdown wrote: kakvu spirirituanost ?
ako je u pitanju klsična, vjerska, onda ok, a ako se misliš upuštati u neka alternativna učenja, onda bolje da se gudraš :mrgreen: vjeruj mi.
p.s. New age spada u klasičnu spiritualnost i slobodno...copy/paste učenja monoteističkih religija.
Pa da, new-age(ish) :mrgreen: Meditacija, smirivanje uma i sl.
Frajla wrote:Sta je bilo sa poslom? Poceo da radis?

Imas dosta planova a nista realizovano sve je u razmatranju. Spiritualnost, komuna, posao ..... cekas da malo partijas do nove godine i onda da podvuces liniju i krenes od 1.1 2017 ozbiljno da se pozabivis time? To me bas podseca na moje staro narkomansko razmisljanje!!
Od onog posla ništa na kraju, ali imam u vidu još nešto. Ali u pravu si, puno je toga u razmatranju a ništa realizirano, nekako čekam kraj godine, proslaviti te blagdane, pa onda napraviti poteze, makar one radikalne tipa komuna.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
breakdown
Posts: 66
Joined: Fri Apr 08, 2016 2:13 am

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by breakdown »

noel wrote: nekako čekam kraj godine, proslaviti te blagdane, pa onda napraviti poteze
još uvijek ti đavoli vire iz rukava
nije život poljem proći
Locked