Depresija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Toby Wong
Posts: 9
Joined: Wed Jul 06, 2016 6:17 pm

Depresija

Post by Toby Wong »

Pozdrav. Ja se lecim od depresije i OKPa. Citao sam istrazivanja na stranim sajtovima da je buprenorfin delotvoran u lecenju ovih psihickih poremecaja. Zanimaju me iskustva ljudi koji ga koriste. Da li ste imali neke psihicke probleme, i da li vam je buprenorfin pomogao da ih resite, ili je samo delotvoran u sprecavanju apstinencijske krize?
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Depresija

Post by noel »

Farmaceutske kompanije bi trebale dobit po prstima radi ovakvih marketinških ispada... Buprenorfin nema antidepresivno djelovanje već blagi euforični efekt opijata koji pomalo "diže" ali sigurno ne liječi depresiju i ostale poremećaje, dapače, prije će biti da ih pogoršava s vremenom. Govorim iz iskustva (F41.2 i dugogodišnji korisnik buprenorfina).

Buprenorfin je opasna igra, bolje odmah odustani od ideje i potraži odgovarajući lijek s pravim antidepresivnim mehanizmom. Ako baš tražiš rad na opijatske receptore, raspitaj se kod liječnika o Coaxilu:
Tianeptine has antidepressant and anxiolytic (anti-anxiety) properties[9] with a relative lack of sedative, anticholinergic and cardiovascular adverse effects. Tianeptine is a low-affinity full agonist at the μ-opioid[note 1] and δ-opioid receptors with negligible effect at the κ-opioid receptors.[11]
Last edited by noel on Wed Jul 27, 2016 9:02 am, edited 1 time in total.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Toby Wong
Posts: 9
Joined: Wed Jul 06, 2016 6:17 pm

Re: Depresija

Post by Toby Wong »

Stvar je u tome sto ja vec koristim antidepresive i antipsihotike, ali sa njima nema nikakvog pomaka. Rezistentan sam na ove lekove. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3736962/ Ovo je clanak o buprenorfinovom antidepresivnom dejstvu. Cuo sam da i drugi opijati kao na primer oramorph mogu posluziti u lecenju OKPa. Znas li da li neke apoteke prodaju buprenorfin bez recepta?
trgup
Posts: 34
Joined: Sat Jun 04, 2016 12:06 am

Re: Depresija

Post by trgup »

Navuc ces se za par dana na buprenorfin, a kad budes htjeo prestat :o :o :shock: Depresiju ti nece izljecit, a postat ces ovisnik.
To kao da heroinom lijecis depru. Nemoj to radit
Toby Wong
Posts: 9
Joined: Wed Jul 06, 2016 6:17 pm

Re: Depresija

Post by Toby Wong »

Pa nemam bas mnogo opcija. Imam rezistenciju na sve psihijatrijske lekove, tako da mi jedino ostaje Elektrokonvulzivna terapija. Citao sam neka istrazivanja gde su depresivnim ljudima davali buprenorfin, i dosta njih je imalo poboljsanja. Da li si ti imao euforiju kada si pocinjao sa buprenorfinom? Znas li ima li sanse da se negde kupi bez recepta?
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Depresija

Post by noel »

Toby Wong wrote:Pa nemam bas mnogo opcija. Imam rezistenciju na sve psihijatrijske lekove, tako da mi jedino ostaje Elektrokonvulzivna terapija. Citao sam neka istrazivanja gde su depresivnim ljudima davali buprenorfin, i dosta njih je imalo poboljsanja. Da li si ti imao euforiju kada si pocinjao sa buprenorfinom? Znas li ima li sanse da se negde kupi bez recepta?
Hm, rezistentan si baš na sve lijekove? :? Možda je uzrok tvoje depresije/OKP-a u nečem drugom pored standardnog "manjak/višak serotonina" modela na kojem ovi lijekovi baziraju mehanizam, istražuj dalje, isprobavaj, bilo što, samo ne buprenorfin. To je legalna droga, kao i metadon (takvim razmišljanjem depresiju bi najbolje rješio heroinom zapravo).

Gore sam ti spomenuo Coaxil, jesi li njega probao? Radi na posve drugom modelu od ovih SSRI/SNRI/etc.. lijekova. Jesi li isprobao heterociklike, inhibitore monoaminooksidaze, bupropion (ne utječe na 5HT sustav nego ponovo pohranjuje dopamin/noradrenalin)? Postoji milijun lijekova za depresiju na tržištu. A čak i elektrokonvulzivna terapija nije kao u filmovima, radi se pod anestezijom, dobiju se lijekovi za opuštanje mišića itd...

Opoid naive osoba, odnosno osoba bez tolerancije na opoide će imati euforiju čak i od vrlo male doze buprenorfina, recimo četvrtina tablete od 2 mg. Nema nikakve šanse da ga kupiš bez recepta, Subutex kod nas u hrvatskoj ide na dupli crveni recept (ostali na dupli plavi), a lijekovi su pod ključem u ljekarni, što dovoljno govori o koliko se ozbiljnom lijeku ovdje radi (na ulici je druga stvar, ima ga posvuda i jako je jeftin, tabla od sedam tableta 8mg stoji 15€ kod nas, ponegdje i jeftinije). Tu su i eventualni problemi sa zakonom, ako te uhvate u posjedu a nemaš papir od lječnika.

Uglavnom, ako se odlučiš na ovo, vjeruj mi tvoj problem NEĆE biti rješen, većina ovisnika je na raznim antidepresivima, koji im ne bi trebali da buprenorfin uistinu ima antidepresivni efekt. On te može samo povući dublje dolje, u rupu iz koje ćeš se teško ili nikako izvući, promjeniti biokemiju mozga i potpuno sjebati proizvodnju endorfina te prirodni sustav nagrade.

NEMOJ!
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Toby Wong
Posts: 9
Joined: Wed Jul 06, 2016 6:17 pm

Re: Depresija

Post by Toby Wong »

Da rezistentan sam na sve lekove. Sve sam pokusao od antidepresiva, antipsihotika, stabilizatora i benzodiazepina. Ni sa jednim od ovih lekova nemam nikakva poboljsanja. Coaxil nisam pio, ali sam pio lekove iz te grupe, a on ionako ne deluje na OKP. Na internetu ima gomila prica gde su ljudi, potpuno otpisani, posle neuspesne Elektrokonvulzivne terapije dosli do izlecenja, pogodi sa kojim lekom. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3736962/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25191915
Ovo su istrazivanja o antidepresivnom ucinku Buprenorfina.
Sta mislis, ako odlucim da pokusam sa Bupom kako da ga nabavim? Ja sam mislio da odem kod psihijatra i kazem da sam zavisnik. Ako me pita sta sam koristio, rekao bih marihuanu i spid. Je li to dovoljno da dobijem Bup? Poceo bih najverovatnije sa dozom 0.5mg.
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Depresija

Post by noel »

Toby Wong wrote:Da rezistentan sam na sve lekove. Sve sam pokusao od antidepresiva, antipsihotika, stabilizatora i benzodiazepina. Ni sa jednim od ovih lekova nemam nikakva poboljsanja.
Jesi li isprobao i lijekove tipa gabapentin, pregabalin i sl? U višim dozama oni čuda rade kod nekih, a štetni su otprilike koliko i benzodiazepini. Meni je pregabalin (a i nekoliko prijatelja ima isto iskustvo) znao podići raspoloženje do neslućenih razmjera.
Toby Wong wrote:Na internetu ima gomila prica gde su ljudi, potpuno otpisani, posle neuspesne Elektrokonvulzivne terapije dosli do izlecenja, pogodi sa kojim lekom. Sta mislis, ako odlucim da pokusam sa Bupom kako da ga nabavim? Ja sam mislio da odem kod psihijatra i kazem da sam zavisnik. Ako me pita sta sam koristio, rekao bih marihuanu i spid. Je li to dovoljno da dobijem Bup? Poceo bih najverovatnije sa dozom 0.5mg.
Vidim da te jako teško odgovoriti od ovog izuzetno lošeg nauma, stoga malo harm reductiona za svaki slučaj. Buprenorfin osim kao sredstvo za održavanje ovisnika koristi se i kao izrazito snažan analgetik za postoperativne bolove, kao i za umiruće od kancera, u ovom slučaju u daaaleko manjim dozama nego za potrebe ovisnika (doze za ovisnike se kreću od 2mg do 16 ili čak 32mg dok je doza za analgetički učinak oko 0.1-0.3mg). Znači ako se i nađeš u posjedu buprenorfina, nemoj slučajno uzimati veću dozu od maksimalno 0.3mg!

Tvoj plan o manipuliranju doktora neće uspjeti, jer prije propisivanja lijeka i utvrđivanja ovisničke dijagnoze morati ćeš odraditi test na droge, na kojem naravano moraš biti pozitivan na buprenorfin.

Čitaj malo horor priče po forumu, ispovjesti i sl. Na buprenorfin se čovjek jako brzo navuče, mijenja se kemija mozga, endorfini se prestaju prirodno proizvoditi a skidanje je živa muka, s akutnim dijelom koji traje od dva tjedna do mjesec dana pa i više, dok je za potpuni oporavak potrebno i preko šest mjeseci ili više. Glavna posljedica skidanja za buprenorfina je izražena depresija koju je kasnije jako teško pobjediti, što je jedan od glavnih razloga velikog broja recidiva. Znači, pokušaš s buprenorfinom, shvatiš da ne pomaže (a vjeruj mi, ne pomaže, usprkos nekolicini studija plaćenih najvjerojatnije od strane farmaceutske industrije), a kada se skineš, tvoj problem s depresijom se uvećao za 20x + dobio si još hrpu drugih psihičkih problema kao posljedicu.

NEMOJ, NEMOJ, NEMOJ!
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Toby Wong
Posts: 9
Joined: Wed Jul 06, 2016 6:17 pm

Re: Depresija

Post by Toby Wong »

Pregabalin/Lyricu sam pio u maksimalnoj dozi od 600mg, i osecao se kao da sam popio kocku secera. Znaci bez ikakvih promena.
http://www.addictionsurvivors.org/vbull ... hp?t=12124 na ovom forumu ima gomila pozitivnih iskustava sa bupom i depresijom.
Ok razumeo sam. Znaci da nabavim tabletu od 2mg i podelim je na osmine.
Ako ne budem imao poboljsanja prvih nekoliko dana, onda cu prestati da ga pijem. Sigurno se necu navuci za 7 dana.
Mozes li mi samo reci kakav je to test na droge? Je li dovoljno da kazem da sam koristio samo marihuanu i spid da bi mi doktor dao buprenorfin?
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Depresija

Post by noel »

Toby Wong wrote:Pregabalin/Lyricu sam pio u maksimalnoj dozi od 600mg, i osecao se kao da sam popio kocku secera. Znaci bez ikakvih promena.
Da fuck? :? Kod tebe zaista nešto ne štima.
Toby Wong wrote:Ako ne budem imao poboljsanja prvih nekoliko dana, onda cu prestati da ga pijem. Sigurno se necu navuci za 7 dana.
Nećeš se fizički navući, ali vrlo je moguće da će ti se svidi opioidni efekt upravo radi kojega smo nesretnici s ovog foruma i ja završili u problemu. Možda će ti se činiti da buprenorfin riješava tvoj problem, ali ne zaboravi da to nije lječenje, to je drogiranje. Da ne spominjem kako će nakon nekog vremena taj euforični efekt u potpunosti ispariti a tada ostaje samo obavezno uzimanje lijeka da bi se izbjegla apstinencijska kriza.
Toby Wong wrote:Mozes li mi samo reci kakav je to test na droge? Je li dovoljno da kazem da sam koristio samo marihuanu i spid da bi mi doktor dao buprenorfin?
Test s trakicama, uzorak mokraće. Nije dovoljno marihuana i speed, da bi doktor uopće razmotrio tvoj zahtjev, treba biti heroin/metadon/buprenorfin/morfij/neki_drugi_opoid. Jesi li razmišljao da se tim potezom upisuješ u sistem kao "registrirani narkoman"?

NEMOJ, NEMOJ, NEMOJ, NEMOJ!
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Post Reply