MST Terapija održavanja

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: MST Terapija održavanja

Post by ziki »

Ne znam razlog te nestasice..na kraju se kao ispostavi da su samo neke tehnicke stvari u pitanju, transport itd.. Radi se o leku koji je na A listi i dobija se na recept, relativno je nov lek kod nas..par godina, i uglavnom je zastupljena samo jedna firma, znaci Alkaloid. Skoro da nema Suboxon ili Subutex, mozda cak i nema..mozda ima neka privatna i dobro snabdevena apoteka ali sumnjam. Nekad mi ipak preovlada taj utisak da neko tamo gore kaze, a to je lek za narkomane..ma polako nema potrebe da se tu zuri, a taj lek se i zloupotrebljava itd. Ne znam nestane tako, a po parkovima se saplices na prazne kutije Buprenorfina, u zadnje vreme sve vise vikendom itd..
...
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: MST Terapija održavanja

Post by david »

Pozdrav zigi,

Da te pitam ako nije tajna. Koliko si dugo na buprenorphine-u i da li si uspio dobiti zadovoljavajući efekt na tom lijeku, ako izuzmemo da si stabilan na više od 72 sata i sl. Kada si dugo na tom lijeku toliko se privikneš da imaš osjećaj kao da si normalan, mada znaš u sebi da on odrađuje svoj posao i da nesvjesno djeluje na tebe.... ali zanima me dugoročno iskustvo a vjerujem da si već dugo na toj supstituciji tako da me zanima šta milsliš o tom lijeku.
Iskreno ja sam bio više puta na njemu i bilo bi mi ok jedan period i onda bi mi strašno počelo smetati što se ne mogu skinuti sa njega tako da sam uvijek morao onda preći na neki potpuni agonist i tek onda napraviti detoksikaciju pošto od buprenorphine-a kriza i ako je kao ''blaga'' ali zaista traje cijelu vječnost... Ok je to da si na njemu bistriji , mada meni je strašno ometao koncentraciju, ali svi znamo koliko je ovisnost teška bolest i da se toga ne riješava preko noći....

Ja sam ovdje pisao dosta o MST-u i ne propagiram ga niti želim, ali mi je puno lakše da liječim ovisnost sa punim agonistom (makar znam da sam na opijatu i tako mi je nekako lakše, znam da on odrađuje svoj posao) i pokušavam da uđem u srž problema i da shvatim zašto , zašto i zašto mi je toliko potreban lijek da normalno funkcioniram, jer zaista jako teško funkcioniram kad se skinem,nije se problem toliko ni skinuti, koliko je teško ostati čist....

Eto čisto me zanima tvoje stajalište o buprenorphineu i generalno o supstitucji,

Puno pozdrava i nemoj što zamjeriti...
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: MST Terapija održavanja

Post by david »

Pozdrav pošto sam otvorio ovu temu na MST ( Morphine sulfate) nastavit ću da tu pišem jer sam i dalje na toj terapiji s time da ima nekih promjena.

Ne znam da li ima netko iskustva zaista bi volio da mi reče pošto mi je uvedena u terapiju lijek po imenom concerta 34mg jedan put dnevno.
Guglao sam po internetu i znam da je to stimulans i čak sam na wikipedii našao da se daje kod opijatskih zavisnika za liječenje umora izazvanog od morfija. Zanima me da li je netko probao piti ovaj lijek i kako mu je djelovao, Meni je prvi dan bila malo nervoza ali kasnije sam se dobro osjećao i čak sam dobio motivaciju da radim mnoge stvari koje inače mi se jednostavno nisu dale. Tako da ne znam ovo je nešto novo za mene osjećam da lijek radi ali ne znam ništa o tome vidim da puno više komuniciram, čitam puno više i to se udubim i usredotočim tako da neki tekst progutam za tren oka.

Evo molim vas da li netko ima iskustva sa tim lijekom da mi reče kako mu je djelovao i što misli o njemu.

Ja sam na Morfij Sulfatu sporootpuštajućem znači pijem ga dva puta na dan polagano skidam nekad po 10mg u tjednu nekad po 20 ali ovisi pa malo pauziram i onda opet ... dosta spor proces ali bitno da idem napred. Obavezno pijem i helex ujutro i naveče on mi jako puno pomaže.

Eto pošto mi je uveden novi lijek Concerta 34mg može li mi netko pomoći da dođem do spoznaje o kakvoj se kombinaciji radi i vaša iskustva. Hvala

Žao mi je što Voyager više ne piše na forumu on je toliko toga znao o farmakokinetici lijekova ali vjerujem da ima još ljudi koji imaju znanja o tome...

Zahvaljujem unaprijed...
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: MST Terapija održavanja

Post by Hemfri »

... :( ... Uzeo sam....NISAM više mogao da izdržim svu tu galamu i HAOS oko mene,beznađe,pespuće,bezperspektivnost-BESMISLENOST POSTOJANJA koje ima za cilj ,NIŠTA DRUGO SEM MALTRETIRANJE I TRPLJENJE koje je prešlo moju meru (a ko me poznaje zna da je ona IZUZETNO VISOKA!) izdržljivosti...a kao što "kolega" David ovde napisa,Buprenorfin mu NIJE zadovoljavao potrebe u smislu da nema nikakvu želju za dopom,da se razumemo,Buprenosrfin je LEK uz koji ide OZBILJAN ŽIVOTNI PROGRAMI PLAN I STRATEGIJA+PODRŠKA NAJ BLIŽIH+SMISLENOST ŽIVLJENJA+LJUBAV (ne mora biti ona romantična već BILO KOJA Ljubav-roditelja...sestre...brata...jebem li ga-BILO KOGA,ALI MISLIM DA JE LJUBAV NEIZMERNO BITAN FAKTOR U APSTINENCIJI !),dakle Buprenorfin NIJE ZA ONE KOJI SU SAMI SA SOBOM,KOJI NEMAJU NIKAKAV SMISAO POSTOJANJA,KOJI KAD USPEJU DA ZASPU IMAJU MAKAR JEDAN RAZLOG ZAŠTO BI SE UOPŠTE PROBUDILI!-ON NIJE LEK ZA OSOBE KOJE SU LIŠENE SVEGA NAVEDENOG I KOJI SU NA IVICI da dignu ruku na sebe i završe već jednom sa SVIME!
PRIZNAJEM ja sam pička i nemam muda da se napokon roknem ili raspizdim sa krova neke zgrade na beton ili sa nekog od beogradskih mostova...ja više NEMAM snage (volje nema odaaaavno)...ono što me je "držalo"da mi Bup "odrađuje posao"jeste pomisao da će se realizovati nešto što je trebalo U SVAKOM SLISLU IZRAZA TE REČI DA MI IZMENI ŽIVOT I BUDE PREKRETNICA ZA NOVI ŽIVOT KOJI IMA ITEKAKO SMISLA,sad...kad je TO DEFINITIVNO PROPALO,A ostalo samo gore navedeno...ma mislite šta oćete,briga me...ionako čekam da onako pravo zahladni i da odem negde van grada pored puta...brda..planine... u šumu i lepo se SMRZNEM i hipotermijom uđem u divan zimski san iz kojeg se NE BUDI,neću da patetišem sa ZBOGOM,ali mislim da je ovo kraj... :cry: :( :!:
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: MST Terapija održavanja

Post by Lujka »

OK, uzeo si, pa što onda, jebaj ga, takav je život nas narkomana, spotaknemo se svako malo...
Da mi je netko prije 3 godine rekao da ću se opet smijati, ja bi mislila da se taj davno pozdravio sa razumom, a evo, uhvatim sebe da se smijem, i to od srca, ima dana, malo reći loših, ali počeo se tu i tamo pojaviti i neki malo vedriji.
Kužim, očekivao si neku veliku promjenu, nije se desila i ti si potonuo, ali ne znači da se neće nešto pojaviti u bliskoj budućnosti.
Pusti čovječe te priče o umiranju, smrzavanju, pa nije ti ovo prvi recidiv u životu.
Ajde kompa, ne predaj se tako lako, nisu baš sve lađe potonule, i zajebi krajeve, ima još da se hrveš sa životom...
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: MST Terapija održavanja

Post by ziki »

david wrote:Pozdrav zigi,

Da te pitam ako nije tajna. Koliko si dugo na buprenorphine-u i da li si uspio dobiti zadovoljavajući efekt na tom lijeku, ako izuzmemo da si stabilan na više od 72 sata i sl. Kada si dugo na tom lijeku toliko se privikneš da imaš osjećaj kao da si normalan, mada znaš u sebi da on odrađuje svoj posao i da nesvjesno djeluje na tebe.... ali zanima me dugoročno iskustvo a vjerujem da si već dugo na toj supstituciji tako da me zanima šta milsliš o tom lijeku.
Iskreno ja sam bio više puta na njemu i bilo bi mi ok jedan period i onda bi mi strašno počelo smetati što se ne mogu skinuti sa njega tako da sam uvijek morao onda preći na neki potpuni agonist i tek onda napraviti detoksikaciju pošto od buprenorphine-a kriza i ako je kao ''blaga'' ali zaista traje cijelu vječnost... Ok je to da si na njemu bistriji , mada meni je strašno ometao koncentraciju, ali svi znamo koliko je ovisnost teška bolest i da se toga ne riješava preko noći....

Ja sam ovdje pisao dosta o MST-u i ne propagiram ga niti želim, ali mi je puno lakše da liječim ovisnost sa punim agonistom (makar znam da sam na opijatu i tako mi je nekako lakše, znam da on odrađuje svoj posao) i pokušavam da uđem u srž problema i da shvatim zašto , zašto i zašto mi je toliko potreban lijek da normalno funkcioniram, jer zaista jako teško funkcioniram kad se skinem,nije se problem toliko ni skinuti, koliko je teško ostati čist....

Eto čisto me zanima tvoje stajalište o buprenorphineu i generalno o supstitucji,

Puno pozdrava i nemoj što zamjeriti...
Na Buprenorfinu sam oko 3 ipo godina zvanicno..kako idem kod lekara, na kontrole, podizem lekove itd...
Sta mislim o Buprenorfinu...
Pa meni konkretno sluzi da bih premostio jedan vazan period u zivotu, kada ili sredjujes svoj zivot ili tones.
Ja se ne zanosim teorijama da ce taj lek da me izleci, jer znam da to nije istina...ali da se zivi mora i ako si jos prepusten sam sebi onda nemas vremena ni da lezis ni da ocajavas, vec gledas da sebe stavis u funkcionalno stanje.
Svaki dan moras i da radis,i da juris tamo ovamo jer moras da jedes, da placas racune itd..
Koliko dugo cu da ga uzimam zavisi upravo od moje zivotne situacije, i prosto receno kondicije, da li cu moci da radim i ostvarim sve ono sto hocu i moram.
Na kraju svi mi sami odlucujemo o sebi i svom zdravlju, gledao sam ceo zivot bolesne ljude od raznih bolesti koji uzimaju saku lekova, i sebe smatram bolesnim od zavisnosti ali se ne smatram teskim bolesnikom jer ne zelim tako.
I na bolove sam se navikao i na neki nacin se srodio sa njima, tako da mi je i taj prag trpljenja dosta visok.
Dosta toga sam uradio od kada koristim Buprenorfin, ne zato sto sam hiperaktivan jer on nije takav , vec yato sto sam verovatno bio zeljan normalnog zivota.
Godinama sam ziveo u strahu od krize, jurcajuci samo za drogom i lazuci sebe.
Cak sam se i sa depresijom izborio na taj nacin sto sam duboko shvatio da se ona odigrava iskljucivo u mom mozgu, i da nije sve sivo ako se meni tako cini.
Da ne bude sad preterano prepotentno od mene, ali ja sam od kad sam na Buprenorfinu sazidao svoju kucu,nisam je zavrsio ali tu je i moja je..Zivim sa zenom..borim se kako znam i umem, eto..
Kako ce biti sutra o tome cu da razmisljam kada to sutra dodje.
Danas znam da sutra moram da platim struju, vodu, internet,telefon i da kupim hranu. i to mora bio ja bolestan ili ne.
Pozdrav !
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: MST Terapija održavanja

Post by ziki »

Hemfri ne zezaj...
Krckaj taj Bup i uzivaj, batali te ideje.
Ovo si se pocastio i teraj dalje sta ima veze.
...
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: MST Terapija održavanja

Post by david »

Ok Zigi razumio sam sve što si rekao i to je jako lijepo da si izgradio jedan put i na neki način donio nadu u kojem smjeru ćeš ići, također i ja sam oženjen i bavim se programiranjem, pošto mi samo morfij previše spušta koncentraciju i moram odmarati popodne , doktor mi je uveo jedan stimulans concertu 36mg 2 tablete dnevno ( isto kao Ritalin samo što je ovo sporootpuštajuće), otkad sam na toj terapiji svakako i sam plaćam račune pogotovo za telefon i internet jer živim od programiranja web stranica i održavanja istih, zapravo mogao bi zaključiti da imamo zajednički cilj a to je u konačnosti biti čist bez lijekova , a normalno funkcionirati i biti ispunjeni stvarima koje nas čine sretnim, moram biti oprezan kada to kažem jer ne znam da li imaš djece , ali ako da onda znaš da je žrtvovanje za familiju zaista najveća sreća kao i preciznije za sopstveno dijete, jer da bi sve funkcioniralo moraš se odreći sebe ( ispravi me ako sam krivu) ali jedino tako stječeš osjećaj odgovornosti i preuzimaš dio tereta familije na sebe ili da se jednostavnije izrazim žrtvuješ se da bi sve bilo kako treba a tu je i ključ koji te tjera da se oslobodiš opijata i konačno nakon nekog perioda shvatiš da postoji nešto više od uzimanja tableta da bi se osjećao dobro. Naravno ja nisam kompetentan da o tome pričam zbog trenutne terapije ali sam svjestan toga i morao sam uzeti concertu da ne izgubim posao i da mogu zaraditi za svoje djete i ženu..... vjerujem da se razumijemo u tome.... eto drago mi je da si mi odgovorio na pitanje jer me zanimao tvoj pogled i ima smisla nakon onoga što si rekao.... zaista ti želim da uspiješ u tome, ja sam pokušavao i nisam uspio sa buprenorphineom, sada sam kroz mjesec dana smanjio preko 200 mg morfija, a concerta/ritalin mi pomaže da održim posao dok se ne skinem s morfija ... idem jako dobrom brzinom i iskreno jedva čekam da se riješim svega toga... nije to više isto kad sam imao 20 godina i sada 30.... puno se toga promijenilo pa tako i moj pogled na stvari..... i ne želim da budem lažac svome dijetetu već iskreni i živi primjer jer me ubija savijest , želim ti svako dobro i da uspiješ da dođeš do cilja, hvala ti što si mi odgovotio pomogao da shvatim zašto netkome buprenorphine odgovara....

Lijep pozdrav
Tyna
Posts: 1
Joined: Mon Jan 25, 2016 4:33 pm

Re: MST Terapija održavanja

Post by Tyna »

Ljudi moji,
Evo samo da prokomentiram sve skupa.
Inače tražila sam neke informacije o djelovanju psihofarmatika i slučajno upala na forum.
Čudo ste :) Svaka vam čast!
Divim se vašem znanju prije svega (a znam da nije lako usvojit znanje o djelovanju psihoaktivnih tvari i psihofarmatika), inteligenciji, želji za učenjem i za životom :)
faust
Posts: 1
Joined: Tue Nov 10, 2015 7:36 am

Re: MST Terapija održavanja

Post by faust »

Evo odlučih i ja napisati koju "mudru" na temu supstitucijske terapije. Daklem, mi u hrvatskoj imamo 2 opcije, metadon i buprenorfin. Osobno sam probao i bup i met, ali mi bup nikako nije odgovarao i najduže šta sam ga tak uzimao bilo je nekih 20-tak dana. Jednostavno niti sam mogao jesti, ni spavati i još sto nuspojava. Metadon koristim preko 20 godina sa kratkim izletima, tj. pokušajima prebacivanja na bup. Svrha supstitucije je da utaži metaboličku "glad" za heroinom, a metadon, pokazalo se dugogodišnjim istraživanjima i korisčenjem samih ovisnika da dobro pokriva sve aspekte apstinencijske krize i ne oštećuje direktno niti jedan organ. Osobno od nuspojava imam često zatvor, ali rješit ću i to smanjenjem doze,(bio sam na 150mg iliti bočica i pol plivinog heptanona). Trenutno sam na 120mg, pomalo smanjujem i mogu reći da se dobro osjećam.
Osvrnuo bi se na terapiju MST-em, koju sam i ja tražio, ali sam otvorenim i racionalnim razgovorom sa liječnikom donio odluku da je za mene ipak bolji metadon. MST sam dobivao u bolnici prilikom transfera na buprenorfin i to dozu od 400mg, ali mogu reći da mi kod morfija fali sedacije koju metadon i te kako posjeduje.Uz sve navedeno bio sam sklon i zloupotrebi terapije, pa ko zna šta bi ispalo da sam prešao na MST.
Po meni MST je super za drogiranje, ali ne za supstituciju. Toliko od mene za ovaj put. Svima vama želim da ostvarite svoje planove za budućnost bez obzira na koji način i kojim sredstvom(terapijom).
Post Reply