MST Terapija održavanja

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
nenormalan-a-lud
Posts: 292
Joined: Mon Oct 17, 2005 6:30 pm
Location: beograd

Re: MST Terapija održavanja

Post by nenormalan-a-lud »

Samim tim sto vidis da vecina za supstituciju koristi buprenorfin,zar ti to nesto ne govori,skidanje sa istog nije uopste toliko strasno(prosao sam kroz isto silom prilika i nije bilo toliko strasno,cak sta vise bilo je skoro pa bezazleno)a skidanje sa morfina,morfijuma mogu misliti kakva je,nesto poput metadona pretpostavljam,i mislim da je doza koju uzimas prejaka,jer svrha supstitucije po meni je da ne osecas te krize koje si ti opisivao,jer ja npr ujutru kad ustanem ne osecam nikakvu krizu da popijem buprenorfin vec ga jednostavno po navici uzmem i ne mislim vise o njemu,i nastavljam sa svakodnevnim aktivnostima,a ti kazes da popijes tablete pa cekas da prorade pa tek onda funkcionises,mislim da to nije bas neka supstitucija,ipak to je samo moje misljenje,svako uzima ono sto mu odgovara,Mislim da je buprenorfin jedan od ako ne i najbolji lek za supstituciju i uopste lecenje bolesti zavisnosti od opijata.
bilo nas je 4oro brace i svi su trazili svoju zlatnu pticu srece,jedan je poginuo u ratu,jedan je umro od sushice,jednog su ubili na tvrdjavi....ja svoju vishe ne trazim

Mesha Selimovic
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: MST Terapija održavanja

Post by david »

Opće je poznato da u mnogim zapadnim zemljama su odobrene od strane države prostorije u kojima se daje heroin određenim zavisnicima. Zatim kod dr. Sakomana u klinici u Zagrebu ovisnici koji su se skidali sa metadona ili radili transfer na buperenorphine su obavezno dobijali zamjenu za metadon MST tj. Morphine sulfate, i sam sam bio u klinici kada sam se skidao sa metadona i uvjerio sam se lično. U Sloveniji je odobren lijek Jurinista koji je nisam siguran ali mislim da je oko 10 puta jači od Morfija, njegova je puno veća prednost nad MST-om jer djeluje 24 sata pa je pacijent stabilniji. Tako da me ne čudi odgovor tvoga psihijatra jer vjerujem da je kod vas još daleko od uvođenja terapije tipa MST-a ili Juriniste. U hrvatskoj također naglasio sam već to ovdje na forumu mnogi centri za vanbolničko liječenje nemaaju u programu MST ali postoje i oni koji imaju. Naravno ne može se do njega doći lako potreban je ovisnički staž i procjena psihijatra da je to za mene trenutno najbolja opcija. Tako da mišljenje tvoga psihijatra je njegovo sadašnje mišljenje ali kada dođe vrijeme da se uvede taj lijek vidjet ćeš prihvatit će ga kao i svi ostali.... potrebno je vrijeme, MST je puno bolji od metadona, puno se lakše skida sa njega, a prednost nad buprenorphine-u mu je što nemaš tako duge krize koje traju mjesecima. Svakako ima i mane, a to je pošto je potpuni agonist možeš se predozirati ali ako si pacijent koji neće brljati s terapijom onda ga možeš i uredno dobiti. Svaka supstitucija ima svoje prednosti i mane, meni je za sada ovo najbolja opcija jer se spuštam velikom brzinom a da nemam velike krize a pošto sam se već skidao jednom sa mst-a kada se spustiš na najmanju dozu jednostavno je odbaciš i kao da nisi ništa ni pio toliko se percepcija postepeno prilagođava prilikom spuštanja. Zato je to za mene najbolja supstisucija od svih na kojoj sam bio do sada.

Iskreno već su mi se smučili i opijati i tablete želim se riješiti toga i biti konačno normalan da mogu otići negdje 10 dana a da ne moram misliti da li imam terapiju za ujutro ili uvečer... dosta je više, dok sam bio mlađi drugačije je sve to bilo ali to je druga priča... kad odrasteš i donekle sazoriš vidiš da si se samo uvukao u jedno zlo koje se kasnije teško riješavaš...

Evo to je moje mišljenje i spozaje koje imam iz ličnog iskustva... lijep pozdrav i svako dobro ti želim...
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: MST Terapija održavanja

Post by Hemfri »

davide,Da Li si sebi nekad postavio pitanje-ŠTA TI ZAPRAVO ŽELIŠ !?! Ako želiš da se REŠIŠ zavisnosti,onda je Buprenorfin NAJ BOLJA OPCIJA za supstituciju,jer deluje tako kako deluje,da ne ponavljam ono što ovde već svi uveliko znaju,pitam te ovo ,jer po tome šta i kako pišeš ,stičem utisak da ti nemaš ISKRENU ŽELJU-VOLJU da prekineš i ostaviš opijate!? Ovo pišem kao "matematički" komentar na tvoje komentare "MST IMA RAD,euforija,itd"ti na neki način opisuješ efekte drogiranja Heroinom,samo što je razlika u tome što ti uzimaš LEGALNO TI PREPISAN FULL OPIJAT-sve više mi je jasnije zašto se moj psihijatar zgranuo kad sam su spomenuo tvoju "supstituciju",jer se nameće onda logično pitanje-čemu onda uopće kod tebe "supstitucija"?
Jer,hajde budi iskren,mi koji smo na Buprenorfinu se ne možemo predozirati (bar u 99% slučajeva)jer on nema full opijatski efekat,dok ti imaš heroinske efekte ,što je i logično jer Diacetil-morfin-hidroHlorid (Heroin),se u mozgu pretvara i metaboliše natrag UPRAVO U MORFIN-u čemu se onda sastoji tvoja SUPSTITUCIJA??? Da umesto Heroina lošeg kvaliteta i NEčistoće ,uzimaš redovno ČIST FULL OPIJAT ,to po meni,a mislim i po lekarima ,baš i NIJE neka supstitucija koja vodi u razrešenje ovisnosti,ti se Tim Morfin Sulfatom radiš bolje i jače nego li sa dop om,i ja bi to hteo da mi se prepiše ako bih zapravo želeo samo TO kao cilj-da se drogiram,ali pod nadzorom i da znam da uzimam čist i kvalitetan opijat!?! Nisi jasan ŠTA TI ZAPRAVO ŽELIŠ od života,da budeš APSTINENT ili OVISNIK ,samo pod nadzorom lekara?
P.S.
KOJA JE RAZLIKA između Heroina i Morfina koji TI uzimaš kao terapiju?
P.P.S.
Da,postoje programi po zapadnim zemljama gde se čak i prepisuje na recept HEroin-mislim da je tako u švajcarskoj...ali to ako mene pitaš nije vid terapije koji ima za cilj potpuno odvikavanje i potpuni raskid sa drogiranjem,već samo zamena Ne kvalitetnog za Kvalitetan dop,kakve ima veze što je pod nadzorom lekara,ako tebi "odgovara sad tako"? Meni ,kad sam bolje po razmislio ,NE BI odgovarao takav vid supstitucije-jer ipak,JA ŽELIM da dođem do POTPUNE APSTINENCIJE,a Buprenorfin je mnoooogo bliži tom cilju nego li Metadon a kamoli MORFIN (Morfij),mislim da ti ne želiš da se iskreno rešiš zavisnosti,čim tebi"odgovara" terapija Morfijumom....ne znam..možda sam u krivu...hmm...
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: MST Terapija održavanja

Post by david »

Ja bi iskreno volio samo da vidim koji je procenat izliječenih ovisnika buprenorphine-om tj koliko se ovisnika skinulo sa buprenorphine-a.... ja sam više bio puta na njemu i jedino sam mst-om uspio se riješiti buprenorphine-a na koji nikad više nebi išao jer su krize toliko dugotrajne i smatram da je farmaceutska industrija lijepo osmislila plan kako da vječno zadrži ovisnike na lijeku sa kojeg je ''tako dobar'' a sa svakim s kime sam pričao kaže da kad dođe do 1mg ne može dalje ili se spusti još niže ali opet ne može da se skine. Svakako MST ima rad ali kada si dugo na jednoj dozi onda se isto navikneš i nema više tog tako euforičnog efekta, ali svakako mi je pomogao da brže dođem do spoznaje da se toga riješim i da napokon uklonim onu vječnu čežnju koju sam imao na bušrenorphine-u a to je ''joj da sam bar na punom agonistu pa da bar malo osjetim rad''.... sad sam taj rad dobio i konačno shvatio da je to sve smeće s kojeg se treba skinuti i živjeti normalno. Meni nije do drogiranja već do skidanja a do toga sam upravo došao preko MST-a. Ovo mi je drugi put da se skidam s mst-a (prvi put sam još bio premlad, nisam imao pojma o ničemu, nisamo mogao dokučiti neke stvari i vjerojatno sam na krajo opet završio na istom kolosjeku kako bi završio tu priču) a sada svjesno odbacujem to i ne želim da zavisim o tome lijeku kao ni o jednom opijatu. Razumijem tvoje stajalište ali evo obrazlažem ti ga da se iskreno sa buprenorphine-a nikako nisam mogao skinuti a nisam bio ni zadovoljan na njemu. Ako sam već na supstituciji onda sam na supstituciji koja je puni agonist jer sam tako želio, nisam želio na ulicu na heroin već sam želio da budem pod nadzorom liječnika kako bi mi pomogao da shvatim da sam dođem do zaključka da taj put ne vodi ničemu. Iskreno sve su to opijati i buprenorphine i metadon i mst i jurinista.... nekom paše ovo , a nekom ono .... bitno je da se dođe do riješenja i uzroka problema kako bi se konačno mogao uspostaviti normalan život bez opijata. Ne opravdavam MST već iznosim svoje iskustvo tako da ne pomiliš ili pomislite da imam nešto protiv buprenorphine-a ali meni jednostavno on nije odgovarao, nikako se sa njega nisam mogao skinuti. Sa MST-a provjereno jesam i sada progresivno idem prema tom putu jer mi je dosta više opijata i tableta život mi je krenuo u drugom pravcu, da sad ne iznosim lične stvari ali istaknut ću samo da bi shvatili šta mislim ( oženio sam se imam familiju radim itd.) to su i više nego dovoljni razlozi da si čovijek sredi život.... evo nadam se da sam ti uspio objasniti svoje stajalište ako nisam slobodno pitaj....
User avatar
nenormalan-a-lud
Posts: 292
Joined: Mon Oct 17, 2005 6:30 pm
Location: beograd

Re: MST Terapija održavanja

Post by nenormalan-a-lud »

Ja koliko sam citao tvoje pisanje tebi nista ne odgovara osim horsa,nazalost.
bilo nas je 4oro brace i svi su trazili svoju zlatnu pticu srece,jedan je poginuo u ratu,jedan je umro od sushice,jednog su ubili na tvrdjavi....ja svoju vishe ne trazim

Mesha Selimovic
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: MST Terapija održavanja

Post by Hemfri »

I meni se čini da njemu u stvari sem Heroina ništa drugo "ne odgovara".-I više je nego kristalnoi jasno iz svega što piše o sebi i svojoj"supstituciji",zavarava samog sebe.
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: MST Terapija održavanja

Post by ziki »

Poenta supstitucije nije ta da budes zadovoljan, odnosno da se osecas zadovoljno vec da nemas krizu i da to bude sto manje stetno za organizam. Poenta je da se steknu fizicki uslovi da mozes normalno da funkcionises, radis, brines o sebi itd...A zadovoljstvo ipak mora da se gradi iz te strejt perspektive. Na taj nacin se i blizis potpunom oslobadjanju i nezavisnosti od opijata, gradeci sebi zadovoljstvo iz nezadovoljstva,vadjenje iz depresije na svoj prirodan nacin itd. Svako ususkavanje u razne supstitucije, odnosno prelazak sa slabije na jace supstitucije je vec teznja ka euforiji..osim ako terapija stvarno ne deluje pa mora da se pojaca ili zameni necim drugim. Po mom misljenju Buprenorfin jeste najblizi korak ka "treznom" strejt stanju upravo zbog nezadovoljstva koje se u pocetku oseca...znaci on deluje do jedne granice, od koje si ti ipak prepusten tom nedostatku euforije. Ali ipak je sasvim dovoljno opijat da na njemu nema bolova, moze da se hoda, da se radi itd..To je moje misljenje, a probao sam svasta i nemam razlog da niti hvalim niti kudim bilo koji lek.
...
edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: MST Terapija održavanja

Post by edy »

Jarane izvini sto ti ovako upadam, ali djelujes malo nelogicno..

U jednom prijasnjem postu pises kako ne mozes smanjiti cak jednu tabletu (50mg) a poslije pises kako ces lagano bez problema smanjiti taj MST do nule???

Jesam li ja nesto krivo shvatio ili si ti kontradiktoran sam sebi. Izvini ako te zasmetala moja opaska ali s tvojom pricom nesto ne stima, ili si jedan post pisao "urađen" a drugi "los"..

Sve najbolje i zelim ti da uspijes u svojoj borbi, koja je teska. SRETNO!!!
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: MST Terapija održavanja

Post by david »

Gledajte ljudi, bilo je oscilacija i sami znate kolika je borba sa ovisnošću.... prošli tjedan sam skinuo 80 mg MST-a , ovaj tjedan sam dogovorio sam doktorom da skinemo 120 mg ..... bio sam na održavanju jedan period ali od prošlog tjedna sam počeo sa progresivnim skidanjem, žao mi je kada čujem komentare da bi meni najviše odgovarao heroin i takve stvari... ustvari iskreno vaše mišljenje je vaše mišljenje , ja najbolje znam ono što je u meni i kojim putem se krećem... i tvrdim i znam da se puno lakše skinuti sa mst-a nego buprenorphine-a iskustveno to znam ....a vi ako mislite da vam je bolje na vašoj terapiji nemam ništa protiv zato sam i rekao nekome paše ovo nekome ono , ne znam zašto me osuđujete što sam na MST-u, pa nisam nezakonito na njemu već pod nadzorom psihijatra, čemu toliki napadi, ali nema veze.., ja znam da ću se sa mst-a skinuti najviše kroz do dva mjeseca jer sam se već i prije skidao s njega. Dosegao sam vrh i izgadio mi se opijat u bilo kojem obliku to i je bio cilj i to moj psihijatar dobro zna.... ono što sam napisao prije , vjerojatno je bilo tako trenutno moje stanje .... tražio sam se i hvala Bogu da ste me podsjetili na to da vidim koliko sam otišao naprijed i koliko sam napredovao na putu da se konačno riješim svega toga... uglavnom sada se skidam i u toj sam fazi, u prijašnjim postovima mi je terapija oscilirala gore dolje i zaista i dalje mislim da mi je ta terapija pomogla da dođem do konačnog stanja da to sve odbacim.... da ne ponavljam opet , na buprenorphineu u opće nisam bio zadovoljan, ovisan sam o tableti koja mi ništa ne radi, ako sam na supstituciji onda želim da znam na čemu sam.... svako ima svoje mišljenje i ja poštujem vaše... ali bez osuđivanja molim vas... ja imam svoje mišljenje o buprenorphine-u i svoj stav i iznio sam ga ovdje. Vi imate svoj stav i ok, vama tako paše i uredu, meni nije pasalo da da sam ovisan o lijeku sa kojeg se nikako ne mogu skinuti... a uz to nije mi otklonio ni žudnju za opijatima već naprotiv imao sam samo veću žudnju za opijatima na njemu tako da ja samo iznosim svoje iskustvo i ono kroz šta prolazim...

Pozdrav svima
edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: MST Terapija održavanja

Post by edy »

Ne znam za druge, ali moj komentar nije bio nikakva osuda, uostalom ko sam ja da tebe osuđujem a i sam sam ovisnik. Nego mi je zazvucalo da si jedan post pisao kad si bio dobro pokriven sa svojom legalnom terapijom, a drugi kad bas i nisi bio 100% pokriven. Ne vjerujem da je ovdje ikome namjera da nekog osuđuje jer svi smo mi u istim "govnima" neko do stomaka, neko do grla.. Sto se tice skidanja i ja sam misljenja da je lakse pretrpit 5-6 dana pakla nego 5-6 mjeseci light krize jer sto kriza duze traje to su vece sanse da cemo se poskliznuti.

Izvini ali opet moram da iznesem svoje misljenje sto se tice supstitucije zalis se na sub da nema nikakav rad, za razliku od MST-a, a vamo govoris kako se zelis skinuti skroz sa supstitucije, po meni poenta suba i jeste ta sto nema nikakav rad i sto se cojk na njemu osjeca kao da nije urađen, sto je priprema bas za to da se prekine sa tim zauvjek.

Sub kad se uzima pravilno i kad se spusta postepeno mislim da cak i ne bude neke krize, dobro sad nije da je nema nikako ali moze se proci gotovo pa bezbolno.

U pravu si kad kazes da svakom pase nesto drugo jer nismo svi isti i ne postoji univerzalno pravilo za to..al u toj prici najlakse se skinuti tesko je ostati cist, ali to zna svaki narkoman.

I na kraju iskreno od srca ti zelim da se uspijes rijesiti tog belaja, jer svima nama je to zelja i cilj i sretno da Bog da se skinuo jednom za uvijek.
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
Post Reply