MST Terapija održavanja

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: MST Terapija održavanja

Post by ziki »

Ne znam po cemu odredjujete supstituciju... da li po tome kako deluje za vreme uzimanja i kakve rezultate donosi, ili koliko je tesko skinuti se posle sa nje. Covek kaze da je nezadovoljan Buprenorfinom i kako deluje na njega, znaci ne zadovoljava ga ( mada i ja isto mislim da i ne treba da ga zadovoljava...) a i ne odgovara mu sto je kriza dugacka. Ne ogleda se valjda ta terapija samo u jacini delovanja, i da sto verodostojnije zameni drogu... Inace sto se tice Buprenorfina svako ko je bio na njemu i skidao se zna da je to kriza koja ne moze da se uporedi sa onom kao na horsu i na metadonu. Znaci to je odvikavanje koje jeste dugacko i dosadno, ali koje od prvog dana ne zahteva nikakvu intervenciju. Nema grcenja i onih nepodnosljivih bolova, nema tolike psihicke rastrojenosti da bi odmah potrcao za dopom. Manifestuje se nesanicom, bolovima u nogama itd...Otprilike kao kada prodje onaj prvi talas skidanja sa horsa, pa krece ona dosadna slabost, nesanica..znaci kod Buprenoprfina taj prvi i najgori talas krize ne postoji. To se verovatno placa duzinom trajanja ali kako ko voli nek izvoli. Po mom iskustvu a i gledajuci malo iskustva ljudi u svetu, Buprenorfin je realno mozda najbezbolnija varijanta...uprkos tome sto je to dugacko i nije prijatno itd. Bezbolan nacin odvikavanja ne postoji,i ne postoji lak povratak. Jednom recju zahteva borbu do kraja zivota. Sto se pre to prihvati to bolje, i ono sto isto ne valja je taj strah od krize..jer ko je jednom osetio, stalno mu je u glavi ono sto ga ceka.Mene tesi ta cinjenica da je medicina ipak uznapredovala i da bar lekovi postoje. Nece valjati kad pocne treci svetski rat, bice nestasica i toga..
...
edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: MST Terapija održavanja

Post by edy »

ziki wrote: Nece valjati kad pocne treci svetski rat, bice nestasica i toga..
Ako dođe do rata (nedo Bog) ne vjerujem da ce droge faliti, prije kruha..
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: MST Terapija održavanja

Post by ziki »

Nisam mislio na drogu vec na lekove. U slucaju treceg svetskog rata stace proizvodnja,tako da bice daj sta das. Ko te pita onda.. i oni koji nisu pre navuci ce se tad. Ne daj Boze rata.. mada kako je krenulo..
...
edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: MST Terapija održavanja

Post by edy »

U ratu bi najmanji problem bila terapija, bitno je da ima kruha.
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: MST Terapija održavanja

Post by Hemfri »

Ajd da i ja dam svoj doprinos "Ratnim" komentarima,ziki edy,grešite obAdVojica (gramatički TOTALNO NE ISPRAVNO),kad bi došlo do opšteg rata-mi koji smo ....hmm...u priči ovisnosti,bi se izlečili preko noći-bar znam za sebe,kad je bilo bombardovanje mene je radio adrenalin-my drug of choise,ali mislim da, NEĆE biti rata,po sistemu,iz filma Lepa sela "oćel bit rata bolan-ma kakavog rata jarane"...
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: MST Terapija održavanja

Post by edy »

@Hemfri pa to i hocu reci, rat je zajebano stanje, na zalost ko mali sam ga prozivio..ne ponovilo se nikad nikom
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: MST Terapija održavanja

Post by ziki »

Trenutno je nestasica Buprenorfina, negde ima samo od 2 mg a u vecini apoteka nema uopste..tako da nam nije potreban rat. I ne razumem zasto se to redovno desava pred novu godinu. Naidje se tako na apoteke gde ti kazu ima samo 1 kutija,ili ostalo jos dve itd..znaci ne stize sveza roba. Kako je to klimavo kod nas stalno, ima jednom da nestane potpuno i ko nas j... Mada ja idem logikom da moraju da ga narucuju posto je na pozitivnoj A listi. A sto se tice rata, za vreme bombardovanja ja sam pio Trodone i pivo, i secam se da si mogao u drzavnoj apoteci da ga kupis bez ikakvog recepta, za neku sitnu lovu.Ili posaljes dete napises mu na papiru Trodon, on to pokaze onoj teti u apoteci i dobije...znaci katastrofa. Adrenalin je u pocetku, posle ti lete projektili iznad glave i vise i ne obracas paznju...Samo otvoris usta pre nego sto udari da ti ne probije bubne opne, i uhvatis se za drvo cisto da se pridrzis malo ako te zanese.
...
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: MST Terapija održavanja

Post by Hemfri »

Da,I ja sam ziki JEEEEEEEEEDVAAAA Našao Buprenorfin od 8mg (četri kutije-terapija za dve nedelje),u jednoj apoteci na Novom Beogradu,i to sam dobio,kažu mi u apoteci,POSLEDNJE KUTIJE,nemaju više i POOOOJAM NEMAJU KAD ĆE NABAVITI JOŠ KAO I da neznaju Zašto je nestašica i to SVUDA u Srbiji!!!
Što ti kažeš ziki,UVEK,ali UVEK i to REDOVNO PRED NOVU GODINU IZ NEKOG meni ne jasnog razloga dolazi do "nestašice"Buprenorfina :?: :roll:
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: MST Terapija održavanja

Post by ziki »

Ne znam zasto se to desava, uvek na kraju godine kao da svode neku racunicu i uopste ga nema i nabavci.Ja sam u Beogradu pronasao jedva..i izmlatretirao se ceo dan, i potrosio pare. Malo je falilo da dam recept na kome su upisane 4 kutije za 1 kutiju Buprenorfina jer sam prvo na to naleteo, znaci u apoteci jedna jedina kutija...I posle duge i iscrpljujuce pretrage naletim na sve 4 kutije i to je kraj i kod njih. Ma nema, cim to pocne da se desava ja zadnje dve kutije odvojim i odmah smanjujem na 2 mg, na cetvrtinu a zadnju cak i na 1 mg pa to teglim 2,3 meseca dok se situacija ne popravi..ako se popravi. Ne bude uopste prijatno ali bolje nego na nuli.To su stvarno budalastine, ostavljati pacijente sa hronicnim bolestima bez terapije..Ako nema Alkloid ima druge firme pa neka nabavljaju.
...
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: MST Terapija održavanja

Post by david »

Zigi baš čitam probleme koje iznosiš u Srbiji i prosto ne mogu da vjerujem da se to dešava, pa to znači da je sustav u komi i da ne štimaju mnoge stvari... iskreno ovdje u hrvatskoj dok sam bio na metadonu uvijek sam imao zalihe kutija (nikada nisam prodavao jednostavno sam takav tip ni dok sam se drogirao heroinom nisam prodavao bio sam uvijek isključivo samo korisnik i sve sam činio samo na štetu sebe)) ali mi se uvijek nekako nakupljalo doktor bi mi donosio kad stigne i kad imam i kad nemam, isto mi je bilo isa buprenorphineom imao sam ga uvijek bez problema u bilo kojoj apoteci, a i sada sa MST-om nikada nikakav problem nije bio niti da sam čuo od nekoga da je došlo do nestašice, kako da pacijent bude stabilan ako odjednom dođeš u u apoteku i treba ti terapija npr. za tjedan dana i apotekarka ili doktor ti kaže da nema na tržištu i ti sada moraš da smanjuješ prisilno na nižu dozu ako uopšte možeš, šta ako nemaš zalihe pa ostaneš na nuli pa užas to je život u grču da li će biti terapije ili neće... evo zaista mi nije jasno kako može doći do nestašice buprenorphine-a , kod nas čak ti daju na izbor oćeš suboxon ili buprenorphine, psihijatri uvijek preporučuju buprenorphine alkaloid jer je čišći i veća je vjerojatnost da će doći do neželjenih nuspojava citiram svoga pshijiatra... Recimo u Hrvatskoj ima jedan paradoks kod MST-a kutije od 100mg se ne plaćaju ako imaš nalaz pshijatra a kutije od 10mg 30mg i 60mg se plaćaju, ne kužim zašto ali doktor mi je rekao da kutije od 100mg su besplatne ostao sam iznenađen takvom nelogikom ali pošto sam na višoj dozi dobro mi je došlo jedno vrijeme, ali sada kada se spuštam moram plačati neku malu participaciju za ove od 10mg i 30mg jer smanjujem po 10 mg , bio sam na 600mg dnevno pa sam spustio progresivno na 400mg i oplela me kriza pa sam se vratio na 560mg i sada po 10 mg tjedno spuštam... i osjećam se sasvim ok i stabilno budim se ok priviknuo sam se na tu dozu i budim se ujutro sasvim dobro, navijem sat malo ranije da popijem terapiju i vratim se u krevet i još malo se izležavam i onda ustanem... sve je stabilno i zadovoljan sam.. ali da dođe do nestašice ne znam što bi , zaista morao bi prislino se skinuti i gotovo, jer te oscilacije i da li će biti lijeka ili neće.... ne shvaćam kako dolazi do toga, jer farmaceutskim kućama je u interesu da se što više prodaje ali očito u srbiji nešto sa sistemom ne valja... da li je to stalno tako ili samo ponekad?
Post Reply