Skidanje sa suba

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by noel »

Istina, Mirtazapin deblja, ali i to ovisi od osobe do osobe (recimo, ja nisam dobio niti kile, kao i neki poznanici).

Nemam plan još uvijek, trenutno izbacujem neke benzodizapine koje sam dugo i bespotrebno koristio, pa kad to stabiliziram, vidjet ću... Doza buprenorfina varira od 4 do 6 miligrama, ne idem više od toga ali niti niže. Koristim ga oko pet godina, bilo je tu i zloupotrebe (iv), hrpa pokušaja skidanja... ali sad mi je već muka od tog svega, i najradije bih ga izbacio u potpunosti. Ako sam se uspio rješiti dopa, siguran sam da mogu i ovo.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Frajla »

vec si dobro poceo:)
benzodiazepani su nepotrebni pored suba,a i nisu za zezanje ako se navuces na njih.
Stabilizuj se na jednoj dozi nemoj talasati 4 ili 6 mg, to mi je moj doktor ponavljao kao papagaj.
Kada budes se osecao spremnim za spustanje,pokusaj da spustas po 0.5mg nedeljno ili na dve nedelje dok ne dodjes do 2mg.Ostani na svakoj dozi koliko god ti treba da prestanes da vozis bajs nocu:) to je meni uvek znak bio.
ako odlucis ici ispod 2mg poslusaj svoje telo i vidi da li mozes da ides dalje sa 0.5 mg ili 0.25mg. sve u svemu svako drugacije reaguje.Preporucila bi ti da ides ispo 2 mg , ne moras bas kao i ja da ga usitnis,ali 2 mg je dovoljno jaka doza da je dosta ljudi mesecima posle toga bilo u frci. jer 2mg ti i dalje pokrivaju sve receptore u mozgu i onda krece zapravo pravo skidanje.Ja sam uvek govorila 8 godina sam na njima nisam zurila zasto da zurim i sada a bitno je da kvalitet zivota ostane isti i tokom skidanje i posle skidanja.
Za uspesno skidanje sa dopa :) Tu istu recenicu izgovaram i ja, ne samo vezano za sub nego za sve u zivotu, ako sam se resilo toga i prosla kroz pakao onda svu sve ostale prepreke u zivotu maciji kasalj
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Frajla »

ufff evo me jedva nabadam slova po tastaturi, zenice mi ogromno, ali se nekako dobro osecam:)
Prosle nedelje sam spustila sa 0,037 na 0.032 i bilo je i vise nego podnosljivo cak ni jedno vece nisam imala nemirne noge, prodje i taj famozni treci i cetvrti dan reko super mora da je prestalo da radi, kad me sprzi 6 dan hahaha, to je ono sto se sa suboxonama nikada ne zna.Ali nisam nista dodavala od doze nego izasla sa drustvom i provela se super! Najgore je lezanje kod kuce i razmisljanje o tome.
Danas sam spustila sa 0,032 na 0,028 i kao sto rekoh dobro se osecam samo mi zenice ogromne,ali i to ce proci, neki cudni napadi smeha me hvataju i to mi je super.
Zadrzavam se po nedelju dana na dozi i smanjujem od 10 do 15 % od doze i vidim da mi je tako najbolje i dovoljno je nedelju dana. Prelaz sa 0,066mg na 0,049mg je bio pre jak da mi je trebalo 3 nedelje da se stabilizujem.Neverovatno koliko je mocan lek kada i doza od 0,05 mg zna dobro da smlati.
Bitna stvar koja mi dosta pomaze i olaksava ceo proces je puno vode da se pije i laganija hrana, ako jedem nesto tesko ne gine vrtenje u krevetu.
Doziram dva puta na dan,i kada smanjujem dozu gledam da jedne nedelje smanjim jutarnju a druge nedelje poslepodnevnu, tako da svaka doza ima vremena dve nedelje da se stabilizuje.
Eto mozda se biti nekom od koristi ovih par informacija
uzdravlje
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje sa suba

Post by ziki »

Ako mozes objasni ponovo postupak kako to meris dozu i odredjujes da li je 0,032 ili 0,028... sada vec deluje malo neverovatno...jer je to mikroskopska velicina. I ako se uzme u obzir da se lek uzima pod jezik.. Nije mi namera da omalovazim ali je stvarno vec prilicno neverovatno odrediti dozu od 0.028 mg..s obzirom da je cela tableta od 8 mg ili od 2 mg prilicno prilicno mala.. Najbolje da ako mozes ponovo objasnis kako to odredjujes, posto cesto to navodis u svojim tekstovima. Podeliti cetvrtinu tablete na jos jednu cetvrtinu pa cak i manje je meni za sada tesko da shvatim. Najmanja doza Buprenorfina fabricki je 0,50 mg.. Znaci postoje tablete od pola miligrama ali ih kod nas uglavnom nema. Da ih ima, pa njih podeliti na pola ili cevtrinu to bi vec i moglo.. I da li pricas o 0,28 mg ili o 0,028 mg...Ta nula me prilicno zbunjuje.
...
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Frajla »

Ziki imam suboxone od 2 mg i temgesic od 0,4 mg, a on postoji i od 0,2 mg i po sastavu je buprenorphine,ali njega ne koristim jer sam se istripovala da me ne radi isto kao suboxone i najcesce koristim tabletu od 2 mg suboxone, koju od zavisnisti od doze lomim.a lake su za lomljenje jer nisu duguljaste kao subutex
Dacu ti primer moje sadasnje doze , jutarnja je 0.020 mg a popdnevna 0.008 mg. 0.020 dobijem tako sto 0,625 mg tablete izmrvim i ubacim u spricu od 3 ml i uspem vodu,a bitno je da na sprici imate obelezne linijice do svakog ml tako da svaki 0,1ml koji uzmem ima 0.020 mg. 0.5 mg tablete je lako odlomiti ali kad mi treba recimo kao sada jos 0.125 mg to uradim tako sto 0.25 izmrvim pa karticom podelim na jednake delove i ubacim u spricu. a popodnevnu dozu od 0,008 dobijem tako sto 0,25 mg rastvorim u 3 ml sprice i svaki 0.1 ml je 0,008.Digitron radi za svaku dozu:)
Sledece sto mogu da spustim je da 0,5 mg izmrvim i ubacim u spricu od 3 ml i tako svaki 0.1 ml je 0,016 mg.
Ovo sto ja radim nije nista novo, po forumima se moze naci brdo prica sa ovim nacinom skidanja, i pokazalo se kao najuspesnijim. Vecina koji su pokusali da prestanu sa dozoom od 1 mg pa na vise su se u najvecem broju slucajeva vratili na sub. Opet ponavljam ovaj nacin je preporucljiv za ljude koji su po nekoliko godina na subu a ja sam medju njima.
Ne kazem da ne bi mogla i sada ostaviti ali zbrka je u glavi a treba mi glava sto trezvenija zbog posla. Nije klasicna kriza tipa moram povecati dozu ili uzeti nesto drugo toga uopste nema, nego zujanje u glavi, pistanje u usima i povremeno se pogubim:) znaci kriza je podnosljiva da ja mogu sve da radim kao i do sada, pocevsi od posla.To je meni najbitnije zato i radim tako
Jesam li sada malo pojasnila ili sam ga zakomplikovala? Imaj na umu da mi zuji u glavi :)
Last edited by Frajla on Mon Feb 15, 2016 8:53 pm, edited 1 time in total.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje sa suba

Post by ziki »

Ok, taj princip sa spricem sam jos i shvatio, logicno je da tako mozes da dodjes do precizne doze... mada ne znam da li je miligram i mililitar isto jer ti u spricu prakticno meris tecnost...
Na primer kilogram i litar nije isto, odnosno jedan litar u flasi kada stavis na vagu on nema 1 kilogram.
Ali ok to je sad malo komplikovano da se matematicki tacno meri, ali verujem da svakako ti dobijes onu dozu koja ti treba.
Jedino mi je jos ostalo kao nejasno kako ga primenjujes ako ga rastvoris i pretvoris u tecno stanje ?
Znam da moze da se uzima pod jezikom kako je i prepisano, ili moze da se uzme i kao prah..sto nije prepisano i nije ni preporucljivo - smatra se zloupotrebom ali je tehnicki moguce i deluje...
A u tecnom stanju..ubrizgavanje ?
...
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Frajla »

Pretpostavila sam da ces to pitati, ali to sam napisala vec u svome prvom postu, sklonim cep sa sprice i ubacim ispod jezika taj 0.1ml tecnosti.i cekam da se primi kao i obicna tableta.Spricu svaki put dobro promuckam jer prvi dan kad napravim rastvor prah se slegne na jednom delu ali to muckanjem nestane i drugi dan ga nema.
Sto se tice miligrama i mililitara..oni uopste ne moraju biti isti.Bitna je jacina doze koja se treba uzeti a nju dobijes matematikom koju sam navela. od kada sam pocela sa spustanjem ni jednom nisam osetila da mi je doza visa ili niza, tako da mogu reci da je ravnomerno rasporedjeno

Ne radi se ovde o matematici jer nije uopste komplikovana, nego vise o hemiji,po mojim informacijama bitno je kako se sub rastvara u vodi.Verovatno da si infomisan o tome da kad uzimamo tabletu pod jezik da se nama primi oko 30 % od cele doze (bioavailability), ali zbog njegovog predugog ostajanja u telu ta doza sa svakodnevnim uzimanjem gomila, tako da dodjemo na nesto manje od originalne doze.To je vec komplikovanije. Zato ga puno ljudi i uzima na nos jer je tada jaci , prima se vise od 50% od doze.ali nije poenta da se oseca jace i da se zloupotrebljava.Postoji i par fora da se par kapi alkohola stavi tada bi se sub bolje u vodi rastvorio tj bio bi mnogo jaci, ali opet ni to nije poenta price.Poenta price je da mu je rastvorljivost u vodi jednaka kao i kad se stavi pod jezik.To mogu i iz iskustva reci
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Frajla »

Drustvo, ovo ide sve teze i teze.....spustila sam juce dozu ponovo ali da ne pisem na koliko sam jer vam deluje neverovatno.Ali tako je! Toliko niska doza a toliko mi problema donosi.Ne znam gde je zapelo ali snage nemam vec nedelju dana, da sam opet zavrsila kod doktora koji se i izmedju ostalog bavi i vrstom alterantivne medicine i dobila sam injekcije u ledja vrat i grudi. Neki anestetik koji blokira nerve i skloni mi ceo pritisak sa ledja grudi i odmah osecam olaksanje. Pitam ga da mi da neki xanax ili clonopin za po potrebi...Nikakav odgovor ne dobijem....Toliko o strucnosti doktora. Osecam da ce srce po nekada da mi iskoci od udaranja i preskakanja.
Razmisljam da se javim nasim specijalistima dole, privatno naravno da vidim da li mi mogu oni pomoci da olaksam sve ovo. Imate li neki predlog? Dr Ramah?
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by noel »

Znam da je ovaj lijek vrlo potentan i smanjivanje doze od 0,nešto svakako ima smisla, ali još jedna nula? Pitam se jesu li baš svi simptomi krize nastupili radi smanjivanja doze ili je pak u igri nekakav placebo efekt (autosugestija zapravo), koji zna biti vrlo uvjerljiv?

Frajla, iz tvojih postova vrlo je jasno da si detaljno proučila svoju supstitucijsku terapiju, a posebice tzv. tapering način skidanja. Ne želim te obeshrabiti, ali neke rupe u procesu su ipak očite. Skidanje ovim tempom traje jako dugo, što za posljedicu ima veliko (emotivno) vezanje uz sami lijek, odnosno buprenorfin, njegove doze, efekte, simptome sustezanja itd. Upućeni psiholozi, barem iz mog iskustva, savjetuju upravo suprotno - zaboraviti na sredstvo i pokušati živjeti svoj život što normalnije... s vremenom, kad se nađemo u stabilnoj fazi, lijek valja postepeno ukidati. Simptoma krize će biti, bez toga ne ide, a možda je naše prokletstvo što umjesto kraće fizičke, imamo dužu psihičku. Iz tvojih postova čini mi se da upravo pokušavajući izbjeći iliti minimalizirati krizu, postižeš kontra efekt; agonija se samo produžuje a dani se vrte oko "Suboxonea" i svega vezanog uz njega.

Shvaćam da je sve ispod 2 mg kritična doza, i teško je izgurati skidanje do kraja (poznajem nekoliko osoba, najčešće je rađen "skok" s 1 ili pola mg, uslijedi kriza u trajanju od nekih 20-40 dana, a zatim nekoliko mjeseci da se receptori u mozgu "poslože" kako treba. Ovdje je trik - ljudi misle da će to potrajati zauvijek i teško im je funkcionirati, stoga nije čudo da se većina od spomenutih osoba u međuvremenu vratila na istu ili drugu supstitucijsku terapiju.). Ali ti znaš bolje, odlučna si, motivirana i siguran sam da ćeš to izgurati do kraja, na ovaj ili onaj način.

Ono što želim reći, možda je vrijeme da prestaneš s buprenorfinom? Nelagodu pokrij s nekim anksiolitikom, a na duže staze trebao bi pomoć neki AD.

Molim te nemoj ovaj post doživjeti kao nekakav napad, samo izlažem kontra argumente, jer ljudi ovo čitaju i često skidanje rade upravo po uputama s interneta.
Last edited by noel on Mon Feb 22, 2016 7:37 pm, edited 1 time in total.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Frajla »

U pravu si Noel,I ja se nosim mislju da je ovo toliko niska doza da je pocelo da izlazi iz mene....u neku ruku cilj mi je i bio da pokusam u hodu se skinem ( bas sam ambiciozna:), ali vrlo je verovatno da sam totalno na kraju i da treba da prestanem

Do pre dve nedelje simptomi su mi svake nedelje bili isti nakon smanjivanja, tacno se znalo 4 i 5 dana je malo frka i sve super, pa se stabilizujem do sedmog dana i sve u krug,ali od pre dve nedelje krece nesto sto ne mogu da kontorlisem.A kad ne mozes da kontrolises sledi strah!!! Ne kazem da me je zakovalo za krevet, ali tesko disanje, bol u grudima vid los itd...Nesto cega nije bilo do sada. pokusacu jos jednom sa doktorom da pricam da dobijem nesto...jer se jos uvek ne usudim bez icega. Ne verujem da je placebo, jer mi se sub zgadio, i ne mogu da docekam da ga se resim,ali da sam se vezala za njega za ovih 8 godina, to stoji!

Idem na poslovni put nekih 10 tak dana pa cim se vratim pokusacu da preuredim plan. Bolovanje ne dolazi u obzir i imam odgovoran posao tako da ni sama ne znam sta me ceka. Da mogu biti kod kuce odavno bi ga bacila...............

Kako ide tebi?
Locked