Skidanje sa suba

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by noel »

trgup wrote:Uzimo sam prije dvije godine (prije suba) Velafax 2x75, Olandix, Ladiomil, Mirzaten, Helex i Normabel, sta je to napravilo od mene, strašno. I što kažeš Noel, gadno se odviknit, još ja naglo presto sve pit, nisam znao da treba postepeno smanjivat, imo sam osjećaj da mi avioni kraj glave prolijeću.
Hehe ja sam jednom isprobao taj Velafax, izgurao sam nekih 5-6 dana, kakve su to nuspojave bile mislio sam da ću izludit :) Osjećaj strujanja kroz tijelo, kroz mozak, slika je znala doslovno kasniti (okrenem glavu a slika kasni sekund), konfuzija, trzanje mišića, ma užas... S njega se posebno teško skinuti, baš mi jedna frendica ima problema s tim, dugo je na njemu i kad preskoči dozu, pakao nastane. Dovoljno je izguglati "Effexor withdrawal" ili "Venlafaxine withdrawal", postoji hrpa horor priča.

A inače na visokim dozama ima rad kao speed, posebno u kombinaciji s mirtazapinom - čak postoji termin za to, zove se California Rocket Fuel :)

Tebi svaka čast što si sve to odjednom prestao, moglu mislit kako ti je bilo, joj.
trgup wrote:Znači mislite da bi trebao sad krenit sa zoloftom pa onda nakon 2-3 tjedna skidanje suba?
Sve ovisi kako AD djeluje na tebe, moguće da ti neće odgovarati to njegovo cimanje i budnost koju izaziva, a možda ti bude i odgovarao. Ako misliš da ponovo nećeš uspjeti izgurati tih mjesec-dva depre, onda probaj s njim... ali obavezno nekoliko tjedana prije skidanja, toliko je potrebno da njegove nuspojave prođu.

Uglavnom, moj savjet je da ga pokušaš izbjeći ukoliko je to moguće...
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Frajla »

Pozdrav moj saborci:)
Samo da se javim da je sve "undr kontrol"!
Proslo je mesec ipo dana od zadnje doze i osecam se dobro. Podigla sam zoloft na 100 mg , predostroznosti radi i cisto da vidim da li mogu i bolje da se osecam od trenutnog dobro.
Sub mi uopste ne fali niti mi je u glavi, povremena malaksalost, koja je sve redja, me podseti da sam ga toliko godina pila.
Malo sam putovala u zadnjih mesec dana i divan je osecaj kad ne moras da razmisljas kako sa tabletama preko granice, a jos lepsi je osecaj kad ne moras da pijes tablete ujutru da bi se krenilo sa dnevnim aktivnostima!
Ostali? Ima li nekih novosti...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje sa suba

Post by ziki »

Eto, i posle neka neko kaze da je zavisnost neizleciva.
Svaka cast Frajlo, uzivaj u zivotu bez opijata.
...
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Don Dop »

Ja sam bup ostavio posle 4 godine konzumiranja i evo godinu dana ne pijem nista. Iskreno spustio sam se na 1mg dnevno, ali dok sam se resio da i taj 1mg izbacim trebalo mi je oko 6 meseci. Kad sam se resio nekih 2-3 nedelje sam se osecao bukvalno tupavo. Nigde mi se nije islo, nije mi se pricalo, ali uglavnom je sve bilo vezano za taj psihicki deo. Fizicki sam prosao ko Bog. Polako vremenom je sve pocelo da dolazi na svoje mesto i evo godinu dana ravno je proslo i mogu reci da se osecam dobro. Pozdrav
Ja sam Bog
Toby Wong
Posts: 9
Joined: Wed Jul 06, 2016 6:17 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Toby Wong »

Da li buprenorfin moze da prepise privatni psihijatar? Znam da ne moze ako si iz Beograda, a sta je sa ostalim gradovima? Kakva je situacija u Novom Sadu?
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Don Dop »

Toby Wong wrote:Da li buprenorfin moze da prepise privatni psihijatar? Znam da ne moze ako si iz Beograda, a sta je sa ostalim gradovima? Kakva je situacija u Novom Sadu?
- Privatni psihijatar po zakonu moze da prepise buprenorfin, ali postoji jedna caka. Potrebno je da ima neku knjigu lekova..tako nekako se zove zaboravio sam tacan naziv, a da bi dobili tu knjigu moraju proci proceduru u ministarstvu zdravlja koja je jako komplikovana i povlaci jako ceste kontrole pa se uglavnom odlucuju da to ne uzimaju. Osim privatnih klinika, u Beogradu je vrlo tesko doci do recepta. Imas Ramaha koji je nekako najpovoljniji ukoliko bi uzimao terapiju u prestonici. Kod njega je tabla 2-ki 1000 dinara i imas obavezno na 15 dana psihoterapiju sa njim. Psihoterapija dodje 3000-3500 hiljade. U manjim sredinama ima po neki lekar koji bi prepisivao recepte sasvim sigurno, ali ja nisam nikada tako zavrsavao terapiju. Znam momke koji jesu zato ti kazem da ima. Nis, Krusevac, Sabac, Cacak se najvise pominju. Novi Sad koliko sam razumeo ima istu politiku ko Beogradski psihijatri i veoma je tesko doci do recepta, a znam neke ljude iz N.S. koji godinama piju Bup i nikada ga u N.S nisu zavrsili van privatnih klinika. Zadnjih nekoliko godina prica se da ce poceti da se recept prepisuje na nivou doma zdravlja, ali do sada sve je to na nivou pricanja. Doduse mi smo zemlja u kojoj sve dolazi sa nekih 30 godina kasnjenja tako da cemo narednih 25 godina biti i dalje vezani za Drajzerovu ili privatnike.
Ja sam Bog
Toby Wong
Posts: 9
Joined: Wed Jul 06, 2016 6:17 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Toby Wong »

Privatni psihijatar po zakonu moze da prepise buprenorfin, ali postoji jedna caka. Potrebno je da ima neku knjigu lekova..tako nekako se zove zaboravio sam tacan naziv, a da bi dobili tu knjigu moraju proci proceduru u ministarstvu zdravlja koja je jako komplikovana i povlaci jako ceste kontrole pa se uglavnom odlucuju da to ne uzimaju. Osim privatnih klinika, u Beogradu je vrlo tesko doci do recepta. Imas Ramaha koji je nekako najpovoljniji ukoliko bi uzimao terapiju u prestonici. Kod njega je tabla 2-ki 1000 dinara i imas obavezno na 15 dana psihoterapiju sa njim. Psihoterapija dodje 3000-3500 hiljade. U manjim sredinama ima po neki lekar koji bi prepisivao recepte sasvim sigurno, ali ja nisam nikada tako zavrsavao terapiju. Znam momke koji jesu zato ti kazem da ima. Nis, Krusevac, Sabac, Cacak se najvise pominju. Novi Sad koliko sam razumeo ima istu politiku ko Beogradski psihijatri i veoma je tesko doci do recepta, a znam neke ljude iz N.S. koji godinama piju Bup i nikada ga u N.S nisu zavrsili van privatnih klinika. Zadnjih nekoliko godina prica se da ce poceti da se recept prepisuje na nivou doma zdravlja, ali do sada sve je to na nivou pricanja. Doduse mi smo zemlja u kojoj sve dolazi sa nekih 30 godina kasnjenja tako da cemo narednih 25 godina biti i dalje vezani za Drajzerovu ili privatnike.[/quote]

Aha, znaci neko iz Novog Sada moze otici u npr. Sabac kod privatnika i dobiti buprenorfin? Ne treba da imas prebivaliste u Sapcu?
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by noel »

Ovih dana počinjem sa skidanjem sa bupa, ovaj put nešto pametnije i obavezno sporije. Imam plan, trebat će mi oko četiri tjedna da dođem na nulu... Trenutno skupljam sve potrebno... vitamine i minerale sam nabavio, benziće nabavio... ostao mi je catapresan i nešto za spavanje, vjerojatno sanval. Kad to nabavim krećem, trenutno sam na 4 mg. Budem otvorio posebnu temu pa ću malo podrobnije dokumentirati. Do čitanja...
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Frajla
Posts: 1974
Joined: Mon Jul 27, 2015 3:01 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by Frajla »

Noel,
Imas moju podrsku za plan i dobro je imati ga, ali rokove izbaci. Spustaj u zavisnosti od toga kako se osecas, nije isto skidanje sa 4 na 3 mg i skidanje sa 2 na 1 mg.
kako planiras spustati? Ajde cekam da otvoris temu pa se pisemo
User avatar
motivation
Posts: 86
Joined: Fri Jan 23, 2015 10:23 pm

Re: Skidanje sa suba

Post by motivation »

Sve je individualno, svako proba na nacin na koji misli da ce mu ici najlakse.. Ja sam probala spustati sa 10mg po 2 dolje, pa sa po 1 i meni nije islo. Onda promijenim strategiju sa 0,5 i dodjem do 7 mg. a pri tome psihicki se mrcvarim, znam da spustam, stvori covjek sam sebi nekakvu sumnju, sugestiju osjecala sam nelagodu koju vjerojatno ne bih imala da nisam znala sta pijem i koliko. Onda strah, iscekivanje, gledas zjenice, osluskivanje sopstvenog organizma.. Ispipavas, ima li promjena, i onda mi skoci pritisak pa vratim dozu.
A vjeruj opce nije tesko. Ja sam osjetila potpunu krizu apstinencije od bupa,i neuporedivo je laksa, i jednostavnija od one kakvoj sam se nadala. Nesto slicno blazem gripu. Doza mi je bila 10. Zadnji dan uzmem 12. I prekinem. Tek treci dan, lagano me kosti boljele,(uzmem voltaren i apaurin 3x5 ) i pocela nocna znojenja, povremene jeze.. Nakon 5-6 dana vec prolazi. Nije mi ni psihicki bilo toliko tesko, vise sam se brinula kad sam otkidala pomalo. Mene su 7 dan uhvatili zivci, da dostignem 10 dana i kraj.. I trebalo mi je samo trun strpljenja jos. I tad sam uzela pola dvice, tako me lijepo sredila, u 20 min. bolje nego 10 svaki dan. Kunem se. A sve u svemu, veoma je izvodivo.Samo sto su ljudi napravili puno frke oko toga. Kad bi covjek zaboravio sta je to, i svu onu reputaciju oko droge i zamjene joj, sto smo sami sebi nabili strah i sto smo se nacitali tudjih iskustava, kako je to krupan zalogaj, sve bi bilo puno lakse. I pitam skoro jednog starog strucnjaka, veli mi znanstveno 7 dana fizicka kriza, nakon prekida, a 15-ti dan, sasvim si druga osoba.. Eh, sad da je to tako lako svi bi, kazem mu. I lijepo mi covjek objasni, medicinski aspekt, i s druge strane, ta sjecanja uzitka nakon djelovanja supst. na opiatske receptore i zasto se ovisnici vracaju ili ne pokusavaju uopce. . Bitno je da se psihicki za nesto zakacis, na neki izvor pozitivne energije.. Sretno.
Vladati nad sobom najveća je vlast.
Locked