Transfer s Metadona na Suboxone

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
helldetox
Posts: 12
Joined: Sat Feb 14, 2015 3:23 pm

Transfer s Metadona na Suboxone

Post by helldetox »

Poštovanje svima..

zanima me kakav je prelazak s metadona na Suboxone,,,

Uzimam Metadon vs Apaurine već 5god. Apsolutno čist od drugih supstanci, bez recidiva..
Nisam znaci uzeo ništa, ponekad Pivo uz terapiju, puna povlastica, testove mi rade svako 4 do 6 mjeseci
drže me na metadonu i teško puste do doktora, konačno upadnem kod doktora i neda mi detox, tvrdi da moram na Suboxone
pristao sam... Dobio sam da uradim pretrage EKG, Pulmolog, Markeri, lab,krvana slika, urin.

Koliko se osjeti prelazak??
Pokriva li Sub dovoljno?
Šta sa BZO svaki dan pod moranje je popiti, 5mg ili svako 2 dana po 10 do 15mg
Metadona sada 50mg i spuštanje traje, spustio sam za godinu dana već pola sa 105mg na 55mg pa i nisam osjetio neke promjene, Apaurin je pokrivao...
Kako za Apaurin na Subu?

Milion pitanja ali me zanima, jer Metadon me je tako ubio u pojam da sam vec postao biljka, želim da ga se riješim a slušam konstantne priče kako je na njemu super, kako je bolji od Metadona, kako ima prednosti 1put ideš po recept... Sve to super zvuci ali meni je muka i zlo, i pun klinac odlaska i gledanja svih ovih stvari.. Uz to sve ove priče slušam od ljudi koji prave recidive, mene NE ZANIMA GUDRA APSOLUTNO želim da počnem konacno malo živjeti bez supstanci....
:-D
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Transfer s Metadona na Suboxone

Post by Sagy »

U prvo vrijeme ćeš biti oduševljen...nema "zakucanosti" kao na heptima, nema svakodnevne potrebe da se popije terapija, jer puno duže djeluje (oko dan i pol), lagana euforija ( doktori to zovu antidepresivni "rad" suba, meni je osobno to više bilo nalik na onu laganu opijatsku euforijicu), u prvo vrijeme netko ne može ni zaspat od te euforije, pa se piju apaurini, sanvali...
Apaurini i sub? Osobno sam ih pio i to podosta dok sam bio na subu...Oni su sranje sami po sebi, sa svojom ovisnošću, porastom tolerancije...Tako da razlika između toga jesi li na metadonu ili subu i piješ apaurine i nije velika.
Nakon par mjeseci, taj "rad" suba podosta izblijedi, čak štoviše, piješ ga samo jer si tako naviknut...ako profulaš dan, ne udari odma kriza kao na heptima...Pa se tješi čovjek da nije navučen, što je daleko od istine.
Ima i svojih prednosti nad metadonom, normalnije izgledaš, ne moraš svaki dan po terapiju...ali sve se na kraju svede da uzimaš nešto bez čega ne možeš funkcionirati, da ne bi uzimao nešto drugo...I ako ostane samo na tome, vratiš se na metadon, jer ipak bolje "radi".
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: Transfer s Metadona na Suboxone

Post by david »

Trebaš spustiti na ja mislim 35mg metadona i onda pričekati 24 sata da te uhvati kriza i tada lagano počinješ sa buprenorphine-om uzmi 1 mg i malo pričekaj da vidiš kako će sjest, nakom pola sata uzmi još jedan miligram pa opet pričekaj .... uglavnom tako malo po malo cijeli dan postepeno uzimaj buprenorphine i doza koju si popio unutar ta 24 sata ti je tvoja terapija.... ono što ti se lako može dogoditi je da ti buprenorphine neće odmah sjesti kako treba ali ako budeš išao ovako kako sam ti rekao laganim koracima sa pauzama između cuclanja bupreorphina uspjet ćeš napraviti transfer....

Ni slučajno nemoj odmah uzeti 4 mg ili 8mg jer te može uhvatiti takva kriza da je to strašno jer će doći do naglog pražnjenja receptora što je jako, jako neugodno ... ovako ako polagano budeš išao miligram, po miligram.... onda ako i bude metadona na receptorima lagano će ga tokom dana buprenorphine istjerati i već drugi dan bi se mogao osjećati jako dobro.....

Inače na buprenorphine-u ćeš biti puno bistriji i moći ćeš bolje obavljati svakodnevne obaveze jedina ali po meni užasna mana je kada se ideš skidati sa njega je problem što se on jako čvrsto veže na receptore i jako sporo se otpušta tako da posljedice uzimanja buprenorphine-a ako bi naglo ga prestao uzimati bi osjećao i do mjesec i pol dana..... ne tako intezivno kao od heroina ali psihička bezvoljnost i depresija su strašni
User avatar
helldetox
Posts: 12
Joined: Sat Feb 14, 2015 3:23 pm

Re: Transfer s Metadona na Suboxone

Post by helldetox »

OK

Idem na hospitalizaciju, na programu sam metadona vec 5 godina, u pocetku su mi nudili, ali posto je to bio moj recidiv od mjesec dana nisam pristao a onda su po nekoj inat fori bili nezainteresovani za mene i ostavili me na metadonskoj supstitucionoj terapiji 5 godina, gdje mi se je zivot toliko unistio i zakomplicirao gore neg da sam bio na heroinu....

Dok sam bio na horsu bio sam extra dobar, metadon je vece zlo i sluzi samo za mjesec dana uzimanja kao detox, skidanja s horsa, sve preko je unistavanje organizma...


Pa zato me sad zanima, ja bih detox skroz ali nesta nedaju, pametuju opasno, kao trebas ti imati podrsku, a fora sto je meni pun klinac sto moram nesta popit da budem dobar, i toliko sam navucen na metadon drama, test mi rade svako 6mjeseci, punu povlasticu dobio da nosim kuci nakon 2 mjeseca, idem 3x sedmicno samo da im trazim i 2x dali bi mi...

i sluzim im kao neki uzopr da se moze biti samo na metadonu....
da je BIH pravna drzava bilo bi drugacije, a ne daj narkomana, i eto plate i posla, uz donacije metadona od EU koja ga je izbacila....

Kakva je SITUACIJA SA BZO, JER PIJEM SAD 40MG METADONA I 5MG APAURINA SVAKI DAN, APAURINE SAM SEBI RWEDUCIRAO NA 1X NA DAN ILI 3KOMADA NA DAN PA PAUZA OD 4 DANA...
KAKO CU APAURINE SA SUBOXONOM, NEVJERUJEM DOKTORIMA, POKAZALI SU KO I STA SU DA ME NISU PRIMILI DA SPUSTIM TERAPUIJU ALI DA DIGNEM SU DAVALI, VUKLI ZA RUKAV HAJDE PODIGNI SINE MALO JE TEBI 50 HAJDE NA 60, HAJDE 70 HAJDE 90, HOCES100 EV 100MG...

SAD SAM SPUSTIO SAM NA SVOJU RUKU I GALAME PO 2 TABLETE, SA 100 NA 40 EVO I NEOSJETIM,

OSJETIM LJEPOTU, KOMUNIKACIJU, OOSJECAM KONACNO ZIVOT I ZELIM ZIVOT... ALI BEZ METADONA DA DETOX IDEM HMMM

STA JE BOLJE STA MKISLIS, SKIDAT SE SUBOXONOM SA METADONA ILI SKINUT SE S METADONA BEZ ICEGA... ONAKO DETOX 21 DAN BOLNICE, GDJE SAVJETUJU KOMUNU, ALI MENI SE NEIDE, JEDINI RAZLOG DA ODEM JE NEBIL DOSAO U FIZICKU SPREMU, DA RADIM FIZICKI TZESKE POSLOVE.. TRENIRAM I NISTA VISE, DROGA MENE NEZANIMA, ISFURANO JE 15GODINA SVIH SUPSTANCI, I PARTY BOBA SU BILIMOJA NAJBOLJA DROGA.... OD SVEGA TOGA JE OSTALA SAMO ELEKTRONSKA MUZIKA NAJVECA DROGA I U CEMU SE MOZE JOS UZIVATI....
:-D
User avatar
helldetox
Posts: 12
Joined: Sat Feb 14, 2015 3:23 pm

Re: Transfer s Metadona na Suboxone

Post by helldetox »

LAKO JE 2 DANA BEZ NECEGA ALI KASNIJE SVE GOREI GORE I TEZE, A KOD POZNANIKA JE OBRATNO PRVI DANI IM NAJGORI 3 KAO BOLJE...

KOD MENE KRECE OD3 DANA LUDILO OD TRECEG DANA PA DALJE NEPODNOSLJIVO ZLO...
A METADON AKO NEPOPIJEM NE BIH USTAJAO IZ KREVETA JER NEMAM VOLHJE DA POSTOJIM...
A NE BIH UZEO GUDRU MAKAR UMRO.
ALI URADIOSMA VIKEND DA NEPOPIJEM U PONEDJELJAK JEDVA STIGAO DO TERAPIJE DA POPIJEM SUB BIO REGA NEDJELJA KRENULALOSA, PONEDJELJAK KRIZA MRTVA...

ALI FORA VELIKA PRESKOCEN DAN METADONA POKRIJE APAURIN...
ZATO SAM NAVUCEN AKAD NEPOPIJEM APAURINE ISTOIDE OD 2 DANA PA TAMO 5I 6 DAN FIZICKE HEROINSKE KRIZE,,, ZATO NA RECEPT I UZIMAM, SUB I BZO JEL IMA TKO DA PIJE OVO DVOJE...
:-D
User avatar
helldetox
Posts: 12
Joined: Sat Feb 14, 2015 3:23 pm

Re: Transfer s Metadona na Suboxone

Post by helldetox »

by Sagy » 17 Feb 2015, 11:46
U prvo vrijeme ćeš biti oduševljen...nema "zakucanosti" kao na heptima, nema svakodnevne potrebe da se popije terapija, jer puno duže djeluje (oko dan i pol), lagana euforija ( doktori to zovu antidepresivni "rad" suba, meni je osobno to više bilo nalik na onu laganu opijatsku euforijicu), u prvo vrijeme netko ne može ni zaspat od te euforije, pa se piju apaurini, sanvali...
Apaurini i sub? Osobno sam ih pio i to podosta dok sam bio na subu...Oni su sranje sami po sebi, sa svojom ovisnošću, porastom tolerancije...Tako da razlika između toga jesi li na metadonu ili subu i piješ apaurine i nije velika.
Nakon par mjeseci, taj "rad" suba podosta izblijedi, čak štoviše, piješ ga samo jer si tako naviknut...ako profulaš dan, ne udari odma kriza kao na heptima...Pa se tješi čovjek da nije navučen, što je daleko od istine.
Ima i svojih prednosti nad metadonom, normalnije izgledaš, ne moraš svaki dan po terapiju...ali sve se na kraju svede da uzimaš nešto bez čega ne možeš funkcionirati, da ne bi uzimao nešto drugo...I ako ostane samo na tome, vratiš se na metadon, jer ipak bolje "radi".



BRATE VIDIM SAD TEK...
meni treba samo skidanje s metadona, sjecam se prvog skidanja sa horsa, metadon oko mjesec i pol, ukljucenje na terapiju, i 21 hospitalizacije, skimnop se bez bola, svima tad u bolnici po 5to i 10to skidanje meni prvo bilo, 21 dan skinuo se i bio cist oko 22mjeseca, beze joja, piva, trebe, party, boba, speedara i zaklukam jbte zivot, party zene, i gudre, mjesec dana uzimao da se operem od osjecaja boba i spida kopji su smece, samo otpuhivao kolko mi je lose bilo,,,,
i odem javim se na met i 5 godina,
moje razmisljanje je da kako sam s metadonom unistio hors, skinuo se extra brzo i lako, kontam da sad s metadona kojeg uzimam samo njega 5godina nijedan recidiv s horsom nit iscim, pivo se nepika, ispere metadon samo prolosijas,
uglavnom subom se skinut s metadona, i onda mjesec dana spustanje lagano, nezelim gudre, ako moram uzimati nesta da bih radio, nasao posao i mogao da obavljam poslove, i ostatke zivota kreiram kako treba, ipak bolje je smrt nego rob opijatioma, od kojih nelicis na copvjeka, vec na biljku koja vegetira, svi izbjegavaju, budes okej dobar 3mjeseca i onda sve je gore i gore, propadanje somatsko i svo moguce, da ljudi bjeze od tebe krimanalcima da se sakriju joj eno ga proso narkoman, a samo jer izgledas tako pa i da nisi, ali debela krmetina nabildana, dileri, krimosi koji ce otet i ubit, ukrast su ljepota, ma nek ide sve u klinac, necu vise da moram ista uzimat, zelim samo subom sjebat metzadon i da nesta ufatim od zivota... nema se godina ni vremena, jbte, da imamm C ili hiv pa de se pomirim s time, uzimat cu opijate da budem dobar, pa hajde, jbga nisam zakacio nista, a nepomisljam na porodicu jer i kasno je i tesko je u ovoj vukojebini od drzave, jos opijati.... pa zlooo...
:-D
User avatar
e jos i username
Posts: 5
Joined: Thu Feb 26, 2015 3:01 pm

Re: Transfer s Metadona na Suboxone

Post by e jos i username »

brate znam tocno kako ti je
u zagrebu je više manje oke tamo ovisnost tretiraju kao bilo koju drugu bolest,al male sredine pa to je uzas i sramota,jednom sam na krizi doso u hitnu jer mi tako pise na papirima od centra za ovisnost,sat vremena sam ceko da dr popije kafu da bi mi se poslje smijo i ponizavo,mama moja bila sa mnom jer od krize nisam mogo ni hodat da ona nije molila da mi daju nesta da se bar malo smirim dr bi me takvog poslo kući.
sad radim samostalan transfer sa hepa na bup pomocu morfija,danas uzeo zadnji morfi i sutra cekam da me kriza podere da mogu bup pocuclat.
sjebano je kod nas sto nema prave klinike za ljecenje ovisnosti,zapravo ima u zagrebu al dok dođeš na red ko ziv ko mrtav do tada.


oni koji imaju lovu odu u beograd u privatnu kliniku i kazu da im je super al aj nađi minimalno5-6 tisuća eura za bolnicko ljecenje.
al nekako sam uvjek pozitivan pa moram takav i ostat i vjerovat da cemo svi jednog dana vodit kvalitetniji zivot
pozdrav
User avatar
helldetox
Posts: 12
Joined: Sat Feb 14, 2015 3:23 pm

Re: Transfer s Metadona na Suboxone

Post by helldetox »

e jos i username wrote:brate znam tocno kako ti je
u zagrebu je više manje oke tamo ovisnost tretiraju kao bilo koju drugu bolest,al male sredine pa to je uzas i sramota,jednom sam na krizi doso u hitnu jer mi tako pise na papirima od centra za ovisnost,sat vremena sam ceko da dr popije kafu da bi mi se poslje smijo i ponizavo,mama moja bila sa mnom jer od krize nisam mogo ni hodat da ona nije molila da mi daju nesta da se bar malo smirim dr bi me takvog poslo kući.
sad radim samostalan transfer sa hepa na bup pomocu morfija,danas uzeo zadnji morfi i sutra cekam da me kriza podere da mogu bup pocuclat.
sjebano je kod nas sto nema prave klinike za ljecenje ovisnosti,zapravo ima u zagrebu al dok dođeš na red ko ziv ko mrtav do tada.


oni koji imaju lovu odu u beograd u privatnu kliniku i kazu da im je super al aj nađi minimalno5-6 tisuća eura za bolnicko ljecenje.
al nekako sam uvjek pozitivan pa moram takav i ostat i vjerovat da cemo svi jednog dana vodit kvalitetniji zivot
pozdrav

Buraz znam sve, Ja sam iz Sarajeva, kod nas imaš kliniku i savjetovalište, na oba mjesta dijele Metadon i recepte za Suboxone, Bup taj...
Na Crni Vrh odjeljenje se ide pije se terapija, doktori te pregledaju, ali ja nisam zadovioljan s njima, kao ni ono odjeljenje na Koševu, na Koševu je Bolnica tu se legne i transferi i detoxi rade...
Baš sad evo trebam leč u martu, 11.03. sad internista treba da mi odradi EKG i da vide jesam li za Suboxone, možel mi srce podnjet jer nije SUB za svakako, kako sam cuo nije se za saliti, može srce udarit....

sad sam na 40mg spustio sam se sa 55 na 40mg tokom februara, jutros bio kod dr. reče još internista i sa 35-30 eventualno ulazim u bolnicu na 21 detoxa, transfera na suboxone...
Kod nas je ovdje brate jednako pušio travu ili se bo u vene kod naroda pa i kod pojedinih zdravstvenih radnika si Sidaš, bjeze od tebe ko da imaš sidum, a svima bih ja njima oduzo diplome i dozvole za rad...
seljačka posla, f11.2 mi piše na uputnici sestera u dom zdravlja nije smjela uzet u truke uputnicu, kad sam reko, To ješifra ista il bio na heroinu ili metadonu izljecen uvijek stoji ta sifra nemate se cega plašiti, izvadim markere i pokažem sve negativno... onda kao uzela...

U Sarajevu ako imaš nekoga raspitaj se kako i šta, ovdje je besplatno kod nas ako si socijalno osiguran, na birou... nezaposlen, uglavnom uguraju te na metadon samo da je sto vise pacijenata...

Jel ti baš sam sebe sad transferuješ na BUP... Metadon je zlo, ako ga dugo covjek uzima postane biljka, al neki se vracaju sa suba na metadon, ja samo zellim da se rijesim svega ovoga,,, subom skidanje sa metadona kao sto su me skinuli sa horsa metadonom. i to je to...

sad kad odradim nalaze lijezem na detox transfer ustvari pa se javim kako je proslo...
samo me brine sta cu za bzo, bbez apaurina nesmijem, svaki manji stres nerviranje tresem se, lose mi, bojim se bez apaurina jbte, jer stres malen pucam.. i p.m.
SRETNO TI I JAVI SE KAKO IDE TAJ TVOJ TRANSFER, KAKO TE RADI SUB, BUP, IMA NEKA RAZLIKE, BUP NEMA BLOKATOR, MOZES CUGAT, A SUBOXONE IMA BLOKATOR I NESMIJES PIVE POPIT, JA MORAM DFA TRAZIM OVAJ JER PIVU DA NEPOPIJEM JBGA...
:-D
how is teodor
Posts: 5
Joined: Thu Apr 02, 2015 10:48 pm

Re: Transfer s Metadona na Suboxone

Post by how is teodor »

Pozdrav drugari
Ovo drugarii govorim sa velikim cinizmom jer ne znam jankia koji me nije z. ili pokushao zaj.
Na supsitucijkskoj sam terapiji metadonom-kada sam ulazio u to nisam znao shta me ceka -ali mislim da tad nisam imao drugog izbora !
Trenutno sam na 10 do 30 mg meta dnevno - poshto imam posao dokupljujemm terapiju ,Heroin ne troshim odavno ,ali me zanima kako za pocetak smanjiti dozu a onda preci na suboteks? Iz BG a sam ,voleo bih da jednog dana ponovo osetim da sam covek ,a neshto sam sebi ucrtao da je to met-bup -spushtanje neki put kojim cu najbezbolnije proci !?
Otvoren sam za sve predloge i savete jer imam 37 g i ako sad ne uradim neshto necu nikad -dobro je dok me to drzi ,mogu trpeti i spushtao sam se sa dopa puno puta sa subom najuspeshnije - koje su moje mogucnosti trenutno?!
Vidim vodi se polemika Drajzerova -placa se
Savski venac recepti -moze li mi neko reci neshto shto bi moglo pomoci
how is teodor
Posts: 5
Joined: Thu Apr 02, 2015 10:48 pm

Re: Transfer s Metadona na Suboxone

Post by how is teodor »

Moram vas neshto upitati citam ovih par postva iznad i malo mi je nejasno ,postoje u nas bolnice koje za novac rade bezbolan transfer !?!
Post Reply