MST Continus

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: MST Continus

Post by noel »

Uf, baš si napravio sranje. Intravenozno korištenje tableta je inače opasno, čak i buprenorfina koji se relativno dobro otapa u vodi, ali morfij sulfat continus sa svim onim oblogama, bojama i punjenjem, hm... Puno je tu dodatnog otrova, koliko god da filtriraš.

Radi kratkog poluživota morfija, te tablete su napravljene da se postepeno otpuštaju, stoga je teško odgovoriti na tvoje pitanje, ali ajmo ovako... Biodostupnost morfija uzetog oralno je oko 20-40%, dok je prilikom intravenoznog uzimanja biodostupnost 100%. Drugim riječima, kad se prebaciš natrag na oralno uzimanje, trebat će ti 60-80% veća doza nego što si uzimao intravenozno.

Slična stvar je s buprenorfinom, 4mg uzetih sublingvalno nije isto kao i 4mg uzetih intravenozno, tu je omjer 30% naspram 100%. Prilikom zlouporabe tu sam i ja griješio, jer sam mislio da me jednako pokriva sublingvalna doza i intravenozna doza, pa si dugo nisam mogao objasniti zašto sam osjećao krize onih dana kad sam uzimao sublingualno.

Uglavnom, ušetao si u velik problem, ali imaš nekoliko opcija... Skidanje, koje bi prošlo relativno glatko (čitaj kratko), najbolje u klinici ako je moguće, zatim prebacivanje na hepatnon ili buprenorfin, koji jesu zlo, ali manje zlo od IV morfija. Ako ostaneš na morfiju, tobože oralno, nastavit ćeš ga koristiti IV, naravno s prekidima, ali recidivi će biti konstantni (to je kao da imam heroin u ormaru i moram se odlučiti hoću li ga uzeti ili neću). Vjerujem da si toga i sam svjestan. Čak je i dop bolja opcija od ovog trenutno.

Nešto moraš poduzeti hitno, bez odugovlačenja. Sretno, piši i dalje...
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: MST Continus

Post by david »

Hvala puno na odgovoru,

To je ono isto što je i mene mučilo , zašto me ne pokriva kada uzimam MST oralno, jedina prednost koju imam je ta što intravenozno uzimam samo 100 mg dva puta na dan, ostatak terapije tj ostalih 100mg spremim jer me pokrije intravenotno 100mg pa mi je ovih drugih 100 ''višak'', ali nakon par mjesec dana sam vidio da mi je 100mg intravenozno ujutro i naveče postalo malo i ujutro se probudim sav u znoju i krizi i brže bolje odmah si idem napraviti šut koji me trenutno smiri, ali kako sam rekao sada mi 100mg više nije dovoljno pa uz 100mg intravenozno popijem 1-2 helex-a od 1.0mg i popijem još 60 mg MST-a.

Evo danas ću u popodnevnoj terapiji pošto sam skupio viška jer sam uzimao intavenozno probati uzeti 230mg oralno umjesto što bi uzeo 100mg intravenozno, pa ako me ne pokrije dodat ću još 30mg tako da bude ukupna oralna terapija 220mg, eventualno ako me ne pokrije uzet ću još 30mg tako da će biti sve zajedno 250mg MST-a oralno u jednoj dozi. Iskreno se nadam da će to uspjeti pokriti nažalost moj recidiv koji sam napravio.

Sve je počelo kada sam prvi put uzeo 60 mg I.V. i to je bilo nešto što je bilo jako blizu heroina to sam napravio iz čiste gluposti iz inata a najveću sam štetu napravio sebi, i pomislio sam ajde to je samo danas, pa sam sutra rekao ajde još jedan dan ništa neće značiti, pa sam zatim rekao, pa idem uzeti od 100mg (one sive tablete MST-a) podižem ih jer su besplatne pošto imam nalaz psihijatra na održavanje MST-om malo nelogično ali jedino od 100mg su besplatne. i što je najtragičnije nisam se ni okrenuo a prošlo je mjesec dana i odjednom sam vidio da se nalazim u velikom problemu.

Prije svega jer mi je porasla tolerancija pa mi 100mg I.V. više nije dovoljno, a drugo ne znam kolika je moja sada stvarna oralna doza, ali probat ću danas...... ali jako si dobro rekao to je kao da imaš heroin u ormaru i da ga gledaš znaš da toneš sve dublje, jako je teško tu kontrolirati stvari jer nakon nekog vremena morfij počne kontrolirati mene.

Ali ako danas vidim da ćeme pokriti 230 ili eventualno 250mg onda ostajem na orlanoj dozi kako god bilo. Jer intravenoz je puno intezivnije i jače, motiviran sam za posao , za druženje i sve ostalo svi jako dobro to znate, ali rađe ću biti na oralnoj dozi dok ne odem na kliniku nego više buditi se svako jutro u znoju i krizi.

Vidim da si spomenuo buprenorphine, ja sam prije bio i na heptanonu više godina i to na velikoj dozi od 35 tbl. i nebi više išao na njega, to je prejak opijat sa kojeg se užasno teško skinuti.

Bio sam i na buprenorphine-u ali koliko sam vidio iskustva ljudi svi kažu da se uspiju skinuti do 1mg ili manje ali da ne mogu nikako više od toga tako da mi izgleda da tko se odluči za buprenorphine vjerovatno će ga morati jako, jako dugo piti ili jednostavno ga piti do kraja života.

Ja sam oba dvije terapije, prvo heptanonsku riješio sa MST-om , a zatim kasnije kada sam prešao na buprenorphine , vratio sam se opet na MST, jer nekako mislim da je najbrže skidanje od svih substitucija baš sa MST-a. ( Ne znam možda se varam).

U svakom slučaju svjestan sam da bez liječenja na klinici ne mogu se riješiti ovisnosti, tako da sam već pokrenuo taj postupak, ali želim do tada dok sam na čekanju se bar koliko toliko stabiliziram na oralnoj dozi MST-a da mogu normalno funkcionirati a ne da moram misliti hoću li se probuditi u hladnom znoju ili će sve biti ok.

Još jednom hvala na odgovoru iskreno puno mi je pomoglo tvoje iskustvo.
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: MST Continus

Post by david »

Pozdrav,

Evo opet se javljam, nemam kome da pričam o svome problemu pa ću ovdje reći kako teče situacija sa terapijom pošto mi je lakše kada pišem, opet postoji neka nada da će netko možda zamijetiti i dati poneki savjet.

Znači kao što sam rekao probao sam ujutro da uzmem oralno 220mg MST-a, nije bilo nikakve one motiviranosti, niti ne znam kako bi se izrazio , jednostavno kada uzmem intravenozno 100mg kao da postanem normalan taj dan ali doslovno u pravom smislu riječi normalan i mogu raditi uobičajene obaveze. E sada kada sam uzeo oralno 220 mg što je malo više od intravenoznih 100mg ( ali znao sam uz tih 100mg znao uzeti i još 60 mg pogotovo u posljednje vrijeme pa čak i 90mg) , vrijeme se usporilo, sve je nekako otupilo, ne da mi se ulaziti u komunikaciju sa ljudima i ostale negative stvari koje mi nisu odgovarale.

Preočito je da je doza premala, iskreno zaista nisam imao neku fizičku krizu jako izraženu ali psihički sam bio potpuno nezadovoljan i sve mi je izgledalo suhoparno i kao da nemam volje za ništa. Nekako sam izgurao do predveče u tako tupom stanju i već oko 15h počeo sam osjećati nemir u nogama a zatim probava mi se naglo otvorila i jako mi je nelagodno bilo. Kada sam shvatio da se su se naglo počeli pojačavati simptomi krize, odmah sam potražio pribor i uzeo intravenozno prvo 100mg pa za sat vremena još 60 mg i to me smirilo kao da ništa nije bilo i jednostavno kao da sam se vratio u film u kojem mogu opet komunicirati, raditi i sve što je potrebno.

Najgore mi je od svega što sam svjestan da sam zaglibio, a ne znam kako da se izvučem iz ovog začaranog očajničkog kruga, svaki dan mi je postao copy/paste.

Odlučio sam da ću probati sutra uzeti 260mg oralno te se nadam da će me to pokriti, ( kod psihijatra imam pravo tj nalaz na 600mg dnevno znači najviše 300mg ujutro i 300mg navečer) ali ne želi ići na toliko velike doze ako mi to nije potrebno. Svakako svatio sam da se bez klinike neću moći tako jednostavno izvući, ali bio sam dva puta na klinici i ne sviđa mi se što me trpaju seroquel-om (antipsihotikom) od kojeg toliko budem trom da nemam volje za ustati se i otići na wc, a o psihičkoj situaciji od tog lijeka neću ni govoriti jednostavno mi je taj lijek užas i ako znam da je jako skup.

Toliko se želim isčupati od makar te igle, da uredno pijem terapiju, ali ne znam ni kolika mi je oralna doza, psihijatru i liječniku opće prakse ni slučajno ne smijem reći da sam zloupotrijebio terapiju jer će mi je sigurno ukinuti i dati heptanon od kojeg se užasavam i na samu pomisao i njegove krize.

Ne znam što da napravim kako bi se ponovo stabilizirao na oralnoj terapiji tj održavanju MST-om a da sam dobro, tj stabilan, tako sam ljut na sebe jer sam izigrao povjerenje ljudi koji su mi izašli u susret i omogućili mi da kod kuće imam MST, kojeg je toliko teško dobiti, i što sam sve to zeznuo zbog svoje gluposti ovisničke i sada ispaštam i ne vidim rješenje problema.

Ako netko zna nešto ili ima znanje kako i što najbolje učiniti da se stabiliziram na oralnoj dozi MST-a molim za pomoć, zaista ne želim više iglu ali ne mogu jednostavno kad me udari kriza, nemit u nogama, zijevanje, znoj, smrad cigareta , ne mogu izdržati i jednostavno posegnem za šutom poslije kojeg mogu funkcionirati evo recimo kao napisati ovaj post.

Sve su to loše stvari koje sam pokupio kao tinejđer i sada vučem to za sobom i mučim se da se riješim toga, a želim najviše od svega da imam normalan život.

Hvala svima koji su izdvojili vrijeme za ovaj tekst i nadam se da će se netko naći i reći nešto na tu temu, nogo bi mi značilo.

Pozdrav svima i znam da svi mi ovisnici imamo svoje probleme svatko na svoj način, ali evo drago mi je da postoji ovaj forum gdje možemo makar malo rasteretiti breme jedan drugome....
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: MST Continus

Post by noel »

david wrote:Znači kao što sam rekao probao sam ujutro da uzmem oralno 220mg MST-a, nije bilo nikakve one motiviranosti, niti ne znam kako bi se izrazio , jednostavno kada uzmem intravenozno 100mg kao da postanem normalan taj dan ali doslovno u pravom smislu riječi normalan i mogu raditi uobičajene obaveze.
Ah, pa normalno kad uzmeš IV da si motiviran, euforičan i zadovoljan. To je pravo drogiranje, usporedivo s heroinom, a ti sad pokušavaš uhvatiti taj high oralnim uzimanjem, ali neće ići... Ako zaista želiš nešto napraviti, nešto promjeniti, osim konzumiranja i jadanja nad samim sobom i svojom situacijom, prva stvar je stabilizacija.

To znači vraćanje na oralno uzimanje, bez recidiva, jer i samo jedan recidiv pobrka čitavu stvar i onda ajmo opet ispočetka. Pronađi dozu koja ti pokriva krizu (hvala bogu imaš sasvim dovoljne količine) i drži se toga... Tjelo će se stabilizirati već kroz nekoliko dana, uz određene manje neugode koje ćeš smanjiti povećanjem oralne doze i ubacivanjem benzodiazepina, dok će psihički dio potrajati malo duže ali to moraš istrpiti, nema druge.
david wrote:Svakako svatio sam da se bez klinike neću moći tako jednostavno izvući, ali bio sam dva puta na klinici i ne sviđa mi se što me trpaju seroquel-om (antipsihotikom) od kojeg toliko budem trom da nemam volje za ustati se i otići na wc, a o psihičkoj situaciji od tog lijeka neću ni govoriti jednostavno mi je taj lijek užas i ako znam da je jako skup.
Pa ne moraš uzimati Seroquel ako ne želiš. Doktori ga trpaju svima, iako realno, taj lijek je potreban isključivo onima koji se skidaju na nulu, da bi se izbjegle psihotične epizode pri vrhuncu apstinencijske krize, drugim riječima, on čuva psihu psihu u jednom djelu.
david wrote:Toliko se želim isčupati od makar te igle, da uredno pijem terapiju, ali ne znam ni kolika mi je oralna doza. Ne znam što da napravim kako bi se ponovo stabilizirao na oralnoj terapiji tj održavanju MST-om a da sam dobro, tj stabilan.
Vrlo jednostavno, princip sam opisao gore - uzmi ujutro 300mg i navečer 300mg, dodaj koji apaurin ili xanax, nešto za spavanje ako je potrebno. Za tjedan dana ti si drugi čovjek, a onda izbacuj sve nepotrebno i smanjuj polagano dozu koliko želiš. Bojiš se velike oralne doze ali te ne smeta IV zlouporaba? Sve mislim da ne želiš podizati toleranciju, jer će te slabije raditi IV MST, kojeg se zapravo i ne želiš ostaviti, možda i podsvjesno (to je taj ovisnički um, svi ga ovdje imamo).
david wrote:Ako netko zna nešto ili ima znanje kako i što najbolje učiniti da se stabiliziram na oralnoj dozi MST-a molim za pomoć, zaista ne želim više iglu...
U teoriji, samo je potrebno povećanje oralne doze i čvrsta odluka, međutim ovo drugo kod nas ovisnika i ne ide baš... stoga, ako se zaista želiš izvući iz ovog, govorim ti iz vlastitog iskustva, a do spoznaje ćeš i sam doći s vremenom, potrebno je obavijestiti doktora o svojoj zlouporabi te promjeniti lijek s onim koji nema toliki potencijal za zlouporabu. To je jedino pravo rješenje. To ili skidanje na nulu.

Klinika će ti pomoći privremeno, izaći ćeš van za dva tjedna i prva stvar koju ćeš napraviti (dobro, možda ćeš izdržati dan-dva) je IV morfij.
david wrote:Sve su to loše stvari koje sam pokupio kao tinejđer i sada vučem to za sobom i mučim se da se riješim toga, a želim najviše od svega da imam normalan život.
Svi to želimo, međutim potrebno je puno odricanja i muke da se normalan život postigne, a čini mi se da ti nisi spreman za niti jedno. Ne znam kako ti pomoći - ili se pomiri sa svojom sudbinom, uzimaj IV dok ne krepaš ili se pak dovedeš u socijalnu situaciju da ćeš sam dići ruku na sebe, ili promjeni lijek. Sve ostalo će biti metode pokušaja i pogreški, stalna vožnja u krug koja će te samo dodatno izmoriti a neće napraviti ništa, osim pružiti iluziju da zapravo nešto i pokušavaš. Vjerujem da si i sam svjestan ovoga, ako imalo imaš uvid u svoje stanje.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: MST Continus

Post by david »

Hvala Noel na dobronamjernim savjetima,

Evo bio sam kod doktora i povisio sam na 260 mg oralno i uzeo sam još taj dan jedan šut kako bi mogao novi dan izjutra početi sa povećanom dozom koja mi je odobrena.

Probudio sam se u 6:00 sati i uzeo oralno 260mg MST-a i nastavio spavati do 9:00 sati. Iskreno osjećao sam se savim ok skroz me pokrilo , nisam imao potrebu za IV upotrebu, čak sam i zaboravio na to, pošto se bavim poslovima oko kompjutera rutinski sam pregledao e-mail poštu, popio kavu , zapalio cigaretu i sve je išlo dobro.

Što je najbitnije puno sam stabilniji, jer i ako nema onog početnog udarnog fleša (o kojem sam zapravo i bio ovisan najviše....to sam upravo shvatio sada) osjećam jednu konstantu gdje sam pokriven i nemam čak ni psihičke nege praznine niti nezadovoljstva.

Znači 260mg ujutro i 260mg navečer je u potpunosti pokrilo moju na žalost intravenoznu uporabu gdje sam stalno morao misliti kako ću i što ću i strašno sam bio zabrinut, pogotovo ako ti se desi out i sprašiš pola terapije uzalud.

Evo tako da samo sam želio reći da sam napokon dobio nadu da i da sam zadovoljan što opet mogu normalno oralno piti MST bez kriziranja i razmišljanja o IV upotrebi.

Istina je zbilja da zaista treba dosta veća doza oralno jer ja sam uzimao 100mg ujutro intravenozno pa nakon par sati 60mg isto IV , a naveče bi uzeo samo 100mg i rijetko kad još 60mg u zadnje vrijeme nešto češće ali sam znao umjeto IV samo popiti da mi traje duže do ujutro.

I takvo moje tužno korištenje potpuno neskladno i neuredno uspjelo je pokriti ipak znatno veća pojedinačna oralna količina od 260mg ujutro i 260mg navečer.

Moj iskreni savjet svima je da ni slučajno ne uzimaju MST intravenozno jer zaista je jako slično heroinu, a i postupak je kompliciraniji pošto MST sadrži vosak i čestice koje nisu topljive u vodi kao i boj koja se mora odmah u startu ukloniti.

Neću iznositi postupak kako netko ne bi zloupotrebio terapiju, mada znam da na internetu postoji na jako puno stranica razni postupci ali dok sam ne radiš ne znaš što će ti ispasti i kako i da li će biti upotrebljivo. Tako da sve to što piše je sa rezervom dok sam ne vidiš i ne usavršiš postupak s kojim dobiješ najbolji rezultat a da je što manje štetan i dobar za upotrebu. Još jednom savjetujem svima koji uzimaju MST NE MOJTE ga zloupotrebljavati jer ćete uništiti oralno dejstvo koje ima, a iskreno od svih supstitucija ( buprenorphine, metadon i MST ) po meni je MST najbolja supstitucija za sve koji nisu spremni skinuti se na nulu i očistiti se od opijata. Jedina ''mana'' mu je što radi 12 sati što bi značilo da ga morate uzimati dva puta dnevno, ali za neke to ne presdstavlja kao ni za mene nikakav problem.

Učite na mojim greškama nemojte sebi dozvoliti da upadnete u tako nešto. Ja sam sebi upropastio skoro cijelo ljeto samo zato jer sam zloupotrebljavao terapiju (i svaki dan lagao sebe riječima: ''još ovaj put ću i sutra počinjem kako treba'') , ali što je najbitnije nisam ga samo upropastio sebi, već i svojoj familiji koja je patila sa mnom.

Evo sada napokon počeo sam piti uredno terapiju i namjeravam da tako i ostane i doktor mi je izašao u susret po ko zna koji put i dao mi koliko mi je potrebno da se stabiliziram i da uredno pijem kako je i namjenjena terapija.

Ako nekome mogu pomoći svojim iskustvom rado ću to učiniti, a tebi noel hvala na dobronamjernim savjetima i iskrenosti koja je najbitnija u riješavanju problema.
Post Reply