Cene i nacini legalnog nabavljanja buprenorfina u Srbiji?

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Post Reply
highway61
Posts: 47
Joined: Sat Apr 30, 2011 3:20 am
Location: Beograd

Cene i nacini legalnog nabavljanja buprenorfina u Srbiji?

Post by highway61 »

Poz, evo tema kaze sve, zanima me na koji nacin mogu da dodjem legalno do buprenorfina-subutexa ili suboxona (preferirano subutexa) u Srbiji.
Trenutno ga kupujem direktno,bez recepta, iz privatne klinike po ceni od 450 po tableti od 2 mg, odnosno 225 din po miligramu, odnosno ako je kutija od 7 tableta po 2mg, to je 3150 po kutiji. Cuo sam da moze da se prepise i da je tako jeftinije,s tim da su ljudi posle recepta prepisanog u Srbiji morali da se cimaju za Hrvatsku jer je u Srbiji bio nedostupan. Izvor su mi forumi, ali te teme su uglavnom iz 2010 ili tako nekad. Zanima me kakva je trenutna situacija, da li mogu doci do buprenorfina jeftinije od 450 za 2mg, i da li to podrazumeva da ce mi biti otvoren dosije (ili neke zakonske posledice)? Vrlo je bitno, unapred hvala, da bude jasno ne pokusavam da uradim ista nezakonito da mi ne bi zatvorili temu, takodje u ovom trenutku nisam zainteresovan niti spreman za ostavljanje istog, tako da odgovori tog tipa, takodje nisu potrebni. Unapred hvala
highway61
Posts: 47
Joined: Sat Apr 30, 2011 3:20 am
Location: Beograd

Re: Cene i nacini legalnog nabavljanja buprenorfina u Srbiji

Post by highway61 »

bump. Stvarno bi mi znacio bilo kakav odgovor ako je neko upoznat s temom, makar i sama potvrda da se lek moze naci jeftinije. Danas podizem direktno iz klinike za par nedelja i ovo je zadnji put da uzimam sub na taj nacin, posle toga idem da se raspitujem po apotekama da li imaju bup ili metadon i kojim doktorima da se obratim za recept, jer mi iskreno ponestaje novca za odrzavanje koje vec traje godinama, po 20 000 mesecno u najboljem slucaju *oko 3mg dnevno, sve preko toga vec prelazi i cene heroina za mesec dana*, kada bi se toliko placalo za lekove ljudi bi umirali na svakom coscu iskreno mora da postoji drugi nacin.
highway61
Posts: 47
Joined: Sat Apr 30, 2011 3:20 am
Location: Beograd

Re: Cene i nacini legalnog nabavljanja buprenorfina u Srbiji

Post by highway61 »

Ovako, pre par dana sam odlucio da sam obidjem par apoteka i stanje stvari je sledece, u slucaju da se nadje neko kome su potrebne slicne informacije. Cena kutije je 420 po kutiji ili se ne placa (kutija sadrzi tablu od 7 tableta po 2 mg tako da je to ukupno 14mg).
Na osnovu izvora iz apoteka, jedini nacin da se dodje do recepta je preko drzave, odnosno vaseg izabranog lekara. Odatle se barem pocinje, posle toga ne znam kakav je postupak, ali koliko sam razumeo, obavljaju se odredjene provere i prirodno je, s obzirom su narkotici u pitanju, da nije tako jednostavno.
Sto se tice dosijea i slicnih stvari, barem na osnovu apotekara s kojima sam pricao, ne uvode vas ni u kakvu evidenciju niti vam otvaraju/dodaju tu informaciju u dosije, sem u slucaju da se odlucite za varijantu da idete preko fonda gde drzava pokriva sve/ili deo troskova ( zvanicno, ni to vam ne pravi nikakvu izmenu u vezi dosijea i slicnog, ali ulazite u evidenciju fonda, te kad se na to doda i saradnja drzavnih institucija, podaci o vama ce sigurno biti dostupni policiji).
Eto, toliko zasad, to su informacije do kojih sam uspeo da dodjem, rekoh da ih ostavim u slucaju da nekom budu od koristi. Potpun postupak cu napisati cim ga i sam prodjem, zasad bih trebao da odem do svog izabranog doktora za koji dan, ostavicu informacije o tome kada bude obavljeno.
Sto se tice samog subutexa/suboxona i metadona dostupni su u specijalizovanim apotekama, izgleda da se mogu naci i van Beograda bez nekih vecih problema, ali nemam blage dok jos ne dodjem do bilo kakvog "prakticnog" iskustva u vezi toga.
Jedino sto je sigurno zasad, moguce je doci do recepta za ove lekove- kako i koliko tesko ostaje da se uverim, i da je razlika u cenama za iste preko klinika za odvikavanje i preko drzave ne znatna, nego astronomska, cena kutije preko drzave *ako se placa* je otprilike 7 puta jeftinija, jer trenutno kao sto sam spomenuo preko klinike je 450 po tableti, a ovamo 420 po kutiji od 7 tableta. Ne zelim nikoga da optuzujem izasta, i odavno sam odustao od ispravljanja krivih Drina, jer niti je to u praksi izvodljivo niti sam ja osoba takvog kredibiliteta da bi me iko slusao; ali moje se misljenje formira, da ako su ove informacije tacne, da su sve ove klinike koje pruzaju program "dugotrajnog odrzavanja" nista drugo nego dileri sa drzavno odobrenim imunitetom od hapsenja. Nista tu nije ilegalno, naravno, ali sve mi se cini da bas toliko nije ni moralno.
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Cene i nacini legalnog nabavljanja buprenorfina u Srbiji

Post by Don Dop »

Druze postoji tema na kojoj sam pisao Ja i mnogi drugi zove se supstitucijska terapija-buprenorfin 2, ali evo da ponovim. Ti si iz moje grupe, odnosno ovi koji lek kupuju u privatnim klinikama i placaju bruka mnogo. Mene su mnogi optuzivali da nije tako, ali da ne duzim.. Jedina opcija ti je Drajzerova. Tamo su terapije do 8mg 15000 mesecno plus testovi, izadjes do 18000 maksimalno.. Preko 8 mg je 20000 plus testovi. To je onako ukratko. Postoji opcija da se udje na program gde bi placao samo test, i dobijao recept, ali male su sanse da se to postigne jer rukovodstvo Drajzerove je u fazonu cim imas pare za dop imas i za lek i jednostavno ih ne interesuje da li zelis da se izlecis ili ne. Valjda im treba pacijent veciti
Ja sam Bog
User avatar
Nicolo b
Posts: 71
Joined: Wed Aug 20, 2014 5:20 pm

Re: Cene i nacini legalnog nabavljanja buprenorfina u Srbiji

Post by Nicolo b »

Da imas mogucnost Drajzerove a mozes i da odes da zakazes pregled kod neuropsihijatra i ispricas kakav problem ima tj,u dva slucaja moze da ti bude prepisan buprenorfin da se skidas sa dopa ili da si korisnik metadona pa se prebacujes na bup.U oba slucaja posle pregleda neuropsihijatra bice ti zakazano javljanje na odeljenje gde ce ti odrediti terapiju itd,uzimaces narednih dana svaki dan pod njihovim nadzorom a kasnije ces dobijati nedeljni recept
PROTECT ME FROM WHAT I WANT !!
Krstas1971
Posts: 4
Joined: Fri Jan 09, 2015 10:32 am

Re: Cene i nacini legalnog nabavljanja buprenorfina u Srbiji?

Post by Krstas1971 »

Sem famozne Drajzerove postoji i metadonski centar u okviru doma zdravlja Savski Venac,tu je sve besplatno,ali se mora proci njihov tim,to traje 7 dana,posle toga dobijas recept pa u apoteku,placa se 50% od cene leka,kutija 7*8mg je 750din,a kutija 7*2mg je 237din.Probajte u centru ako jos imaju slobodnih mesta na buprenorfinskom programu
Don Dop
Posts: 171
Joined: Mon Jul 08, 2013 8:14 pm

Re: Cene i nacini legalnog nabavljanja buprenorfina u Srbiji?

Post by Don Dop »

Krstas1971 wrote:Sem famozne Drajzerove postoji i metadonski centar u okviru doma zdravlja Savski Venac,tu je sve besplatno,ali se mora proci njihov tim,to traje 7 dana,posle toga dobijas recept pa u apoteku,placa se 50% od cene leka,kutija 7*8mg je 750din,a kutija 7*2mg je 237din.Probajte u centru ako jos imaju slobodnih mesta na buprenorfinskom programu

- E to je nesto novo. Bilo je price da ce u okviru Domova zdravlja poceti da osposobljanaju doktore i sestre za ovu vrstu posla. Raspitacu se. Hvala na informaciji
Ja sam Bog
Post Reply